İçeriğe Yönlendir

Ford Focus Otomatik Vites Atiker Gold Uygulamasi

onur kant

Recommended Posts

2010 model start stop otomatik focus aracına iki ay önce ATIKER golden obd 2 montajı yapıldı. İlk depoda ful şehir içi yokus inişli yolda 50 Kr yaktı ikinci depoda 130 km şehir içi 200 km uzun yol 30 Kr yaktı ortalama. Şimdi ise 131 km ful şehir içi günlük 5 km yapıyorum şehir içinde 48.60 tl yaktı yani 37 Kr ortalama yapıyor. Bir türlü şehir içini düşüremedim 2000-2500 devir arasında kullanırım aracimin genelde. Şehir içi 37 Kr çok değilmi. 30 Kr altına düşmesi lazım degilmi

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bunun en güzel Hesabı uzun yolda 1 depo gaz kaç km yol gidiyor ona bakarak hesap yapılırsa doğru sonuç çıkar.

Örneğin eşimin güzergahında ben kullanırsam 30 litre LPG ile 150 km giderim. Eşim kullanırsa 190-200 km gider. Şehiriçi kriter olmuyor. Maraş'ta 1 depo ile 180-190 km gidiyoruz Ankara'nın belli yerinde 250 km gidiyor.

Uzun yolda 10-10,5 litre LPG yakıyor Mondeo ov 2.0 LPG'li

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şehir içi 100 km'deki Lpg tüketimi nedir ? Litre bazında değerler verirseniz normal veya anormal olduğunu size söyleyebiliriz...

Yorum bağlantısı

Bunun en güzel Hesabı uzun yolda 1 depo gaz kaç km yol gidiyor ona bakarak hesap yapılırsa doğru sonuç çıkar.

Örneğin eşimin güzergahında ben kullanırsam 30 litre LPG ile 150 km giderim. Eşim kullanırsa 190-200 km gider. Şehiriçi kriter olmuyor. Maraş'ta 1 depo ile 180-190 km gidiyoruz Ankara'nın belli yerinde 250 km gidiyor.

Uzun yolda 10-10,5 litre LPG yakıyor Mondeo ov 2.0 LPG'li

Bazen uzun yolda bile farklı tüketim değerleri ortaya çıkıyor abi. Ankaradan bursaya tek depo ile gidebiliyoken (400km) , ankara dan istanbula 320 km zor gidiyor. Körfez de, tekrar yakıt alıyorum. Yolun eğimi çok farkettiriyor, yakıt tüketimini  :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eski aracım focus 1 e göre kıyaslayınca şehir içi 27 kuruşu geçmemesi lazım

Şehiriçi göreceli kavram Mert. Senin ov? Birde 27 Kuruş nereye göre. Ankara'da 1.89 TL LPG fiyatı. Kayseri'de 2.30 TL. Arada 40 Kuruş fark var. O Yüzden LPG de litre Konuşmak daha sağlıklı.

Bazen uzun yolda bile farklı tüketim değerleri ortaya çıkıyor abi. Ankaradan bursaya tek depo ile gidebiliyoken (400km) , ankara dan istanbula 320 km zor gidiyor. Körfez de, tekrar yakıt alıyorum. Yolun eğimi çok farkettiriyor, yakıt tüketimini :(

Genel anlamda daha sağlıklı değer çıkar. Yoksa Dediğiniz doğru. O Yüzden Gidiş Geliş ortalaması [emoji6][emoji6][emoji106][emoji106]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

2010 model start stop otomatik focus aracına iki ay önce ATIKER golden obd 2 montajı yapıldı. İlk depoda ful şehir içi yokus inişli yolda 50 Kr yaktı ikinci depoda 130 km şehir içi 200 km uzun yol 30 Kr yaktı ortalama. Şimdi ise 131 km ful şehir içi günlük 5 km yapıyorum şehir içinde 48.60 tl yaktı yani 37 Kr ortalama yapıyor. Bir türlü şehir içini düşüremedim 2000-2500 devir arasında kullanırım aracimin genelde. Şehir içi 37 Kr çok değilmi. 30 Kr altına düşmesi lazım degilmi

Gazın litresini kaç tl den alıyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Şehir içi 100 km'deki Lpg tüketimi nedir ? Litre bazında değerler verirseniz normal veya anormal olduğunu size söyleyebiliriz...

