İçeriğe Yönlendir

Su Arıtma Cihazları Hakkında

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Ersin Özkaya
Şimdi, Ali Cihangiroğlu yazdı:

değil, şebeke basıncı normalse pompayada gerek yok, benimki tezgah altında kurulu, çeşmesini evyeye taktım gayet güzel oldu :)

Bende pompasiz aldım.bugun montaj yaptım.nirmalde şebeke suyu tanzikli baya.ama temiz su az geliyor .şuan 3-4 saat akması lazimmis aceba tank dolunca mi basınç artacak.yoksa zamanla basınç artıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
16 saat önce, Ersin Özkaya yazdı:

Bende pompasiz aldım.bugun montaj yaptım.nirmalde şebeke suyu tanzikli baya.ama temiz su az geliyor .şuan 3-4 saat akması lazimmis aceba tank dolunca mi basınç artacak.yoksa zamanla basınç artıyor mu?

3-4 saat aktıktan sonra kapatırsın..

Deposu dolunca 10 litreye yakın su alacak.. 10 litre boyunca su tazyikli gelecek.. 10 litreyi bir anda almadığın sürece tazyiği düşmeyecek.. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Deposu dolunca 10 litreye yakın su alacak.. 10 litre boyunca su tazyikli gelecek.. 10 litreyi bir anda almadığın sürece tazyiği düşmeyecek.. 

Pompasız modellerde tazyik olmaz diye biliyorum. Varsın olmasın ya. Şu aldığınız modellerden hemen alasım var zira burdaki bayide kıytırık modellere 300-500 koymuşlar bu hafta..

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Akittim.geceden musluğu kapattım .sabah açtım yine çok az su geliyor.iade talebi açtım.iade Edip pompalı modelini alacağım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
22 dakika önce, Ersin Özkaya yazdı:

Akittim.geceden musluğu kapattım .sabah açtım yine çok az su geliyor.iade talebi açtım.iade Edip pompalı modelini alacağım.

O kadar kötü mü pompasız?

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
Şimdi, Emre Şimşek yazdı:

O kadar kötü mü pompasız?

Çok kötü idi sabah.simdi tekrar tankın dolmasını bekliyorum.tam dolduktan sonra yine çok az olursa iade edeceğim.simdi tereddüt te kaldım.aceba tank vanası kapalimiydi acikmiydi.simdi açık olduğundan emin olup tekrar doldurmaya başladım.sonuc hakkında bilgi vereceğim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

budur, o zaman yedek filtreleri hediye idi, sanırım 500 tl. ye almıştım :)

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Basınç tankı kapalı iken filtreler dolacak ve tamamen boşaltım yapılacak. Eğer tank açık iken yapıldı ise filtre tortuları tank içinde kalıyor. Çıkması için 8 10 defa tam dolum ve boşaltım gerek. Su içerken bakın, suyun içinde parçacıklar yüzecek

Basınç artar ama şorul şorul akmaz

Bir de, pis su tahliye hortumunu kontrol edin. Atık su aktığı vakit filtreler tamamen dolmadı demektir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

tank vanası ve şebeke bağlantısı hep açık olacak,  çeşmesini açınca öyle güldür güldür 10 lt akmaz, 2 lt. falan sonra su azalır,  yok öyle açayımda damacana doldurayım falan, bu alet bardak sürahi çaydanlık doldurmak için yeterli suyu tutuyor, anlık kullanım için, her açtığınızda zaten akacaktır, su depolamak için kullanmaya gerek yok, eğer bu şekilde kullanayım diyorsanız tabii,  bununla su içmek istedin doldur bardağı, sürahi doldur, şişe doldur koy dolaba, ama stok yapayım dersen olmaz, 2-3 lt. sonra 2-3 dakika bekle tekrar dolar,  gerek yok buna ihtiyaç anında direk su vermesi bunun amacı...

