İçeriğe Yönlendir

Focus 2.5 Titanium'mu Yoksa Focus 3 Trend'mi

soner çelik

Recommended Posts

Volkan Dinçel

İki aracada sahip oldum.

2011 focus 2.5 titanium aracım oldu otomatik şimdi focus 3 trend kullanıyorum

size tarafsız iki aracada sahip olmuş birisi olarak kesinlikle focus3 öneririm.

Focus 2.5 dolu bir araç ama kesinlikle kalite hissi yok ben mutlu olamadım ayrıca otomatik şanzımanı 4 ileri ve 100 hp bir araba...ikisi birarada gerçekten çok kötü bir kombinasyon.focus 3 de bence iç dizayn olarak daha çok alman otomobili havası var.performansıda benzinli otomatik olarak karşılaştırdığımızda focus3 bariz daha iyi..araba dolu ama bence focus3 tercih edin pişman olmazsınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Sonuçta yapacağınız tercih ihtiyaçlarınız doğrultusunda olmalı;

Titanium da hız sabitleme var (senede 2 kere uzun yola çıkıyorum ve hız sabitleme bir süre sonra dikkatimi dağıtıyor gaza basmayıp sadece direksiyon tuttuğum için bir süre sonra sağımı solumu izlemeye başlıyorum ki çok tehlikeli..hız sabitleme adaptif olmalı öndeki araçla mesafemi de korumalı ben şahsen sevmiyorum.

Yağmur sensörü var (bu da beni pek ilgilendiren bir özellik değil yağmur çiseledği zaman silecek kolunu yukarı kaldırmak benim için sıkıntı değil,

Otomatik yanan farlar var (yine aynı şekilde hava kararmaya başladığı zaman farlarımı açabiliyorum :)

Dijital klima var (işte bu çok aradığım bir konfor özelliği keşke şu an sahip olduğum arabada olsa dediğim bir özellik)

Sony ses sistemi var (ses kalitesi çok iyi ama benim gibi evli ve çocuklu bir adam için hiç önemi yok..sesi zaten açamıyorum

anahtarsız çalıştırma var (anahtarı çevirmek konusunda bir sıkıntım yok)

Ancak Focus 3 'ün artılarına gelirsek;

125 hp.lik Powershift şanzımanla iyi uyum sergiliyor..Aracım 2014 trafiğe çıkışlı ancak 2013 model..Kullandığım araçlar imzamda yazıyor..İçlerinde kesinlikle kullandığım en canlı 1.6 motor gaza basmaktan zevk alıyorsunuz ve şanzıman kesinlikle çok iyi vites değiştiriyor

ESP (Şahsen Focus 2.5 da da ESP vardı..Ford iyi yol tutan bir araba ve sınırları çok zorlamazsanız bence ikiside yol tutuş anlamında iyidir)

Kadran tasarımı ve yol bilgisayarı (Focus 3'ün anahtarı çevirdiğinizde önce beyaz ışıklarını ardından kadran ibrelerini yakması hoş bir ambiyans bana göre..Ayrıca yol bilgisayarı 2.5'a göre daha çok veri içeriyor..

Tasarım (bu da subjektif bir kriter ama 2.5  kasası bir türlü hoş gelemedi gözüme..

Alırken bende dolu olsun dolu iyidir dedim ama direksiyon ve kadran tasarımı,iç dizayn (otomatik vitesin görünüşü bile) beni tatmin etmedi maalesef..

Ama bence en büyük handikapı dediğim gibi 2.5 otomatik benzinli için konuşuyorum hızlanması..Neredeyse ışıklarda 0-100 yaptığınızda geçebileceğiniz yeni nesil bir araba yok..yanlış hatırlamıyorsam 14 sn gibi 0-100 süresi varki çok çok kötü..şanzıman eski tip 90'da 4'e atıyor ve arabanın son hızına kadar 4.viteste gidiyorsunuz..Focus 2.5'un beni en tatmin etmeyen tarafı dış tasarımının eskimiş olması ve performansı idi..

Karar sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verin..

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Bu arada aklıma geldikçe yazıyorum kusura bakmayın;

Focus 2.5 bagajı devasaydı bir kere öyle doldurmuştum ki bagajı boşalttığımda bagajdan çıkanlar resmen apartmanın girişini kaplayacak kadar çoktu..Focus 3 de şimdi ince stepne kullanarak biraz daha genişletmişler..Bana yeterli geliyor F3'ğn bagaj hacmi ama kalabalık aileler yada yeni çocuklu ailelerde çocuğun arabasıda varsa belki F3 bagajı yeterli gelmeyebilir..

