İçeriğe Yönlendir

Tsi Motorlu Araç Nasıl Kullanılmalı?

Muhammed Lokman Tosun

Recommended Posts

Muhammed Lokman Tosun

Merhabalar abilerim, kardeşlerim. Uzun yıllardır dizel araç kullandım bir sene kadar da atmosferik benzinli araç kullandım (lpg'li), fakat bir hafta on güne tsi motorlu bir araç kullanıyor olacağım ama neye dikkat etmeliyim bunu bilmiyorum ve hangi benzini tercih etmeliyim? 95 oktan diye biliyorum ama yanlış da olabilir tabii.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben bu konuda en eskilerdenim sanırım.

1.4 tsi ve 1.2 tsi araçlarımız var.  (passat ve audi)

dizelden sonra geçmek daha kolay. düşük devirde vites değişeceksiniz. eski benzinli motorlar gibi bağırtmaya gerek yok. ve fakat isterseniz zevk için ve fırlamak için değiştirmelisiniz.

motoru ilk çalıştırdığınızda zorlamayın. yazları çok hızlı bir yerden geldikten sonra rölentide bekleyin. bende yağ sıcaklık göstergesi var yağ sıcaklığı 120 dereceye kadar çıkıyor mesela çok zorlarsanız yazın. rölantide bekleyince 2-3 dakikada (aynı havada güneşin altında klima açık) 90 dereceye düşüyor. yani beklemek iyi.

başka birşeye gerek yok. benzin seçebilir. uyduruk benzin almayın. kesinlikle arabayı vurdurarak çalıştırmayın.

gelecek araç yeni tsi mi eski tsi mi?

imzaya baktım yeni tsi.  sıkıntı yok çok iyi motor.

en önemlisi:: yağı mutlaka yetkili serviste değişin. dışarda değişecekseniz ne yağ koyduğunu bilen birine değiştirin.  VW504 uyumlu olacak.

bu yıl sonunda motorlar 1.5 turboya dönüşüyor.  aynı blok üzerine birkaç atraksiyon eklendi. 1.5 olmasının nedeni boy uzadı diye. 

sıkıştırma oranları 10.5 ten 12.5 a çıkıyor. VGT turbo geliyor ve mevcut sizin araçtan bir yüzde 10 daha az yakar ve çok kaçar hale geliyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

ben bu konuda en eskilerdenim sanırım.

1.4 tsi ve 1.2 tsi araçlarımız var.  (passat ve audi)

dizelden sonra geçmek daha kolay. düşük devirde vites değişeceksiniz. eski benzinli motorlar gibi bağırtmaya gerek yok. ve fakat isterseniz zevk için ve fırlamak için değiştirmelisiniz.

motoru ilk çalıştırdığınızda zorlamayın. yazları çok hızlı bir yerden geldikten sonra rölentide bekleyin. bende yağ sıcaklık göstergesi var yağ sıcaklığı 120 dereceye kadar çıkıyor mesela çok zorlarsanız yazın. rölantide bekleyince 2-3 dakikada (aynı havada güneşin altında klima açık) 90 dereceye düşüyor. yani beklemek iyi.

başka birşeye gerek yok. benzin seçebilir. uyduruk benzin almayın. kesinlikle arabayı vurdurarak çalıştırmayın.

gelecek araç yeni tsi mi eski tsi mi?

imzaya baktım yeni tsi.  sıkıntı yok çok iyi motor.

en önemlisi:: yağı mutlaka yetkili serviste değişin. dışarda değişecekseniz ne yağ koyduğunu bilen birine değiştirin.  VW504 uyumlu olacak.

bu yıl sonunda motorlar 1.5 turboya dönüşüyor.  aynı blok üzerine birkaç atraksiyon eklendi. 1.5 olmasının nedeni boy uzadı diye. 

sıkıştırma oranları 10.5 ten 12.5 a çıkıyor. VGT turbo geliyor ve mevcut sizin araçtan bir yüzde 10 daha az yakar ve çok kaçar hale geliyor.

Çok teşekkür ederim hocam, benzin 95 oktan mı kullanmalıyım?
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ilk zamanlar iki haftada bir yağınızı kontrol edin. aracın yağ harcama profilini öğrenin. sıkıştırırsanız harcayabilir.

95 kesinlikle evet. 97 ler katkılı olduğu için enjektörlere oraya buraya uygun değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
(düzenlendi)

ilk zamanlar iki haftada bir yağınızı kontrol edin. aracın yağ harcama profilini öğrenin. sıkıştırırsanız harcayabilir.

95 kesinlikle evet. 97 ler katkılı olduğu için enjektörlere oraya buraya uygun değil.

Hocam bu rodaj dönemi 1000 km kadar mıdır? İlk sıfır km aracım olacağı için bilmiyorum ve 3000 deviri geçmemek lazım galiba.

Edit: imla

tarihinde Muhammed Lokman Tosun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kitabında yazıyor. İlk 500 km çok dikkat edin. 1500 e kadar 3000 deviri geçmeyin 3500 e kadar 4000 deviri geçmeyin. sonra Allah ne verirse arada bir olmak kaydıyla serbesttir. 

ilk 500 km neye dikkat edilecek?

1- soğukken hadi hızlanayım denmeyecek (en önemlisi)

2- hep dümdüz sabit gidilmeyecek

3- kısa da olsa yüksek devirden kaçınılacak

4- sıkıştırılmayacak

not:  kesinlikle gemiden araçların nasıl indirildiği konusunu kafanızdan atacaksınız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

kitabında yazıyor. İlk 500 km çok dikkat edin. 1500 e kadar 3000 deviri geçmeyin 3500 e kadar 4000 deviri geçmeyin. sonra Allah ne verirse arada bir olmak kaydıyla serbesttir. 

ilk 500 km neye dikkat edilecek?

