İçeriğe Yönlendir

Gauge(Gage) Testi

Aydın Bengü

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Adaşım günaydın, Gage testi nedir nasıl yapılır ben bulamadım. Bir yardımcı olurmusun

Hatırladığım kadarıyla km sıfırlama düğmesine basılı tutarak anahtarı tam marş yapmıyorsun yarım çeviriyorsun..Sonra km çubuğunu bırakıyorsun..ibreler falan sona vuruyor..daha sonra da km çubuğuna basarak menü içinde geziyorsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Hatırladığım kadarıyla km sıfırlama düğmesine basılı tutarak anahtarı tam marş yapmıyorsun yarım çeviriyorsun..Sonra km çubuğunu bırakıyorsun..ibreler falan sona vuruyor..daha sonra da km çubuğuna basarak menü içinde geziyorsun.

Çok teşekkür ederim abi anladım hemen yapacağım... :)
Yorum bağlantısı
Mustafa Sabanci

gauge test'te benim anlamadığım bi konu var 60 km hız ile giderken gauge test'te ise 35 ve 40 km arası gösteriyor bunu bi türlü anlamadım yardımcı olurmusunuz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

gauge test'te benim anlamadığım bi konu var 60 km hız ile giderken gauge test'te ise 35 ve 40 km arası gösteriyor bunu bi türlü anlamadım yardımcı olurmusunuz?

Mil olarak bakıyor olmayasınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yol bilgisayarlı focuslarda gauge testi gibi yol bilgisayar test menüsü de mevcut. Video onunla alakalı. tüm fonksiyonları çözemedim ama depoda kalan yakıt ve en son yapılan sürüşün ( son marşa basmadan o ana kadarki) yakıt ortalaması görünüyor. diğerlerini tam çözemedim. Depoda kalan yakıt işi lpgli araçlarda lpg deyken harcanan yakıtı tam görebilmek adına güzel :D yani ben oradan takip ettim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sabanci

Mil olarak bakıyor olmayasınız?

sorun benim göstergedeymiş yaklaşık 10 km fazla gösteriyormuş söktüm ayarladım düzeldi :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

sorun benim göstergedeymiş yaklaşık 10 km fazla gösteriyormuş söktüm ayarladım düzeldi :)

Genelde %5 gibi farklılık olması gerekir. Radara yakalanma durumlarında size kolaylık gösterir.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sani Gerşon

kod var ama o numara yok.yada ben mi göremiyorum...

Özür dilerim, 1987 olarak okumuşum ben.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Vasfi Gişten

Bendede sırası ile şu kodlar çıkıyor.Araçta km göstergesinde problem var bazen birden sıfıra düşüyor ama şu aralar genellikle kafasına göre hız artıyor mesela 90 la gidiyorum 130 a fırlıyor geri normale filan dönüyor.Bu hata kodlarına bakmadan önce hız sensöründe sorun var diye düşünüyordum ama acaba sorun aküden kaynaklanıyor olabilirmi?

DTC 9318 LOW BATTERY VOLTAGE (below 10 volts)
E197 (U2197) Invalid data for vehicle speed (Invalid CAN message) 
E200 (U2200) Invalid data for odometer (Invalid CAN message)

DTC 9318 DÜŞÜK AKÜ GERİLİMİ (10 volt aşağıda)
Araç hızı için E197 (U2197) geçersiz veri (geçersiz ileti CAN)
Kilometre sayacı için E200 (U2200) geçersiz veri (Geçersiz CAN mesaj)
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bendede sırası ile şu kodlar çıkıyor.Araçta km göstergesinde problem var bazen birden sıfıra düşüyor ama şu aralar genellikle kafasına göre hız artıyor mesela 90 la gidiyorum 130 a fırlıyor geri normale filan dönüyor.Bu hata kodlarına bakmadan önce hız sensöründe sorun var diye düşünüyordum ama acaba sorun aküden kaynaklanıyor olabilirmi?

DTC 9318 LOW BATTERY VOLTAGE (below 10 volts)
E197 (U2197) Invalid data for vehicle speed (Invalid CAN message) 
E200 (U2200) Invalid data for odometer (Invalid CAN message)

DTC 9318 DÜŞÜK AKÜ GERİLİMİ (10 volt aşağıda)
Araç hızı için E197 (U2197) geçersiz veri (geçersiz ileti CAN)
Kilometre sayacı için E200 (U2200) geçersiz veri (Geçersiz CAN mesaj)

Sizin VSS yani hız sensörünüz arızalı. Kadrana dokundurtmayın.

Benim göstergem dijital göstergeden 10km fazla gösterio bu nedendir ? Yollarda hızı yazan uyarı cihazı ilede denedim 10km fazla gösteriyor ?

Normaldir, güvenlik gereğidir. 100km limitli yolda 100'le giderken radara girmeyin diye bir "emniyet subabı" koyar kadran sizin için ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Erdoğmuş
(düzenlendi)

Arkadaşlar selamlar öncelikle. Yeni aldığım C-Max aracımda gauge testinde

DTC #01 A103

DTC #02 9318

DTC #03 9600

DTC #04 D900  arızalarını aldım. Hepsinin arıza kodu hemen hemen belli D900 hariç. Bu arızalar daha eski arızalar kanımca. Sildirmek mi gerekiyor? Çünkü bu kodlara denk gelen arızalar benim aracımda mevcut değil şu anda. :unsure2:

tarihinde Emre Erdoğmuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Merhaba arkadaşlar; bugün gelirken Gauge menüsüne bir göz atayım dedim; geçen seneden beri bakmıyordum ve geçen sene DTC NONE yazıyordu. Ancak bugün DTC #01 9601 yazdığını gördüm. Alıntı yaptığım Aydın Bey'in mesajında karşılığı yazıyor ancak bu ne anlama geliyor, büyük bir sorun mudur diye siz değerli arkadaşlarımdan bilgi almak istedim. Şimdiden ilginize teşekkür ederim :flowers:

Saygılarımla.

