İçeriğe Yönlendir

Quadcopter Ve Drone'lar Hakkında

Erkan Gültekin1

Recommended Posts

Erkan Gültekin1

Kameranın düğmesine basmayı unutmuşum

Abi en keyifli cihazlar yine bu cihazlar. Bizdekilerde akrobasi vs hiç bişi yapamıyorsun ki. Takla at desen o bile yok..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Arkadaşlar çalıştığım kuruma bir yazı gelince durumun farkına vardım, haberiniz var mıydı?

Kaynak (İzmir Valiliği Duyurular Bölümü)

VALİLİK KARARI

2016/1
İZMİR İLİ GENELİNDE SİVİL İNSANSIZ HAVA ARAÇLARININ
(İHA veya DRONE) KULLANIMI HAKKINDAKİ KARAR

AMAÇ:
MADDE 1- Bu karar, İzmir ili hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil insansız hava aracı (İHA) sistemlerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 22/02/2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatının l’nci maddesinde belirtildiği şekilde ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları belirlemek izinsiz olarak uçuş yapmalarının, fotoğraf ve film çekmelerinin engellenmesi ve kullanılmasının denetlenmesi ve belirli bir disipline bağlanması amacıyla düzenlenmiştir.

KAPSAM:
MADDE 2- Bu karar, İzmir ili sınırları içerisinde bu kararın birinci maddesinde ifade edilen Sivil İnsansız Hava Araçlarını (İHA veya DRONE) satan, satın alan, temin eden ve bu tip araçları kullanan gerçek ve tüzel kişileri kapsar.

TANIMLAR:
MADDE 3- Bu Kararın uygulanmasında;
a) İnsansız Hava Aracı (İHA):İnsansız Hava Aracı Sistemi (İHAS)’nin bir bileşeni olarak işletilen, aerodinamik kuvvetler aracılığıyla sürekli uçuş yapma yeteneğinde olan, üzerinde pilot bulunmaksızın uzaktan İHA pilotu tarafından kontrol edilerek veya otonom operasyonu İHA pilotu tarafından planlanarak uçurulan ya da havada kalabilen hava aracını,
b) İnsansız Hava Aracı Sistemi (İHAS): İHA ile kontrol istasyonu, komuta ve kontrol veri bağı, kalkış ve iniş sistemi gibi uçuşun sağlanması için gerekli olan birbirinden ayrı sistem elemanlarının bütününü ifade eder.

HUKUKİ DAYANAK:
MADDE 4- Bu Karar;
1) 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11 ’ inci ve 66’ ncı maddeleri,
2) 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu,
3) 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu,
4) 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu,
5) 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi,
6) 09/01/2016 tarih ve 29588 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Amatör Havacılık Faaliyetleri Yönetmeliğinin 14’üncü maddesi,
7) 22/02/2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatına (SHT - İHA) dayanılarak hazırlanmıştır.

GENEL ESASLAR:
MADDE 5-
1) İzmir ili sınırları içerisinde Sivil İnsansız Hava Araçlarının (İHA veya DRONE) İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatının (SHT-İHA) ilgili hükümleri dairesinde kayıt ve tescilinin yapılması zorunludur.
2) Sivil İnsansız Hava Araçlarının (İHA veya DRONE) Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 22/02/2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatının Uçuşa Yasak Bölgeler Başlıklı 18’inci maddesinde belirtilen yerler ile birlikte ilimiz merkez ve ilçe sınırları içerisinde bulunan;
a) Valilik ve Kaymakamlıklara ait bina tesisi ve konutları,
b) MİT Bölge Müdürlüğü Bina, Tesis ve Lojmanları,
c) Askeri Birlik, Kurum, Karargâh, Sosyal Tesis, Tatbikat, Eğitim Alanları ve Lojmanları,
d) Adliye Binası ve Lojmanları,
e) Emniyet Müdürlüğü Hizmet Kampüsü, Diğer Bina Tesis ve Lojmanları,
f) Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü,
g) NATO Tesisleri,
h) Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait Bina Tesis ve Lojmanları,
i) Aliağa Rafineri Tesisleri ve kuruluşlarına ait bina, tesis ve diğer hizmet alanları ile petrol pompalarının bulunduğu petrol sahaları,
j) Baraj setleri,
k) Cezaevi bina ve tesisleri,
l) Havalimanı ve tesislerinde,
m) Helikopter pistleri üzerinde,
n) İrtifaya bağlı olmaksızın Çiğli Hava Üs Komutanlığının Meydan referans noktası merkez alınarak 15 km. yarıçaptaki alanda ve her iki yöne de uzunlamasına 22 kilometrelik alanda,
o) NOTAM (Havacıların uçuş ve yer emniyetini etkileyecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri) kararı ile belirli ya da belirsiz süreli uçuşa yasak ilan edilen bölgelerde kullanımı yasaklanmıştır.
3) Sivil İnsansız Hava Araçlarının (İHA veya DRONE) yasaklanan mahallerde veya izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşlarının emniyet ve jandarma birimlerince tespiti halinde bu durum tutanağa bağlanacak ve mezkûr mevzuat hükümlerine göre gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.
4) Her türlü insansız hava araçları (İHA veya DRONE) ve motorlu çok hafif hava araçları ile yasaklanan mahallerde veya izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşların Emniyet veJandarma birimlerince tespiti halinde bu durum tutanağa bağlanarak ilgili gerçek veya tüzel kişi hakkında mezkûr mevzuat çerçevesinde ceza işlemi uygulanacaktır.

