İçeriğe Yönlendir

Parktaki Kuşlarım

Mustafa Çayır

Recommended Posts

Mustafa Çayır

hemen her sabah, elimden geldiğince doyurmaya çalışıyorum bu güzelleri. bir önceki gün ki öğle yemeğinde biraz fazla ekmek alıyor ve kendimce bu hayvancıklara da rızık yaratmaya çalışyorum. ayaklarımın üzerinde gezinmeleri, ellerime bakmaları, onları doyurmak o kadar güzel ki. bi kaç karede resim çektim.

946740_10152044311373213_53599445_n.jpg

1484796_10152044311718213_481528852_n.jp

1486763_10152044311218213_1375013837_n.j

1521978_10152044311448213_1561794055_n.j

birde kedilerimiz var. yaz kış bizimle olan. yatma yerlerini bilen. söz dinleyen. işyerini kirletmeyen. bize kendini sevdiricem diye şekilde şekle giren. :)

408233_535992163127048_169993047_n.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kıbrıs'a gittiğimde kuşlar elime konuyordu, çok şaşırmıştım :)

Ellerinize sağlık. Bu soğuklar özellikle sokakta yaşayan hayvanlar için çok zor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Mutlaka evde yiyemediğinz, tabağınızda kalan artık yemekler olur, bayatlayan ekmekler olur.. Bunları ayrı bir poşette biriktirin. Artık bırakmıyorsanız haftada bir 1 koli yumurta alın (10 tane filan 3-4 Tl) 5 ekmek alın, yumurtalar haşlayın, ezin ekmekleri elinizle doğrayıp hafif ıslayıp ve yumurtalarla karıştırın. Poşete koyun. Mutlaka haftada bir filan evinize yoğurt alıyorsunuzdur. Kaplarını atmayın. İçine su koyun ve hazırladığınız yiyecek ile çöplerin uzak çevresine bırakın.. (yakınına koyarsanız çöpçüler atıyorlar)

Her nekadar zor gibi görünsede en fazla 10 dakikanızı almaz, siz ve çevreniz akraba ve komşularınız haftada 1 yapsanız açlıktan ölen hayvan olmaz..

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Çok güzelmiş ellerinize sağlık. :bravo:

Bende evdeki bir önceki günden kalan ekmekleri terastaki çiçek saksılarına ıslatıp koyuyorum. ertesi güne birşey bırakmıyorlar. Hepsini yediklerini görmem hoşuma gidiyor.

Bence de bu soğuk zamanlarda onlara yardımcı olmak gerek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Geçen pazar sabahı arabada kalan bir poşet dolusu kurabiye vardı..Büyük oğlumu kursa bıraktım hava buz gibi geri dönerken baktım kuşlar ağaçların diplerini kurcalıyorlar..Hemen sağa durdurdum arabayı indim...Kurabiyeleri ufalayıp veriyorum nasıl biriktiler etrafta ama kurabiyeler kırıldıkça çıkan sesten ürküp havalanıyorlar anında geri dönüyorlar....O soğuk havada yüzlerce kanatın rüzgarı üzerinize nasıl esiyor anlayın... :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Ellerine sağlık Mustafa.Bizim için çok küçük bir şey ama onlar için çok büyük bir şey.Allah açlıkla imtihan etmesin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

aferim len :)

bizim oraya gelince ara dedim hala bir telefon yok :)

bağlar bizim mekan be bro. sen ara müsait olunca. ;) ben hep müsaitim

Ellerine sağlık Mustafa.Bizim için çok küçük bir şey ama onlar için çok büyük bir şey.Allah açlıkla imtihan etmesin.

amin abi.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Mustafa kedilerin ve kuşların inşallah iyi geçiniyorlardır. :)

Şaka bir yana Allah razı olsun böyle bir iyilik yapıp başka insanları da özendirmen için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Mustafa kedilerin ve kuşların inşallah iyi geçiniyorlardır. :)

Şaka bir yana Allah razı olsun böyle bir iyilik yapıp başka insanları da özendirmen için.

iyi geçiniyolar abi. merak etme.

aslında bu konuyu açmaktaki amacım başkalarını da özendirmek, özendirmeye çalışmak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

iyi geçiniyolar abi. merak etme.

aslında bu konuyu açmaktaki amacım başkalarını da özendirmek, özendirmeye çalışmak.

Bende eskişehirde kayınbabama kedi besleme alışkanlığını bulaştırdım...evin bahçesi kedi kaynıyor şimdi,ve bir yere giderken komşulara yem verin diye talimat geçiyor artık  :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır
(düzenlendi)

Bende eskişehirde kayınbabama kedi besleme alışkanlığını bulaştırdım...evin bahçesi kedi kaynıyor şimdi,ve bir yere giderken komşulara yem verin diye talimat geçiyor artık  :D

kediyi sorma abi. çok seviyorum onları. evde 2 tane var. işyerinde 2 tane. sokakta parkta bahçede görünce kıyamıyorum. 9-10 yaşından beri sürekli olarak kedi beslerim. 

huzur içinde uyuması kadar güzel bişey varmı :)

1475911_10152044576598213_1854136115_n.j

bu da üstekkini annesi :)

1512377_10152044582373213_1286699802_n.j

alltaki ise çok sevdiğimiz oğlumuz dediğimiz, ancak kendini bilmeyen bir sürücü tarafından ezilen dünya tatlısı kedimiz.

