İçeriğe Yönlendir

İstanbul'daki Tecavüz Vakası

Caner Kardeşseven

Recommended Posts

Misafir

Yazayım mı yazmayım mı bilemedim. Ama şunu biliyorum ki bu soğuklarda sadece sıcak bir dam ve yemek için üç-beş ay içeride kalmaya dünden razı binlerce mekânsız insanımız var. Bu insanların kaybedecek hiç bir şeyleri yok. Büyük bir suç işlediklerinde basında yer alıyorlar ve sabıkaları sayıldıktan sonra "suç makinası" deniyor. Merak ediyorum örnek gösterdiğimiz ülkelerde böyle suç makinaları var mı? Bazen haberlerde görüyorum, adam 18 yaşında hapse girmiş 60 yaşında çıkıyor. Artık suç işleyebilecek fiziki yetenekleri yok!

Cezalarımız caydırıcı değil, Adam sokakta yaşıyor, ailesiz, eğitimsiz, yanından geçen her araca küfür ediyor ve her yönden aç! Bu adamı hangi ceza caydırabilir ki?

Tabi bir de iyi kötü bir şeylere sahip olduğu halde potansiyel suçlularımız var, uygun ortamı bulduklarında gizledikleri vahşet dürtüleri açığa çıkıyor. Ve ben inanıyorum ki bunlardan deşifre olanlar kadar olmayanlar var. Çünkü cinsel suçlar sonucunda mağdurlar, toplum tarafından suçludan fazla cezalandırılıyor. İşte tam burada da koruyucu yasalarımız devreye giriyor. Adam evli, çoluk çocuklu, daha önce suç işlememiş, gravat takmış falan filan deyip ödüllendiriyoruz.

Caner kardeşimizin yazdıkları ne yazık ki hayatımız boyunca uyguladıklarımızdır. Bir çok ülke gibi ne yazık ki bizim ülkemizde de gecelerimizi köpeklere terk etmiş bulunmaktayız.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Caner beye bence fazla yüklenmiş bazısı. Caner bey yapılan tecavüzü haklı göstermemiş, en ağır yaptırımlar uygulanmalı, herkesin rahatlıkla gece bile olsa gezebileceği bir ortam sağlansın demiş. Ancak günümüzde bu bi ütopya. Ne kadar polis koyarsan koy, kuytu bir yer ve iğrenç bir beyin hep olacaktır. Mümkünse çıkmayın demek anlamlı bence. Çünkü tecavüze uğrayan bir insanı geri normal hayata döndürmek çok zor. Bunu göze kimse alamaz almamalı. Herkesin kendini ve çevresindekileri koruması adına söylenmiş bir temennidir çıkmayın demek. Yoksa çıkarsanız tecavüz ederler, iyi de ederler anlamında söylenmemiştir diye düşünüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)

Söylediklerinize saygı duyorum haklısınız gece dışarı çıkmamakla bu durum çözülmez,zaten Caner abinin yazısında da çözümü soka çıkmamak olarak yazmamış, ama bir an durup düşünün ''Gerçekçi'' olarak Türkiyede ne zamandır yasalar adam gibi uygulandı 15 yıl önce adam gibi miydiki 15 yıldır kötü, tabiki değildi ama teknoloji yoktu eskiden aile bağları güçlüydü,para yoktu ama huzur çoktu,algıları yöneten tv,bilgisayar,facebook,tweetter gibi sosyal paylaşım siteleri yoktu, ama şuanda yanı başımızda milyonlarca insan ölüyor ne yapabiliyoruz? en basiti gidip olanlara dur demek bi yana dursun adamlara en çok bizler katkıda bulunuyoruz ürünlerini mallarını kullanarak.Bende sizin gibi düşünüyorum hepimiz TR'nin yarısını oluşturalım kurallarda adam gibi uygulansın olmayacakmı bunlar, bildiğim kadarı ile dünyanın en az suç oranı olan ülkesi kanada peki kanada da olmuyormu bunlar tabiki oluyor hatta ''Kanada’da her 3 kadından 1’sı çeşitli cinsel tacize maruz kalmaktadır.'' Kaynak , yine bu konu üzerinde yazılmış bir cevapta İrandan bahsetmiş bir arkadaş dediği gibi cinsen düşüncesi (suçundan değil dikkatini çekerim)yüzünden güpe gündüz sokak ortasında kazığa oturtuyorlar insanları ama İranın arka sokakları haberlerini bi izle ne olaylar dönüyor ülkede belki bizim ülkemizden daha berbat şeyleri var, en basiti ülkemize gelen İranlı başı kapalı ama hertarafı boyalı kadınlar açık kadınları görmüşsündür.Çoğu TR'den ülkesine dönerken uçakta kapanmaya başlıyor, İranda yokmu böyle durumlar alası var hemde.Demem o ki gerçekçi düşünürsek bu durumların önüne geçmek malesefki pek mümkün görünmüyor o nedenle acil durumlar dışında geceleri dışarı çıkmamak en güzeli die bende düşünenlerdenim kardeşim, tabi kimse kimseye engel olamaz burda söylenen forumdaşlar olarak birbirimize tavsiyeler. Yaparsın yapmazsın o kimseyi bağlamaz keşke düzeleceğini bilsem tüm forum gece sokağa çıkıp eylem yapalım dicem ama düzelmeyecek, çünkü dünyada geçekten kötü bir yer ve en kötü mahlukatları da malesefki İNSAN.

