İçeriğe Yönlendir

Xenon Far Ne Tavsiye Edersiniz ?

Olgu Erhan

Recommended Posts

Olgu Erhan

Merhaba, 250-300 tl aralığında Xenon far tavsiyesi lazım ve hiç anlamadığım bir konu :)

Aracım 2007 C3 model sanırım farları H7 diye geçiyor.

Araştırdığım kadarı ile sadece kısaları değiştirsem yeterli olacakmış. 6000 yada 8000 diyorlar.

Ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Olgu bey can damarımızdan vurdunuz bizi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

Olgu bey can damarımızdan vurdunuz bizi :)

Eh vurdum ama ne taktırıyoruz link hani :)

merceksiz xenon (kör eden) düşünüyorsunuz sanırım!

pek yorum gelmez. 

Yok yok ondan değil araştırdığım kadarı ile : Bir çok insan sonradan yapılan xenon dönüşümlerinin göz aldığından şikayet eder, sanki standart halojen ampuller hiç göz almıyormuş, hiç rahatsız etmiyormuş gibi... 

ışık kaynağı ne olursa olsun, ister halojen bir ampulden çıksın, ister xenon ampulden isterseniz neon takın, led takın farketmez, sonuçta bu bir ışık. onu yanlış yönlendirirseniz halojen de olsa, el feneri ampulü de olsa insanın gözüne tutarsanız göz alır. 

doğru yapılmayan bir far ayarı, ışık kaynağı ne olursa olsun göz alır. doğru yapılan bir far ayarında ise, isterseniz kaynağınız br lazer olsun, göz filan almazsınız... 

Yazısını buldum bu mantık olmalı.

Renk ısısı konusunu pek konuşmadık. 

Amacın eğer yolu görmekse yani iyi bir aydınlatmaysa, 4300K en güzelidir. en fazla 5600 K'ya kadar çık derim. 5600 kelvin derece, doğal gün ışığının rengidir. 4300K'da ise hafif ama çok hafif sarıya kaçar ve doğru bir aydınlatma sağlar. 

5600'ün üzerine çıktıkça renk önce mavileşmeye sonra mora kadar gider ki, bunu sırf şekil olsun diye yaptıranlar vardır.

Birde bu yazı var.

Bana şöyle 5600 gibi birşey lazım.

Sebebi : Geçenlerde yeni foça tarafına ailemle beraber gece gitmek istedim. Yol ışıkları ya arızalıydı yada çok çok az yanıyordu. İnanın yolu görebilmek için direksiyona yapıştım :( çok tedirgin oldum. Ben bu sorunu aşmak istiyorum ve sadece kısaları Xenon yapmak mantıklı geliyor.

Forza :)

Forza ne yahu link fiyat özellik kaç K  :koskos:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Emre Şimşek

Bence merceksiz xenon, normal ayarlı bir halojen ampüle göre her türlü göz alıyor.

Xenon yerine kaliteli bir ampül ve iyi bir far ayarı daha başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Olgu bey,

Forumda çokça konuştuk. Merceksiz xenon farda ne kadar ayarlarsanız ayarlayın, çıkan lümen gücü için tasarlanmamış bir far tası kullanıldığından xenon her türlü göz alır.

Göz en iyi 4300-5000kelvin gibi ısılarda ışığı seçer. Kelvin yükseldikçe gördüğünüz ışık azalacaktır.

Merceksiz xenon'a karşıyız ;)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

Olgu bey,

Forumda çokça konuştuk. Merceksiz xenon farda ne kadar ayarlarsanız ayarlayın, çıkan lümen gücü için tasarlanmamış bir far tası kullanıldığından xenon her türlü göz alır.

Göz en iyi 4300-5000kelvin gibi ısılarda ışığı seçer. Kelvin yükseldikçe gördüğünüz ışık azalacaktır.

Merceksiz xenon'a karşıyız ;)

Tmm mercekli Xenon uygulaması tavsiyesi de olur :) sonradan tüm farlara mercekli takılıyormuş değilmi ? 

Bence merceksiz xenon, normal ayarlı bir halojen ampüle göre her türlü göz alıyor.

Xenon yerine kaliteli bir ampül ve iyi bir far ayarı daha başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

Mercek takıp xenon döşeyecek bir usta tavsiyesi de olur. Sökerim farları kargo ederim izmir den  :koskos:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tmm mercekli Xenon uygulaması tavsiyesi de olur :) sonradan tüm farlara mercekli takılıyormuş değilmi ? 

Mercek takıp xenon döşeyecek bir usta tavsiyesi de olur. Sökerim farları kargo ederim izmir den  :koskos:

Tüm farlara mercek takılır. Bi-xenon yapılır, şimşek gibi çakar.

İstanbul'da İlker kemal, ankara'da oktay toker yapar bu işi ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Abi senle aynı görüşteyim ama maalesef insanlar "tüm" merceksiz xenonların göz aldığını iddia etmekte çok ısrarcılar. Sürekli polemik konusudur merceksiz xenon kullanımı.

