İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı (Marka Önerileri/deneyimler)

Önder Başböyük

Recommended Posts

Akan Belen

Pahalılık sebebi tamamen toptancıların taktiği, başka şey değil, bir o bir diğeri pahalı olur, kaliteyle alakası yoktur kardeş :)

Castrol kaliteli demiyorum zaten.Bende mobil kullanıyordum sadece elinde kalmadığı için castrol aldım ama daha pahalıydı gerçi ben yine aynı fiyattan aldım ama.Bende herhangi bir eksiltme falan olmadı hiç değinmek istediğim buydu aslinda :)
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Geçen bakımda Castrol kullanmıştım.Bu bakımda Mobil Yağ aldım.Gayet memnunum eksilme falan birşey yok.Ama mobil yag daha iyi. :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Castrol kaliteli demiyorum zaten.Bende mobil kullanıyordum sadece elinde kalmadığı için castrol aldım ama daha pahalıydı gerçi ben yine aynı fiyattan aldım ama.Bende herhangi bir eksiltme falan olmadı hiç değinmek istediğim buydu aslinda :)

her ikisinde de bazen oluyor bazen olmuyor, sebeb basit, düşük devirde basarsan yada yüksek viteste hadi vites düşmeden hızlanayım diye gaza bastığında yağ eksiltir, 2200 devirin altına düşmeyecek şekilde vites değiş ve motoru sıkıştırma, hiç yağ eksiltmediğini göreceksin, yüksek devirde kullanırsanda aynı şey olur, kullanımla alakalı, tabii sağlıklı motor için diyorum bunu.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bence marka takıntısı yapmamak lazım.Ben mobil 3 sene mobil esp kullandım bu sene castrol edge kullanıyorum bir fark hissedemedim eksiltme filanda olmuyor.

Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Herkes Mobil daha uygun fiyatlı diyor ama ben Castrol magnateci daha ucuza aldım.İnternette bile Mobil daha pahalı. Siz Mobilin hangi modelini kullanıyorsunuz? Ya da benim araca Mobilin hangi modeli oluyor? Bundan sonra Mobil koyduruyum olmazsa.

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci
(düzenlendi)

Herkes Mobil daha uygun fiyatlı diyor ama ben Castrol magnateci daha ucuza aldım.İnternette bile Mobil daha pahalı. Siz Mobilin hangi modelini kullanıyorsunuz? Ya da benim araca Mobilin hangi modeli oluyor? Bundan sonra Mobil koyduruyum olmazsa.

Ford araçlara uygun, forumda herkesin kullandığı ve gerçek tam sentetik yağdır. Sanayide 55 tl gibi rakamlara alınabiliyor. Bu sitede bile 59 lira.

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-MobilSuper3000X1FE5W304Lt-MOBIL-38

Eğer partikül filtreli bir ford kullanıyorsanız mobil 1 esp daha çok tavsiye ediliyor. Bunun castrtoldeki muadili ise edge. Ama mobil bu konspttede castrolden daha ekonomik;

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89

linkleri örnek olması açısından verdim. farklı sitelerde daha uygun rakamlar olabilir.

tarihinde Hasan Ekci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Berk

Merhaba bu yağ konusunda bende bişey sormak istiyorum. araç 2006 fiesta dizel

yağ değişiminde arabadan 2lt kadar yağ çıktı, aldığım 4lt yağı hepsini aldı, bu normal midir 10.000 km oldu en son yağ değişiminden beri. hep 10.000 değişim yaparım hiç de kontrol etmem açıkçası.bu şekilde eksiltmesi anormal galiba? araçta herhangi bir sıkıntı yok çok şükür.

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Merhaba bu yağ konusunda bende bişey sormak istiyorum. araç 2006 fiesta dizel

yağ değişiminde arabadan 2lt kadar yağ çıktı, aldığım 4lt yağı hepsini aldı, bu normal midir 10.000 km oldu en son yağ değişiminden beri. hep 10.000 değişim yaparım hiç de kontrol etmem açıkçası.bu şekilde eksiltmesi anormal galiba? araçta herhangi bir sıkıntı yok çok şükür.