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Acikcasi haberi ilk gördügümde "ah be kizim, ne isin vardi o saatte tek basina" dedim ("yollu muydun" anlaminda degil, tehlikeli diye dedim bunu). Sonra dedim ki "ulan ne icin olursa olsun gece disari cikma hakkimiz yok mu" dedim. Ciksak tehlike, cikmasak, neden bu mahlukatlar yüzünden istedigimi yapamayayim. Sorun nerede dedim kendi kendime, hemen buldum "ceza sistemi". Böyle mahlukatlari Taksimde asmali, yok yok önce agir abilerin oldugu bir kogusa sokup sonra asmali. Bunu yapsak insan haklari diyecekler, hangi insan haklari, bu mahluk insan mi ki hakki olsun... Siyaset girecek hemen, biz modern bir ülkeyiz idam olamaz... ne yapalim peki, müebbet... oldu... ben calisip vergi vereyim bu mahlukata besleyeyim iceride. bu da olmadi.... ne yapsak hadim mi etsek? güzel fikir bence, hayati boyunca böyle yasasin. Sonra tekrar düsündüm "ulan bunu yapan yakalanacagini düsünüyor mu acaba?" hic zannetmiyorum, gözü dönmüs bu ... nin. 

Bizim dinimiz islam. En güzel din ama bir yanda dinden öcü gibi korkanlar, bir yanda din hakkinda bilgisi olmayanlar, kuranda ne yazdigindan bir haber olanlar, kulaktan dolma bilgilerle yasayanlar, Hoca diye milleti kandiran ...lara inananlar. 

Egitimli, egitimsiz farketmiyor, tecavüz, cinayet.... is, insanin kendi icinde bitiyor. tecavüzü, cinayeti bir ceza ile korkutarak önleyemeyiz ama azaltabiliriz. Tamamen önlemek mümkün degil. Bi is vicdanimizda, inancimizda bitiyor. Bu arada sanmayin ki sadece bizde oluyor, Dünyanin heryerinde var bu olaylar ve hicbiri ben bunu yapar da yakalanirsam basima bu gelir demiyor, sadece yapiyor....

Bunu siyasete alet edenler ise.... Ne desem bilemedim simdi... 2 tarafa ayrilmis, at gözlüklerini takmisiz. Aninda taraf oluyoruz, fanatik oluyoruz. Gecelim bu isleri, bir cocuk gördügümüzde bir güzellik ögretelim ona... üc kagidi, siyaseti, rekabeti degil, birlik olmayi ögretelim, iyiligi ögretelim, vicdani, ahlaki ögretelim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Kanunlar 15 yıl öncede tam olarak uygulanmıyordu şimdi hiç uygulanmıyor, son 15 yılda toplumun yozlaşması hat safhaya ulaştı (ulaştırıldı) bunun sebeplerini burada uygun olduğu kadar yazdım ben. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ben niye çıkmıyorum sokağa kardeşim,kimseye zararı dokunmayan ben...

