İçeriğe Yönlendir

Fiyat Farkı Neden Bu Kadar Yüksek?

Konuralp Aracı

Recommended Posts

Konuralp Aracı

Herkese merhaba,

Kışa girmeden önce lastiklerimi değiştirmek istiyorum, aklımda michelin'in yeni crossclimate serisi var ancak anlamadığım nokta, orjinal ebatlarım olan 215*55*16 da fiyatlar 380-400 aralığında iken, 205*55*16 da fiyatlar 200-230 civarında. Ölçüleri bu kadar birbirine yakın olmasına rağmen fiyat farkı neden bu kadar yüksektir?

Yorum bağlantısı

Ara modeller pahalı oluyor abi. Az miktarda ve özel kalıp ile üretiliyorlar sanırsam. Bizim üretim bandını göz önüne alırsak ilk aklıma gelen neden bu..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

yaz kış 205 ile devam edebilirsiniz hayatınıza. Kadran ayarını serviste yaptırmayı unutmayın sadece ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

yaz kış 205 ile devam edebilirsiniz hayatınıza. Kadran ayarını serviste yaptırmayı unutmayın sadece ;)

Kadran ayarı diye bir şeye gerek yok ki.  Her iki lastik çapı da aynı. Sadece taban genişlikleri arasında 1 cm fark var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kadranda sapma meydana gelmemsi icindir. Elzem değil ama olmuşken tam olsun diye.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Kadran ayarı diye bir şeye gerek yok ki.  Her iki lastik çapı da aynı. Sadece taban genişlikleri arasında 1 cm fark var.

Taban genişliği değişince, yanak genişliği de değişiyor. 215/55/16 ile 205/55/16'nın yanak genişliği aynı değildir.

Ortadaki değer (55), %55 gibi bir orandır. Sabit değer değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

tam olarak öyle değil.

205-55-16 ebatlı lastikte yanak genişliği =   205*55/100=112,75 mm

215-55-16  ebatlı lastikte   = 215*55/100= 118,25 mm

5,5 mm fark var.yani yarım cm.çok önemlidir değildir o ayrı ama yine de yarım cm yarım cmdir

215/55 yerine 205/55 taktığınızda 1 cm tabandan,yarım cm yanaktan kaybediyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Peki dostlar,

215 yerine 205 alırsam, hesapladım lastik çapı 11 mm küçülüyor, gözle fark edilir mi sizce, zira mevcut lastiklerin bile bu kasaya göre küçük göründüğünü düşünüyorum.

Bu şekilde değişim yapıp kullanan, memnun olup olmayan var mı aramızda? 

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Gözle farkedilmez. Kullanan çok arkadaş var, sıkıntı yaşayan duymadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Lastik uzmanları -/+ 2,5 % ye kadar sorun teşkil etmeyeceğini belirtiyorlar. Ortaya çıkan fark ne kadranda ne de görsel olarak sorun teşkil eder.

Tabii matematik problemi çözmüyorsak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Peki dostlar,

215 yerine 205 alırsam, hesapladım lastik çapı 11 mm küçülüyor, gözle fark edilir mi sizce, zira mevcut lastiklerin bile bu kasaya göre küçük göründüğünü düşünüyorum.

Bu şekilde değişim yapıp kullanan, memnun olup olmayan var mı aramızda? 

Biz bilenler hariç, başkaları zor fark eder.. Ama ben görmeyeyim sakın abi..  :i-ih: Hemen fark ederim.  :biggrin: Şaka bir yana çok belli olmaz. Fayda/ maliyet göz önüne aldığında hiç belli olmaz. Bence 205*55*16 al geç derim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lastik çapı artrasa kadrandaki hız gerek hıza çok yaklaşır. normalde kadran daha yüksekken.

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

lastik çapı artrasa kadrandaki hız gerek hıza çok yaklaşır. normalde kadran daha yüksekken.