Focus 2.5 da arkada bir elektrik prizi vardı..Laptop cep telefonu vs şarj edilebiliyordu..(İnce bir ayrıntı pek kullandığım bir özellik değildi)

Focus 2.5 da eleştirebileceğim bir nokta anahtarsız çalıştırma var ama arabanın kapılarını açmak için kumandayı cebimden çıkartıp kapı açma düğmesine basmam gerekiyor..E abicim ne anladım o zaman anahtarsız çalıştırmadan..Arabaya yaklaştığımda kapıları otomatik açsa düğmeyle çalıştırsam tadı güzel olurdu :)

Bu arada F3'de ESP'ye ilave olarak Dinamik Tork Kontrol Sistemi varki..gerçekten F3'ü çok çok abartmazsanız yoldan çıkarmanız çok güç..SAhip olduğum Focus 2.5 güvenlik paketli olduğundan ESP vardı..ama diğerlerinden bildiğim kadarıyla ESP standart bir özellik değil..

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

kiralık focus 3 kullanmıştım.boş olandı.

Kendi aracım  focus 2.5 titanium.    

focus 3'ün motor sesi  çok az duyuluyor içeriye.çok hoşuma gitti o olay.  bizim  focus 2.5 ta  motor kucağında gibi :s gerçekten yeni kasa farkı var.

Ama  focus 3 style olabilir. çelik jant  park sensörü çift renk döşeme . 110hp sanırım hem.

Boş aracı kullanırken bana teneke gibi geliyor ama.direksyonda bi ağırlık yok.sony ses sistemi yada dijital klima hız sabitleme filan  titaniuma oturunca ağırlığını hissediyorsunuz. trend çok boş :s

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

kiralık focus 3 kullanmıştım.boş olandı.

Kendi aracım  focus 2.5 titanium.    

focus 3'ün motor sesi  çok az duyuluyor içeriye.çok hoşuma gitti o olay.  bizim  focus 2.5 ta  motor kucağında gibi :s gerçekten yeni kasa farkı var.

Ama  focus 3 style olabilir. çelik jant  park sensörü çift renk döşeme . 110hp sanırım hem.

Boş aracı kullanırken bana teneke gibi geliyor ama.direksyonda bi ağırlık yok.sony ses sistemi yada dijital klima hız sabitleme filan  titaniuma oturunca ağırlığını hissediyorsunuz. trend çok boş :s

kiralık arabaları baz almayın bence..çok yıranmış arabalar olabiliyor..Bizim müdürlerden birisi Antalya'da kaza yapmış araba tamir edildi tamir süresince Focus 2.5 vermişlerdi..Müdürümün ilk sorduğu soru bu arabaya nasıl tahammül ediyorsun içeride konuştuklarımız bile anlaşılmıyor olmuştu..Ama gariptirki sahip olduğum 2.5 Titaniumda ses seviyesi o kiralık arabadaki kadar kötü değildi..

F3'ler 125 hp..Eğerki temiz bir F3 ise performans farkını 100 hp.lik benzinli Focus 2.5'a nazaran bariz hissetmeniz gerekir diye düşünüyorum..

Bu arada F3'ün okuduğum ve kullandığım tecrübelerimden hareketle F2.5'a karşı en beğenilen özelliklerinden biriside direksiyon sistemiydi..Kesinlikle F3 direksiyon tepkileri konusunda da 2.5'dan daha ileride diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Donanım karşılaştırması yapın. Trend'de eksik olan donanımlar vazgeçilmezler arasında değilse yeni kasa tercih etmek daha mantıklı.

Bir de bagaj hacmi farkı var 2 araç arasında, onu da göz önünde bulundurmak lazım.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Herşeyi sildim, sensör esp falan filan... Sadece ama sadece Sony için 2.5 alırdım.

Bana göre evimde nasıl huzur mutluluk arıyorsam, aynı duyguları arabamda da ararım. Keyif vermeli, bazı bazı beni şımartmalı. Mümkünse istediğim zaman aslan gibi kükremeli, istediğim zaman suçlu bir çocuk gibi olduğu yere sinmeli. Bu açıdan baktığımda 2.5 öne çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Herşeyi sildim, sensör esp falan filan... Sadece ama sadece Sony için 2.5 alırdım.

Bana göre evimde nasıl huzur mutluluk arıyorsam, aynı duyguları arabamda da ararım. Keyif vermeli, bazı bazı beni şımartmalı. Mümkünse istediğim zaman aslan gibi kükremeli, istediğim zaman suçlu bir çocuk gibi olduğu yere sinmeli. Bu açıdan baktığımda 2.5 öne çıkıyor.

kaliteli bir ses sistemi tabiki çok güzel ama sonuçta f3 aldığınızda da kaliteli bir ses sistemi yaptırabilirsiniz araçta sadece kaliteli bir ses sistemi var diye eski kasa tercih etmek için mantıklı gelmiyor bana heleki esp dinamik tork kontrol sistemi gibi yeni teknolojileri aracınıza Sonradan eklemek mümkün değilken

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bomboş araba alacağıma birkaç yaşında dolu tercihimdir.Benim şahsi görüşümdür 

Kesinlikle aynı fikirdeyim, sıfır boş paket olacağına 2 yaşında full paket olsun

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Donanım karşılaştırması yapın. Trend'de eksik olan donanımlar vazgeçilmezler arasında değilse yeni kasa tercih etmek daha mantıklı.