arsız,hırsız,uğursuz,tecavüzcü çıkmasın.

bir de kimse konuyu hükümete,devlete,dine,dindara,dindar görünene bağlamasın.bunun insanı yetiştiren aileyle,insan olmakla ilgisi var.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Olayların hep sonunu (sonucunu) eleştiriyoruz.buna sebep olan nedir? Nerede yanlış yapıyoruz da bu insanların ruh hali nasıl bozuluyor, bu kadar sapkın hale gelebiliyor? Bunu sebebini gelip de şu sistemden önce yada sonra şu yıllardan önce yada sonra,şucu yada bucu gibi ifadelere dayandırıp da suçlu aramak yanlış.Evet bir yanlış var, bunun çözümü de var.Ama çözüm için biz, yani kendimiz ne yapıyoruz ne gibi önlemler alıyoruz? Buna bakmak lazım. Ahlak dediğin şey yaşamın en önemli kurumudur,olmazsa olmazıdır.Devamlı yenilenmesi ve tazelenmesi gerekmektedir.şöyle bir gözden geçirelim bakalım,arkadaş ortamındaki muhabbetlerimizi,aile ortamlarımızı, okul hayatımızı,iş hayatımızı. Konuşmalarımız, davranışlarımız hal ve hareketlerimize  bir bakalım.

Ben böyle bir ülkede yaşıyorsam 24 saat güvenle gezmem tozmam lazım.bunun gecesi gündüzü olmaz.Yoksa nerede kaldı benim müslümanlığım.Müslüman kişi kendinden emin olunan kişi değil miydi? 

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Neden kadın erkek çoğu kişi "ben istediğim saatte dışarı çıkamayacak mıyım?" Diye isyan ediyor anlam veremiyorum. Kimle inatlasiyoruz?

Sokakta bu kadar fazlaca tehlike varken sen de o saatte dışarı çıkarken iki kere düşüneceksin. Evet pisliğin bir şekilde çözülmesi gerek fakat bunu burda birbirimizi yiyerek çözemeyiz, çözüm mercii de biz değiliz. Gerçekçi olmak lazım böyle bir tehlike var ve sen inadına özgürüm diyip burnunun dikine gidersen başına bir iş gelmesi muhtemel. Ben pislikleri savunmuyorum yanlış anlaşılmasın. Ben istemez miyim eşim, annem, kardeşim bi yere tek başına gittiğinde içim rahat etsin. Peki etmiyorsa ne yapabilirim? Böyle bi tehlikenin farkında olduğum halde elzem bi durum değil ise nasıl müsaade edebilirim? Allah kimseye vermesin ama bi yakininizin başına böyle bi olay geldikten sonra sen istediğin kadar bağır ben istediğim saatte dışarı çıkamaz mıyım diye. Zanlı 5 10 yıl sonra yine aramızda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Herkes yazmış fikrini kelamını, buraya kelam eden herkesin doğru dürüst yaşamasından ve bu tür olaylar karşısında duyduğu kin, nefret ve intikam duygusu eşit miktarlarda olduğundan, aslında hepimiz aynı şeyi söylüyor ve istiyoruz.

Bir yandan içinde bulunduğumuz toplumun TV, Sinema, Dergi, Kitap vs. gibi yayın organlarından etkilenerek, yaşamın yobazlaştırılmasından ve insanların içindeki Allah korkusunun zamanında ebeveynleri tarafından iyi işlenemediğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Sene 1983 Türkiyeye geldiğimizde, kapı kilitlemek diye bir kavram olmadığından, bu kadar ileri teknoloji kapı kilit sistemleri de yoktu. Çoğu kapıda İTO kilit olurdu. Ev sahibi yada kiracı çıkınca, ya da yeni bir ev kiralanınca anahtar değişimi yapılmazdı hemen. 

Herkes komşusunun eşini, kızını, annesini vs namusu olarak görüp, en ufak bir yanlış da düşünmeden gerekirse can alırdı. Neden, Çünkü konu olan şey NAMUS'tu.