Vesselam aracına o rakamlara mercekli xenon yaptırabilirsin ama kaliteli bir şey istiyorsan bin liraya yakın masraf olacaktır. Oktay abinin bu şekilde çok sağlam sistemleri var, forumda çokça konuda örnekleri de mevcut. Yok maddi olarak o kadar yüksek rakamlara çıkamam dersen de da en azından forumda başka bir arkadaşımızın Çinden 60 dolar civarına getirttiği markasız-isimsiz tak-kullan bi-xenon sistemleri var. Onlardan bakarsan en azından mercek yok diye de kimseden laf yemezsin..

Çinden aldığı mercekleri Connect aracında kullanan Koray arkadaşın ilgili konusu:http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/263185-connect-far-karartma-ve-bi-xenon-montajı/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

Abi senle aynı görüşteyim ama maalesef insanlar "tüm" merceksiz xenonların göz aldığını iddia etmekte çok ısrarcılar. Sürekli polemik konusudur merceksiz xenon kullanımı.

Vesselam aracına o rakamlara mercekli xenon yaptırabilirsin ama kaliteli bir şey istiyorsan bin liraya yakın masraf olacaktır. Oktay abinin bu şekilde çok sağlam sistemleri var, forumda çokça konuda örnekleri de mevcut. Yok maddi olarak o kadar yüksek rakamlara çıkamam dersen de da en azından forumda başka bir arkadaşımızın Çinden 60 dolar civarına getirttiği markasız-isimsiz tak-kullan bi-xenon sistemleri var. Onlardan bakarsan en azından mercek yok diye de kimseden laf yemezsin..

Çinden aldığı mercekleri Connect aracında kullanan Koray arkadaşın ilgili konusu:http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/263185-connect-far-karartma-ve-bi-xenon-montajı/

Çok teşekkürler  :)

Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Çok teşekkürler  :)

İlker abi veya oktay abi ile görüşülür fiyat konusunda anlaşılır ve herşey maharetli ellere bırakılır.Olgu abi eğer bi xenon yaptırmak için bütcen varsa düşünmeden yaptır par alıp kargo vs.de uğraşma usta alsın farı döşesin herşeyiyle bitsin sana kargolası en azından ek kargo maliyetinden kurtulmuş olursun.İncelemek istersen müsait bir zamanda bizim fiestanın farlarını canlı canlı inceleyebilirsin abi ilker kemal yapımı gen5tir kendileri ama bi xenondan sonra önüne resmen nur iniyor. :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Olgu hocam size tavsiyem işinin ehli birinde güzel ve sağlam mercekli bir set yaptırın, hem sizin aydınlatma kaliteniz xenonun nimetlerinden faydalanır hem de karşıda sürücüleri tehlikeye sokacak bir durumun riskinden kurtulmuş olursunuz.

Diğer taraftan;

Merceksiz xenon göz alıyor mu almıyor mu beni, ilgilendirmiyor. Takan adamı ikna edecekte değiliz ki ya umrunda değil takıyor ya da  gerçekten göz almadığına ınanıyordur (ya da gerçekten göz almıyordur bir şekilde) takıyor.

Amma velakin beni kör edecek derecede ister ayarsız halojen sarı ister merceksiz xenon bembeyaz bir ışık ile karşılaştığımda yedi sülalesine sövüp üstüne mercekli gerçek kör etkisi sağlayan bi-xenon ları mı çakıyorum.

Eğer aynı yönde seyrediyorsam geçmesine müsade edip plakasını 155'e bildiriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
(düzenlendi)

İlker abi veya oktay abi ile görüşülür fiyat konusunda anlaşılır ve herşey maharetli ellere bırakılır.Olgu abi eğer bi xenon yaptırmak için bütcen varsa düşünmeden yaptır par alıp kargo vs.de uğraşma usta alsın farı döşesin herşeyiyle bitsin sana kargolası en azından ek kargo maliyetinden kurtulmuş olursun.İncelemek istersen müsait bir zamanda bizim fiestanın farlarını canlı canlı inceleyebilirsin abi ilker kemal yapımı gen5tir kendileri ama bi xenondan sonra önüne resmen nur iniyor. :)

Çok güzel ama bi C3 komple far seti 600 tl usta alınca x2 = 1.200 birde onlara xenon mercek döşeyince en az 700-800 tutar ettimi 2.000 tl

Abi 2.000 tl ye doğan şahin var sahibinden comda :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tofas-acil-satilik-sahibinden-209181876/detay

tarihinde Olgu Erhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok güzel ama bi C3 komple far seti 600 tl usta alınca x2 = 1.200 birde onlara xenon mercek döşeyince en az 700-800 tutar ettimi 2.000 tl

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tofas-acil-satilik-sahibinden-209181876/detay

İşin hakkı bu maalesef.

C3 junyan falan yok mu? 600'e set halinde?

