İçeriğe Yönlendir

Focus II - TDCİ Motor Takozu Hakkında

Hasan Yılmaz Konya

Recommended Posts

Hasan Yılmaz Konya

Focus TDCİ motorda ayağımda gaz fren ve debriyaj pedalında zırıltı şeklinde bir titreme hissediyorum. motor sanki şaseye direk bağlı gibi. ustaya (güya usta) soruyorum takozlar sağlammı diye, elini bile değmeden göz ucuyla bakıp sağlam diyor. size bir sorum olacak

1: TDCİ motorda kaç adet takoz var? Bildiğim kadarıyla sağdaki su deposu yanında olan takoz, ikincisi şanzıman altındaki takoz, üçüncüsü akünün altına denk gelen yerdeki takoz. doğrumu?

2: Eğer takozların birinde arıza varsa nasıl anlarız.

3: Araç kapanırken sarsıntıya alışmıştık kabullendik ama artık iyice arttı ve hatta ses yapmaya da başladı sanki silindir vuruyormuş gibi.

4: Vites geçişleri daha belirginleşti sanki

Bunlar bu takoz yada kulaklardan olabilir mi ? Yada hangisinden olur?

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Birkaç dizel focusta sarsıntılı çalışmadan dolayı bu konuyu merak ediyorum bilenler yardımcı olursa seviniriz.

Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak

Dizel araçta motor takozu çok önemli bir parça. Bende aracımı ilk aldığımda çok fazla sarsıntı ve ses vardı. Hatta titreşimden dikiz aynası bile bulanık gösteriyordu. Sağ tarafta kapı içinden gürültü duyuluyordu. servisteki usta motor takozu dedi sağ üstte su deposunun yanında olan parçayı eliyle destekledi titreşim kesildi ve bana bunun değişmesi gerektiğini söyledi. İlk defa serviste parası kadar işe yarayan bi parça olduğunu anladım (350 TL idi 2 yıl önce) değişmide çok basit 4 vidası var sanırım ama motora alttan kriko ile destek verilmesi lazım değiştirilirken. Parça değişince bütün ses ve titreşimler kesildi. Fren pedalı dahi titreşim veriyordu hepsi gitti. Benim aracım otomatik vites geçişi filan sorununu bilmiyorum ama yaklaşık 100 000 den sonra o parçanın değişmesi çok faydalı. Ama kesinlikle yan sanayi olmasın. Çünkü çok özel amörtisör gibi bişey bütün darbeyi emiyor. Dediğim gibi parasını hakediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bu konuyu bilen hiç yok galiba :)

Hasan Bey;

Bahsettiğiniz sorunun aynısını bende yaşıyordum,hatta farda ki mercekler bile titriyordu.Su deposunun yanındaki takozu değiştirerek titremeden kurtuldum..

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Ahmet Nalbantoğlu

1.şikayet aynı benim şikayet. Benim aracım benzinli ama, bakalım, takozu değiştireceğim. Sonuçta 2008 model araç, kauçuğun da bir ömrü var. Değişince bakacağım, bakalım düzelecek mi.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Vites halatı izolasyonu derseniz servise biliyorlar. Önce onu yaptırıp bir dinleyin

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Öncelikle herkese iyi bayramlar.

Bu Focus'ları neden bu kadar kalas yapmışlar anlayamıyorum. Aracın görüntüsü mükemmel, iç tasarımı mükemmel, ancak vibrasyon ve yol sesi durumu adamı çıldırtıyor. Kapı trimleri apayrı bir konu. Sağ ön ve arka kapımdaki sinir bozucu süngerimsi birşey böyle hafiften tıkırdıyor gibi olan sesleri ne yaptımsa gideremedim. Araçtan bu sebeplerden dolayı o kadar bıktım ki bu bayramı i30 ile geçireyim dedim. Bir de dizel... Araç o kadar sarsıntısız, sessiz ki. Ne yol sesi var, ne motorun vibrasyonu.