Şu anda komşusunun karısına, kızına, ırzına yan gözle bakan bir toplumun içinde yaşıyoruz maalesef. Yasalar ve cezalar caydırıcı değil, 13 yaşında bir kız çocuğuna toplu tecavüz eden O. Çocuklarının mahkemesinde, "kız çığlık atmamış, demekki istemiş" diyebilecek kadar namussuz hakimlerimiz var. O hakimin namusuna göz dikmek lazım aslında, ya da ona bu cümleyi kurdurtanın. Ama bunu da yapamayız, Neden; Çünkü namussuzluğu öğretmemişler bize.

Aldatan eşini öldüren Koca'ya yobaz dedik, Kocası kendisini aldattığı için uzvunu yakan kadına da kahraman dedik, yasalar var niye boşamamış da öldürmüş dedik, Yıllarca namusu için yaşamış bir kadın yada erkeğin, başına gelen namussuzluk da olaylara objektif ve sakin yaklaşmasını lütfen kimse beklemesin.

Daha fazla yazmak gerekirse çok şey var, 

Olayın özü;

TOPLUM OLARAK BOZULDUK, Bozuk toplumda da birşeylerin düzelmesi için, insanların kendi içindeki Allah korkusunu ve evladına ne kadarını aşıladığına bakmak lazım.

Kaçımız hala çocuklarını yaz tatillerinde Kuran Kursuna gönderip, İslamiyet'i öğrenmesi için çaba harcıyor. Cenaze namazında saf tutup, dua bilmeyen insanlarımız var. 

"Sosyal devlet, sosyal toplum" slogan buydu değil mi? Karşı değilim. Ama biz sosyal toplum olmayı beceremedik, Sosyalleşmenin hep işimize gelen taraflarını benimsedik, 

Elini tuttuğumuz kızı, yalanlarla kandırıp, her türlü sözü verip yatağa atmayı öğrendik, sonra da kızı kanmasaymış diye haksız gördük. Yolda görüp tecavüz etmeyi öğrendik, Bir başkasının namusudur diye düşünmeden, Dolmuşa bineni kaçırıp, tecavüz edip bir de sorun çıkarmasın diye benzin döküp yaktık. Önlem olarak da dolmuşlara kamera koyduk.

Ceza nerde ceza, Sen o yapanı öldürsen ne yazar ki, tüm ailesini sorumlu tutup, hepsini tutukla, ceza evine at. Niye böyle bir evlat yetiştirdiniz diye. Af, iyi hal yok, cezaevinde yatırma, cezaevinde it gibi çalıştır. 1 kap yemeğe 8 saat temizlik boya badana yaptır. Kalıcı bir iz bırak, o izi gören herkes onun bir tecavüzcü olduğunu anlasın. 

Nihayetinde; Hırsızda bizden, tecavüzcü de bizden, Gaspçı da bizden. Dışarıda aramayın sorunu, içimizde çünkü.

Saygılar...

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Son 9 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. Zorunlu olmadıkça gece saatlerinde dışarı çıkmıyorum. Ama bu gibi sorunların çözümü için veya olmaması için gece dışarı çıkmamak, bayan/erkek olmak, mini etekli olmak, dar pantolon giymek gibi şeyler sebep gösterilmemeli. Bu gibi olaylar sizlerinde bahsettiği gibi gündüz de olabiliyor, erkeklere de olabiliyor, başka türde giyinen kişilerde de oluyor.  Okul zamanında gecenin 12'sinde okuldan yurda dönünce yanımda çakı ile geziyordum. O saatlerde okuldan eve dönen kızlar da vardı. Hadi ben karşı koydum... Ben ona o bana Allah ne verdiyse...Bir şekilde karşı çıkabilirim. Ama bayanların savunması biz erkekler kadar olamayabilir. Yani bu işlerin olmaması için o saatlerde dışarı çıkmamak yeterli değil. Milyonların yaşadığı şehirde o saatlerde çıkmamak olmaz. İşine gidip gelen, okuluna gidip gelen, eğlencesine gidip gelen.. Var da var yani. Sorun belli. Ahlak yoksunluğu ve şeref özürlülüğü... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bugün bir gazetede yazı vardı, DAMACANADA MI MİNİ ETEK GİYİYORDU diye başlığı vardı. :)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Serkan Erden
(düzenlendi)

