İçeriğe Yönlendir

Su Arıtma Cihazları Hakkında

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

Kayseri bu yönden çok şanslı. Çeşme suyu içiyoruz. Ama arıtma suyun çayı çok güzel oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
40 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

3 senedir iş yerinde ve evde ters ozmos filtresi kullanıyoruz. n11 den almıştım hepsini. filtreleri değiştir değiştir kullan. tadı da güzel suyun. TDS metrem ile ölçüm yaptım, ideal su için sınır 50 ppm miş. Damla su 57 ppm çıkıyor mesela. Buradaki kuyu suyu 256 ppm, evdeki şebeke suyu 62 ppm çıkıyor. iş yerindeki kuyu suyu arıtılınca 47 ppm oldu. Evdeki şebeke suyu ise 17 ppm oldu. Nefis.

Doğan bey az araştırdım ppm parts per million demekmiş. Yani milyonda 50 imiş sınır ama bu 50 neyi ifade ediyor mesela? Tam olarak ölçülen şey ne burda?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Kayseri bu yönden çok şanslı. Çeşme suyu içiyoruz. Ama arıtma suyun çayı çok güzel oluyor.

Herkesin erciyes dağı yok.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
51 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Doğan bey az araştırdım ppm parts per million demekmiş. Yani milyonda 50 imiş sınır ama bu 50 neyi ifade ediyor mesela? Tam olarak ölçülen şey ne burda?

part per million pek anlamsız gelsede, kargocuların desi si kadar referans olabilir bence. ppm ölçen TDS metreler iletkenliğini baz alarak suyu ölçüyor. suyun 0 ppm olması için saf su ayarında olması lazım yani buhardan elde edilen gibi. iletkenliği sağlayan şeyler mineraller biliyorsunuz. tuzlu su iletir saf su iletmez gibi düşünün.

normalde ters ozmos filtresi basınç altında geçirgenliği olan teknolojik bir alet. astronotlar çişlerini bu sayede içebiliyorlar! yapısı gereği nano küçüklükteki gözeneklerden su molekülleri geçebiliyor ama diğer daha büyük moleküller geçemiyor. yani, ağır metaller, aresenik gibi zehirli maddeler, mikroplar bakteriler bariyeri geçemiyor. suyu arttığınızda atık su dışarı veriliyor bu da en olumsuz özelliği yani 1 litre su için 2 litre su harcanmış oluyor kabaca. arıtılmış su filtreden sonra saf suya yakın halde 0 ppm diyelim. üzerindeki hindisan cevizi kabuğu filtresi tadını değiştiriyor, mineral ekleme filtresi ise eksilen ve kaynak suyunda olması gereken temel mineralleri ekleyip içilir tada ayara getiriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Ppm olcumude aslinda pazarlamacilarin elektroliz deneyi gibi. Dediginiz gibi iletkenlik uzerine calisir. Fakat suyun icinde bize iyi bir hidrator olmasini saglayan iceriklerde zaten iletkenligi sagliyor. Yani tds metre ile olcum suyun kalitesini gostermez. Sadece iletkenligi gosterir. Bu durumda ordan aldigimiz sonuca gore bu su kaliteli hidrator ama su degildir diyemeyiz. Icilebilir nitelikteki temiz ve saglikli suyun taniminda zaten iletkenlikte vardir. Zira aksi yine dendigi gibi saf suya girer. Icilebilir saglikli suyu en ideal labratuar analiziyle anlayabiliriz. Tekil veya kisisel killanima has multi cihazlarla olacak mesele degil ne yazikki.

Dipnot; Hicbir hazir urunle beslenmemis tamamen yayilarak beslenmis kecimiz var kayinpederin koyde kardesi bakiyor. Yeni sagilmis sutunu olcunce 650 ile 1800 arasi ppm degerleri goruyoruz. Cocugumda sut alerjisi cikti 5 aylikken. Esim ve ikisine diyet verildi. Tum sut ve urunleri, et ve urunleri yasakti. Daha yeni diyeti esimde tamamen actilar. Cocuk icinde bazi kisitlalarla acildi. Bu keciyi boyle bir sebepten gecen yol yavrudan itibaren edindik buraya tayinimiz cikmasaydi Antalya'ya goturecektik. Cocuga o sutu ve yogurdunu veriyoruz. Yani yine demem o ki ppm pek birsey ifade etmiyor.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Valla çok güzel açıklamışsınız..

