İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Katalizör Arızası

Ömer Faruk Divarcı

Recommended Posts

Sani Gerşon

Fordun kendi servisi savmistir inanirim ama tanisigim iki usta var ikisinde aynisi söyledi. Hatta birinin aracinda lovato var halen yaniyo diyor

Söndürmeyi becerememiştir, sizinkini de beceremeyeceği için göndermiştir sizi :)

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Arkadaşlar dün aküyü söktüm 1 saat bekledim lamba sönmedi, akşam iş çıkışı lovatoya tekrar gittim, lambayı söndürttüm, bugün benzinle 60km yaptım lamba yanmadı, normalde yanardı ama yanmadı,hatta arabanın motor sesi bile biraz azaldı,eskiden sabahları tar tar tar ısınana kadar ses yapardı ( muhtemelen subap sesi gaz taktırdıktan 1-2 ay sonra sonra farketmeye başladım) şimdi o ses çok daha az geliyor.

Arkadaşlar eğer benim arıza ışığı benzinde yanmaz ise bu durumda benim sensörlerim ve katalizörüm arızalımıdır? değilmidir? sizden yardım bekliyorum.

Lovato OBD2 sistemi ile ilgili bilgisi olan varsa yada kullanan varsa kendi durumu hakkında bilgi vereblir mi?

Bu arada geçenlerde OTOKOÇ a gittim, arabanın motorundan sabahları gelen bu sesi sorayım dedim ama araban LPG li ise hiç muhattap olmayalım deyip kibarca kovdular bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Arkadaşlar dün aküyü söktüm 1 saat bekledim lamba sönmedi, akşam iş çıkışı lovatoya tekrar gittim, lambayı söndürttüm, bugün benzinle 60km yaptım lamba yanmadı, normalde yanardı ama yanmadı,hatta arabanın motor sesi bile biraz azaldı,eskiden sabahları tar tar tar ısınana kadar ses yapardı ( muhtemelen subap sesi gaz taktırdıktan 1-2 ay sonra sonra farketmeye başladım) şimdi o ses çok daha az geliyor.

Arkadaşlar eğer benim arıza ışığı benzinde yanmaz ise bu durumda benim sensörlerim ve katalizörüm arızalımıdır? değilmidir? sizden yardım bekliyorum.

Lovato OBD2 sistemi ile ilgili bilgisi olan varsa yada kullanan varsa kendi durumu hakkında bilgi vereblir mi?

Bu arada geçenlerde OTOKOÇ a gittim, arabanın motorundan sabahları gelen bu sesi sorayım dedim ama araban LPG li ise hiç muhattap olmayalım deyip kibarca kovdular bilginiz olsun.

benzinde yanmasa benimde direk lpg ci ile kavgaya girişeceğim ama benzinde de yanıyor. benzinde yanmıyor ise lpg ci nin halletmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Lovato ile kanka olduk, maşallah hergün iş çıkışı oradayım, artık offff pufff demeye başladılar, dün benzinde deneyeceğim bir müddet dedim, o zaman lamba yanmayabilir dediler, ama malı satarken OBD2 lamba yakmaz abi diyorlardı, son çözüm lovatonun başka bayisine gidip baktıracağım artık,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Lovato ile kanka olduk, maşallah hergün iş çıkışı oradayım, artık offff pufff demeye başladılar, dün benzinde deneyeceğim bir müddet dedim, o zaman lamba yanmayabilir dediler, ama malı satarken OBD2 lamba yakmaz abi diyorlardı, son çözüm lovatonun başka bayisine gidip baktıracağım artık,

benzinde yanmayabilirmiş. üç kağıtçılar :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Bugün 50-60km daha benzinle deneyeceğim eğer lamba yanmazsa benim KAT ve sensörler sağlam demektir heralde.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Bugün 50-60km daha benzinle deneyeceğim eğer lamba yanmazsa benim KAT ve sensörler sağlam demektir heralde.

benzinde yanmıyorsa sensör ve kat. sağlamdır. lpg ye yönelirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Ömer bey siz ne yaptiniz sonuç var mi hiç

hala usta arıyorum. herhangi bir değişiklik yok yani.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Arkadaşlar benzinde yaklaşık 120 KM kullandım lamba yanmadı, depomda hiç gaz yoktu shell den gaz aldım, yaklaşık 50KM gazda bindikten sonra bu sabaha tekrar arıza ışığı yandı, LOvato 20 kere ayara yaptı, oraya baktı buraya baktı olmadı, ne yapacağımı şaşırdım. 