polyannacılık oynayıp suçu sadece erkeğe (söz gelimi söyledim) yıkmak saçma. zina haram olduğu kadar zinaya sebebiyet verecek durumlarda caiz değildir. aklı başında herkes gecenin bir yarısında dışarda olmanın tekin olmadığını bilir. bu sadece türkiye değil. modern toplum gerçeği,bize çağdaşlığı modernliği satan batı toplumunda durum daha vahim. islamdan uzaklaştıkça bu tip vakalar malesef artacak..  gavura benzemeye çalışan bir toplum olduk, ama bu tarz olylar karşısında müslüman gibi davranmaya çalışıyoruz. tezat oldukça fazla..

tarihinde Serkan Erden tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

polyannacılık oynayıp suçu sadece erkeğe (söz gelimi söyledim) yıkmak saçma. zina haram olduğu kadar zinaya sebebiyet verecek durumlarda caiz değildir. aklı başında herkes gecenin bir yarısında dışarda olmanın tekin olmadığını bilir. bu sadece türkiye değil. modern toplum gerçeği,bize çağdaşlığı modernliği satan batı toplumunda durum daha vahim. islamdan uzaklaştıkça bu tip vakalar malesef artacak..  gavura benzemeye çalışan bir toplum olduk, ama bu tarz olylar karşısında müslüman gibi davranmaya çalışıyoruz. tezat oldukça fazla..

Damacanaya tecavüz eden adam için ne düşünüyorsunuz, damacana gece yarısı mini etek ile dolaşırken aranmış olabilir mi?

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Daha önce ki yıllarda da bu tip olaylar vardı..ancak iletişim bu kadar gelişmediği için duyulmuyordu.. O zamanlarda da annemiz, babamız , büyüklerimiz gece dışarı çıkmayın veya çok uzaklaşmayın diye tembih ederlerdi hep.. Yani sadece şimdi gece sokağa çıkmak kısıtlanmış gibi gözükmesin. On , yirmi , otuz yıl öncesinde de farklı sebeplerden dolayı kısıtlanma vardı..

Ülkemiz gerçekleri bu.. Birazda biz kendimiz dikkat göstermek zorundayız. Eğer kalabalık değilsek yalnız kalacaksak erkek bayan fark etmeksizin sokaklar sessizliğe bürünmeden evde olmayı planlamak lazım. Ha gece 2 de 3 de sokağa çıkanlara tecavüz edilsin , asılsın kesilsin zaten hak ediyorlar gibi saçma bir düşünce de asla kabul edilemez.. Ancak her sakallıyı dedemiz olarak görmeyelim. Çok zorunlu olmadıkça tek başına sokaklarda gezmemek gerekir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Damacanaya tecavüz eden adam için ne düşünüyorsunuz, damacana gece yarısı mini etek ile dolaşırken aranmış olabilir mi?

Bütün damacanalar yollu zaten. :crazy:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bütün damacanalar yollu zaten. :crazy:

Damacanaların hepsi zaten batının ahlaksızlığını almışlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Avrupadaki cinsel taciz haberleri ile Tükiye'deki cinsel taciz tanımı sanırım biraz farklıdır. Avrupa'daki istatistikleri Türkiye'ye uygulasak Türkiye'de laf atılan kadın da cinsel tacize uğramış sayılabilir mesela. Fiili olarak tecavüz vakalarının en yoğun olduğu ve çoğ uzaman cezasız kaldığı ülkeler Latin Amerika ve özellikle Meksika tarzı ülkelerdir. Bizim klasmanımız onlar yani. Yoksa Kanada'da asansörde bir erkek;  gözleriniz çok güzel denildiğinde de tacize uğradığını düşünen çok kadın olabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Konunun çıkmasına vesile olan haber bu sanırım. Kolkola gidiliyor ve tanışık oldukları velli

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/bagdat-caddesinde-tecavuz-dehseti-1061166/

Diğer görüntülerde elinde bıçak var gibi.. 

