İçeriğe Yönlendir

Hypermiler Nedir? Sürüş ve Özgül Yakıt Tüketimleri Üzerine

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

orası çok kısa ve kalabalık. çıkışta hızın düşene kadar boşta hızlanmasına izin verirsen ve önüne araç atlamayacak ise daha az yakılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Sabit gaz marjinal daha az yakar. Yokuşlarda gazı artırmaz.

elle kullanınca inişte boşa almalar gazdan çekmeler vs ile daha da az yakılabiliyor.

Sene çok eski sene. 2001 yılı sıfır transit aldım. Gaz telini iptal edip oransal gaz selenoidi bağladım. Km sensörü var şanzıman çıkışında, geri besleme almıştım oradan. Gaza basınca km bilgisi ile deviri sabitliyordum. Düzde hızım ne ise rampa yukarı aynı oluyordu gücü yettiği kadar. Ve hala merak ediyorum. Neden hiçbir otomobil üreticisi yapmaz bu sistemi. Oysa ki çok basit bir ilave yazılım kafi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
17 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Sene çok eski sene. 2001 yılı sıfır transit aldım. Gaz telini iptal edip oransal gaz selenoidi bağladım. Km sensörü var şanzıman çıkışında, geri besleme almıştım oradan. Gaza basınca km bilgisi ile deviri sabitliyordum. Düzde hızım ne ise rampa yukarı aynı oluyordu gücü yettiği kadar. Ve hala merak ediyorum. Neden hiçbir otomobil üreticisi yapmaz bu sistemi. Oysa ki çok basit bir ilave yazılım kafi 

Servet abi sen çözersin bu işi. Kafamda bi fikir var. 

Arabaya devir limiti koyan bir sistem yapilabilirmi. Yada yakit tuketim limiti. 

Mesela 3500 deviri gecmesin yada fuel flow saate 7 litreyi aşmasin gibi. 

Eskiden opel corsa eco 1.0 arabalar vardi. 2002 model corsa c kasa. Onlar 5 ci vitese kadar 3000 deviri aşamiyordu mesela

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
29 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

2001 yılı

Abi nice mutlu yaşlara tekrardan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Ben bi sehir disina ciktigimsa liberty reterdar videosu cekim eniyisi . Sunrufu da aciyim ventil sesi dinleyin 😂😂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
56 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Eskiden opel corsa eco 1.0 arabalar vardi. 2002 model corsa c kasa. Onlar 5 ci vitese kadar 3000 deviri aşamiyordu mesela

Yüksek devir iyidir, arabaya can katar hocam. :) 

31 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Ben bi sehir disina ciktigimsa liberty reterdar videosu cekim eniyisi . Sunrufu da aciyim ventil sesi dinleyin 😂😂

Meyve suyu kek ikramı da var mı? :) :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
5 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Yüksek devir iyidir, arabaya can katar hocam. :) 

Meyve suyu kek ikramı da var mı? :) :) 

Var tabi ki dökülmesin diye az eksik koyariz bardsga hemde visne suyunu 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Saçma değil mu, 0-100 40saniye olur o zaman
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:
7 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Saçma değil mu, 0-100 40saniye olur o zaman

Eski opel corsa 1.0 eco easytronic 18 saniyede 100 km hiza cikiyor. 

Bende hypermiling yaparken taş catlasa 20 saniyede 100 km hiza cikiyorum. 

Zaten yarista degilizki karayolunda ilerliyoruz saate 80 km h limit olan yollarda.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

İnişli çıkışlı yollarda cruise control fazla yakar çünkü sabit bir hızı korumaya çalışıyor. Ama çıkışta hızı 10 km düşürüp, inişte de salıverince tüketim düşer. 

Cc nin asıl faydası, radara girmeme, sürüş konforu ve sürücüyü dinlendirmesinde. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Duz yolda belki cc az yakabilir insan ister istemez hizinida artirabiliyor

ama rampalarda cc bildiginiz asiliyor gaza yahu hizi korumak icin bolu dagini cikarken 140 civarina hiz sabitledim napacak diye test icin liberty asildi da asildi gaza kapattim bende tabi yol musait olmuyor tunele yaklasinca agir vasita  viraj vs yogunlasiyor orasi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
12 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Kangoda servis pc ile devir veya hız sınırlama var. Yakıt sınırlama olursa araç yerinden kalkamaz 

12 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Abi nice mutlu yaşlara tekrardan.

Allah cezanı verecek 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
19 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

5 yaşında çocuk, aniden sağ kaldırımdan yola doğru koşmaya başladı, babasının elini bıraktı. mesafemiz çaprazda 1-1,5 mt. , hızım az , normalden de az, ancak o anki hesaplamada (adrenalin devrede), frene bassam sağ ön teker altında kalacak, ani gaza basarak ileri fırladım, sağ çamurluk yanına çarptı geri düştü.. kurtuldu...