Ben km ye düşen yakıtı yazdım zaten 0.37 x 100 = 37 tl yapar 37/2.42=15. 2/100 km litre tüketim değeri tarihinde onur kant tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Peki ortalama hızınız nedir ? Benim aracımda 25-30 km ortalama hız ile 13-14 Litre Lpg tüketimi var. ( Yazın için bu şekilde )

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Peki ortalama hızınız nedir ? Benim aracımda 25-30 km ortalama hız ile 13-14 Litre Lpg tüketimi var. ( Yazın için bu şekilde )

24 km ortalama hizim sizin araç nedir tarihinde onur kant tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

24 km ortalama hizim

Tam otomatik 4 ileri bir Focus için tüketim değerleriniz çok yüksek değil. Uzun yolda 110 Km ortalama hız ile 7.5-8 Lt olması gerekir.[emoji106]
Yorum bağlantısı

2.42 de normal kabul edilebilir. Şöyle bi 10 20 km 110km hızla gidebileceğiniz bir yol bulun. Yol bilgisayarlarını sıfırlayın yolun sonunda 7 - 9 arası bir değer yakalarsınız. Dur kalk trafikte ve 1,2,3. viteslerin kullanıldığı şehir içi trafiğinde normal kabul edilebilir. Ben yol bilgisarımda 16 17 leri gördüğüm günler oldu.  :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2.42 de normal kabul edilebilir. Şöyle bi 10 20 km 110km hızla gidebileceğiniz bir yol bulun. Yol bilgisayarlarını sıfırlayın yolun sonunda 7 - 9 arası bir değer yakalarsınız. Dur kalk trafikte ve 1,2,3. viteslerin kullanıldığı şehir içi trafiğinde normal kabul edilebilir. Ben yol bilgisarımda 16 17 leri gördüğüm günler oldu. :yes:

Şuan 16 litre yol bilgisayarı. Ancak unutulmamaliki yol bilg. Benzin ortalamasını gösterir lpg değerleri doğru olacağına inanmıyorum. Uzun yolda tahminim ortalama 20-25 km yakacak hafta sonu ankarayA gidip olcucem 300 km mesafe. Ama benim derdim şehir içi tüketim nasıl düşünebiliriz bu degerleri tarihinde onur kant tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Şuan 16 litre yol bilgisayarı. Ancak unutulmamaliki yol bilg. Benzin ortalamasını gösterir lpg değerleri doğru olacağına inanmıyorum. Uzun yolda tahminim ortalama 20_25 km yakacak hafta sonu ankarayA gidip olucam 300 km mesafe. Ama benim derdim şehir içi tüketim nasıl düşünebiliriz bu degerleri

Yanlışınız var. Benim değerlerim tutuyor. Hatta bu tutarlılıkla ile ilgili foruma danışmak için konu açtım..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?/topic/273847-Focus-2,5-Yol-Bilgisayarı-Ile-Gerçekte-Tüketilen-Yakıt-Miktarı

Konusu burada...

Yorum bağlantısı

Şuan 16 litre yol bilgisayarı. Ancak unutulmamaliki yol bilg. Benzin ortalamasını gösterir lpg değerleri doğru olacağına inanmıyorum. Uzun yolda tahminim ortalama 20-25 km yakacak hafta sonu ankarayA gidip olcucem 300 km mesafe. Ama benim derdim şehir içi tüketim nasıl düşünebiliriz bu degerleri

Doğru benzin ortalamasını gösteriyor. Şahsi düşüncem 7.5 lt/100 km  değer gösterir yol bilgisayarı, 9 litre LPG yakar. 9.2,42/100=0,21 kuruş yakar km' de. Şehir içinde yakıt tüketimi düşürmenin yolu aracı çok zorlamadan düşük devirlerde vites atmanızdan geçer. Taksici esnafı bu nedenle araç daha yeni kalkmışken ikiye geçerler. Uzun vadede motora zararı olacaktır ama uzun vadede.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yanlışınız var. Benim değerlerim tutuyor. Hatta bu tutarlılıkla ile ilgili foruma danışmak için konu açtım..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?/topic/273847-Focus-2,5-Yol-Bilgisayarı-Ile-Gerçekte-Tüketilen-Yakıt-Miktarı

Konusu burada...

Senin durum ilginç olmuş

Konusu burada...

Senin durum ilginç olmuş yol bilgisayarı lpg enjektör e değil benzin enjektörune bağlı doğru ölçüm mümkün değil bence mantıksal olarak
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şuan 16 litre yol bilgisayarı. Ancak unutulmamaliki yol bilg. Benzin ortalamasını gösterir lpg değerleri doğru olacağına inanmıyorum. Uzun yolda tahminim ortalama 20-25 km yakacak hafta sonu ankarayA gidip olcucem 300 km mesafe. Ama benim derdim şehir içi tüketim nasıl düşünebiliriz bu degerleri

Bunu düşürmek için

1- ov olmamalı

2- çok fazla dur kalk olmamalı

3- ışıklarda veya kalkışlarda çok sakin Kalkış Olmalı

4- Aracın vites değişimlerini maksimum 2500 devirde yapılmalı.

5- buji ve buji kablosu değiştireli çok olduysa değiştirebilirsiniz.

Aksi takdirde ov için şehir içi düşük Yakıt zor. Çünkü 4 ileri. Manuel olsa 2 veya en fazla 3 litre daha az yakar 100 km de.

Söylediklerim Araçta sorun yoksa.