1- soğukken hadi hızlanayım denmeyecek (en önemlisi)

2- hep dümdüz sabit gidilmeyecek

3- kısa da olsa yüksek devirden kaçınılacak

4- sıkıştırılmayacak

not:  kesinlikle gemiden araçların nasıl indirildiği konusunu kafanızdan atacaksınız :)

Konu dışı hocam ama bir sorum daha olacak, aracı teslim alırken nelere dikkat etmemiz lazım ve bayiinin bize araçla birlikte vermekle yükümlü olduğu şeyler varmıdır? (Lastik tamir kiti, ilk yardım çantası vs.)
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

çarpık çurpuk var mı ona bakın. direksiyon teker öne bakarken düz mü ona bakın. vermekle yükümlü olduğu şeyler önemli değil bence. kauçuk paspas orijinal isteyin en önemlisi o olur. 30 liralık ilk yardım çantası için uğraşmak anlamsız. boya kontrol yapın diyorlar varsa kaportacı arkadaşınız ve pimpirikli iseniz (ki olmak bu devirde mümkün) boya kontrol cihazı ile bir kontrol yapın.

çıkınca lastik havalarını benzincide normale düşürün.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

10 gun once tsi motorlu bi arac aldim, diger aracim turbo dizel oldugu için ayni mantıkla kullaniyorum , 1400 devirden itibaren torku veriyor 4000devire kadar taşıyor, ancak 2900 max devir çevirmek yeteli oluyor. Arac 1.2 tsi 90hp, şuan rodajdayim 400km oldu arac üzmeden fazla devir cevirmeden narin narin kullaniyorum. İlk calistirmada 30-40 saniye kadar bekliyorum malum havalar sıcak, stop ederkende 30 saniye bekliyorum rolantide,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

Şehir içinde 2000 devir üstü harammış gibi kullanılacak.

Neden hocam?
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

haram dendi mi haram.. sebebi sorulmaz :)

Zinhar yasas yasak da neden işte :) altıncı sınıftaki öğrencime (şanlıurfa'da) biz şuanda Çanakkaledeyiz demi Emrullah dedim tabiiki hocam dedi :) sorgulama sıfır, ne denilmişse o.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

gibi dedim, 1500 devirde bile çok kuvvetli, demek ki üst devirler israf ,çevreye, cebe zarar.  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
(düzenlendi)

haram dendi mi haram.. sebebi sorulmaz :)

araç otomatik mi?

Değil hocam, manuel.

gibi dedim, 1500 devirde bile çok kuvvetli, demek ki üst devirler israf ,çevreye, cebe zarar.  :)

Anladım hocam şimdi oldu :) tarihinde Muhammed Lokman Tosun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın
(düzenlendi)

Şu an 1100 km de 1.2 tsi. Bahsedildiği kadar dikkatli kullanmadım. Her zaman sakin sürüyorum zaten ama çok kısa süreli 4000 5000 devirlere çıktığım oldu(sollama gibi). Bundan da yağ yakma vb sorun olacağını sanmıyorum, olursa da işimiz var yani. O kadar çıt kirildim değildir herhalde.

Marş bastıktan sonra ve stop etmeden önce 20 30 saniye kadar beklemeye özen gösteririm.

tarihinde Erdal Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

300 bin km kullanmak için bu dediklerim

Benzinli arabayı alan adamin yılda 15.000 km yapacağını varsayarsak. 20 senede 300.000 bine ancak gelir. 20 seneye kadar da carigi çıkar zaten arabanın 10 15 sene gitse yeter sanki.[emoji4]
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

biz 1.2 tsi audiyi kasımda aldık şu an 20 bin km :)

uzun dönem yakıt ortalaması 5.9L/100km

yani o kadar da birşey olmaz tabi bakımlarını doğru yap yeter.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

Hocam peki bu 1.4 tsi ne kadar yakar sakin kullanırım genelde, beklentim 7.5 8.5 arası (şehir içi).
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kullanım mesafesi ne kadar bir açıklar mısın detaylı?

passat benim  eski motor 122 olmasına rağmen 6.4 ortalamam.

yeni motor %20 daha tasarruflu. 5.5 da tutarım benim tuzla-gebze arası sizin arabayı.

urfada kısa mesafe sanırım 7.5 sakin kullanımda normaldir. 2 km felan ise yolunuz o zaman 9-10 litreleri görür

Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

kullanım mesafesi ne kadar bir açıklar mısın detaylı?

passat benim  eski motor 122 olmasına rağmen 6.4 ortalamam.

yeni motor %20 daha tasarruflu. 5.5 da tutarım benim tuzla-gebze arası sizin arabayı.

urfada kısa mesafe sanırım 7.5 sakin kullanımda normaldir. 2 km felan ise yolunuz o zaman 9-10 litreleri görür

Kısa mesafe hocam yaza tayin işlemleri var nasipse, ama 2 km bile olmaz sanki, yazın memlekette de kullandığım güzergah 3-4 km kadar.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

300 bin km kullanmak için bu dediklerim

340binde yeni 2.el ladım hocam hata mı ettik c200?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

yani o kadar da birşey olmaz tabi bakımlarını doğru yap yeter.

Emir erim ramazan modunda mı kullanıyorsunuz hocam 20'000 nedir öyle :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...