Benim durumda çap küçülecek, bu durumda kadranda 250 gördüm diyebilirim  :)

Biz bilenler hariç, başkaları zor fark eder.. Ama ben görmeyeyim sakın abi..  :i-ih: Hemen fark ederim.  :biggrin: Şaka bir yana çok belli olmaz. Fayda/ maliyet göz önüne aldığında hiç belli olmaz. Bence 205*55*16 al geç derim.

205 alırsak topuklu giydiririz, daha yüksek görünür  :D

Çok teşekkür ederim herkese,

Satın alma esnasındaki ruh halimizde çok büyük bir değişiklik olmaz ise :biggrin:  205 alıp deneyelim bakalım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benim durumda çap küçülecek, bu durumda kadranda 250 gördüm diyebilirim  :)

205 alırsak topuklu giydiririz, daha yüksek görünür  :D

Çok teşekkür ederim herkese,

Satın alma esnasındaki ruh halimizde çok büyük bir değişiklik olmaz ise :biggrin:  205 alıp deneyelim bakalım.

3 ay önce ben de tam olarak aynı durumdaydım.yazlık lastik alacaktım,aracımın lastik ölçüsü 215*55*16

205*55*16 ile bayağı fiyat farkı vardı,ben tabandan da lastik çapından da 1 er cm kaybetmeyi göze alamadım.

onun yerine petlasa yöneldim.yüksek performans serisi pt 741 di galiba ,ondan aldım.185 tl idi tanesi.2015 20 . hafta

tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Herkese merhaba,

Kışa girmeden önce lastiklerimi değiştirmek istiyorum, aklımda michelin'in yeni crossclimate serisi var ancak anlamadığım nokta, orjinal ebatlarım olan 215*55*16 da fiyatlar 380-400 aralığında iken, 205*55*16 da fiyatlar 200-230 civarında. Ölçüleri bu kadar birbirine yakın olmasına rağmen fiyat farkı neden bu kadar yüksektir?

Cross Climate muadili bir model Nokian'da da piyasaya çıkmış galiba. O markanın da fiyatlarını araştırabilirisiniz.

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

3 ay önce ben de tam olarak aynı durumdaydım.yazlık lastik alacaktım,aracımın lastik ölçüsü 215*55*16

205*55*16 ile bayağı fiyat farkı vardı,ben tabandan da lastik çapından da 1 er cm kaybetmeyi göze alamadım.

onun yerine petlasa yöneldim.yüksek performans serisi pt 741 di galiba ,ondan aldım.185 tl idi tanesi.2015 20 . hafta

tavsiye ederim

Üstat tam kendimi ikna etmiştim ki, en başa döner gibi oldum  :D

Aslında ben de üreticinin taktığı ölçünün dışına çıkmak konusunda çok istekli değilim ancak arada çok ciddi fiyat farkı var, sadece kışlık lastik alacak olsam 205 olayına bu kadar takılmam, netice itibari ile 3-4 ay üzerinde kalır ve kış şartlarında tabanın sadece 1 cm ince olması bence dezavantaj yaratmayacağı gibi avantajlı bile olabilir.

Ancak crossclimate dendiği gibi, bizim gibi orta kuşak iklimde yaşayanların hem yazlık hem de kışlık lastik ihtiyaçlarını gerçekten karşılayabilecek bir ürün ise ben crossclimate kullanmanın daha mantıklı olacağını düşündüm (fiyat olarak). Bunun dışında etiket değerleri olarak da diğer alternatifler karşısında daha iyi görünüyor.

Diğer taraftan  yerli olduğu ve gerçekten uygun fiyatlı olduğu için Petlas almayı da düşündüm, ancak etiket değerleri, kalite durumu vs hepsi bir yana, satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyeti anlamında bugüne kadar ki tecrübelerim yerli firmalardan yana ne yazık ki olumlu olmadı.

Velhasıl kelam ne almalıyım bilmiyorum :(  :biggrin:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Velhasıl kelam ne almalıyım bilmiyorum :

Yeni Focuslar 205/55-16 geliyor. Rahatlıkla kullanılabilecek bir ebad ve kaygan yüzeyde traksiyonda önemsiz de olsa avantajı olur.