1499496_10152044582453213_1762051918_n.j

tarihinde Mustafa Çayır tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben de tam bir hayvansever olarak seni tebrik ediyorum.Elimizden geldiğince sokak hayvanlarına yardım etmek lazım. Çevremizde mutlaka bu duruma kızan kişiler olacaktır ama ne yapalım aç mı kalsın hayvanlar. Ben de hep arabanın bagajında kedi maması bulundururum. Elimden geldiğince yardım ederim.Benim evimde de 2 tane kedim var..yuvaları olanlar şanslı.. Emekli falan olunca ne olacak bilmiyorum her halde ömrüm sokaktaki hayvanlara yardım etmekle geçecek :)

Biz sıcacık evimizde otururken camdan baktığımızda kıyıda köşede üşüyen, aç bir hayvan görünce ben dayanamıyorum. Şunu da açıkça söyleyeyim ki aynı durumda olan insanları görmezden gelebiliyorum. Çünkü onlar art niyetli oluyorlar. Diğer insanları kandırmak adına paltoyu çıkartıp tişörtle geziyor kış günü..Ben gerçekten ihtiyaç sahibi bir insana sokakta hiç denk gelmedim. Kim el attıysam hep sahtekar çıktı.

Hayvanlar böyle değiller yalansız dolansız bir hayatları var..Gerçekten muhtaçlar. Allah onlara yardım edenlerden razı olsun. Yardım etmese bile zarar vermeyenlerden de razı olsun..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

kediyi sorma abi. çok seviyorum onları. evde 2 tane var. işyerinde 2 tane. sokakta parkta bahçede görünce kıyamıyorum. 9-10 yaşından beri sürekli olarak kedi beslerim. 

huzur içinde uyuması kadar güzel bişey varmı :)

bu da üstekkini annesi :)

alltaki ise çok sevdiğimiz oğlumuz dediğimiz, ancak kendini bilmeyen bir sürücü tarafından ezilen dünya tatlısı kedimiz.

Bunların hele o horlama sesi yokmu  :) İnsanı mest ediyor..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kedi mırıltısıyla uyumak çok büyük keyif veriyor bana..Benim kedilerden birisi sürekli mırıldar uyurken..öteki çok nadir.. Kedilerinde hepsi mırıldayıp horlamaz yani bu sesi duyanlarda şanslı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kedi mırıltısıyla uyumak çok büyük keyif veriyor bana..Benim kedilerden birisi sürekli mırıldar uyurken..öteki çok nadir.. Kedilerinde hepsi mırıldayıp horlamaz yani bu sesi duyanlarda şanslı..

Derler ki kalp atışıymış ama, ofise aldığım kediyi kucaklayıp dışarı çıkardığımda kalbini ancak elimde hissedebiliyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim anlatmak istediğim sadece ,hayvanlar,insanların yardımına muhtaç değil, ama yardıma ihtiyaç duyan çok insan var.Suriye sadece bir örnekti birşey ima etmedim kesinlikle

hayvanları tabikide sevelim koruyalım ama doğal yaşamlarına müdahale etmeyelim,bende böyle düşünüyorum

İyi de Barış köpek olsun kedi olsun sokakta ne yesinler.. Ne avlasınlar.. Her yer beton olmuş..şehir içinde kalmışlar.. kırsal alan olsa tamam haklısın hepsi başının çaresine baksın dersin.. Düşünsene sen şimdi sadece beton olan bir alanda eline tohum verseler bile nereye ekip biçeceksin.. yardıma muhtaçlar yani..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

İyi de Barış köpek olsun kedi olsun sokakta ne yesinler.. Ne avlasınlar.. Her yer beton olmuş..şehir içinde kalmışlar.. kırsal alan olsa tamam haklısın hepsi başının çaresine baksın dersin.. Düşünsene sen şimdi sadece beton olan bir alanda eline tohum verseler bile nereye ekip biçeceksin.. yardıma muhtaçlar yani..

Tüm sokak kedi ve köpekleri,insanlar birşey verdiği içinmi karınlarını doyuruyor sanıyorsun

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tüm sokak kedi ve köpekleri,insanlar birşey verdiği içinmi karınlarını doyuruyor sanıyorsun

Evet büyük oranda böyle.. çöplerden falan besleniyorlar. Bazı belediyeler bazı noktalara yiyecek falan koyuyor..  Doğal avlanma çok az. Yazın su bulmak kışın avlanmak çok zor onlar için..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...