Çıkan yağın 2 litre olduğunu doğru  ölçtünüzmü? Filtrede ve kanallardaki kalıntılarıda hesap edin. Yeni yağınızı en az ayda bir kontrol edin düz zeminde ve motor stop sonrası 10 dakikada. Eksilme varsa böyle anlaşılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Ford araçlara uygun, forumda herkesin kullandığı ve gerçek tam sentetik yağdır. Sanayide 55 tl gibi rakamlara alınabiliyor. Bu sitede bile 59 lira.

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-MobilSuper3000X1FE5W304Lt-MOBIL-38

Eğer partikül filtreli bir ford kullanıyorsanız mobil 1 esp daha çok tavsiye ediliyor. Bunun castrtoldeki muadili ise edge. Ama mobil bu konspttede castrolden daha ekonomik;

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89

linkleri örnek olması açısından verdim. farklı sitelerde daha uygun rakamlar olabilir.

Hasan bey partikül filtreli mi değil mi nasıl anlayacağım? benim araç 2008 ford focus titanyum1.6 benzinli

Yorum bağlantısı
Emre Berk

Çıkan yağın 2 litre olduğunu doğru  ölçtünüzmü? Filtrede ve kanallardaki kalıntılarıda hesap edin. Yeni yağınızı en az ayda bir kontrol edin düz zeminde ve motor stop sonrası 10 dakikada. Eksilme varsa böyle anlaşılır.

çıkan yağı yeni yağın kabına döktüm yarısını doldurmadı göz kararı ölçtüm, peki bu 4lt'ye ekleme yapmam gerekiyor mu?aracın yağını kendim değiştirdim, genelde hep usta yapardı. sanki bir 4lt daha alacakmış gibi geldi bana :)

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Hasan bey partikül filtreli mi değil mi nasıl anlayacağım? benim araç 2008 ford focus titanyum1.6 benzinli

Sizde yok. 2009 2. yarıdan itibaren sanırım forumda konusu geçmişti. Zaten olsaydı mutlaka haberiniz olurdu :) Rejenerasyon yaparken farkediliyor. Siz üstte verdiğim yağı kullanmanız kafidir. Servisler bile partikül filtreli araçlara üst linkteki yağı koyuyor, pahalı olan tercihe bağlı, şart değil.

çıkan yağı yeni yağın kabına döktüm yarısını doldurmadı göz kararı ölçtüm, peki bu 4lt'ye ekleme yapmam gerekiyor mu?aracın yağını kendim değiştirdim, genelde hep usta yapardı. sanki bir 4lt daha alacakmış gibi geldi bana :)

Fiestalar hakkında bilgim yok ama 4 litre yeterli geliyor. Zaten çubukta iki çizginin ortası yada en üstündeyse yağ seviyesi kafi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Hasan bey Mobil ile Castrolun yağ değişim km. aynı mı? Ben Castrolu 10000 km. değiştiriyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci
(düzenlendi)

Hasan bey Mobil ile Castrolun yağ değişim km. aynı mı? Ben Castrolu 10000 km. değiştiriyorum.

20 bin yazıyor mobillerin arkasında. Ama servisler 15 binde değiştiriyor ülkemiz şartlarında. Focuslar yağ uyarısını 20 binde bir veriyor.

tarihinde Hasan Ekci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

20 bin yazıyor mobillerin arkasında. Ama servisler 15 binde değiştiriyor ülkemiz şartlarında. Focuslar yağ uyarısını 20 binde bir veriyor.

