İçeriğe Yönlendir

Otomatik Vites Aracımda Çekiş Problemi

Ali Uygur

Recommended Posts

Ali Uygur
Arkadaşlar merhaba, 

Aranıza bugün itibari ile yeni katıldım. Yaklaşık 2 yıldır Ford Focus Collection sahibiyim. Aracım otomatik vites ve LPG'li sorunumu bir iki tamirciye gösterdim sorun yok gayet normal dediler araç ama ben biliyorum normal değil çünkü ilk aldığım zamanlarda bu sorunu yaşamıyordum. Araç düz yolda giderken genelde sorun yok ancak hafif yokuşta çekişten düşüyor bildiğin gaza ne kadar basarsan bas yürümüyor araba yokuş çıkarken gaza bastığında sanki hiç basmıyormuşsun gibi tepki veriyor araç gittikçe yavaşlıyor gazı köklüyorum dibine kadar bir kaç saniye sonra devir birden yükseliyor bağırmaya başlıyor muhtemelen otomatik olarak vites düşürüyor ama bunu de her zaman yapmıyor yokuş dediğim de öyle çok aham şahım bir yokuş da değil hani. Aracı LPG ile kullanıyorum Benzinle de denedim kısmen onda da aynı gibi durum. Sorun ne olabilir acaba ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim tamircimde de aynı araba var, bir gün alıp bir yere gittim çekişi epey düşük geldi bana.. İsterseniz bir ziyaret edin kontrol etsin.. Abartılı bir çekiş problemi varsa anlar zaten, sizde onun arabasına bakarsınız..

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

1.6 otomatik atmosferik lpg li motor için çok normal aslında. Araç 2 yıldır sizdeymis bu düşüklük ilk aldığınız zamanlarda da var mıydı? 2004 otomatik elantrami aynı nedenlerden performans nedeni ile sattım

Yorum bağlantısı

Sorun yok bence herşey normal, bu araç böyle.. :) tabi acaba ne kadar düşük bilemiyorum, ama aynı durum benimde öyle, bazen arkadan şahinler selektör yapıyor yokuşlarda yol ver diye.. :) şaka yapmıyorum.

çok yakın arkadaşımda vardı 2004 focus, çekiş bayaa düşüktü, aslında genel olarak ford da klasik otomatik biraz hantal.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Bende de aynı araçtan var yokuş yukarı hiç yürümüyor...:)

Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Arkadaşlar merhaba, 

Aranıza bugün itibari ile yeni katıldım. Yaklaşık 2 yıldır Ford Focus Collection sahibiyim. Aracım otomatik vites ve LPG'li sorunumu bir iki tamirciye gösterdim sorun yok gayet normal dediler araç ama ben biliyorum normal değil çünkü ilk aldığım zamanlarda bu sorunu yaşamıyordum. Araç düz yolda giderken genelde sorun yok ancak hafif yokuşta çekişten düşüyor bildiğin gaza ne kadar basarsan bas yürümüyor araba yokuş çıkarken gaza bastığında sanki hiç basmıyormuşsun gibi tepki veriyor araç gittikçe yavaşlıyor gazı köklüyorum dibine kadar bir kaç saniye sonra devir birden yükseliyor bağırmaya başlıyor muhtemelen otomatik olarak vites düşürüyor ama bunu de her zaman yapmıyor yokuş dediğim de öyle çok aham şahım bir yokuş da değil hani. Aracı LPG ile kullanıyorum Benzinle de denedim kısmen onda da aynı gibi durum. Sorun ne olabilir acaba ?

Ali bey sorunun aynını ford explorer de yaşadım(benzinde sıkıntı yoktu) sorun lpg regulatöründe çıktı . Bahsettiğiniz bu soruna ilaveten ekstra olarak bende sabahları yarım marşta çalışan araç zor çalışmaya başlamıştı. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende de aynı araçtan var yokuş yukarı hiç yürümüyor...:)

Senin aracın aynısı mı? Herşey normal demekki :)
Yorum bağlantısı
Ali Uygur

Sorun yok bence herşey normal, bu araç böyle.. :) tabi acaba ne kadar düşük bilemiyorum, ama aynı durum benimde öyle, bazen arkadan şahinler selektör yapıyor yokuşlarda yol ver diye.. :) şaka yapmıyorum.