Bir de bagaj hacmi farkı var 2 araç arasında, onu da göz önünde bulundurmak lazım.

bende aynı düşüncedeyim.f2.5 ta aranacak tek özellik vana göre dijital klimadır.

Çok özür Dileyerek yazıyorum dolu dediğimiz focusta o aracı dolu yapan donanımlar teknolojik donanımlar değilki.benim dolu anlayışımda Xenon adaptif cruze kontrol şerit takip sistemi çevre görüş kamerası kör nokta uyarı sistemi var.bence dolu denilen f2.5 u pek abartmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

kaliteli bir ses sistemi tabiki çok güzel ama sonuçta f3 aldığınızda da kaliteli bir ses sistemi yaptırabilirsiniz araçta sadece kaliteli bir ses sistemi var diye eski kasa tercih etmek için mantıklı gelmiyor bana heleki esp dinamik tork kontrol sistemi gibi yeni teknolojileri aracınıza Sonradan eklemek mümkün değilken

Tercih, birşey demiyorum.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Titanium olanı tabi ki. Bütçeyi, biraz  zorlayın derim. :)

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

bende aynı düşüncedeyim.f2.5 ta aranacak tek özellik vana göre dijital klimadır.

Çok özür Dileyerek yazıyorum dolu dediğimiz focusta o aracı dolu yapan donanımlar teknolojik donanımlar değilki.benim dolu anlayışımda Xenon adaptif cruze kontrol şerit takip sistemi çevre görüş kamerası kör nokta uyarı sistemi var.bence dolu denilen f2.5 u pek abartmamak lazım.

Şu doluluk hakkında söylediklerinize ben de katılıyorum. Fakat f3 de hem bagajı küçük hem daha pahalı. İkisi de fiyatına göre.. Ben olsam f3 için daha çok borca girmezdim, titanium f2,5 bakardım.
Yorum bağlantısı

2,5 daha yakışıklı, açık ve net.

Sürüş dinamikleri daha güzel, içi daha ferah, bagaj daha geniş, titanium ayrıca.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ışıklarda aracınızın dolu modeliyle yanyana gelince aracınızın kabak gibi olduğu gerçeği yüzünüze çarpıyor.dıştan ilk göze çarpan döşeme farkı,sony sistem hız sabitleme, jant derken insanın canı çok sıkılıyor.

dolu 2,5 candır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
soner çelik

Arkadaşlar hepınıze teşekkur ederım butçeyı bıraz zorlayarak focus 3 trend x almayı dusunuyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bülent Dipi

Hocam vereceğiniz para 42-43 bin TL'den aşağı olmayacak temiz titanium f2.5 için. Şahsen bu kadar çıkmışken borç, harç, kredi falan bütçeyi 47 lere çıkarır F3 trend x alırım. Hem F2.5 Titanium hem F3 Titanium kullanan biri olarak kesinlikle FOCUS 3 derim...Focus 2lerde ESP her ne kadar çok gerekli görülmese de araçta ESP ve Dinamik Tork Kontrolü olması bence önemli.. Karar tabiki sizindir,hakkınızda hayırlısı olsun.

İyi günler ben de 2013 focus titanyum smart paket lpg li almak üzereyim aracı tavsiye edermisiniz fiyat ne kadar olabilir tşkler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kurtaran Kurt
(düzenlendi)

2.5 boşu da kullandım. 3 titaniumu da. focus 3 ama KESİNLİKLE MANUEL şahsi görüşüm.

tarihinde Kurtaran Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

F3 trend x diyorum, en azindan alasim jant, cc ve sis fari olsun. Ses yalitimi ve sanziman gercekten cok guzel

Yorum bağlantısı
Erhan Güler

İyi günler ben de 2013 focus titanyum smart paket lpg li almak üzereyim aracı tavsiye edermisiniz fiyat ne kadar olabilir tşkler

Benim aracım dizel,benzinlisini kullanmadım ama Focus 3 titanium smart paket kesinlikle tavsiye ederim. Dizelleri 57-58e satıldığına göre tahminimce benzin+lpg kombinasyonlu araç da 52-53 olur diye tahmin ediyorum ama benzinlilerin piyasasına pek hakim değilim. Hayırlısı olsun hakkınızda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...