CEZAİ HÜKÜMLER:
MADDE 6- Bu Kararın uygulanmasına, yerine getirilmesine aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, zorluk çıkaran kişiler hakkında fiil ve eylemleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi uyarınca yasal işlem yapılacaktır.

YÜRÜRLÜK:
MADDE 7- Bu karar 09/05/2016 tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME:
MADDE 8- Bu karar hükümlerini İzmir Valisi, İlçelerinde ise Kaymakamlar yürütür.

Mustafa TOPRAK
İzmir Valisi

Beni özellikle 5. maddenin 4. bendi korkuttu. "Motorlu çok hafif hava araçları" ile "yasaklanan mahallerde" veya izin "alınmadan yapılan" uçuşların diyor. Her uçuşa izin mi alınması gerekecek şimdi? Diğer bir soru çok hafif kategorisindeki "iha" lar da kayıt altına mı alınacak?

Yorum bağlantısı

Şöyle ucuz yollu (50-100 Tl arası) ev içinde ufaklıkla oynayabileceğimiz, az sağlam (düşünce hemen kırılmayan) kaliteli ve basit bir drone öneriniz var mıdır? (F/P aracı)  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Şöyle ucuz yollu (50-100 Tl arası) ev içinde ufaklıkla oynayabileceğimiz, az sağlam (düşünce hemen kırılmayan) kaliteli ve basit bir drone öneriniz var mıdır? (F/P aracı)  :biggrin:

Kerem ufaklar var ama fiyatlarını bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Sanırım buldum abi. Eachine H8C Mini alabilirim.

Aklımda Kerem de ilgilenemedim bir türlü, H8 mini Mehmet Kaya 'da ankarada da Hakan Keskin'de var bende de vardı bir aralar basit ve pratik bir cihaz ev içi oynanabilir yani. Ev dışında daha da keyifli olur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aklımda Kerem de ilgilenemedim bir türlü, H8 mini Mehmet Kaya 'da ankarada da Hakan Keskin'de var bende de vardı bir aralar basit ve pratik bir cihaz ev içi oynanabilir yani. Ev dışında daha da keyifli olur..

Sağol Erkan. :flowers: Bakalım aldım gibi birşey.. Maksat Ayaz ile vakit geçirmek. 3-5 dakika da olsa değişiklik iyidir.  :) Gerçi bir defa başlayınca müptelası olmaktan korkmuyor değilim ama.  :fiuw:

Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Cem abi sen ne yaptın X8W yi bitti galiba sende drone sevdası..

Sağol Erkan. :flowers: Bakalım aldım gibi birşey.. Maksat Ayaz ile vakit geçirmek. 3-5 dakika da olsa değişiklik iyidir.  :) Gerçi bir defa başlayınca müptelası olmaktan korkmuyor değilim ama.  :fiuw:

Aynen keyifli oluyor bebelerle bu işler bizimkinin şuan favori oyuncağı drone'lar.. İzlemeyi seviyor. Yere düşürüncede bitti diyerek getiriyor :)

Yorum bağlantısı
Yerli katil Drone Killer (mini insansız hava aracı katili)

Drone'lar son zamanlarda yüksek erişilebilirlik ve düşük maliyetleri sebebi ile yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Askerin yanı sıra, ticari, hobi hatta terörizm maksatları ile Drone’ler uçuruluyor. Yapısal özellikleri sayesinde küçük bir alan kaplayan Drone'lar yüksek uçuş irtifaları sebebi ile tabanca ve tüfekler ile vurulması zor hedefler. Özellikle miting, konser, stadyum ve benzeri halka açık etkinliklerde ateşli silahlarla durdurulmaları ciddi sakıncaları beraberinde getirmektedir. Drone killer tarzı silahları dünyada sayılı ülkeler üretebiliyor. Türkiye de bu ülkeler arasında yerini aldı. Drone Killer, Drone ile komuta kontrol arasında yüksek hızda elektronik harp teknolojisi uyguluyor. Elektromanyetik saldırıya maruz kalan Drone'lar komuta kontrol ile bağlantıyı kaybederek etkisiz hale getiriliyor. 

yerli-katil-drone-killer-drone-1556101.j

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Ya kimse cevap vermedi ama İzmir için valilik bir yazı yayınlamış, bende birkaç mesaj önce burada paylaştım, haberi veya yorumu olan yok mu?

Yorum bağlantısı

Ya kimse cevap vermedi ama İzmir için valilik bir yazı yayınlamış, bende birkaç mesaj önce burada paylaştım, haberi veya yorumu olan yok mu?

Bende birkaç gün önceki bir haberde İzmir de komple yasaklandığını okumuştum. Hatta burada bile vardı sanırım haberi.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Muhtemelen aynı sebepten. Valiliğin bir kararı var işte birkaç mesaj yukarıda yazdım bende, tam dji phantomları ciddi anlamda düşündüğüm şu dönemde acayip baltalandı hevesim :unsure2:

Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Videosunu işliyorum şuan sayın abim.. 6km menzil var.. 1,5 gittim az evvel.

muhteşem.. kumsala kadar gidyor mu menzil

Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Videosunu işliyorum şuan sayın abim.. 6km menzil var.. 1,5 gittim az evvel.

Kamilobadaki eve 200m uzaklıkta olan top sahamız...

QMAlv3.jpg

İstanbul Gidiş İstikameti

X4vo9R.jpg

Silivri Gidiş İstikameti

bb52kd.jpg

Bugünki uçuş rotası kayıtlarım..

r9QVNa.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Yakın kalıyormuş abi gidilir :)

manyak bakkal silivri tarafında mı kalıyor

J2Yk6J.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...