Aracımı seviyorum ama çok soğutuyor konforu düşüren bu durumlar.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Mustafa Boz
(düzenlendi)

Herkese iyi günler bugün öylesine motor kaputunu açtığımda takozdaki yaglanmayi gördüm elimle tam orta noktasına dokundum yağ birikmiş ortaya motor da daha önceye göre fazla titreşim vs yok değişim vakti gelmiş mi sizde

4a6094238e1de2e04d093c0a763cc4d6.jpg

80b96f5fbab3abcd7a18532b017792a9.jpg

tarihinde Mustafa Boz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu kadar yag, bilemedim. Baska bi yerde yag var mi? Yok ise degistirin tabii takozu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Bu kadar yag, bilemedim. Baska bi yerde yag var mi? Yok ise degistirin tabii takozu.

Yok abi sürekli kontrol ederim zaten lastiğin üzerinde hafif bir çukur var onun üzerine birikmiş bu lastiklerin içerisinde yağ var değilmi

Orjinali 300-400₺ bandında adet olarak.[emoji56]

Çok para yan sanayi tavsiye edilir mi acaba edilirse hangi marka
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sağ takoz. motor takzou patlamışi . orjinal harici almayın para sokağa gider.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Aynen katılıyorum. Bizzat yaşadım. Geçen sene orijinal 300 tl, yan sanayi 90 tl idi. Yan Sanayi olanı aldım. birkaç ay içinde yine titreme ve zırıltı yapmaya başladı. Geçen ay orijinali 190 tlye düşmüştü. Alıp taktık orijinalini. Zırıltı ve titreme kesildi.

..

Yorum bağlantısı
Ali Eren

İnternette bende 240 tlye oem buldum ama burada hep alışveriş yaptığım parçacıdan 190 a aldım

Yorum bağlantısı
Mustafa AYSAN

Kaç takoz var bu araçlarda. C-max da aynıdır diye düşünüyorum doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Focuslarda 2 motor takozu alt tarafta da şanzıman takozu bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu sene benimki de patlamıştı. Araçta titreşim çok değildi ama değiştirince fark ettirdi. Özellikle çalıştırmalarda ve stop etmede anlıyorsunuz sorunu...

Halen OEM 250 civarıydı.

Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak

Çağlar abi çok doğru söylüyor. Takozda kesinlikle servis dışından orjinal olmayan parça almayın paranız boşa gider. Çok önemli bir parça dizelin titreşimini emen ve hakkaten kaç para olursa olsun hakkını veren bir parça. Ben 3 yıl önce 350 tl ye almıştım. şimdi artmıştır ama yaşa göre serviste %25 parça ve işçilik indirimi ile alınabilir

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Özel servis orjinal parçaya 200 tl dedi en yakın zamanda yapılacak yorumlarınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Burak TONĞA

Aynı sorun bende de var yalnız takozun üzerinde sendeki kadar yağ yok ama aracın içinde acayip bir titreme var araç otomatik boşa aldığın zaman direksiyona kadar titremeye başlıyor birde stop ederken motor tam durmak üzereyken  gacırtı gibi bir ses geliyor takozdan şüpheleniyorum ama süreklide olmuyor ara sıra  yapıyor ama titreme sürekli olan bir şey benimde takozu değiştirmem mi gerekli yoksa benim sorun başka bir şey olabilir mi

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Aynı sorun bende de var yalnız takozun üzerinde sendeki kadar yağ yok ama aracın içinde acayip bir titreme var araç otomatik boşa aldığın zaman direksiyona kadar titremeye başlıyor birde stop ederken motor tam durmak üzereyken gacırtı gibi bir ses geliyor takozdan şüpheleniyorum ama süreklide olmuyor ara sıra yapıyor ama titreme sürekli olan bir şey benimde takozu değiştirmem mi gerekli yoksa benim sorun başka bir şey olabilir mi

Benimki yeni patladı fotoğrafı cektigimde 1 hafta öncesi yoktu yani fazla yağ ondan dolayı muhtemelen sizinki tamamen bitmiştir titreşim oyüzden fazladır
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Ecem takoz için ne diyorsunuz, bire bir değişim garantisi veriyormuş 100 lira, çarşamba İzmir e gideceğim orada orjinal bulma şansım var 250 lira civarı sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...