İçeriğe Yönlendir

Farların Dış Temizleme Uygulaması

Ömer Faruk Ergel

Recommended Posts

Ömer Faruk Ergel

Sevgili forum üyeleri, :)

Daha önce diş macunu gaz yağı ve bilumum gereksiz malzemeyle zaman kaybetmenin ardından cesaretimi toplayıp bugün farları zımparalamaya karar verdim. Her şeyden önce klavyeye basacak dermanımın bile kalmadığını belirtmek isterim. :) Forumda birkaç konuda yaptığım gezinti sonucu elde ettiğim bilgiler neticesinde önce malzemeleri hazırladım ve sonuçlar fotoğraf olarak karşınızda. Ola ki birine yardımımız dokunur, kısaca anlatayım

500-1000-1500-2000 ve 3000'lik zımparaları en yakın sanayiden ediniyoruz.

Oto aksesuarcısı veya kaporta işi yapan bir yerden pasta ve cila alıyoruz.

Mümkünse 4-5 tane fiberoptik bez.

Kağıt (kaplama) bant.

Bolca su.

Kas gücü.

Sabır ve alınteri.

Bunların hepsi tamamsa arabamızı sote bir yere çekip önce farımızı güzelce yıkıyoruz.

Daha sonra 500'lük zımparadan başlamak üzere 3000'e doğru bütün farımızı bastıra bastıra zımparalıyoruz.

Zımparanın inceliği arttıkça far kendini açmaya başlayacaktır, henüz başında tamamen çiziklerle dolu bir far görmeniz normal.

Zımparalama esnasında bolca su ile arada bir çıkan kiri yıkıyoruz tabiki.

Her zımparayla ortalama 5-6 dk bu işlemi tekrarlıyoruz.

Son zımparamızı da yaptıktan sonra tekrar farımızı yıkıyoruz. 

Farın üzerinde sürdğümüz pastayı güzelce yediriyoruz.

Pasta pürüzsüzleştiği anda yine bezle güzelce cilamızı da üzerine çekiyoruz.

İşlem sadece bu kadar, boş yere temizletmeye para vermenize gerek yok.

Tüm bu malzemeler içinde 10 lira pasta, 12 lira cila, 15 lira zımparalar, 2 lira kağıt bant, 5 lira bezler olmak üzere çok cüzi bir miktarla günü kapatıyoruz ve kalan pasta cilayıda ufak tefek çizik, sürtme olduğunda kullanmak üzere saklayacağımızı düşünürsek gayet iyi bir hesap çıkıyor...

pgqa9q.jpg

1ym3rb.jpg

GYQg2v.jpg

8g032d.jpg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Eline sağlık, pastayı makineyle yapmadığın için matlık gitmemiş, makineyle geçersen daha güzel olur. Sanayide 3000 lik zımpara bulman büyük şans, 2000 den sonrası pek bulunmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Ergel

Eline sağlık, pastayı makineyle yapmadığın için matlık gitmemiş, makineyle geçersen daha güzel olur. Sanayide 3000 lik zımpara bulman büyük şans, 2000 den sonrası pek bulunmaz.

Abi eski halini gördün zaten makine filan biraz daha bütçeyi zorluyor.. :) normalde 1500'e kadar bulabildim, sonra pasta çeksem bile iflah olmaz bir halde yarım saat 2000-3000 aradım :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abi eski halini gördün zaten makine filan biraz daha bütçeyi zorluyor.. :) normalde 1500'e kadar bulabildim, sonra pasta çeksem bile iflah olmaz bir halde yarım saat 2000-3000 aradım :)

Tanıdık veya siftah parasına bir kaportacı bulursan 10 dk da halledersin sen onu ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Ergel

Tanıdık veya siftah parasına bir kaportacı bulursan 10 dk da halledersin sen onu ;)

O zaman daha işimiz bitmedi.. :) En kısa sürede tamamlanmış halini de atarım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Eline sağlık, yalnız pasta cila ile olmaz bu iş, Plastix alacaksın, şimdi bir kere zımpara gördü bu cam, artık kısa sürede sürekli parlatma isteyecek haberin ola, bu işin kesin çözümü cam değişmek ne yazıkki...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Eline sağlık, yalnız pasta cila ile olmaz bu iş, Plastix alacaksın, şimdi bir kere zımpara gördü bu cam, artık kısa sürede sürekli parlatma siteyecek haberin ola, bu işin kesin çözümü cam değişmek ne yazıkki...

