İçeriğe Yönlendir

Kış, Karadeniz Ve Batum

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Merhaba Arkadaşlar.

Karadeniz'i daha önce Ağustos ayında gezmiştim. Hayran kalıp geri dönmüştüm. Karadeniz doğal bir cennet. Ben her köşesini, her köşesindeki özelliği ve doğallığı çok seviyorum.. 

Bu sefer kışın gitmek nasip oldu. 7-8 Şubatta oradaydık. 

Yolculuğumuz Sivas'tan başladı, Servet Tuzla'dan, Ahmet Bartın'dan, Ben Nevşehir'den yola çıkıp, Sivas'ta Ertan ile buluşup yola çıktık. 650 km civarı bir yolculukla, Kızıldağ, Ahmediye Geçidi ve Zigana geçitlerinden geçerek, çok keyifli bir yolculukla,  Erzincan, Gümüşhane ve Maçka güzergahı ile karadenize ulaştık. Yollar, çalışma olan yerler hariç, temiz ve sorunsuzdu. 

QXiEYdL.jpg?1

Konaklama yerimiz, Ayder yaylası, Haşimoğlu oteldi. Otelden her anlamda çok memnun kaldık.

Otel terasından Fırtına deresi

u5BDxLN.jpg

Bir arı kovanı, bu kovanda yetişen balın kilosunu 250 liraya satıyorlar. Çiçek ve kestane karışımı

vJ30s9Q.jpg

Ve o klasik Ayder pozu

H9ySywE.jpg

Karadenizli hep mucit olmuştur... İşte ulaşımın vazgeçilmez icatları.. 

LdUiC9t.jpg

El yapımı bir kar motoru

vcCKBj8.jpg

Buz tutmuş bir şelale

dc6uon3.jpg

Ayder Yolu ve Fırtına Deresi

rH6hNmf.jpg

O0LnxrE.jpg

bz8x6yP.jpg

wQdPXYL.jpg

040CirG.jpg

Ayder yolu ile ilgili bir hatırlatma... Bu yol, yağış olsun olmasın, bu mevsimde mutlaka buzlanma yapıyor, resimden farkedebileceğinizi umuyorum.. Yanlamak isteyenler için cennet, tabi işin ucunda fırtına deresine uçmak da var :)

LG6Bkln.jpg

Yol genelde böyle :)

RMBJ8kJ.jpg

Haşimoğlu otel, yolunu açabilmek için şunu kullanıyor. 

yN2cl2G.jpg

Peki kış mevsiminde Ayder yaylasında ne yapılır... 

1- Haşimoğlunda Fırtına deresinin sesini dinleye dinleye yatılabilir. Dinlenme garantilidir. 

2- Fotoğraf çekebilmek için sonsuz imkan.. 

3- Yol boyunca yürüyüş yapılabilir, közde kahve ve yöresel lezzetler tadılabilir.. 

4- Kaplıcaya gidilebilir. 

5- Kar motoru ile turlamak mümkün ama yörenin tek kar motoru, Haşimoğlu otelde ve dehşet bir şey.. 220 beygirin hepsini elinizin altında hissediyorsunuz, motorun torkunu tüm organlarınız hissediyor. 

iaP1RlJ.jpg

Peki ne yenir... 

Standart karadeniz yemekleri dışında;

1- Tabiki her öğün mıhlama, Haşimoğlu her kahvaltıda bize ikram etti, sağolsunlar. 

VMH3Y3Z.jpg

Sıcak kavrulmuş fındık ve helva

oCNvkUs.jpg

nkB0Gmw.jpg

Peki nerede yiyeceğiz, Tabiki Çamlıhemşindeki Yeşil Vadi Restoranda yiyeceğiz. Mükemmel güzellikle bir ailenin çalıştırdığı mükemmel bir restoran.. 

KqcXaQp.jpg

Yöresel bir pide... Enerji garanti.. 

Zo0CcpF.jpg

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Selçuk burası seni çağırıyor kardeşim... 

