İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2.5T Motor Yenileme

Taner Ayık

Recommended Posts

Taner Ayık

Abilerim arkadaşlarım herkese selam. Özel sıkıntılardan dolayı uzunca bir süredir bu güzel ortamdan uzak kaldım.

Sizler ile birşey paylaşmak istedim. Pek sanmıyorum ama başına gelen olursa en azından fikir olur.

Benim aracımı bilen üyelerimiz vardır bilmeyenler için söyleyim.

2010 model mondeo titanium 2.5T benzinli.

Şimdi konuya geleyim lafı uzatmadan. Yaklaşık 4 5 ay önce çevre yolunda giderken bir passatcı arkadaşın yol vermemesine sinirlenerek 200 km hızla giderken aracı 6.ncı vitesten 4 e takacam derken 2 ye taktım. Tabii sonuç kaçınılmaz. Motoru yedik. Allaha şükür blok patlatmadı. Parça sıkıntısı dolayısı ile bir süre arac garajda yattı. Ford yedek parçacılara gidiyorum bu aracın parçası yok diyorlar.birkaç parçasını buldum onlarda iki kat fiyat çekti. Otosan ı aradım adamlar aracı bayiden mi aldınız diyorlar. Bu aracın hiçbir parçası daha otosan stoklarına gelmemiş dediler.(Anlamadığım parça gelmiyorsa, başbakanlığın araçlarının parçalarını tan oto nereden temin ediyor. Sanırım bunu da çözdüm) parça ararken aracımın volvo motor oldugunu hatırladım ve volvo yedek parçacısına gittim. Orada ki arkadaşa elimdeki listeyi verdim. Ve şok oldum. Hiç bir parçaya yok demedi. Hepsini tek tek çıkardı tezgaha koydu. Hem de ford dan daha ucuz fiyatlara. Zaten parca ford da yok. Ama işi bilen kurnaz parçacılar volvo dan alıyor parcayı iki kat fiyata satıyor. Tabii bende parça yok diye hemen alıyorum. Sonuç olarak aracım şu an toplanıyor. Blok hariç a dan z ye herşey sıfır ve orjinal. Taşlama yok bilmem ne yok. Tamamen standart bir nevi sandık motor oldu [emoji1] [emoji1] eğer ki elinde benim aracımdan olan arkadaşlar varsa parça alacağı zaman ford a değil direk volvoya gitsinler. Hem daha ucuz hem de aradığı bütün parçaları bulur. Herkese saygılar.

TURKCELL T60 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Vay be çevre yolunda 200 le giderken yol vermeyen arkadaşa kızmanız sonucunda olay başınıza geliyor..heralde çevre yolunda 300 le falan gitmeyi istiyordunuz..ilginç..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

öncelikle geçmiş olsun. bazı esnaflar böyle istisna durumlardan kendilerine fırsat yaratmayı seviyorlar malesef.

aracınız efsaneydi sıfır motordan sonra daha da efsane olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Önce geçmiş Olsun.Parçaları  çok iyi toplamışsınız.

Ne gibi hasar yaptı motora ve maliyet ne oldu ?

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Abi geçmiş olsun, sana bir şey olmamış ya gerisinin önemi yok, okurken benim de aklıma Volvo geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun abi, ben de hep düşünürdüm bu motorlar normalde bulunan bi model değil parça sıkıntısı nasıl çözülür diye. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Geçmiş olsun, bulunmasına sevindim. Farklı araçlara binmenin malesef handikapı oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bir anlık öfke çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi o hızlarda geçmiş olsun.

Özel araçlara binmek her zaman zor güzel ülkemde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Vay be çevre yolunda 200 le giderken yol vermeyen arkadaşa kızmanız sonucunda olay başınıza geliyor..heralde çevre yolunda 300 le falan gitmeyi istiyordunuz..ilginç..

Yok 300 le gitmeyi düşünmüyordum ama inatlaştık passatla arkadan selektör yapmama ragmen uzun süre yol vermedi kendisi de hızlı gidiyordu. Ama aynadan mondeo görünce bişeye benzetemedi galiba yol vermeyince bende sağından geçim diye düşündüm. Geçtim ama yarım saat sonra sonuç ortaya cıktı[emoji1]

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim

öncelikle geçmiş olsun. bazı esnaflar böyle istisna durumlardan kendilerine fırsat yaratmayı seviyorlar malesef.

aracınız efsaneydi sıfır motordan sonra daha da efsane olacaktır.

Teşekkür ederim. Maalesef hepsi olmasada böyle esnaflarımız var

Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Bir anlık öfke çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi o hızlarda geçmiş olsun.

Özel araçlara binmek her zaman zor güzel ülkemde.

Teşekkür ederim. Allaha şükür sadece motor ile kurtardım.

Önce geçmiş Olsun.Parçaları çok iyi toplamışsınız.

Ne gibi hasar yaptı motora ve maliyet ne oldu ?

Teşekkür ederim. Hasar hakkında ayrı bir yorum yazıyorum. Çünkü başka arkadaşlar da sormuş.

Abi geçmiş olsun, sana bir şey olmamış ya gerisinin önemi yok, okurken benim de aklıma Volvo geldi.

Aynen öy. Teşekkür ederim.

