İçeriğe Yönlendir

Boya Koruma

Ali Kemal İnsan

Recommended Posts

Ali Kemal İnsan

Merhaba,

Salı günü aracımı bayiden teslim alacağım, bir arkadaşımdan mutlaka boya koruma yaptır diyor.Biraz araştırdım 1000 lirayı bulabiliyormuş bu işlem.Yaptıran var mı ve değer mi bu paraya, tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
İlker Uslu

.Herkesin aracı değerli ancak ben yaptırmadım.Aracınızı biraz kulllanın sonrasında yaptırabilirsiniz diye biliyorum.Birde adamlar işi biliyorlar almışsın aracı senin teli alıyorlar böyle böyle işlemler var diyorlar.Mesela ben motor koruma boya koruma koltuk koruma kaput koruma cam filmi seçenekleri arasından  cam filmini istiyordum sordum,ne kadar olur dedim sana(bana) :) 150 tl olur dedi 2 cam.Oha dedim içimden :) Biraz düşündüm film zaten yasak, yakalanırsak cezası var sökeceğiz 150 tl boşa gidecek.35 tl ye yaptırdım 8 aydır kullanıyorum.

Bunları neden yazdım.Aracınızı alın kaskoyu yaptırın  garantiyi uzatın.Boya koruma felan hikaye.Kullanın ileride sakin kafayla geze geze istediğiniz fiyata yaptırabilirsiniz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Merhaba,

Salı günü aracımı bayiden teslim alacağım, bir arkadaşımdan mutlaka boya koruma yaptır diyor.Biraz araştırdım 1000 lirayı bulabiliyormuş bu işlem.Yaptıran var mı ve değer mi bu paraya, tavsiyelerinizi almak istiyorum.

1000 tl abartılı rakam ama Hakan'ın dediği gibi ziebart bu işn piri.

Biraz kullanın öyle yaptırın fikrine katılmıyorum.

Çünkü kuş pislemek için biraz binsin sonra yaparız demez.

Boya koruma bu tip asitli pisliklerin boyaya açacağı zararın süresini uzatır.

Örneğin kuş pisliği 2 saatte boyaya işleyecekse boya koruma vasıtası ile bu süre 12 ile 20 saat arasına çıkar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlker Uslu
(düzenlendi)

Örneğin kuş pisliği 2 saatte boyaya işleyecekse boya koruma vasıtası ile bu süre 12 ile 20 saat arasına çıkar.

:D  Bizim burda kuşlar bilinçli... aracı aldım 1 ay 1.5 ay mühlet verdi hayvancıklar.Baktılar hala koruma moruma yaptırmıyorum.Allah ne verdiyse yapıyorlar artık.Bunu yazarken bile yaptırayım diyorum ama araç beyaz ilerde yaparsın diyor bir ses.Sen bodykit al yay al diyor.. Difüzör al diyor. :biggrin:

tarihinde İlker Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Burayı bir inceleyin isterseniz...

http://www.ziebart.com.tr/kuponform.aspx

Hakancım siparişini verdiğim Turtle Wax Black Bokx 3'lü seti aldım ve uyguladım aracıma. Yaklaşık 3-3.5 saat sürdü yıkama ve uygulama. Çok başarılı gerçekten. Resimleri yakında yayınlarım. Teşekkür ederim. :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

dün aracımı kaskocuma götürdüm. Arka cam rezistansında problem vardı cam değişimi için gittim. Adamların ilk dediği arabanızı komple boyattınız mı oldu. Araba 2001 model hiç bir şey yapılmadı.Hatta dün sadece 3 tl ye su ve köpükle üstünkörü yıkadım. Arada bir yaklaşık 3 5 ay da bir pasta ve cila atarım. Zaman zaman cilayı sık atarım. onun dışında bir şey yapmama gerek kalmıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Guzel

Merhaba  ben aracıma alırken yaptırdım motor koruma koltuk koruma ve kabut+bantı tüm kaporta koruma  hepsi dahil750 tl deyermi derseniz bence deyer