Croosclimate'dan vaz geçmeyin, kullanan ve yaz şartlarında memnun olanlar var ve Ar-Ge'si yabana atılacak bir lastik değil.

Ayrıca böyle bir lastik için 205 fiyatı gayet makul.

Sadece ömürleri konusunda deneyim yok yeterince...

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Üstat tam kendimi ikna etmiştim ki, en başa döner gibi oldum  :D

Aslında ben de üreticinin taktığı ölçünün dışına çıkmak konusunda çok istekli değilim ancak arada çok ciddi fiyat farkı var, sadece kışlık lastik alacak olsam 205 olayına bu kadar takılmam, netice itibari ile 3-4 ay üzerinde kalır ve kış şartlarında tabanın sadece 1 cm ince olması bence dezavantaj yaratmayacağı gibi avantajlı bile olabilir.

Ancak crossclimate dendiği gibi, bizim gibi orta kuşak iklimde yaşayanların hem yazlık hem de kışlık lastik ihtiyaçlarını gerçekten karşılayabilecek bir ürün ise ben crossclimate kullanmanın daha mantıklı olacağını düşündüm (fiyat olarak). Bunun dışında etiket değerleri olarak da diğer alternatifler karşısında daha iyi görünüyor.

Diğer taraftan  yerli olduğu ve gerçekten uygun fiyatlı olduğu için Petlas almayı da düşündüm, ancak etiket değerleri, kalite durumu vs hepsi bir yana, satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyeti anlamında bugüne kadar ki tecrübelerim yerli firmalardan yana ne yazık ki olumlu olmadı.

Velhasıl kelam ne almalıyım bilmiyorum :(  :biggrin:  

Merhaba,

bende birkaç haftadır lastik bakiyorum,

tanıdık bir lastik bayiisine petlas'ı sordum, tavsiye etmedi, içeri çok ses alır vs.. vs.. dedi,

alternatif olarak good year'ı tavsiye etti.

sonrasında bende internette bakınırken Cross Climate'ı gördüm.

halaa alsam mı diye düşünüyorum, olumlu ve olumsuz yorum çok,

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Olumsuzları okumak isterim!

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Merhaba,

bende birkaç haftadır lastik bakiyorum,

tanıdık bir lastik bayiisine petlas'ı sordum, tavsiye etmedi, içeri çok ses alır vs.. vs.. dedi,

alternatif olarak good year'ı tavsiye etti.

sonrasında bende internette bakınırken Cross Climate'ı gördüm.

ecoboost lar 18 inch miydi?

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

ecoboost lar 18 inch miydi?

Türkiye<'ye gelenler 215/55-16 idi.

Avrupa'da ayrıca 215/50-17 ve 235/40-18 alınabiliyor.

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Yeni Focuslar 205/55-16 geliyor. Rahatlıkla kullanılabilecek bir ebad ve kaygan yüzeyde traksiyonda önemsiz de olsa avantajı olur.

Croosclimate'dan vaz geçmeyin, kullanan ve yaz şartlarında memnun olanlar var ve Ar-Ge'si yabana atılacak bir lastik değil.

Ayrıca böyle bir lastik için 205 fiyatı gayet makul.

Sadece ömürleri konusunda deneyim yok yeterince...

Teşekkür ederim öneri için. Focus olsa tereddüt etmeden 205 alırım lakin mondeo ile focus arasındaki ebat ve ağırlık farkı nedeni ile acabalarım artıyor. 

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Teşekkür ederim öneri için. Focus olsa tereddüt etmeden 205 alırım lakin mondeo ile focus arasındaki ebat ve ağırlık farkı nedeni ile acabalarım artıyor.

Bu detay gözümden kaçmış, pardon, 2.0 dizel Mondeo için 215 altına inmezdim ben de olsam.

Yazdıklarım Focus için geçerlidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...