İçeriğe Yönlendir

Çözülemeyen Yağ Kaçağı

İlke Demir
Çözüme git İlke Demir tarafından,

Recommended Posts

İlke Demir

Öncelikle herkese iyi akşamlar,

Bir kaç aydır beni uğraştıran ve hala bir çözüme kavuşmayan yağ kaçağı problemim için nihayet değerli foruma başvurma zamanı geldi :)

Resimleri eklemeye çalışayım:

a3G0zO.jpg

YkNJgz.jpg

aracım 2008 model benzin+lpg ford fiesta. 90.000 km'de ve diğer başlıkta dediğim gibi triger değişeli 6 ay kadar oldu (belki alakalıdır). Yağın biriktiği kısmı yakın ve uzaktan çektim. Her gün küçük bir kaç damla şeklinde yere yağ damlatıyor. Bir özel serviste detayını bilmediğim bazı contalar değişti (?) ve sızdırmazlık uygulaması yapıldı ama sonuç alınamadı. Bana en son söylenen şey motorun kısmen açılıp bakılması gerektiği ama bana o kadar da büyük bir sorunmuş gibi gelmiyor. 3-4 binli rakamlardan bahsettiler. Bilgisi olan abilerim, kardeşlerim aydınlatırsa ben de ona göre hareket edeyim. Dediğim gibi ciddi yağ eksiltme sorunu yok ama can sıkıcı bir takıntı haline geldi. Ara ara yağ ilave edip bineyim mi ne yapayım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlke Demir

Ben de tam anlamadım Mehmet Bey, öğleden sonra arabayı servisten almak istedim akşama ancak kurur dediler. Sanırım sıvı conta - sızdırmaz silikon gibi bir uygulama. Hatta bir kaç kez aynı yere bıraktım, masrafı da oldu ama sorun çözülmedi. Acaba triger değişirken mi bir şeyleri yanlış yaptılar da yeni mi patlak verdi diyorum. (Triger başka bir yerde değişti).Her gün arabanın altına bakmaktan, yağ seviyesini kontrol etmekten iyice paranoyak oldum :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yeri tespit edilemedi mi.

Terleme sayılır bu. Seviye falan kontrol etmeye gerek yok.

1000 Km de bir. Eksilmiyorsa 5000 km de bir kontrol edin.

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Tespit edilemedi. Resimde gösterdiğim kısımdaki boşluklar zamanla yağla doluyor. Hatta resimde bile simsiyah sıvı olarak görünüyor. Kağıt havluyla komple temizliyorum, oradaki gözler bir kaç gün sonra yine yağla doluyor. Siz yanlış yeri anladınız sanırım. Gerçi kaçağın kaynağı da belki orasıdır.

GR0z5N.jpg

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Cam suyu fıskiyesinden sızdırıp, o bölüme su akabiliyor. Bir de bunu kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağlı kısımlar komple yıkanıp temizlenecek.

Sonra araç kullanılıp yağın nereden sızdığına bakılacak.

Yorum bağlantısı
Osman Kara

İlke bey aynı sorun aynı yerde benim aracımda  var sizin araçta da kışın bu sorun daha fazla oluyor ise

araç keçelerden kaçırıyordur aracın keçelerine baktırın :good1:     

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Recep Bey; fıskiyeyi kontrol edeceğim.

Mehmet Bey; alttan komple yıkattım ama bulamadılar. Motor yıkatmayı da LPGli olduğundan tavsiye etmiyorlar.

Osman Bey; geçen kış bir sorunu yoktu, dediğim gibi yeni başladı. Keçe dediğiniz yeri tam açıklarsanız ben de bir daha servise götürdüğümde daha net konuşabilirim. Siz halledebildiniz mi problemi?

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Plastik aksamlar sökülüyorsa , havluyla yağı temizledikten sonra bir kutu balata spreyi ile tamamen yağ kalıntılarını temizleyin , yağlı olan her yere sıkın plastikleri takmadan kullanın gözlemleyin muhtemelen bulursunuz nerden kaçırdığını , muhtemelen üst kapak contasından kaçırıyordur.

Yorum bağlantısı
Adem Aydınalp

Merhaba benim aracın havalar yagmurlu olduğunda hem gaz hem de benzinde çekiş azalıyor ve gaz yeniyor gaz pedalına ne kadar basarsam basayim gaz yeniyor videsteyken ama boşa aldığında sıkıntı yok nedendir bulamadım yardımcı olurmusunuz.

Yorum bağlantısı
Misafir

İlke bey aynı sorun aynı yerde benim aracımda  var sizin araçta da kışın bu sorun daha fazla oluyor ise

araç keçelerden kaçırıyordur aracın keçelerine baktırın :good1:     

osman hocama katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Benzer durum 2006 fiestamda da vardı, üst kapak contası değişimi sonrası herhangi bi yağ damlamasi olmadi. Aklınızda bulunabilir

Yorum bağlantısı
İlke Demir
(düzenlendi)

İlginiz için teşekkür ederim. İlk fırsatta baktıracağım, özellikle de üst kapak contasına.

tarihinde İlke Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

yağ ekleyerek binmek aslında riskli bir durum. Çünkü yağı akıtma seviyesi birden artabilir siz farkında olmadan yağı bitirebilir.

