İçeriğe Yönlendir

Vites Körüğü Değişimi

Hakan Türkoğlu

Recommended Posts

Hakan Türkoğlu

arkadaşlar 2010 model aracın vites körüğünü nasıl bu hale sokarlar anlamış değilim bu körüğün nasıl çıktığını bilen varmı acaba bilmeden birşey yapmak istemiyorum serviste sordum 350 tl dedi internetten baktım 25 tl zaten aracın üzerindekide deri değilki nedir bu servis kazığı

ux6g1.jpg

Yorum bağlantısı

aracın önceki sahibinin küçük çocuğu falan varsa o yapmıştır asıla asıla.başka birşey gelmiyor aklıma :D

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

ilk sahibi para babası zevkinede yapmış olabilir peki bu nasıl değişir fikri olan yokmu

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

vites topuzunu çıkart körüğün altındakı plastik parçayı çıkart körükteki parça çıkınca ulaşırsın.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Vites topuzunu, saat yönünün tersine çevirerek milden çıkartın..

Sonrasında, vites körüğünü tutan konsola bağlı olan çerçeveyi, ince tornavide ile, kanıttırarak zorlamadan belirli yerlerden yukarı doğru ittirin..

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

Vites topuzunu, saat yönünün tersine çevirerek milden çıkartın..

Sonrasında, vites körüğünü tutan konsola bağlı olan çerçeveyi, ince tornavide ile, kanıttırarak zorlamadan belirli yerlerden yukarı doğru ittirin..

az önce vites topuzunu saat yönünün tersine doğru 1 tur çevirdim çevirdim ama körükte döndü olmadı  eğer eminseniz yarın dediğinizi yapıcam 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

bizim fiestalarda direk döndürülerek çıkartılıyor. körüğü tutarak mı yaptın ? tutmadın mı ? 

Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir
(düzenlendi)

az önce vites topuzunu saat yönünün tersine doğru 1 tur çevirdim çevirdim ama körükte döndü olmadı  eğer eminseniz yarın dediğinizi yapıcam 

Bir tur çevirmeyle çıkmaz ki , baya turlar atması lazım.. :)

Vites körüğünü ellemeden sadece topuzu çevirin , sonra vites körüğüne işlem uygulayın. 

tarihinde Berkay Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

az önce vites topuzunu saat yönünün tersine doğru 1 tur çevirdim çevirdim ama körükte döndü olmadı eğer eminseniz yarın dediğinizi yapıcam

Körüğü tutup çevirin. Olmadı saat yönüne çevirin
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Körük kare çerçeve ile konsola bağlı olan yerden cikarilir. Körük serbest kalinca topuz saat yönünün tersine çevrilir ve topuz çıkar. Öbür türlü Körük de döner.

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

körüğü tutup topuzu o şekilde çevirmek lazım yoksa körük ip gibi topuzla dönüyo iki tur attırsam körük alttaki tırnaklardan ayrılıcak mantıklı olanı göksel kardeşimin dediği körüğü tutarak topuzu çevirmek bu saatte 5 kat aşağı inmeyi gözüm kesmedi yarın denerim inş sıkıntı olmadan sökerim

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

hiç bir şey yapamazsanız bir makas alıp girişebilirsiniz.. sökmek bu kadar kolay da yerine takmak için detay bilmek gerekir..

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

bazı insanların eli bu gibi ince işlere yatkın olur ama benimki tam tersine zarar vermekten korkuyorum artık :) eski aracım meganede aküyü tutan plastik parçayı hava sükilasyonunu sağlayan motorun tırnaklarını vites körüğünü tutan çerçevenin tırnaklarını ve şöför koltugunun yanında bulunan plastik parçanın tırnaklarını kırmıştım :( bu sefer işe çok temkinli yaklaşıyorum

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Doğru yöntem 13 nolu mesajdaki Mesut beyin anlatımında olduğu gibidir. şahsen söktüğüm için biliyorum. Çünkü körük vites topuzuna bir kelepçe ile içerden sıkıştırılmış durumdadır. Takarken de aynı yöntemle kelepçeyi oturtarak topuzu sıktıktan sonra alt çerçeveyi yerine takman gerek aksi durumda körüğün üst kısmını topuza sabitleyemezsiniz.. Körüğün yırtığından bakınca içerdeki kelepçe görünüyor zaten resimde.

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

Doğru yöntem 13 nolu mesajdaki Mesut beyin anlatımında olduğu gibidir. şahsen söktüğüm için biliyorum. Çünkü körük vites topuzuna bir kelepçe ile içerden sıkıştırılmış durumdadır. Takarken de aynı yöntemle kelepçeyi oturtarak topuzu sıktıktan sonra alt çerçeveyi yerine takman gerek aksi durumda körüğün üst kısmını topuza sabitleyemezsiniz.. Körüğün yırtığından bakınca içerdeki kelepçe görünüyor zaten resimde.

teşekkürler hocam sonucu size fotolarla ileticem inş

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Olması gereken körüğün topuzla birlikte dönmesi zaten. Tornavida yardımıyla nikelajlı çerçeveyi kaldırdıktan sonra topuz körük çerçeve hepsi beraber dönerek topuzu vites kolundan ayırıcaksınız. Daha sonrada körüğün zımbalı olduğu siyah plastik kare şeklindeki parçayı tırnaklarından çıkararark nikelajlı çerçeveden ayırcaksınız. Kolay gelsin :)

Yorum bağlantısı
Hamdi Gökhan Atasoy

arkadaşlar 2010 model aracın vites körüğünü nasıl bu hale sokarlar anlamış değilim bu körüğün nasıl çıktığını bilen varmı acaba bilmeden birşey yapmak istemiyorum serviste sordum 350 tl dedi internetten baktım 25 tl zaten aracın üzerindekide deri değilki nedir bu servis kazığı

herhangi bir döşemeci 15 dakikada 20-30 tl gibi bir ücrete hemde  daha gösterişli bir körük takar 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

titanium da deri direksiyon ve vites kolu yokmuydu?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Türkoğlu

vites körüğünü bugün çıkardım çok kolaymış yeni körüğü yaptırırken video ve resimli anlatım yaparım inş ama bir sıkıntı var topuzun altındaki bilezikten nasıl çıkarıcam çıkarması sorun değil aslında zaten yırtık çıkarırken yırtsamda olur ama yeni yaptığımız körüğü oraya nasıl yerleştiricez

xYdLX2.jpg

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Bahsettiğiniz Plastik bir bileziktir ve sıkı geçmedir tornavida ile biraz dikkatlice uğraşırsanız çıkar çıkartırken deforme etmemeye çalışın aksi takdirde bilezik tek olarak satılmaz topuz almanız gerekir. ama endişelenmeyin ben bir iki kez çıkartıp taktım hala sağlam. sökmeden körüğün bilezikle nasıl sabitlendiğini incelerseniz takarken nasıl takmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...