Tanıdık bile olsa. tecavüz etmiş ve telefonunu gasp etmiş. Suçunu da itiraf etmiş.. 

Yeğenimi Ulucanlar caddesinde gasp eden şerefsiz de koluna girmiş, kabanının içinden tuttuğu bıçağın ucuyla hafifçe dürterek, arkadaş gibi bir süre yürümüş. Bağırması veya karşı koyması halinde bıçağı saplayacağı tehditiyle telefonunu ve elindeki bond tipi çantasını almıştı.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

ve bu konuyu görünce aklıma adı batasıca bir siyasetçinin sözleri geldi. ne demişti o zat.?

“Bakın burda çok önemli bir ayrıntı var ıskaladığımız. Allah insana günah işleme özgürlüğü vermiştir. Ve insana günahsızlık talep etme hakkı vermemiştir.” 

........................... felsefi boyutu hiç tartışılmadı. Bu noktada Diyanet İşleri'ne çok büyük görev düşüyor”.!!!

“insanların günah işleme özgürlüğünü ellerinden alacak şekilde bireylerin hayatlarına müdahale etme anlayışı muhaberat devletinden öte bir anlayıştır” 

Bu konuya değinmiştim, dini dejenere etme çabasından başka bir şey değil, rezil Ortadoğu düşüncelerini empoze etme çabası ve bunu da dine bağlama çabası, yaptığmız her türlü hatayı Allah'ın üzerine atmıyor muyuz, adam aşırı sürat yapıp kaza yapıyor kader diyoruz, depremde çürük bina da ölüyoruz Allah aldı diyoruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ülkemizde sadece gece mi suç işleniyor ? Buyurun 2008 yılında İstanbul'un göbeğinde otobüs durağından gündüz vakti kaçırılıp tecavüz edilen bir genç kızın hikayesi...

http://www.milliyet.com.tr/tecavuz-ettiler---/gundem/gundemdetay/27.05.2008/759768/default.htm

Evde oturmak çözüm mü ? Buyurun buradan yakın... 23.00'da evinde oturan iki kadına zorla tecavüz girişimi...

http://www.iha.com.tr/haber-zorla-girdigi-evdeki-iki-kadina-tecavuz-edecekti-13852/

Saat kaçta ve nerede olduğumuzu bırakalım... Sapık günün her saatinde, her yerde sapık.

Suça yatkın olan insanları belki tamamen iyileştirmek mümkün değil, kabul ediyorum.

Ama kanunlarının suçluya daha çok avantaj sağladığı ülkemizde, bu insanların kanun gücünden bir korkuları da yok.

Net olarak cezalarımız çok ağırlaşmalı. Şeytana uydum diyene, dünyada cehennem yaşatılmalı...

Konuya temel olan haberdeki kişiyi ele alalım. Ben bu suçu ilk kez işlediğine inanmıyorum.

Muhtemelen daha önce de işledi ve belki de kurbanı toplumsal baskı ve korkuları nedeniyle şikayet bile edemedi.

Birden fazla kez bu suçu işlediğini ve yanına kaldığını düşünün, onu suç işlemeye devam etmekten ne alıkoyacak ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Ülkemizde sadece gece mi suç işleniyor ? Buyurun 2008 yılında İstanbul'un göbeğinde otobüs durağından gündüz vakti kaçırılıp tecavüz edilen bir genç kızın hikayesi...

http://www.milliyet.com.tr/tecavuz-ettiler---/gundem/gundemdetay/27.05.2008/759768/default.htm

Evde oturmak çözüm mü ? Buyurun buradan yakın... 23.00'da evinde oturan iki kadına zorla tecavüz girişimi...

http://www.iha.com.tr/haber-zorla-girdigi-evdeki-iki-kadina-tecavuz-edecekti-13852/

Saat kaçta ve nerede olduğumuzu bırakalım... Sapık günün her saatinde, her yerde sapık.

Suça yatkın olan insanları belki tamamen iyileştirmek mümkün değil, kabul ediyorum.

Ama kanunlarının suçluya daha çok avantaj sağladığı ülkemizde, bu insanların kanun gücünden bir korkuları da yok.