Yorum bağlantısı
Mevlüt Altuntaş

sorunun aynısı bende de mevcut. ustama götürdüğümde üst kapak contası değişecek dedi. fırsat bulup gidemedim hatta bujilerin olduğu yerde hep yağ olmuştu. benim bu durum yağ değiştirdikten sonra olmuştu yağ eksiltme yapmıyor ama resimde görülen yer hep yağ içinde duruyor. aracı bıraktığım yerden çektiğimde yere yağ damlatmıyor. keçe olayını bende anlamadım. neresine baktıracaz keçeyi biraz daha detaylı anlatabilirseniz sevinirim bende yaptırmadım. konuyu takipteyim.

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Ben de fırsat bulamadım daha.. İşin kötü tarafı şu haliyle bile büyük masraf çıkaracak diye korkuyorum. Üst kapak contası değişti dendi ama bilmiyorum, başka bir yere daha göstereceğim. Rektefiyeciye mi götürsem diyorum, kökten çözüm :) Onur bey üst kapak contası değişim maliyeti ne kadardı hatırlıyor musunuz?  Keçe olayını ben de bilmiyorum, bilgili abilerimizden öğrenmek istiyoruz.

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Yağ kaçak önleyiciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Kimi yerde motor yağını aşırı incelttiğinden ve zararlı olabileceğinden bahsediliyor kimi yerde de olumlu sonuç verdiği yazıyor. Tercih meselesi, iyi kalitede bilindik bir marka denenebilir belki. 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Ben de fırsat bulamadım daha.. İşin kötü tarafı şu haliyle bile büyük masraf çıkaracak diye korkuyorum. Üst kapak contası değişti dendi ama bilmiyorum, başka bir yere daha göstereceğim. Rektefiyeciye mi götürsem diyorum, kökten çözüm :) Onur bey üst kapak contası değişim maliyeti ne kadardı hatırlıyor musunuz? Keçe olayını ben de bilmiyorum, bilgili abilerimizden öğrenmek istiyoruz.

35 lira kapak contası, 40 lira da ustaya vermiştim yanlış hatirlamiyorsam
Yorum bağlantısı
Osman Kara

Recep Bey; fıskiyeyi kontrol edeceğim.

Mehmet Bey; alttan komple yıkattım ama bulamadılar. Motor yıkatmayı da LPGli olduğundan tavsiye etmiyorlar.

Osman Bey; geçen kış bir sorunu yoktu, dediğim gibi yeni başladı. Keçe dediğiniz yeri tam açıklarsanız ben de bir daha servise götürdüğümde daha net konuşabilirim. Siz halledebildiniz mi problemi?

Tam yerini bilmiyorum ama gittim usta önce kapak contasından kaçırıyor dedi onu değiştirdim yağ birikmesi kesilmedi daha sonra başka bi usta servis yağ müşülü dedi onuda değiştirdim daha sonra motorun altını sıcak suyla yıkattım yine kesilmeyince başka bir ustaya götürdüm attan lamba ile motora iyice baktı motor alt keçesinden kaçırıyor dedi ara sıra motoru fazla hararetli kullanırsam sızma şeklinde geliyor internette araştırdım araç motor alt keçesi motor ısısı  nedeni ile şişiyormuş tekrar soğuyunca sızma oluyormuş o nedenle bu tür sorunlar kış aylarında oluyormuş diye okudum   

Yorum bağlantısı
Mevlüt Altuntaş

Tam yerini bilmiyorum ama gittim usta önce kapak contasından kaçırıyor dedi onu değiştirdim yağ birikmesi kesilmedi daha sonra başka bi usta servis yağ müşülü dedi onuda değiştirdim daha sonra motorun altını sıcak suyla yıkattım yine kesilmeyince başka bir ustaya götürdüm attan lamba ile motora iyice baktı motor alt keçesinden kaçırıyor dedi ara sıra motoru fazla hararetli kullanırsam sızma şeklinde geliyor internette araştırdım araç motor alt keçesi motor ısısı  nedeni ile şişiyormuş tekrar soğuyunca sızma oluyormuş o nedenle bu tür sorunlar kış aylarında oluyormuş diye okudum   

motor alt keçesinden kaçak varsa kayışın olduğu o demir yer yağ olur mu ki ?

Yorum bağlantısı
İlke Demir

motor alt keçesinden kaçak varsa kayışın olduğu o demir yer yağ olur mu ki ?

Ben de aynı soruyu soracaktım. Yine de Osman Bey'in dediği noktaları da muhakkak kontrol ettireceğim. Yarın bir aksilik olmazsa başka bir servise bırakacağım. Sonuçları paylaşırım.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
İlke Demir

sorun şimdilik çözüldü, bunu da atlattık çok şükür :) Yetkili serviste değişenler:

CONTA ZETEC 1.25-1.4-1.6 EFI
KEÇE KOMPLE - EKSANTRİK MİLİ ÖN
KİT - ZAMANLAMA KAYIŞI
TAHRİK KAYIŞLARI

2 gündür takip ediyorum yağ kaçağı görünmüyor. Triger de yağ olmuş mecburen komple değiştirdik. 
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muammer Yılmaz

İlke bey bu değişenler size kaça mal oldu.Yetkili servisler çok pahalı oluyor genelde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...