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Eğer isterseniz çok daha makul fiyata(uygulama tipine göre fiyat çıkacağından net bişey diyemiyorum) boya, motor koruma vs uygulama yapabilirim. uygulamalarımı detailturkey de hacı köksal konularını aratıp bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sami Yıldız

ben aracıma Kayseride ki Metinler yetkili servisde AUTO-WAX altında boya koruma yaptırdım 275 tl demişlerdi pazarlıkla 200 tl yaptırdım.Kötü oldu diyemem lakin sıfır araca bence kaput koruma ve şaffam cam filmi çektirirsen daha iyi olur bunuda dediğim gibi AUTO-WAX,ZİEBART,SONAX gibi marka olmuş yerlerde yaptırmalısın neden cam filmi dersen eğerki aracını benim parkın yanına park edip daha sonra parktaki fiskiyeler çalıştığı zaman anlarsın camlar tam anlamıyla berbat oluyor film yaptırmış olsaydım hiç bir sorun yaşamazdım işte yaşanmış bir tecrübe size sıfır aracınıza korumaya gerek olurmu doğrusu size kalmış lakin kaput koruma ve şeffam filmi yaptırın derim...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kaliteli bir wax al ve yarım saatte kendin uygula, başkada birşeye gerek yok, boya korumalara o kadar para verilmez, Collinite 915 gibi (100 tl. civarıdır) katı wax alıyorsun o kadar, bu wax sana 4-5 sene yeter, kafana göre 2 ayda bir sür geç. 20 sene aynı şekilde kullan 20. sene sadece boyanda harelenme az miktarda olur o kadar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ama her wax öncesi kil şart. Eğer katı wax yapacak ise :)

Araba yeni, kile gerek olmaz, mesela ben aldığımdan beri wax larım, sadece bu sene başında kil yaptım, çokta şart değil bu kil, tabii abartı pütürlük yoksa, bunda anahtar olay aracı sürekli cilalı şampuanla yıkamak ve düzenli wax lamak, bu şeilde ne boya yüzeyinde kalıntı ve el sürünce pütür kalıyor nede parlaklık azalıyor, wax ta koruma sağlıyor iş tamam :)

Yorum bağlantısı
Safa Turfan

bence kaput filmi yeterli boya koruma 6 ay sonra yapılsa daha iyi diye duymuştum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kaput filmi uzun yolda taştan korumuyor, mermi gibi deliyor namıssız taş, yeni arabaya hemen koruma gereksiz, zaten korumalı oluyor, yıkama esnasında baktınız artık su boncuk boncuk durmuypr o zaman koruma yapmalısınız, ama isterseniz arabayı alır almazda yaparsınız, zararı olmaz faydası olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Boya koruma varken böyle oluyor. 4-5 ay oldu Meguiars M21 atalı aracıma. Kendim yaptım. Forumda konusu olacaktı. hala performansından ödün vermedi. Bir kaç ay sonra tekrar atacağım. Maliyeti 30 lira.jXdIhlK.jpg?1

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bende aracıma boya koruma yapmak istiyorum fakat nasıl ve hangi ürünlerle?

Sırasıyla yapılması gereken işlemler nedir?

Aşağıdaki ürün boya koruma içinmidir?

Teşekkürler

http://www.turtlewaxturkiye.com/index.php/dis-bakim/187-fg6884-creme-wax-250g-protect-a-shine.html

Mert Bey, Gösterdiğiniz ürün katı waxtır. Kullanmanız halinde çok yüksek parlaklık sağlayacağınız gibi aynı zamanda aracın az toz tutmasına, yağmur suyunun akıp gitmesine sebep olacak ancak, katı waxın 2-3 yıkamada bir uygulamanız gerekli ki zahmetli. 

Boya koruma ise daha farklı yüzeyde sadece wax gibi bir katman oluşturmak değil kılcal kısımlara nüfus etmek gibi özelliği var. Senede 1- ya da 2 kez boya koruma uygulayabilirsiniz yetiyor. Ancak boya koruma direk yapmanız aracınız 14 yaşında olduğu varsayılırsa aracın rengi koyuysa  ve kılcal çiziklerde var ise daha fazla göze batabilir. Önceden de bir pasta yapılmadıysa boya koruma için aşındırıcı bir boya koruyucu ürün kullanmanız gerekli. Ama normalde professyonel kimselerin yaptığı çok ince bir sulu zımpara arkasından boya koruyucu yapmaktır.