Bu yaşanan reel bir anı, yaşanmayan teknik hadise: bazen 40 yılda 1, o devir üstü tam gaz gerekir, bu da hayat kurtarabilir...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
21 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

5 yaşında çocuk, aniden sağ kaldırımdan yola doğru koşmaya başladı, babasının elini bıraktı. mesafemiz çaprazda 1-1,5 mt. , hızım az , normalden de az, ancak o anki hesaplamada (adrenalin devrede), frene bassam sağ ön teker altında kalacak, ani gaza basarak ileri fırladım, sağ çamurluk yanına çarptı geri düştü.. kurtuldu...

Bu yaşanan reel bir anı, yaşanmayan teknik hadise: bazen 40 yılda 1, o devir üstü tam gaz gerekir, bu da hayat kurtarabilir...

Buradan yola çıkarak, 180 bg araç şart diyorsun 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
15 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Buradan yola çıkarak, 180 bg araç şart diyorsun 

gaz güldürür, fren üzdürür,

180 konusu: insanın yüzündeki anlamsız tebessümü bazen açıklamakta zorlanıyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Darbaz

Bir cuma akşamı...

Depoların ikiside boş, az bucuk LPG harlı harlı yanıyor. 

O sahil yolundaki trafik ışıkları. Ard arda sıralanmış. 

Kırmızılar tek tek yanar yeşil yeşil. 

Göz görü çok çok ilerde kırmızı. İçinde bir ukte ister yeşil. 

Yanar o kırmızı yeşil yeşil. Sevinir bu yorgun Hypermiler.

O yeşillerden tek tek geçtikce. Müthiş sevinir hypemiler bünye, 

Zaten bitikti ön disk arka balata, debriyaj nispeten daha yenide. 

Yol biter eve varılır ama sevinemez bu bünye, Çünkü en sevdiği yeşil sönmüştür artık

En sevdiği yeşil, oda LPG nin yeşili. Tüp bitmiş, geçer benzine kerata 

Yapma Ayten yıkma Ayten. Ama nerdee bir kere söner o yeşilde

Aşık Ali bu ay bir depo lpg aldı. 

Bu yakıtta ona en çok 325 km yetti, 

Ah güzel haftasonu , Ay sonuna daha çok var.

Gelsin nakitler dolsun depolar. 

Şimdi artık evde oturma zamanı, Açılsın Youtubede videolar 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Benzin pompası yanacak Ali bey bu şekilde sürekli kullanmayın o zaman ne haypırmayling kalır ne de şamandıra. 😀

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
27 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Benzin pompası yanacak Ali bey bu şekilde sürekli kullanmayın o zaman ne haypırmayling kalır ne de şamandıra. 😀

Hocam arabanin benzin pompasi calismiyor benim. Sadece ilk calistirmada ve depo bitince devreye girer.. 

Bizim arabanin farki var. :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam arabanin benzin pompasi calismiyor benim. Sadece ilk calistirmada ve depo bitince devreye girer.. 

Bizim arabanin farki var. :)

Benzin pompasi calismiyor derken ? Arizalimi yoksa bu sekilde midir anlaminda mi yazdiniz? Bu bilginin kaynagini ogrenebilirmiyim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bunu bilmiyordum iyiymiş. 👍 Honda’da da aynı sistem var mı ki onun da lpg göstergesi kadranda Ecu yazılımı brc ile ortak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Alpay Sumer yazdı:

Benzin pompasi calismiyor derken ? Arizalimi yoksa bu sekilde midir anlaminda mi yazdiniz? Bu bilginin kaynagini ogrenebilirmiyim?

Araç fabrikasyon LPG'li :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Benim ecu bifuel hocam. Tek ecu 2 farkli yakit. Yakit önceliklendirme var. Bendeki dugme önce lpgmi bitsin yoksa lpgmi yaksin motor onu ayarliyor sadece. 

Benzinde 4.5 litre lpde 3.5 litre sinir var. Lpg 3.5 litreye duser , benzin deposunda 6 litre benzin olsun benzine otomatik gecer. Yada 4.5 litre benzin var ise lpg daha fazlaysa lpg yakar. Obd baglaninca bifuel mode on yazar beyinde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bu kadar takılmayın hipermaylinge filan

Hayat güzel, göstergeye değil, manzaraya bakın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
8 dakika önce, Mehmet Pınar yazdı:

Bu kadar takılmayın hipermaylinge filan

Hayat güzel, göstergeye değil, manzaraya bakın

Ben göstergeye bakmam hocam, video malzeme olsun diye cektim. Hypermiling zevklidir, size güvenli sürüş sağlar. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...