Peki ağır metallerden bahsedilmiş. Sadece bunları eleyen minimum düzeyde arıtma yapan bir sistem var mı bilinen?

Agir metaller konusu tartismanin ana kaynagi aslinda. Yine yukarida bahsedildigi gibi ters osmoz sistemi astronotlar icin icad edildi. Halka inmesinin ilk sebebi california eyaletine bagli bir bolgede fabrika atiklarinin sebeke suyuna karisip agir metallerin bu suda ortaya cikisiydi.Fakat burda unutulan konu o zamana kadar bu bolgede sebeke suyuna dair bir filtrasyon sisteminin varolmadigi. Gordugum kadariyla artik her belediye kendi icme suyu kaynaklarindan alinan numinelerin akredite labaratuarlarca yapilan tahlil sonuclarini gunluk yayinliyor. Yayinlamayan varsa bilmiyorum ama simdiye kadar yasadigim her yer icin bu rapolara ulasabildim. Bence en mantiklisi tedbiren filtre sistemini bulundurmak. Raporlarda hosumuza gitmeyen bir durumla karsilasirsak filtreyi kullanmak. Yukarida da bahsedildigi gibi sitelerde durum biraz karisik. Kat malikleri ayri ayri tellerden caliyor. Kiraci banane benmiyim malik diyor. Kimse elini tasin altina sokmak istemiyor. Boyle olunca da depolar uzun zaman bakimsiz kalabiliyor. Buralarda yasayanlar icin vaziyet buysa onlar mecbur kullaniyor. Ama markaya veya sekil semaya bakip yuksek paralar vermeyin. Hepsi ayni sey aslinda. Asil is filtrede bitiyor. Geri kalan sistemin varsa kasasi, borusu vs. Kesenize en uygun olani alip isteginiz dogrultusunda cesitli filtreler alip takabilirsiniz. Cokta kolay. Malum bu isin altindan yine nasa cikiyor. Hala devam eden bazi patent meselelerinden oturu amerikan filmtec disinda kullanmayin diyede tavsiyem olur. Yalniz bunlar pekte anlatildigi kadar afilli bicimlerde herseyi filtre edemiyor. Agir metallerin bir kismi ve kirecte dahil. Kireci filtre edebilirseniz zaten agir metalleride buyuk oranda elimine etmis oluyorsunuz. Zira agir metaller suda cozunmus kirece nufuz eder cogunlukla. Belli bir doyum noktasi elbette var. Belli miktar suda eriyecek seker veya tuzunda bir miktarinin oldugu gibi. Kirec filtrelerine cok para vermeyin. Sudaki kireci filtre etme yetenegi sadece silifoz denilen bir malzemeye ait. Eski filtrelerden birinin icini acip silifozla doldurup daire girisine taktim. Onune ve arkasina vanada takili oldugu icin degistirecegim zaman vanalari kapatip filtreyi sokup icindeki silifozu yenisiyle degistiriyorum. Bunun disinda birde icme suyu icin kullandigimiz cesmelere eskiden bez baglardim. Simdilerde ucu fiskiyeli spiral aparatlar var mutfak cesmeleri icin. Onlarin bazilarinin ucundaki bolumun ici epey genisce. Oraya sunger koyup kullaniyorum. Kati filtrasyonuda boylece saglamis oluyorum. Aslinda daire girisindeki silifozlu fitre bu iside goruyor ama bu spiral aparatlari daha onceden almistim. Birazda basincli su verdigi icin elde bulasik yikarken guzel oluyor diye kullaniyoruz. Silifozdan beri sungerleri kirlenmiyor. Sadece tedbiren (icinde nemden oturu muhtemel bakteri olusumu vb sebepler) degistiriyorum sungerleri. Cesme sokup takabilen herkesin rahatca yapabilecegi basitlikte isler. Hem iciniz rahat olur hemde ictigimiz cayin tadini etkiler.