Her yer kahverengi Levha :)

dcf4QqZ.jpg

E5Mb6xV.jpg

Ve Gürcistan

cHnSuB2.jpg

Sarp sınır kapısında şöyle bir manzara karşılıyor bizi.. 

E8YFyhE.jpg

Sınırı geçebilmek için, deforme olmamış bir nüfus cüzdanı gerekiyor.. Kapıdan geçmeden önce şu form dolduruluyor, sırasıyla Türk gümrüğü, sonrasında serbest bölge, devamında Gürcistan gümrüğünden vize alıp sınırı geçebiliyorsunuz. Kapıdan geçmek maksimum 15 dakika.. Gürcistan tarafında işler çok seri ve hızlı yürüyor. Hiç beklemeden gürcistan tarafından geçerken, bizim tarafta tek memur çalışması sebebiyle 15 dakika bekliyoruz. 

Uj40pY3.jpg

Sınırı özel otomobil ile geçmek mümkün, genelde yakıt almak için sürekli gidip gelen araçlar var, çünkü yakıt bize göre % 35 daha ucuz. 

Biz araçsız geçtik.. Kapıdan geçer geçmez taksileri görüyorsunuz, 60 TL karşılığı bir saate yakın taksi ile turlayabiliyosunuz.. taksiler genelde modelli mercedesler. 

Taksiciler genelde anlaşılabilir şekilde Türkçe konuşabiliyor ve bölgeyi anlatıyorlar. 

PE2Gbkw.jpg

Batum'da neler yapılabilir kısmı biraz karışık... 

Tarihi ve kültürel binaları gezilebilir.

Teleferikle dağa çıkılabilir. 

Ancak benim gördüğüm gece hayatı ile ün yapmış bir şehirdir ve genellikle bu amaçla geziler yapılıyor. (Biz gündüz gittik :) )

Batum'da yaşayan Türkler olduğunu da gördüm ve duydum... 

Benim nazarımda, temiz ve güzel bir şehir, bizim karadeniz şehirlerinden farkı, uzun ve düzgün bir plaja sahip olması, yerleşim alanının oldukça düzlük ve geniş olması, tabiki yeşil ve deniz.. 

Güzel bir limanı var, hava alanı var.. Her türlü ulaşmak mümkün.. 

E3H5GUI.jpg

Uv4c6fd.jpg

vWdTUJl.jpg

wRcvW0u.jpg

gFW5Tct.jpg

92i73GQ.jpg

eLpJBV0.jpg

s9VRQ5i.jpg

PqSkROe.jpg

Bence güzel bir şehir... 

Dikkat edilmesi gerekenler... 

1- Tüm trafik kurallarına mutlaka uyulacak.. 

2- Nefsine hakim olunacak..

• Beğen 21
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim gidişimiz genelde gece yolculuğu idi, dönüşte sabah yola çıktığımız için çevreyi daha iyi inceleyebildik.. 

Dönüş yolunda, Hamsiköy ve Sütlaç olmadan olmaz..

uXPvT51.jpg

Ahmediye geçidi Rakım 2160

6dIP9b4.jpg

Gümüşhane ve pestilinden sonra... 

6mCZHnp.jpg

Böyle bir akşamla günü bitirdik.. 

7jVDROk.jpg

Nefis dedik ya hani yukarda... Evet hakim olmak gerek... 

8HhtR4F.jpg

Kısa bir videomuz var... 

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

size ne zamandır söylüyorum Karadeniz şenliği diye. yengemler demedimi, niye böyle güzel yerlere bizi götürmediniz diye. :D

benim hanım olsa eve koymazdı beni. :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

çok güzel olmuş fotoğraf çeken elleriniz  dert görmesin bir sorum olacaktı gürcü tarafına geçişte gümrükte sorun yaşadınızmı rüşvet olayı varmı bide neden kendi aracınızla geçmediniz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Abi ayaklarınıza sağlık,Karadeniz gibisi yoktur..Havası,suyu,insanı,hayvanı başka güzel... :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Mehmet Bey,gerçekten gezinizi güzel karelerle bizede yansıtmışsınız.Ayaklarınıza sağlık.Karadenizde çalıştığım için,o mükemmel doğayı iyi bilirim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