Plastix şart değil, normal boya pastaları da zımpara izini alıp wax ile koruma altına alınabilir. Bu şekilde 1 yıldan fazla kullandığım farımda hiç sararma olmadı ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Plastx şart değil, normal boya pastaları da zımpara izini alıp wax ile koruma altına alınabilir. Bu şekilde 1 yıldan fazla kullandığım farımda hiç sararma olmadı ;)

hadi yaaa, yani fara sadece wax sürüp devam edeceğiz öylemi, güzel, çünki 1 kutu colli 915 katı wax hala bagajda duruyor :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

hadi yaaa, yani fara sadece wax sürüp devam edeceğiz öylemi, güzel, çünki 1 kutu colli 915 katı wax hala bagajda duruyor :)

Aynen abi, boyayı nasıl korumasız bırakmıyorsak far da aynı şekilde(2-3 ayda bir wax atsan yıllarca gider). 915 güzeldir, carnaubalı waxtır. Sen zr53 ten sonra kullanacak yer de bulamazsın, elimde wax az olsa isterdim senden :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Tebrikler.benimde sol far kararmış müsait bi zamanda dediklerinizi uyguluyacağım.

Yorum bağlantısı

Sevgili forum üyeleri, :)

Daha önce diş macunu gaz yağı ve bilumum gereksiz malzemeyle zaman kaybetmenin ardından cesaretimi toplayıp bugün farları zımparalamaya karar verdim. Her şeyden önce klavyeye basacak dermanımın bile kalmadığını belirtmek isterim. :) Forumda birkaç konuda yaptığım gezinti sonucu elde ettiğim bilgiler neticesinde önce malzemeleri hazırladım ve sonuçlar fotoğraf olarak karşınızda. Ola ki birine yardımımız dokunur, kısaca anlatayım

500-1000-1500-2000 ve 3000'lik zımparaları en yakın sanayiden ediniyoruz.

Oto aksesuarcısı veya kaporta işi yapan bir yerden pasta ve cila alıyoruz.

Mümkünse 4-5 tane fiberoptik bez.

Kağıt (kaplama) bant.

Bolca su.

Kas gücü.

Sabır ve alınteri.

Bunların hepsi tamamsa arabamızı sote bir yere çekip önce farımızı güzelce yıkıyoruz.

Daha sonra 500'lük zımparadan başlamak üzere 3000'e doğru bütün farımızı bastıra bastıra zımparalıyoruz.

Zımparanın inceliği arttıkça far kendini açmaya başlayacaktır, henüz başında tamamen çiziklerle dolu bir far görmeniz normal.

Zımparalama esnasında bolca su ile arada bir çıkan kiri yıkıyoruz tabiki.

Her zımparayla ortalama 5-6 dk bu işlemi tekrarlıyoruz.

Son zımparamızı da yaptıktan sonra tekrar farımızı yıkıyoruz. 

Farın üzerinde sürdğümüz pastayı güzelce yediriyoruz.

Pasta pürüzsüzleştiği anda yine bezle güzelce cilamızı da üzerine çekiyoruz.

İşlem sadece bu kadar, boş yere temizletmeye para vermenize gerek yok.

Tüm bu malzemeler içinde 10 lira pasta, 12 lira cila, 15 lira zımparalar, 2 lira kağıt bant, 5 lira bezler olmak üzere çok cüzi bir miktarla günü kapatıyoruz ve kalan pasta cilayıda ufak tefek çizik, sürtme olduğunda kullanmak üzere saklayacağımızı düşünürsek gayet iyi bir hesap çıkıyor...

...

Ömer Bey,

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır. Elinize sağlık.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Maliyete bakınca getirin 60 tl ye yaparım ben diyesim geldi :biggrin:

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Elinize sağlık, bu arada FIBEROPTIK bezi Türktelekomdan mi temin ettiniz? [emoji23]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Güzel çalışma emeğinize alinterinize değmiş besbelli.. Tebrikler..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Millet benimde sol farın üstünde hafiften matlaşma var, buna zımpara falan atmadan direk pastayla girişsem ne olur, olurmu? sonra wax falan atsam, hiç yapmadım olurmu acep?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Millet benimde sol farın üstünde hafiften matlaşma var, buna zımpara falan atmadan direk pastayla girişsem ne olur, olurmu? sonra wax falan atsam, hiç yapmadım olurmu acep?

Olmaz abi bendede aynı sorun var.Diş macunu pasta neyle giriştiysem olmadı.Meret zımpara istiyor. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Olmaz abi bendede aynı sorun var.Diş macunu pasta neyle giriştiysem olmadı.Meret zımpara istiyor. :)

Yapma ya, polisaj makinasıyla girişsek ne olur acep, yarın bir deneyeyim, az aşındırıcı pasta ile dalayım, olmaz ise yedek farım var, onun camını söker buna takarım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Yapma ya, polisaj makinasıyla girişsek ne olur acep, yarın bir deneyeyim, az aşındırıcı pasta ile dalayım, olmaz ise yedek farım var, onun camını söker buna takarım :)

Abi sende çareler tükenmez. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Ne bekletiyosun onur dal zımparayla bir gün şu farlara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...