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Basınç tankı kapalı iken filtreler dolacak ve tamamen boşaltım yapılacak. Eğer tank açık iken yapıldı ise filtre tortuları tank içinde kalıyor. Çıkması için 8 10 defa tam dolum ve boşaltım gerek. Su içerken bakın, suyun içinde parçacıklar yüzecek

Basınç artar ama şorul şorul akmaz

Bir de, pis su tahliye hortumunu kontrol edin. Atık su aktığı vakit filtreler tamamen dolmadı demektir.

atık su hortumundan 2 bardak su içersem su akıyor bende, azar azar duyuyorum, sonra kesiyor, filtreler boşmu yani, basınç tankı 10 lt. se içinde 10 lt su olmuyorki....

test şu şekildeymiş

Cihazınızın doğru çalıştığını anlamak için şu testleri yapın. 

1- Şebeke vanası açık tank vanası ve musluk kapalı vaziyete alın.Atık borusundan su akıp akmadığını kontrol edin.Su akmıyorsa shutoff valve normal çalışıyor demektir. 
2- Şebeke vanası ve arıtma musluğu kapalı pozisyonda tank vanasını açınız.Atık borusunu kontrol edin.Su akmıyorsa check valf sağlamdır. 
3- Tankınızın alt kısmında bulunan mavi kapağı açarak burdaki lastik sibobundan tank havasını ölçünüz.Bu işlem tank boşken yapılır. 10 PSI hava olması gerekir eksikse tamamlayınız. 
4- RO cihazlar çalışırken atık su üretirler bu % 30-35 lere denk gelir.RO nun doğası budur.Belediyeden 1000 litre suyu 4 tl ye aldığınızı düşünürsek 20 damacanaya yakın su arıtımı için gelen maliyette 4 tl.dir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bendeki tank 9 litre su kapasiteli. 9 litre bitene kadar sabit basınç ile akıyor su. Eğer bir iki bardak sonra basınç düşüyor ise genleşme kabı havası düşük demektir. Bisiklet pompası ile biraz hava basarak sorun çözülür

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bendeki tank 9 litre su kapasiteli. 9 litre bitene kadar sabit basınç ile akıyor su. Eğer bir iki bardak sonra basınç düşüyor ise genleşme kabı havası düşük demektir. Bisiklet pompası ile biraz hava basarak sorun çözülür

Bendeki de aynı şekilde... 

Benimkinin basıncı düştü geçenlerde.. Bastım hava. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
Şimdi, Ali Cihangiroğlu yazdı:

tank vanası ve şebeke bağlantısı hep açık olacak,  çeşmesini açınca öyle güldür güldür 10 lt akmaz, 2 lt. falan sonra su azalır,  yok öyle açayımda damacana doldurayım falan, bu alet bardak sürahi çaydanlık doldurmak için yeterli suyu tutuyor, anlık kullanım için, her açtığınızda zaten akacaktır, su depolamak için kullanmaya gerek yok, eğer bu şekilde kullanayım diyorsanız tabii,  bununla su içmek istedin doldur bardağı, sürahi doldur, şişe doldur koy dolaba, ama stok yapayım dersen olmaz, 2-3 lt. sonra 2-3 dakika bekle tekrar dolar,  gerek yok buna ihtiyaç anında direk su vermesi bunun amacı...

atık su hortumundan 2 bardak su içersem su akıyor bende, azar azar duyuyorum, sonra kesiyor, filtreler boşmu yani, basınç tankı 10 lt. se içinde 10 lt su olmuyorki....

test şu şekildeymiş

Cihazınızın doğru çalıştığını anlamak için şu testleri yapın. 

1- Şebeke vanası açık tank vanası ve musluk kapalı vaziyete alın.Atık borusundan su akıp akmadığını kontrol edin.Su akmıyorsa shutoff valve normal çalışıyor demektir. 
2- Şebeke vanası ve arıtma musluğu kapalı pozisyonda tank vanasını açınız.Atık borusunu kontrol edin.Su akmıyorsa check valf sağlamdır. 
3- Tankınızın alt kısmında bulunan mavi kapağı açarak burdaki lastik sibobundan tank havasını ölçünüz.Bu işlem tank boşken yapılır. 10 PSI hava olması gerekir eksikse tamamlayınız. 
4- RO cihazlar çalışırken atık su üretirler bu % 30-35 lere denk gelir.RO nun doğası budur.Belediyeden 1000 litre suyu 4 tl ye aldığınızı düşünürsek 20 damacanaya yakın su arıtımı için gelen maliyette 4 tl.dir.