Abi ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş, bu taraflara da gelseydiniz mıhlama olmasa da Mantımız meşhurdur. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yar

Trabzon'a kadar gelmişsiniz, keşke haberim olsaydı. Bir sonraki gezinizde haber bekliyorum Mehmet abi. Ayrıca bizim burada hala yolu kapalı olan yayla var :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

size ne zamandır söylüyorum Karadeniz şenliği diye. yengemler demedimi, niye böyle güzel yerlere bizi götürmediniz diye. :D

benim hanım olsa eve koymazdı beni. :D

Resimleri göstermedikki abi :D

çok güzel olmuş fotoğraf çeken elleriniz  dert görmesin bir sorum olacaktı gürcü tarafına geçişte gümrükte sorun yaşadınızmı rüşvet olayı varmı bide neden kendi aracınızla geçmediniz ?

Herhangi bir sorun yaşamadık.. rüşvet falan yok.. gayet düzgün çalışıyorlar.. Şirket aracı olduğu için, ek belgeler gerekiyordu.. bu sebeple yaya geçtik.. 

Abi ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş, bu taraflara da gelseydiniz mıhlama olmasa da Mantımız meşhurdur. :)

O tarafa gelemedik Hasan.. Dağları tercih ettik... 

Hatta rotamız Ovitti ama.. Ovit dağı kapalı olduğu için geri döndük... 

Trabzon'a kadar gelmişsiniz, keşke haberim olsaydı. Bir sonraki gezinizde haber bekliyorum Mehmet abi. Ayrıca bizim burada hala yolu kapalı olan yayla var :biggrin:

Ben yazını gördüm, kışını gördüm.. hedefte ilk baharı var ;)

Bu yayla hakkında bilgi istiyorum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Karadeniz gezisi hayellerimi süslemiştir her zaman sayenizde gezmiş olduk.Ellerinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kurallara uyduğun süre giriş çıkışta bir sorun yaşamıyorsun.

Özel aracınla batumda dolaşmak bıraz sıkıntı(özelliklede aracın biraz pahalı araçsa) ayrıca haklı olsan dahil kazaya karışsan aracını bırakıp kaçsan daha iyi.

Genelde gidenler sınır kapısını geçtikten sonra ilk benzinciden depoyu fullerler ve geri dönerler geziceklersede aracı orda bırakıp taksi ile dolaşırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben konuyu görünce Servet abiyi aradım acmadı. Sonra tekrar ararım dedim unuttum sonra.

Birda geldiklerinde birlikte baskına gideriz Servet abi nasılsa(bildiğim kadarıyla) her zaman aynı ötelde kalıyor  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Ellerinize ayaklarınıza,anlatımınıza sağlık  :)  Gitmiş kadar olduk ilk fırsatta gitmeyi düşünüyorum,gitmeden önce önerilerinizi alacağım  ;)  Sanırım 5 sene kadar sürer  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Vay canına.. Ahmet abiyi de görmek güzel oldu. Özlemişiz. Ertan abim Antep buluşmasına bekleniyorsun. Emmi zaten gelmez, Heryere gider,sıra antebe gelince 'ben bu sene çok gezdim biraz durulayım' der.  Servet abi ise senin bahanen ile gelir. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vay canına.. Ahmet abiyi de görmek güzel oldu. Özlemişiz. Ertan abim Antep buluşmasına bekleniyorsun. Emmi zaten gelmez, Heryere gider,sıra antebe gelince 'ben bu sene çok gezdim biraz durulayım' der.  Servet abi ise senin bahanen ile gelir. :)

Mayısta o taraftayız kardeşim. :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Gezilen yerler güzel, anlatım harika. Klavyene sağlık Emmi.  :good1:  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ahmet kilo mu almış. :)

İkisi de 100'ün üstündeler :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Süper olmuş.Ayaklarınıza sağlık.Bagajın hepsi Servet abinin değil sanırım.:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Resimler harika gerçekten sayenizde gitmiş,görmüş kadar olduk ayağınıza sağlık... :bravo: 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...