Geçmiş olsun abi, ben de hep düşünürdüm bu motorlar normalde bulunan bi model değil parça sıkıntısı nasıl çözülür diye.

Alternatifleri araştırınca çözülüyor[emoji1] teşekkür ederim

Geçmiş olsun, bulunmasına sevindim. Farklı araçlara binmenin malesef handikapı oluyor.

Teşekkür ederim maalesef öyle oluyor.

Geçmiş olsun. Uzun süredir yoktunuz forumda. Yüksek süratte 6'dan 2'ye atmanın verdiği zararı merak ettim. Ne gibi problemler çıktı detaya girme imkanı var mı?

Teşekkür ederim. Evet bazı özel sıkıntılardan dolayı vaktim olmadı girmeye. Ama allahın izniyle artık buralardayım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Taner Ayık
(düzenlendi)

Aracımın baskı balata durumu çok iyi değildi. Hafiften kaçırıyordu. Parçayı 6 ay önce almama ragmen usta sıkıntısı yüzünden değiştirememiştim. Kime gitsem biz yapamayız dedi bende servise gitmemiştim şimdilik idare edio kaldığı yere kadar gitsin diye. Aslında iyi olmuş. Ustanın dediğine göre debriyaj tam kavramadığı için blok patlatmamış araba.

Hasara gelince ilk önce yatak vurmaya başladı. Motoru alttan açarak yatak değiştirdim. Fakat bir ay surmedi daha da kötü yatak vurmaya başladı. En sonunda bir arkadaşımın tavsiye ettiği ustanın dükkanına çektim arabayı. Motoru komple indirdik be 4.ncü gözden yatak çıkmadı. Önceki usta takmayı unutmuş. Nasıl becerdiyse. Tabii bu da krank ve kollara zarar vermiş. Oradan başlayınca bende bindiğim araç oldugu için a dan z ye herşeyini krank, kol, yataklar, devir daim, yağ pompası vs vs........ Her şeyini sıfır orjinal olarak aldım toplatma kararı aldım. Yani kısaca bir tek blok kaldı. Bütün herşey yeni alındı. Maliyet olarakda ortalama 10 bin civarı parçalar tuttu. İşte 2 3 binde ustaya versem 12 13 bin liraya mal olmuş oluyor. Aslında ustanın dediği gibi taşlama falan yapılsa 5 6 bin liraya kurtarıyor du ama bindiğim araç olduğu için ben düzgün olmasını istediğim. Hemde o şekilde yapıldımmı usta garanti vermiyordu. Şimdi her garantiyi veriyor ve en azından kafam rahat.

tarihinde Taner Ayık tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Arabanın şu anki durumu

30cea7391abbbc0d4012a4f700d821b7.jpg

4efc81ed7bab056e356074d5aa899b80.jpg

f8255025889bcb47e0b1c631966984e7.jpg

92e6b67c76c320b996b81e20d6e5cea5.jpg

67d94ceb8c990c399eb93dc995f54d99.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Dün de ben ilanlarına bakıyordum. Hatta parça olayı da aklımdan geçiyordu öylesine. Parçayla ilgili soru işaretleri kalktı, geçmiş olsun :)

Bu cihaz çok efsane gerçekten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Dün de ben ilanlarına bakıyordum. Hatta parça olayı da aklımdan geçiyordu öylesine. Parçayla ilgili soru işaretleri kalktı, geçmiş olsun :)

Bu cihaz çok efsane gerçekten...

Parça da sıkıntı yok. İstediğiniz hrt parça var. Ama Ford da değil volvo da bakacaksınız. Eğer bu tarz bir araç düşünüyorsanız tavsiyr ederim. Kolay kolay sıkıntı sorun çıkartmıyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Geçmiş olsun abi. İlk ustanın hatası nedir öyle parçayı takmayı nasıl unutuyo. Parçacıların yaptığı resmen fırsatçılık. Allah düşürmesin bunların eline sanayide çok az düzgün insan kaldı.

Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Geçmiş olsun abi. İlk ustanın hatası nedir öyle parçayı takmayı nasıl unutuyo. Parçacıların yaptığı resmen fırsatçılık. Allah düşürmesin bunların eline sanayide çok az düzgün insan kaldı.

Maalesef öyle.işini hakkıyla yapan sayılı usta kaldı. Adam nasıl becerdiyse 4 gözün yatagı takmamış. Şimdiki usta hayret etti. Sen bu arabaya böyle bir ay nasıl bindin nasıl yürüdü bı araba bi yerleri parçalamadan diye [emoji1]

Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Taner abi geçmiş olsun iyiki R Rokete takmadın :) 

Şakası bir yana dünde başka bi sohbette geçti ..

Usta var ustacık var..

İnşallah sorunsuz devam edersin bundan sonra ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Taner abi geçmiş olsun iyiki R Rokete takmadın :)

Şakası bir yana dünde başka bi sohbette geçti ..

Usta var ustacık var..

İnşallah sorunsuz devam edersin bundan sonra ..

Sağol anıl. Bir ara R yapım dedim de geçmedi.

Yorum bağlantısı
Taner Ayık

bunlar nasıl toplanacak yaaaa :)

O da ustanın problemi. Herhalde toplar [emoji1] [emoji1]

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...