Çıkma falan da alabilirsiniz, nasıl olsa kesilip biçilecek.

Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Yok abi 600 se 600 diyor ben aldım 1200 demiyor gerçekten dürüst ve işinin ehli ustalarımız o konuda için kesinkez rahat olsun veya kendin bir siteden yansanayi veya orjinal far sipariş geçeceksin sadece ustanın dükkan adresini verceksin farları direk ustaya teslim edecek kargo şirketi yada çıkma farlara yönelceksin abi ama bu işi sana ortalama maliyeti 1300 civarı verdiği güven keyif paha biçilmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

İyi de muayene ? Tüvtürk?

İyi de muayene ? Tüvtürk?

Ondan dolayı yeni far veya çıkma far alıp yapılıyor abi muayne zamanı eski farlarlar girmek gerekiyor mecburen tabi mercelere halojen ampul uyuyorsa halojen ampul takılıp muayneden geçebiliyorsun oda ayrı bir seçenek.

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

İşin hakkı bu maalesef.

C3 junyan falan yok mu? 600'e set halinde?

Çıkma falan da alabilirsiniz, nasıl olsa kesilip biçilecek.

C3 junyan nedir acaba ? inanın modifiye olaylarına - terimlerine acayip yabancıyım.  :unknw: 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Merceksiz olarak sadece R kodlu honda grubunun araçlarında xenon göz almıyor. Merceksiz dememek lazım da uygun far tasına sahip değilse veya Merceksiz ise demek gerekir.

Ayar meselesi için ise şunu söyleyebilirim. Işık kaynağı evet ancak isminden de anlaşıldığı üzere xenon gazı içeren bir ampul ve ısınma ile gaz saçılıyor. Halojen için tasarlanmış tas bunu odaklayamıyor

tarihinde Ozan Altundal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL
(düzenlendi)

Merhaba, 250-300 tl aralığında Xenon far tavsiyesi lazım ve hiç anlamadığım bir konu :)

Aracım 2007 C3 model sanırım farları H7 diye geçiyor.

Araştırdığım kadarı ile sadece kısaları değiştirsem yeterli olacakmış. 6000 yada 8000 diyorlar.

Ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ?

Millet haklı, paran varsa bi-xenon yaptırabilirsin veya alabilirsin yoksa da 70-100 lira arası osram night braker plus al on numara 5 yıldız aydınlatır,

beni sorarsan şuan 8000k xenon kullanıyorum çinden çok ucuza aldım ama pişmanım, neden dersen çok fazla kulak çınlamasına neden oluyor :D yani önünde bir araba gidiyorkene ya da karşıdan geliyorkene çok pis kulağın çınlıyor :D :D :D

yakın zamanda bi-xenona geçiş yapıcam.

tarihinde Nevzat YÜKSEL tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Eh vurdum ama ne taktırıyoruz link hani :)

Yok yok ondan değil araştırdığım kadarı ile : Bir çok insan sonradan yapılan xenon dönüşümlerinin göz aldığından şikayet eder, sanki standart halojen ampuller hiç göz almıyormuş, hiç rahatsız etmiyormuş gibi...

ışık kaynağı ne olursa olsun, ister halojen bir ampulden çıksın, ister xenon ampulden isterseniz neon takın, led takın farketmez, sonuçta bu bir ışık. onu yanlış yönlendirirseniz halojen de olsa, el feneri ampulü de olsa insanın gözüne tutarsanız göz alır.

doğru yapılmayan bir far ayarı, ışık kaynağı ne olursa olsun göz alır. doğru yapılan bir far ayarında ise, isterseniz kaynağınız br lazer olsun, göz filan almazsınız...

Yazısını buldum bu mantık olmalı.

Renk ısısı konusunu pek konuşmadık.

Amacın eğer yolu görmekse yani iyi bir aydınlatmaysa, 4300K en güzelidir. en fazla 5600 K'ya kadar çık derim. 5600 kelvin derece, doğal gün ışığının rengidir. 4300K'da ise hafif ama çok hafif sarıya kaçar ve doğru bir aydınlatma sağlar.

5600'ün üzerine çıktıkça renk önce mavileşmeye sonra mora kadar gider ki, bunu sırf şekil olsun diye yaptıranlar vardır.

Birde bu yazı var.

Bana şöyle 5600 gibi birşey lazım.

Sebebi : Geçenlerde yeni foça tarafına ailemle beraber gece gitmek istedim. Yol ışıkları ya arızalıydı yada çok çok az yanıyordu. İnanın yolu görebilmek için direksiyona yapıştım :( çok tedirgin oldum. Ben bu sorunu aşmak istiyorum ve sadece kısaları Xenon yapmak mantıklı geliyor.

Forza ne yahu link fiyat özellik kaç K :koskos:

Alıntı yaptığınız kişi çık haklı, hiç göz almıyor xenon ampul takılan halojen farlar! 6a8263b4d38a37d38b6728365ab7f171.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...