Benim arabamı sıfır aldığım için ben direk Meguiars M21 kullandım. Polisaj makinesiyle atılmamaısndan dolayı amatör bir el de biraz yapabileceğinden bu ürünü seçtim. Mikrofiber bezle araca komple bu malzemeyi ağır ağır elle yedirmek gerekli. Normal yıkamalarımda ise waxlı sampuan kullanıyorum. Boya koruyucu yaptıktan sonra her yıkamada Katı wax kullanırsanız ise arabanız güneş gibi parlayacaktır ancak ben dikkat çeksin çok istemediğimden sulu yıkamada wax kullanıyorum.

Daha detaylı bilgi için internette sadece bunla ilgili bir forum sitesi var. Reklam olamaması açısından buraya yazmıyorum ancak bulursunuz. Bulamazsanız PM atın bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hakancım siparişini verdiğim Turtle Wax Black Bokx 3'lü seti aldım ve uyguladım aracıma. Yaklaşık 3-3.5 saat sürdü yıkama ve uygulama. Çok başarılı gerçekten. Resimleri yakında yayınlarım. Teşekkür ederim. :)

Resimleri bekliyorum o halde.... :yes:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Atladığınız önemli birşey var, wax yada katı wax, zaten boya korumadır, parlaklık ve toz tutmama sadece yan etkisidir,  Wax ın amacı boyayı korumaktır, bunu öyle 2 yıkamada falan zaten çıkaramazsınız, direk bulaşık deterjanıyla bile yıkasanız 3-4 kez yıkamadan önce wax tan arındıramazsınız (tabii düzenli uygulandıysa), dolayısı ile, kendiniz yapacaksanız tek olay kaliteli bir wax almanız, katı wax alırsanız daha iyidir çünki daha uzun süre dayanır, Collinite 915 gibi bir ürün adam gibi yıkanmayan bir araçta 4-5 ay rahaat rahat dayanır, ayrıca en baba boya koruma ürünü bile 1 sene tam koruyamaz ve yenileme ister, siz kendiniz yaptığınız uygulamayı 3-4 ayda bir yenilerseniz milyarlık korumayla aynı sonucu alırsınız, olay sadece arayı çok açmamaktan ibaret.

Ayrıca wax atmak kolaydır, fiesta gibi küçük bir arabaya yarım saatte uygularsınız, wax ın ovalanması, dairesel sürülmesi, bastırarak sürülmesi gerekmez, isterseniz düz hatta sürün yine iş görür, kalın sürmek çok sürmek sadece silerken sizi zorlar ek bir koruma sağlamaz, boşa waz harcarsınız, uygulanrken sanki nemli bezle aracı silince bez nasıl iz bırakıyorsa o kadar az wax sürmelisiniz, en kolayı bir pad alıp temiz araca kısım kısım sürmektir, hafif hafif dairesel sürmeniz yeter, en kolayı bu, mesela kaputun yarısına sürün ve peşinden çok beklemeden (burası önemli) çok bastırmadan ve fazla ovalamadan mikrofiber bezle hafiften parlatın yeter, sakın bastırıp iyice ovalamayın  (wax ın kuruyup sertleşmesi için zaman gerekir o yüzden bastırmadan silin ve peşinden sakın arabayı yıkamayın) hafiften kabasını alıp bırakın, tüm aracı aynı şekilde yaptıktan sonra bir kez daha aracın tümünü mf bezle tekrar fazla bastırmadan tekrar hafiften silin iş tamam, mf bezi 2 ye 3 e katlayıp kalın olacak şekilde katlayıp bastırmadan silin, arada bir bezi silkeleyip tekrar katlayın, hep aynı tarafıyla silmeyin.