Tank dolmaya başladıkça tanzik artmaya başladı. Bu cihazı daha önce köyde iken kullanıyorduk.o yüzden kullanım alanları hakkında bilgim var.lakin ilk çalıştırmada su yok denecek kadar az geliyordu .tank vanasını akşam açmayı unutmuşum yada açık konumunu karistirmisim.suan tank hala doluyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
27 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Abimde ve babamlarda su arıtma var. Ve 1 bardak sudan sonrası çok yavaş akıyor. 5 lt su ortalama 20- 25 dakikada akıyor. 

Tank'a havamı basıyoruz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
3 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Pompasız modellerde tazyik olmaz diye biliyorum. Varsın olmasın ya. Şu aldığınız modellerden hemen alasım var zira burdaki bayide kıytırık modellere 300-500 koymuşlar bu hafta..

Pompa, ters ozmos filtresi çalışabilsin diye var, su çeşmeden tazyikli aksın diye değil. Filtreden su ancak basınç altında geçebiliyor ve o şekilde daha büyük molekülleri geride bırakıyor. Zaten geride kalan ve bu sistemin handikapı olan atık su olayı oradan kaynaklı. yani 1 litre içme suyu iki litreye mal oluyor.

7 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Abimde ve babamlarda su arıtma var. Ve 1 bardak sudan sonrası çok yavaş akıyor. 5 lt su ortalama 20- 25 dakikada akıyor. 

evet 2 3 litreye kadar sorun olmaması lazım normalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
33 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Hava bas.. 

Ben bastım düzeldi.. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

ahaaa demek olayı buydu, basıncına hiç bakmamıştım, 10 psi mi yapacağız, galiba benimkide 9 lt likti...

bende 1 bardak değil, 1.5 lt civarı çekince debi azalıyor, havası hala var demekki, eve gidince pompalıyım o zaman :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hava bas.. 

Ben bastım düzeldi.. 

Hava neyle basılıyor? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

ahaaa demek olayı buydu, basıncına hiç bakmamıştım, 10 psi mi yapacağız, galiba benimkide 9 lt likti...

bende 1 bardak değil, 1.5 lt civarı çekince debi azalıyor, havası hala var demekki, eve gidince pompalıyım o zaman [emoji4]

Aslen saat lazım. Sanırım 1 veya 1.5 bar en fazla basınç. Kabaca 5 10 sefer basmak kafi pompa ufak ise
Hava neyle basılıyor? 
Bisiklet pompası ama ucu araba sibobuna göre olandan.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Denenmemiş yöntem su deposunu  tezgahın üzerinde  çıkarın musluğu açın su akmaya başlasın akma durunca musluk açık olarak başlayın pompa ile hava basmaya depo içindeki şambrel hava ile doldukça su akmaya devam edecek depodaki su bitince bir-iki defa daha hava basın ve bırakın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fazla hava basılır ise diyafram patlar. En ideal olanı su ölçeği ile kontrol. Tank 9 litre misalen, boşaltılır ölçerek. 9 litre boşalana kadar hava basılır ancak, ilk litreler ile son litreler fiziken aynı basınçla akmaz. Ona dikkat edilmeli

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hava neyle basılıyor? 

Bisiklet pompası ile iki defa bassan yeter demişlerdi ama
Ben arabanın pompasıyla bastım. [emoji85]
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Anlaşılan pompalı olacak. Ben de Conax alayım diyorum. 8 aşama var 5 aşama var. Kararsız kaldım ben.

n11.com'dan CONAX FAVORİ PLUS 8 AŞAMA POMPALI  SU ARITMA CİHAZI seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/conax-favori-plus-8-asama-pompali-su-aritma-cihazi-P221538466

https://www.hepsiburada.com/conax-eco-plus-5-asamali-pompali-su-aritma-cihazi-pm-HB000006J8RF

Ama sanki daha az filtre daha iyi olacak gibi bir kanıya vardım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...