Senin durum ilginç olmuş

Senin durum ilginç olmuş yol bilgisayarı lpg enjektör e değil benzin enjektörune bağlı doğru ölçüm mümkün değil bence mantıksal olarak

Murat'ın durumu farklı. Onu konuştuk. Olması gereken yol bilgisayarından %15-20 fazla LPG yakmalı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Otomatik vitesli lpg kullanıcıları yakıt değerlerimizi yazarmisin iz şehir içi ve şehir disi

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

onur bey merhaba;

benim aracımda otomatik, yakıt değerlerim genelde değişiyor.

son bu gün aldığım yakıt değerlerini paylaşayım genelde şehir içi trafikte pek trafik görmeden kullanıyorum aracımı. iş ev arası 14 km gidiş, 14 km geliş.

246 km de 30,44 lpg tüketmişim. yani 100 km de 12 lt gibi bir değer yapar. 

lpg fiyatı 2,05 x 12 = 24,6 tl /100 = 0,246 tl km başına düşen yakıt miktarı

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Onur Bey,

Bence de aracınızın şehir içi tüketimi çok fazla. Üstelik aracınızda S/S sistemi de varmış.

Tüketimi düşürmek tamamen kullanım alışkanlıkları ile ilgili.

Kalkışlarda ve hızlanmalarda gaz pedalına çok hafif basmalısınız ve vites geçişleri alt devirlerde olmalı.

Duracağınız mesafeden çok önce sanki frenler tutmayacakmış gibi düşünüp gaz pedalından ayağınızı çekip ani frenlemeden kaçınmalısınız.

Bu 2 şartla 180 Hp Otomatik 4x4 kuga aracım şehir içinde 12 lt/100 km LPG tüketiyor. Ancak bu kullanımdan sıkıldığım için uygulamıyorum :i-ih:

Normal kullanımda 13,5 lt/100 km LPG tüketimim var. Şehir dışı 9-10,5 lt/100 km değerlere kadar düşüyor.

Bu arada Murat Bey'in iddiasına göre yol bilgisayarı asla LPG tüketimini ölçmez. Enjektörlere giden yakıt miktarını ölçen bir sensör ve debimetre araçlarda bulunmaz. Son derece pahalı ekipmanlardır ve enjektörlerden püskürecek kadar az miktarı ölçebilecek cihaz da bulunmamaktadır.

Araç bilgisayarları devir ve hıza göre hafızasındaki tanımlı eğrileri kullanarak tüketim konusunda tahmini değerler verir.

Diğer arkadaşların da belirttiği gibi LPG tüketimi, araç bilgisayarındaki yakıt tüketiminden yaklaşık % 20 daha fazladır.

Yine de yakıtı çok fazla düşünmeyin. Benzine göre yaptığınız tasarrufu göz önüne alıp keyfinize bakın. :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

LPG tüketiminiz oldukça fazla, neredeyse benim benzinli otomatik aracımla aynı yakıyorsunuz diyebilirim. Şehir içi ortalama 7,8 lt benzin tüketimim var. Şunu da belirteyim, ileride fren yapacağım yerde gaza basmam, gaz pedalının altında yumurta varmışcasına araç kullanmanızı da tavsiye ederim.

Hem uygulamanızı yeni taktırmışsınız, biraz aracın sisteme alışmasına zaman tanıyın. Birkaç ay sonra tekrar ölçümü deneyin. 

Yorum bağlantısı

onur bey merhaba;

son bu gün aldığım yakıt değerlerini paylaşayım genelde şehir içi trafikte pek trafik görmeden kullanıyorum aracımı. iş ev arası 14 km gidiş, 14 km geliş.

2.05 lpg yi nerden alıyorsunuz ben 2,42 ye alıyorum o fiyata alsam şehir içi 30 krs a düşerim sanırım
Yorum bağlantısı

onur bey merhaba;

Sizin ortalama hız nedir

LPG tüketiminiz oldukça fazla, neredeyse benim benzinli otomatik aracımla aynı yakıyorsunuz diyebilirim. Şehir içi ortalama 7,8 lt benzin tüketimim var. Şunu da belirteyim, ileride fren yapacağım yerde gaza basmam, gaz pedalının altında yumurta varmışcasına araç kullanmanızı da tavsiye ederim.

Hem uygulamanızı yeni taktırmışsınız, biraz aracın sisteme alışmasına zaman tanıyın. Birkaç ay sonra tekrar ölçümü deneyin.

Şehir içi nasıl yaptınız ortalamayı ilginç hızlı trafik sanırım. Ben uzun yolda benzinde ortalama 120 km ile yol bilg. 7.5 görmüştüm. Aracınız mk2 mi 3 mu
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

2.05 lpg yi nerden alıyorsunuz ben 2,42 ye alıyorum o fiyata alsam şehir içi 30 krs a düşerim sanırım

İstanbul Pendik Opetlerin hepsinde hemen hemen fiyat üç aşağı beş yukarı bu şekilde

Sizin ortalama hız nedir

hiç dikkat etmedim genelde anlık tüketim açık ekranda 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...