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Ayni sıkıntı bende de var haluk bey ne yapacam bilmiyorum.kimileri LPG sen kafaya takma diyor. Kimileride kat arızalı diyor. Bakalim su an işık yanali 2500 km oldu kullaniyorum bakalim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar benzinde yaklaşık 120 KM kullandım lamba yanmadı, depomda hiç gaz yoktu shell den gaz aldım, yaklaşık 50KM gazda bindikten sonra bu sabaha tekrar arıza ışığı yandı, LOvato 20 kere ayara yaptı, oraya baktı buraya baktı olmadı, ne yapacağımı şaşırdım. 

Benzinde sorun yok, LPG ye geçince sorunsa, LPG sorun olduğu aşikar. Lovato Merkez ile görüşün, onlar düşünsün. BElli ki sizin gittiğiniz bayi çözemiyor.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Gürsel bey ışığın yanması sakıncalı değilmi bilmiyorum fakat bir siteden okuduğum kadarıyla arıza ışığı bir nevi aracın labaratuvar merkezi gibi çalışıyormuş yani sensörden gelen bilgilere göre araba yakıt hava karışımına yön veriyor deniyor, bu durumda bu şekilde kullanıldığında yanma farklı olacağından ısı yükselir ve manifold, pistonlar ve katalizöre zarar verirmiş, bende ışık yanarken kullanıyorum ama değişik  bir durum hissetmiyorum, bakalım nolcak satıpta kurtulsammı acaba LPG den.

Sani bey, bayiyi tekrar aradım beni başka yere yönlendirin belki çözerler dedim fakat biz çözemezsek kimse çözemez dediler, zaten bunlar Ankara genel distribütörü,

getir tekrar komple bakalım dediler bilmiyorum ne yapacağım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Götürün tekrar baksınlar.

Işığınızın yanma sebebi, motora referans aralığından farklı bir veri girdiğinden araç sizi uyarıyor. Bu verilere kısaca örnek vermek gerekirse, az / fazla oksijen miktarı, az / fazla yakıt miktarı, kalitesiz yakıttan dolayı zamansız patlama, yüksek ısı vs...

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Nedir bu lpg den çektiğimiz bilmiyorum ki. Bende arıza ışığını söndürmenin yollarını arıyorum hala ;( bugün oksijen sensörüne yöneldim internette arıyorum bakalım bulabilecekmiyim?

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Benim lamba yaniyordu. Bugün yola ciktim 100 km benzinde kullandim. Sonra gaza geçtim 100 km de gazda kullandim. Sonra araci stop ettim Dinlendim 5 dakika araci calistirdim lamba yanmadi. Daha öncede aynisi oldu.ne gicik bi şey

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Benim lamba yaniyordu. Bugün yola ciktim 100 km benzinde kullandim. Sonra gaza geçtim 100 km de gazda kullandim. Sonra araci stop ettim Dinlendim 5 dakika araci calistirdim lamba yanmadi. Daha öncede aynisi oldu.ne gicik bi şey

Aynen oyle ne zaman hangi mantıkla yandıgını hala anlamıs değilim. Benimde bazen kendiliğinden yanoıyor tekrar sonuyor. sonra siliyorum bazen hemen yakıyor bazen geçyakıyor ama sonucta hep yanıyor :(

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mantığı  çok basit arkadaşlar. Yakıt sisteminde olağan dışı bir durum algılandığında sistem lambaıyı yakıyor.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Benim arabada OBD ile söndürmezsem kendi kendine sönmüyor neden acaba bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Benim arabada OBD ile söndürmezsem kendi kendine sönmüyor neden acaba bilen var mı?

benimki birkere sönmustu kendiliğinden.ama cogu zaman ben obd ile söndürüyorum.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Arkadaşlar garibin çilesi satınca biter, bugünde 2011 model arabanın aküsü bitti, akşam iş yerinde çalışmadı, takviye falan bulduk hallettik, yarın sanayiye gidip akü falan bakacaz artık, bıktım artık ya sanayiye yakın ev tutacam yada satacam bu hurdayı...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar garibin çilesi satınca biter, bugünde 2011 model arabanın aküsü bitti, akşam iş yerinde çalışmadı, takviye falan bulduk hallettik, yarın sanayiye gidip akü falan bakacaz artık, bıktım artık ya sanayiye yakın ev tutacam yada satacam bu hurdayı...

Akü yüzünden de tüm bu sensör hatalarını alıyor olabilirsiniz. Düşük voltaj, yanlış bilgi demektir ;)

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Alismis kudurmustan beterdir sizin araba sanayiye alismis anlasilan :) 2011 model hurda :) siz satinca foruma bir uye daha kazanacagiz anlasilan yeni sahibi direk forum uyesi demektir
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...