Net olarak cezalarımız çok ağırlaşmalı. Şeytana uydum diyene, dünyada cehennem yaşatılmalı...

Konuya temel olan haberdeki kişiyi ele alalım. Ben bu suçu ilk kez işlediğine inanmıyorum.

Muhtemelen daha önce de işledi ve belki de kurbanı toplumsal baskı ve korkuları nedeniyle şikayet bile edemedi.

Birden fazla kez bu suçu işlediğini ve yanına kaldığını düşünün, onu suç işlemeye devam etmekten ne alıkoyacak ?

iyi bir kogusa atarlarsa 1 hafta ceza bile yeter ona...

Bu arada dünyada sayili ükleler harici, ceza kanunlari pek de iyi degil. Misal avusturyada bu adamin yaptigini yapan 6 ay ile 10 yil arasi ceza aliyormus. En iyisi amerikanin bazi eyaletlerinde kalici hadim ediyorlarmis. Diger her yerde ise maksimum gecici hadim ve psikolojik tedavi

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

Hani başkası olsa bana yaptığınız yorumlar için için kızar ama sorun değil.

Yani bazılarınız beni, " bu saatte ne işi varmış onun orda" diyen kişilerle bir tutmuş.

:)

Zaten ilk yazıda da yazdım, aradaki yorum da da yazdım o düşüncede olmadığımı.

İnsanların gece sokağa çıkma haklarının olduğunu,

yasalarımızın buna uygun olması gerektiğini falan..

Sorun yok ama  bu şekilde anladıysanız, demek ki ben düzgün ifade edemedim kendimi. 

Herkesin düşüncesini açıklama hakkı var.

O mütecavizi de tecavüzcü olarak ve mağdur kişiyi de bacım ve kardeşim olarak ifade ettiğim halde yine de ısrarla bu şekilde yorum yapılması ilginç.

Tekrar edeyim o halde:

Evde oturmak sorunu çözmez elbette, devekuşu zihniyetinde değilim.

En ağır cezaların verildiği ülkelerde bile yine de bu ahlaksızlıktan kaçınamıyorsunuz.

Hadım da etseniz, idam da etseniz o şerefsizi,ibreti alem etseniz de , yine de bizlerin bireysel olarak bazı önlemler alma zorunluluğu vardır.

Bu önlemlerden  en belli başlı olanlar bir şehirde belli mahallelere  gitmeyeceksin, belli saatlerde dışarda bulunmamaya çalışacaksın.

Çünkü meydana gelme ihtimali çok yüksek olan adli bir vakada ,

önce polis size soracak: ne işiniz vardı  diye.

sonra savcı soracak ne işiniz vardı diye

sonra velileriniz sevdikleriniz soracak ne işin vardı diye.

O vakit, Allah muahafaza hepimizi, hiçkimseye bireysel özgürlüğümü kullanıyordum diyemezsiniz.

Maalesef şunu yazdırmak zorunda bırakıyorsunuz beni:

3 tane bacım var. annem var. Eşim var.Sizin taşıdığınız hassasiyeti bende taşıyorum 

Caner beye katılmıyorum dediğinizde, beni o sapıklarla veya mağdur kızı zan altında bırakan ucuz sözler söyleyen kişilerle aynı kefeye koyuyorsunuz.

Sanki o kızımız kardeşimiz mahsus orada dolanıyordu , aranıyordu gibisinden ima eden bir sözdür: " ne işi varmış orda " demek.

Beni bu sözü söyleyenlerle bir tutmayın !

Çünkü biliyorum  ki işi vardı acelese vardı evine giden biriydi.

Böyle olmasa bile çıktı yürüyordu dolanıyordu hava da alıyor olabilirdi , bu benim için problem değil.

Ama insanlar önlem almak zorundadır.

Zaten yetersiz yasalar var.

Zaten bu toplumda her yil yüzlerce kadın cinayeti oluyor.

En mükemmel şartlarda bile olsak başımıza gelme ihtimalinin en yüksek saatlerinde temkinli olmaya dikkatli olmaya davet etmeye çalışmıştım.

Sanırım hata ettim.

Kendi fikrimi kendime saklamalıydım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...