Arkadaşlar arkadaşın mesajını gördüm altına baktım ama cevaplanmamış aynı durum bende de var. 9601 - Anahtar algılama ateşlemeden yanlış sinyal alıyor (Programlanmamış anahtar) şeklinde açıklanmış. Araca bir zararı varmıdır? Haftaya cuma zaten yedek anahtar yaptıracağım Ankara'da bu arada anahtarı da programlatırım ama bir zararı olur mu bu arızanın?

Belki yeri değil ama bilgisayara bağlandığında araç aşağıdaki iki hatayı veriyor. Motor lambasını söndürebilmek için bağlatmıştım. Söndürüyorlar geri yanıyor. Bu hataları nasıul giderebileceğim konusunda yardıma ihtiyacım var.

P0056 O2 Sensör 2 Bank 2 Isıtma Devresinde Hata Tesisat - Sensör -Motor Elektroniği

P0156 O2 Sensör Devre Arızası (Bank2 Sensör2) yazılım açık devre-Lamda ısıtması - sensör

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar selamlar öncelikle. Yeni aldığım C-Max aracımda gauge testinde

DTC #01 A103

DTC #02 9318

DTC #03 9600

DTC #04 D900  arızalarını aldım. Hepsinin arıza kodu hemen hemen belli D900 hariç. Bu arızalar daha eski arızalar kanımca. Sildirmek mi gerekiyor? Çünkü bu kodlara denk gelen arızalar benim aracımda mevcut değil şu anda. :unsure2:

Radyo kodunuzu biliyorsanız aküyü söküp takarsanız, kodlarınız silinecektir.

Arkadaşlar arkadaşın mesajını gördüm altına baktım ama cevaplanmamış aynı durum bende de var. 9601 - Anahtar algılama ateşlemeden yanlış sinyal alıyor (Programlanmamış anahtar) şeklinde açıklanmış. Araca bir zararı varmıdır? Haftaya cuma zaten yedek anahtar yaptıracağım Ankara'da bu arada anahtarı da programlatırım ama bir zararı olur mu bu arızanın?

Belki yeri değil ama bilgisayara bağlandığında araç aşağıdaki iki hatayı veriyor. Motor lambasını söndürebilmek için bağlatmıştım. Söndürüyorlar geri yanıyor. Bu hataları nasıul giderebileceğim konusunda yardıma ihtiyacım var.

P0056 O2 Sensör 2 Bank 2 Isıtma Devresinde Hata Tesisat - Sensör -Motor Elektroniği

P0156 O2 Sensör Devre Arızası (Bank2 Sensör2) yazılım açık devre-Lamda ısıtması - sensör

Muhtemelen oksijen sensörünüz arızalı. Araçta çekiş düşüklüğü ve yüksek tüketim de olabilir şu an. Sensör değişimi gerekiyor belli ki.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu
(düzenlendi)

Muhtemelen oksijen sensörünüz arızalı. Araçta çekiş düşüklüğü ve yüksek tüketim de olabilir şu an. Sensör değişimi gerekiyor belli ki.

çekiş çok düşük olmasa da yakıt tüketimi evet diğer konularda da bahsetmiştim biraz dertliyim o konuda. O zaman hemen oksijen sensörü arayışına girelim internetten. Ayrıca hava filtre kutusunu da değiştirmem gerekiyor. Şani bey peki her iki arıza da aynı sebepten mi hani başka bir yer varsa alım yapmışken tek seferde alıp çıkarayım. Zaten gösterge işi için haftaya cuma oktay abinin yanına gideceğim inşallah.

tarihinde Erdem Terzioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

çekiş çok düşük olmasa da yakıt tüketimi evet diğer konularda da bahsetmiştim biraz dertliyim o konuda. O zaman hemen oksijen sensörü arayışına girelim internetten. Ayrıca hava filtre kutusunu da değiştirmem gerekiyor. Şani bey peki her iki arıza da aynı sebepten mi hani başka bir yer varsa alım yapmışken tek seferde alıp çıkarayım. Zaten gösterge işi için haftaya cuma oktay abinin yanına gideceğim inşallah.

İsmim Sani, Şani değil :)

Anahtar arızasını bilemeyeceğim. Ancak mantık yürütebilirim, muhtemelen şu an kullandığını anahtar orjinal değil?

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

İsmim Sani, Şani değil :)

Anahtar arızasını bilemeyeceğim. Ancak mantık yürütebilirim, muhtemelen şu an kullandığını anahtar orjinal değil?

Abi inan o kadar hızlı yazdım ki harf karmaşasına gitti vesselam yada gözlüklerin azizliğine uğradım heralde bi an. gerçekten özür dilerim. Anahtar işi de bilemiyorum muhtemelen orijinal değildir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi inan o kadar hızlı yazdım ki harf karmaşasına gitti vesselam yada gözlüklerin azizliğine uğradım heralde bi an. gerçekten özür dilerim. Anahtar işi de bilemiyorum muhtemelen orijinal değildir.

onu bi yetkili servisle gorusun derim. Onlar fikir verecektir size.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sani Gerşon

Radyo kodunuzu biliyorsanız, akünüzü söküp tekrardan takar mısınız lütfen?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

evet ,teyp kodu torpidoda yazıyor

Sadece (+) kutbu sökmek yeterlimi

Her araçta değişebiliyor. İmkanınız var ise iki kutbu da söküp 15dk bekleyip yeniden takın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...