Saglikli gunler dilerim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben uzun zamandır arıtma kullanıyorum,sularımız çamurlu veya ona benzer olabiliyor.Eskisen damacana alırdım sonra damacanaları güneşe maruz bıraktıklarını gördüm gidip arıtma aldım.Aşşa yukarı 8 senelik arıtma.Detayına teferruatına bakmadım.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Hicbir bilgim yok ama cok teknik sohbetler edilmis yaa... Hicbisey anlamadan hayranlikla okuyorum...😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mutfakta ben de kullanıyorum.
7 filtreli olanlardan
Bir tavsiye ile son iki filtreyi iptal etmiştim.
6 ayda bir falan filtreleri değiştiriyorum. Ben memnunum hala.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
Coşkun Basan

Koçtaş daki gibi olandan aldım 1 ay olacak memnunum . Akrabam 1 yılı aşkındır kullanıyor yılda bir 3tane silindir içindeki filtre değişiyor 3 yılda da membran değişiyor diye biliyorum yemekte çayda içme ye hep bu suyu kullanıyoruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Biraz daha araştırma yapınca su arıtma cihazlarının NFS ve wqa belgeleri olması sağlık açısından çok önemli imiş.ve Türkiye'de NFS belgesi olan ihlas  wqa belgesi olan dinamik su ,esli ve ihlas markaları var .piyasadaki ürünlerde bu sertifikaları aldığına dair belgeler var ama linklerden sorgulama yapınca yukarıdaki markaların isimleri var.

NSF sitesinde arama için: 
http://www.nsf.org/Certified/DWTU (Choose a Country bölümünden Turkey seçiniz.) 

https://www.wqa.org/programs-services/resources/find-water-treatment-provider-search-by-name#/?country=Turkey

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki koçtaştakinin aynısı.
Bir kaç defa üretici firmayı arayıp filtre de almıştım.
Filtre fiyatları da uygundu.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Benimki koçtaştakinin aynısı.
Bir kaç defa üretici firmayı arayıp filtre de almıştım.
Filtre fiyatları da uygundu.
Aynı ürünleri kullanıyoruz. Benim biri 5 yılı geçti. Diğeri 4 aylık. 5 yıllık olanı önceden senede bir analize gönderiyordum. Sağlık için yeterli bilgisi geliyor. Yılda bir değişim yapıyorum ama yeni evde sanırım 6 ay olacak. Çayın ve yemeklerin lezzeti filtre su ile çok daha güzel.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aynı ürünleri kullanıyoruz. Benim biri 5 yılı geçti. Diğeri 4 aylık. 5 yıllık olanı önceden senede bir analize gönderiyordum. Sağlık için yeterli bilgisi geliyor. Yılda bir değişim yapıyorum ama yeni evde sanırım 6 ay olacak. Çayın ve yemeklerin lezzeti filtre su ile çok daha güzel.

Seninle birlikte almıştık galiba.
Yada benimkini birlikte almıştık.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben aldım, senle bir konuşma esnasında geçti. İkinciyi beraber aldık. Ben gebzeden sen oradan

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Ben gebzeden sen oradan

Yok ben de gebzeden.. mağazaya birlikte gitmiştik.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bu cümlenize göre maden suyu içmek kesinlikle faydalıdır diyebilirmiyiz o zaman.

Sivilar icinde en ideal hidrasyon sivisi sut. Bunun sebebi iceriginde elektrolit (sodyum, potasyum, kalsiyum vb), protein, yag gibi icerik yonunden zengin olusu. Bunu suyla ikame etmek icin ictigimiz suya bir miktar tuz, seker, limon, karbonat vs gibi ilaveler yapmamiz gerekir. Ki bu cokta yapilasi degil. Her gun ve her susadigimizda en azindan.
Osmoz esnasinda su saflasir. Ilave filtrelerden gecerken icerigi geri kazandirilmaya calisilir. Fakat bu cesme suyu kadar olamaz. Dogada su bu cihazlar icinden gecen suyun akis hizindan cok daha yavas ve uzun sure cesitli mineral katmanlarindan gectigi icin icerigi zengindir. En azindan filtre cihazindan gecen suya gore. Suyun ne kadar iyi hidrasyon sivisi oldugunu anlamanin diger yoluda vucutta ne kadar kaldigi. Isyerinizde osmoz oldugu ve burdan su ictiginizde cabuk idrara ciktiginizi soylediginize gore aradaki farki burdan anlayabilirsiniz. Yani ictiginiz suyun hidrasyon ozelligi iyi degil. En azindan evde ictiginize gore.
Aramizda doktorlar var. Mutlaka daha yetkinler ve cevap vereceklerdir. Ben sadece vaktiyle cokca arastirip edindigim bilgilere gore cevap verdim.
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Bu cümlenize göre maden suyu içmek kesinlikle faydalıdır diyebilirmiyiz o zaman.

