İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik Sigortası Ücret İadesi

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Merhaba,

2 Mayıs ta ZTS mın günü doluyor, yalnız ben aracimi satıp başka bir araca geçiş düşünüyorum. Sigortayi yaptırıp bir kaç ay sonra satsam yeni araç için tekrar yaptirmam gerekecek. Kullanılmayacak aylar için ücret iadesi yapiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Misafir

tabi bu araçta yaptırırsanız, sattıktan sonra ücret iadesi alırsınız..eğer aynı acenteden keserseniz yeni aracınızın sigortasına oranla ya üstünü isterler ya da iade edilir. bir kaybınız olmaz 

Yorum bağlantısı
Cemil Kaynak

hem sigortanın hem kaskonun iadesi ni yapıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Yalnız ben en son sigortamı Axa'dan yaptırdım ve daha sonra daha uygun fiyat veren bir sigortacı buldum. Ancak sigortacının dediği "Abi artık şirketler sistemi değiştirdi eskiden toplam ücret/12 yapıp kaç kullandıysanız gerisini ödüyorlardı. Artık baya bir kesinti yapıyorlar uğraşmaya değmez" dedi. Bilginiz olsun iade olur ama ne kadar olur konusunu bence bir sigortacıya danışın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

yeni aracı mayıstan sonra alacaksınız herhalde.

trafik-kasko yaptığınızda aracı satarsanız mecburi ücret iadesi oluyor.yeni aracı alana kadar eskisine sigortasız binemeyeceğinize göre mecburen trafik sig. yaptıracaksınız.sattığınızda kalan aylar için paranızı geri alacaksınız ama,sanırım yukarda Yasir'in dediği gibi bir durum oluştu.iş arkadaşım 2 ay kullanıp sattığı aracın trafik sig. iadesi için ücret/12 X kullanılmayan aylar kadar iade alamadı.1000 tl ödediği yıllık sigortadan 2 ay kullanım sonucu,ücret /12 hesabına göre 80-100 tl kadar eksik iade aldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
(düzenlendi)

Belli bir kesinti oluyor ama bir kısmını geri alabiliyoruz yani. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

tarihinde Münir Nurettin Taşova tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yalnız ben en son sigortamı Axa'dan yaptırdım ve daha sonra daha uygun fiyat veren bir sigortacı buldum. Ancak sigortacının dediği "Abi artık şirketler sistemi değiştirdi eskiden toplam ücret/12 yapıp kaç kullandıysanız gerisini ödüyorlardı. Artık baya bir kesinti yapıyorlar uğraşmaya değmez" dedi. Bilginiz olsun iade olur ama ne kadar olur konusunu bence bir sigortacıya danışın..

O sigortacı Yalan söylemiş.

Doğa koru vb kooperatif şirketleri poliçe yaparken yüklü bir miktar üye aidatı alıyor ve iptalde bunu geri vermiyor diyememiş.

trafik-kasko yaptığınızda aracı satarsanız mecburi ücret iadesi oluyor.yeni aracı alana kadar eskisine sigortasız binemeyeceğinize göre mecburen trafik sig. yaptıracaksınız.sattığınızda kalan aylar için paranızı geri alacaksınız ama,sanırım yukarda Yasir'in dediği gibi bir durum oluştu.iş arkadaşım 2 ay kullanıp sattığı aracın trafik sig. iadesi için ücret/12 X kullanılmayan aylar kadar iade alamadı.1000 tl ödediği yıllık sigortadan 2 ay kullanım sonucu,ücret /12 hesabına göre 80-100 tl kadar eksik iade aldı.

Bölü 12 yok Önderim.

Bölü 365+15 var.

Bugün satarsan. Yasa gereği poliçe 15 gün boyunca yeni sahibine geçerli olduğu için 15 gün sonrasıyla iptal edilir ve kalan günlerin bedeli iade edilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Doğa koru vb kooperatif şirketleri poliçe yaparken yüklü bir miktar üye aidatı alıyor ve iptalde bunu geri vermiyor diyememiş.

Bölü 12 yok Önderim.

Bölü 365+15 var.

Bugün satarsan. Yasa gereği poliçe 15 gün boyunca yeni sahibine geçerli olduğu için 15 gün sonrasıyla iptal edilir ve kalan günlerin bedeli iade edilir.

abi sen haklısın da   /12 derken ben yukarda öyle yazılmış diye öyle yazdım.iş yerinde dediğin gibi   / 365 gün 6 saat ( :crazy: ) olarak yapmıştık hesabı,para olması gerektiği gibi değildi,fakat gene de sen haklı olabilirsin belki arkadaş sigortalı kaldığı günü yanlış hatırlamış olabilir,komşusu diye çok üzerinde durmamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Mehmet Abi onu ayrıca söylüyor zaten..Kooperatif mevzusu, aidat alıyor.. Sigortacının yalan söylemesini gerektirecek bir durum var mı bilmiyorum ama ekstra kesinti yapıyorlar değmez dedi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Abi onu ayrıca söylüyor zaten..Kooperatif mevzusu, aidat alıyor.. Sigortacının yalan söylemesini gerektirecek bir durum var mı bilmiyorum ama ekstra kesinti yapıyorlar değmez dedi..

Ekstra kesinti yapamazlar işte. 

Doğru olan, bugün satıldı ise 15 gün sonrası ile iptal edip, günlüğü kaç lira iade etmektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Arkadaşlar ben 2009 yılında iptal ettirmediğim aracımın sigortasını %50 geçikme ile motoruma yaptırdım yedinci basamaktaymış sıfır yapmaktan daha ucuza geldi 385tl. Kasım 2015 de yaptırdığım sigortamı şubatta kapattım 290tl ye yaptırmıştım 220 küsür lira kredi kartıma iade yapılmış.

Yorum bağlantısı
Misafir

Serdsl hiç bişey anlamadım :)

ilk önce sigortalı arabasının sigortasını motora yaptırmış.

sonra da :shok:  :shok:  :shok:

karıştı :D  :D  :D

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Arkadaşlar ben 2009 yılında iptal ettirmediğim aracımın sigortasını %50 geçikme ile motoruma yaptırdım yedinci basamaktaymış sıfır yapmaktan daha ucuza geldi 385tl. Kasım 2015 de yaptırdığım sigortamı şubatta kapattım 290tl ye yaptırmıştım 220 küsür lira kredi kartıma iade yapılmış.

Abi bende hiç bişey anlamadım. :biggrin:

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Serdal hiç bişey anlamadım :)

Abi plaka değişikliğinde artık sigortayı hemen istiyor yeni sigorta kestirmeden plakayı vermiyorlar
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi plaka değişikliğinde artık sigortayı hemen istiyor yeni sigorta kestirmeden plakayı vermiyorlar

Hep öyleydi hocam.

Poliçe yapılmadan işlem yapılmaz.

Sıfırlarda plakasız. Plakalılarda eski plakasına yaparız. Sonra zeyil.

Yorum bağlantısı
Emre İnci

Yanlış bilmiyorsam sigorta sahibinden aracı yeni devir alan kişiye 15 gün sigorta hakkı devrediliyor. Muhtemelen 80-100 tl kesinti buradan kaynakli olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...