:) İnanır mısınız bu konuyu açmamdaki neden dün bir şahinin yokuş yukarı çıkarken arkamdan selektör yapmasına sinir olmamdı :) şaka gibi. Yani bu araçta normal mi diyor herkes bu duruma şimdi ?

Bir kaç yerde katalitik konverter ölmüş olabilir gibisinden bir şeyler okudum ben de ondan şüpheleniyordum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Manuel konumda yüksek devir çevirtin araca. Zaten 4500 dd gibi biryerde maksimum tork yakalanır ve araç uzar gider

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Arkadaşlar merhaba, 

Bu araçlarda genel olarak rampada yığılma söz konusu. Bunun transmisyonun otomatik ya da manuel olması ile bir ilişkisi yok gibi. Şöyle ki; bende otomatik Focus 1 var, benim patronumda manuel Focus 1, biraderde ise manuel Focus 2 var ve hepimiz de rampada araçların çekişten düştüğü noktasında hemfikiriz.

Sizdeki durumsa bunun ötesinde olabilir. Önceye kıyasla aracın daha fazla yığıldığını düşünüyorsanız aracı bir ustaya göstermek faydalı olabilir. Hem benzin hem de LPG'de aynı durumun söz konusu olması aklıma hava akışında bir problem olabileceğini getiriyor. Son bakımının üzerinden ne kadar zaman/km geçtiğini bilemiyorum ancak hava filtresinden başlayarak motora doğru bir hava hattının kontrol edilmesi iyi bir başlangıç olacaktır. Aynı şekilde hem benzin hem de LPG için ortak eleman olan Ateşleme Sistemi Elemanlarının da kontrol edilmesi iyi olur. Ertesinde, LPG sistemlerinde enjektör açma kapama verileri benzin enjektörlerine endeksli olarak yapıldığından benzin enjektör değerlerinin bilgisayarlı sistem yardımıyla kontrol edilmesi de arızayı tespitte yardımcı olabilir.

Dip Not: Otomatik vites araçlarda, ani hızlanma gerektiren sollama gibi durumlar gazın köklenmesi, çoğu üreticinin de tavsiye ettiği genel bir yöntemdir. Gaz pedalına gelen bu ani yüksek basıncı algılayan transmisyon vites küçülterek, motor devrini yükseltir ve aracı ivmelendirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Abim de aynı araçtan var aynı sıkıntı da 3-4 farklı yere götürdü genelde tüplü arabalar da görülebilir Sibop sıkıntısı bu denildi.Götürebildigi kadar götürsun yorumu yapıldı. Dayanamadı o yaptırdı ve yaklaşık 2000 lira harcayarak arti tüm ağır bakımlar ile birlikte yaptırarak suan sıkıntısız biniyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abim de aynı araçtan var aynı sıkıntı da 3-4 farklı yere götürdü genelde tüplü arabalar da görülebilir Sibop sıkıntısı bu denildi.Götürebildigi kadar götürsun yorumu yapıldı. Dayanamadı o yaptırdı ve yaklaşık 2000 lira harcayarak arti tüm ağır bakımlar ile birlikte yaptırarak suan sıkıntısız biniyor.

Performansı arttı mı aracın? Nelerini yeniledi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Focus 2 otomatik var bende de yaklaşık 3 yıldır bende.. Son 2-3 aydır bahsettiğiniz sıkıntı bende de var..Ben havaların etkisine bağladım. Kışlık lastikler falan.. birde yağ değişim bakım zamanı yaklaştı..Bahara doğru durum devam edecek mi bakalım.. şuanda araç performansı eskiye göre nereden baksam %25 düştü diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Performansı arttı mı aracın? Nelerini yeniledi?

Arttı ama Siboplarda bişeyler yapıldı ve üstüne ek olarak trigger vs değiştirildi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İdris Babacan

Bu başlıkta gecen sahinlarin selektor yapmasi durumuna pek katilmiyorum 3 yildir focus mk1 2005 otm arac kullanıyorum beni cok uzmedi rampalarda. Manueline gore biraz daha zayif kaldığı doğru. Vites küçültmeyi zamaninda yapmanizi tavsiye ediyorum mk1 de o/d tuşu ile Rampada 4 viteste giderken devir düşmeye basladiginda 3 e zamaninda cekerseniz dip gaz yapip araci bagirtmaya da gerek olmadan konforlu sürüş yaparsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...