Ama bir de zaman var değil mi? Km. dolmasa bile 1 yıl dolmuşsa yağı değişmek mi gerekiyor? değişmesek bir zararı olur mu acaba? Cevaplarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Ama bir de zaman var değil mi? Km. dolmasa bile 1 yıl dolmuşsa yağı değişmek mi gerekiyor? değişmesek bir zararı olur mu acaba? Cevaplarınız için teşekkürler.

Evet 1 yıl yada 15 bin. Hangisi önce dolarsa. Değişmezsek, özelliğini kaybetmeye başlamış yağ  motorda tam yağlama yapamaz.

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

İlk LPG taktırdığımda eksilme olmuştu,bir de bir defalığına mobilden Castrole geçtiğimde eksilme olmuştu.Yaklaşık 14 kez yağ değişimi yaptırdım.Eksilme miktarı 500 gr.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

W demek winter yani kış demek. 5w yazıyorsa bu, o yağın soğukta 5 numara yağ özelliğini taşıdığı yani oldukça akışkan kalabildigini gösterir. Diğer büyük sayı ise motorun optimum sicakligindaki yağ özelliğini yani 30 yazıyor ise 30 numara yağ gibi davrandığını gösterir. Motor özelliğine gore uygun yağı kullanmalısınız. Mesela eski tip motorlar 20w 50 kullanırken son teknoloji binek araclar 0w 40 Formula araçlarında 10w-60 kullanir.

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Bal

İlk rakam motor yağının en az kaç derece de görevini yerine getirdiği, ikinci rakam ise maksimum kaç derece yağın özelliğini yitirmediği anlamına gelir.. sayı doğrusu üzerindeki üstteki rakamlar dereceyi alttaki ise fahrenaytı simgeler.F650yaviskozitesideerleri.jpg

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Yağlara belli sıcaklıklarda akışkanlığına(viskozite) göre numara vermişler, 5 numara 10 numaraya göre daha akışkan gibi. Soğuktaki akışkanlık için w getirmişler, sondaki rakam motor sıcakkenki (sanırım 100 derece) akışkanlık. 5w30 soğukken 10w 40tan daha akışkan (ince) .Yeni motorlarda motor boşlıkları toleransları daha düşük olduğundan daha ince yağ kullanmaya müsait, bu ayrıca yakıt ekonomisi de sağlar.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İlk rakam motor yağının en az kaç derece de görevini yerine getirdiği, ikinci rakam ise maksimum kaç derece yağın özelliğini yitirmediği anlamına gelir.. sayı doğrusu üzerindeki üstteki rakamlar dereceyi alttaki ise fahrenaytı simgeler.F650yaviskozitesideerleri.jpg

Rakamlar santigrad cinsinden dereceyi göstermek o rakamlar yağ numaralandırma ile ilgili. 10-40 yağ 10 derece ile 40 derece arası kullanilir diyemezsiniz. Tabloda görünüyor zaten.

Yorum bağlantısı
Murat Bal

Rakamlar santigrad cinsinden dereceyi göstermek o rakamlar yağ numaralandırma ile ilgili. 10-40 yağ 10 derece ile 40 derece arası kullanilir diyemezsiniz. Tabloda görünüyor zaten.

Ben de öyle birşey demedim zaten. Tabloyu o yüzden ekledim. Motorun ortalama 90 derecede çalıştığı için ikinci rakam en az 100 olması gerekir ki, bu viskoziteye sahip bi motor yağı da görmedim hiç.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Sadece numara değil sertifikasyonlarda tutmalı, aynı firmanın 5/30 olup farklı sert. olan yağları mevcut.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ben de öyle birşey demedim zaten. Tabloyu o yüzden ekledim. Motorun ortalama 90 derecede çalıştığı için ikinci rakam en az 100 olması gerekir ki, bu viskoziteye sahip bi motor yağı da görmedim hiç.

İfadenizden ben öyle anlayınca başkası da benim kafadansa dedim ondan ekleme yapmaya çalıştım. Kusurum varsa affola...[emoji6]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...