Aracı mutlaka sürekli cilalı şampuanla yıkar ve 2 yıkamada bir hızlı cila sıkıp kurularsanız Wax ı 3-4 ayda bir atmanızda gerekmez, 6 ayda yani senede 2 kez atmanız yeter, ben böyle yaparım, colli 915 gibi bir katı wax bana minimum 4 sene rahat rahat yeter, başkada boyaya birşey gerekmez, arabanızı uzun süre kirli bırakmayın ve düzenli şekilde dediğim gibi yıkayın, buda önemlidir, temiz araba sağlam boya demektir, wax UV den %100 koruyucu olmak zorundadır ayrıca. Boyayı esas bozan şey Ultraviole ve asitik etkidir, bu ikisinden boyayı dediğim şekilde rahat rahat korursunuz, aracı güneşten ve kuş pisliğinden korumak çok önemlidir yani, güneşten branda korumaz WAX korur, güneş ısısı birşey yapmaz anlayacağınız, branda varsa o zaman boyayı yakarsınız, açıkta güneşte kalan bir araç, düzgün koruma altındaysa banamısın demez.

Mert Bey, Gösterdiğiniz ürün katı waxtır. Kullanmanız halinde çok yüksek parlaklık sağlayacağınız gibi aynı zamanda aracın az toz tutmasına, yağmur suyunun akıp gitmesine sebep olacak ancak, katı waxın 2-3 yıkamada bir uygulamanız gerekli ki zahmetli. 

Boya koruma ise daha farklı yüzeyde sadece wax gibi bir katman oluşturmak değil kılcal kısımlara nüfus etmek gibi özelliği var. Senede 1- ya da 2 kez boya koruma uygulayabilirsiniz yetiyor. Ancak boya koruma direk yapmanız aracınız 14 yaşında olduğu varsayılırsa aracın rengi koyuysa  ve kılcal çiziklerde var ise daha fazla göze batabilir. Önceden de bir pasta yapılmadıysa boya koruma için aşındırıcı bir boya koruyucu ürün kullanmanız gerekli. Ama normalde professyonel kimselerin yaptığı çok ince bir sulu zımpara arkasından boya koruyucu yapmaktır.

Benim arabamı sıfır aldığım için ben direk Meguiars M21 kullandım. Polisaj makinesiyle atılmamaısndan dolayı amatör bir el de biraz yapabileceğinden bu ürünü seçtim. Mikrofiber bezle araca komple bu malzemeyi ağır ağır elle yedirmek gerekli. Normal yıkamalarımda ise waxlı sampuan kullanıyorum. Boya koruyucu yaptıktan sonra her yıkamada Katı wax kullanırsanız ise arabanız güneş gibi parlayacaktır ancak ben dikkat çeksin çok istemediğimden sulu yıkamada wax kullanıyorum.

Daha detaylı bilgi için internette sadece bunla ilgili bir forum sitesi var. Reklam olamaması açısından buraya yazmıyorum ancak bulursunuz. Bulamazsanız PM atın bana.

WAX lı şampuan olmaz, cilalı şampuan olur bu arada, cila ile wax ı karıştırmayalım, wax ın verdiği parlaklık yan etkidir, wax boya korumadır zaten,cilalı şampuan sadece cila katkılı şampuandır ve koruma faktörü sıfırdır.

Arabada kılcal çizik yada harelenme varsa önce araç yıkanır,  yüzeyde pütürler ele geliyor ve çoksa kil uygulanır üstüne AutoGYM SRP gibi hafif aşındırıcı ve hafif dolgu özellikli pasta uygulanır ve çizikler pürüzler minimuma indirilir, bu ürün makinayla uygulama içindir, ellede uygukanır ama baya zorlar sizi, bu aşamadan sonra istenirse cila uygulanır ama şart değildir zaten boya pırıl olmuştur, en son boyaya örneğin Colli915 gibi baba bir Wax atılarak boya koruması da tamamlanır ve oturup seyredilir :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)

dyzequvu.jpg4uvuqu3e.jpg

Sampuan dedigim turtlewax zip ucuz oldugu icin

Boya korumada ikinci fotograf

Waxla sealent baska urunlerdir. Boya koruma olarak boyacilar genelde benim kullandigimi kullaniyorlar. (Yazi karakteri icin ozur dilerim klavye degisitiremedim klavyeyi)

tarihinde Ahmet Taşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...