Maden suyunda baska durumlarda var aslinda ama o biraz uzun olur. Hangi maden suyu oldugu, daha dogrusu icerigide onemli. Fakat genel itibariyle 2/3 gunde bir maden suyu icmenin faydali oldugu yonunde doktorlarin genel gorusleri. Farkli dusunenlerde mevcut. Kimisi su gibi tuketebiliesiniz diyor. Kimisi haftada bir dahi yeter. Hatta daha uzun araliklarda. Ben aklima geldikce icerim sevdigimden. aten aklima da bazen haftada, bazen ayda bir gelir. Cok elzem gibi gelmiyor bana.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Dostlar, konu ilgimi çekti ama okuyamadım henüz, geçen gün aradı ihlastan bi kız ikna olmadım almadım, şu an https://1drv.ms/x/s!Ap8iW5aRMjK1icNIvNPZDrbuf0uJhQ

Şu listede bulunan buzdağını alıyorum şu an damacana olarak.

Ne diyorsunuz yani filtre olayı iyi midir, ona mı geçelim tamamen? Gerçi bana farketmiyor, çeşme suyu, damacana, cami suyu, ne bulsam içerim hiç ayırmam. Çocuklar için.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Maden suyunda baska durumlarda var aslinda ama o biraz uzun olur. Hangi maden suyu oldugu, daha dogrusu icerigide onemli. Fakat genel itibariyle 2/3 gunde bir maden suyu icmenin faydali oldugu yonunde doktorlarin genel gorusleri. Farkli dusunenlerde mevcut. Kimisi su gibi tuketebiliesiniz diyor. Kimisi haftada bir dahi yeter. Hatta daha uzun araliklarda. Ben aklima geldikce icerim sevdigimden. aten aklima da bazen haftada, bazen ayda bir gelir. Cok elzem gibi gelmiyor bana.

Fiziksel aktivite/bol terleme sonrası içince bana bir ferahlık enerji veriyor gibi geliyor maden suyu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İhlascılardan süpürge alınca illa su arıtma tanıtımı yapalım dediler kıramadık geldi tanıtım yaptılar. Suyunuz çok kirli dediler test yaptık suyumuz, erikli ve asya damacana sularıda dediklerinin çok üstünde temiz çıktı, bu sefer hemşerim oln satıcı abi şöyle iyi böyle iyi demeye başladı. O zaman için 500 tl (8 yıl önce) hele şunun içini bir aç bakalım açtık maliyetini hesapladım 50 tl 50 tl kar, 25 tl amortisman ve 50 tl pazarlama kârı dahil 175 eder dedim kabul edersen alırım dedim. Gidiş o gidiş. Hepsine dolandırıcı gözüyle bakıyorum artık. Ondan sonra araştırdım en iyisi apartman/daire girişine kaliteli filtre taktırmak eğer gerek varsa.

Dostlar, konu ilgimi çekti ama okuyamadım henüz, geçen gün aradı ihlastan bi kız ikna olmadım almadım, şu an https://1drv.ms/x/s!Ap8iW5aRMjK1icNIvNPZDrbuf0uJhQ

Şu listede bulunan buzdağını alıyorum şu an damacana olarak.

Ne diyorsunuz yani filtre olayı iyi midir, ona mı geçelim tamamen? Gerçi bana farketmiyor, çeşme suyu, damacana, cami suyu, ne bulsam içerim hiç ayırmam. Çocuklar için.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yok ben de gebzeden.. mağazaya birlikte gitmiştik.. 
Tamam, demekki bende yaşlanıyorum
çaydanlık kireç tutmuyor.
Doğru, onu yazmayı unuttum
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...