İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban

Hocam naptın yine böyle haritalar, mesafeler, ışıklar falanlar filanlar..Bak söylemedi deme''Hiç yakmaz Ruhan Hoca'' diye adın çıkacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam naptın yine böyle haritalar, mesafeler, ışıklar falanlar filanlar..Bak söylemedi deme''Hiç yakmaz Ruhan Hoca'' diye adın çıkacak

adım çıkmış yakmaza, hiç kimse beni takmaza :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

la olum bu konudaki son ileti senin değilse ...girmiyom la konuya... :D:p

Bazı arkadaşlar az yakmamdaki püf noktasının, güzergahımın ş.arası gibi olmasından dolayı olduğunu iddia etmişlerdi. Özellikle İstanbulda yaşayanlar 15-18-21 km gibi ort. hızlarda kullandığı için, 28-33 km ort. hızım yüksek görünüyor olabilir... Tabiki ist. mesai çıkışı-girişi trafiği gibi olamaz ama, ş.arası da değil yani güzergahım…daha iyi anlatabilmek için uydu haritasından ölçerek kaç trafik ışığında durduğumu, kaç kavşak geçtiğimi, ve dakikalarını vereyim de, net olarak anlaşılsın. Göz önünde bulundurmanız gereken rakamlar:

Yakıt tüketimi katalog değeri tespitinde kullanılan ort. hızlar,

ş.arası ort. hız:63 km

karma ort. hız:45-47 km

ş.içi ort. hız :19 km

benim ort. hız :28-33 km dir.

Görüldüğü üzere benim ort. hızım, ş.içi ile karma arasında bir yerdedir.

Günlük minimum güzergahım 27 km(15+12), 36 ışıktan geçip(en iyi ihtimalle 22-25 tanesinde durulur, genelde 26-27 tanesinde durulur, bazen de hepsinde… kızımı ve eşimi bırakıp okula geçerim, sıkışık öğlen ya da tam sıkışık akşam trafiğinde, bazen de tekrar eşimi almak için tırmanarak eve…

Bu güzergah hiçbir işim yoksa olur. Eğer işim varsa(ki % 60-70 olur) çok düşük ort. hızlarda 3 m genişliğinde ki samsun ara sokaklarında iniş-çıkış, dur-kalk, boşta bekle-çıldır modunda kullanılır. Haftada 2-3 kez çocuklarımı dersanelerin bulunduğu ara sokaklardan al-bırak(dersane çıkışı-girişi olduğu için trafik kilit)…sabah 15 km yi 25 dakikadan önce gidemedim, ort. yarım saattir, dönüş 12 km yi öğlen 20-25, akşam 30-35 dakikada alırım. Haftada bir kutlukent tarafına öğrenci kontrolüne gidince ort. hız artar. Yani 15+12 km lik bu tur, ortalama 45-65 dakika arasında değişir, ortalaması 55-60 dakikadır. hafta sonu direk okula gidersem 11 km yi 20-25 dakikada ancak alırım.

Sonuç, ort. hızım:

1- ş.arası değildir

2- ş.arasına yakın da değildir

3-karma da değildir

4-karmaya yakın da değildir

5-karma ile ş.içinin tam ortasındadır, bu güzergahta kışın 5,3-5,7 yazın 5,1-5,5 şu anda 5,3 yakıyorum. Kışın motor 8.km den sonra ancak ısınıyor.

Resimler: 27 km de geçtiğim 36 ışıklı kavşağın aralarındaki metrelerin olduğu çizelge(ilk ve son 1100 metreler+iniş-çıkışlar 1-2.vites) ve 27 km lik güzergahımı gösteren uydu haritası…(kırmızı balonlar kavşak+dur-kalk noktalarıdır, yaklaşık 45 civarı)

bana dünyada 27 km de 36 ışıklı kavşağın bulunduğu, 35-45 civarı dur-kalkın yapıldığı bir UZUN YOL???!!! gösterin :D

Yorum(atış) serbest!!! :D

mRbYDyO.jpg

a6EjV8u.jpg

Rahatsızsın olum senn.. :D .benim evide gösterse ... :D

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Rahatsızsın olum senn.. :D .benim evide gösterse ... :D

,

napim olm, millet "sen ş.arası yolda kullanıp ş.içi diye yazıyon" diyor, işte kanıtı...hmmmm, senin ev mi dedin, al :D

oIyYYt1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Soner Altındal

Takan takip edende çok hocam aynen devam eline sağlık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

,

napim olm, millet "sen ş.arası yolda kullanıp ş.içi diye yazıyon" diyor, işte kanıtı...hmmmm, senin ev mi dedin, al :D

oIyYYt1.jpg

:D

Toyotayla geliyom senin tarafa doğru... :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

1410. iletiyi forumun geneli için değil, güzergahımın ş.arası olduğunu ve ondan dolayı böyle az yaktığımı iddia eden arkadaşlar için hazırladım, 1 saatime mal oldu ama değdi...umarım iddialarından vazgeçerler. forum hakem olsun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Senin araba bozuk olum... :D:p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Senin araba bozuk olum... :D:p

arabayı bilmem ama, bu kullanım tekniği ile hangi arabayı kullanırsam kullanayım, o aracın diğer kullanıcılarının % 97 sinden az yakacağım kesin. :D

asıl 4-5 gün sonra resimli-belgeli-fişli-faturalı bir tüketim paylaşacağım, o zaman akıllar tavana yapışacak :biggrin: pek yakındaaaa... :D

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren
(düzenlendi)

Uygun devir ve yoğun trafikte uygun zamanda ayağını gazdan çekerek en az yakıt sarfiyatı sağlanır. Aracımı gören herkes çok iyi araba ama çok yakıyor diyor. Ancak bakıyorum ki daha az yaktığı söylenen araçla adamın yaktığı yakıt fordun yaktığından fala çıkıyor. Fordun özelliklerini göz önüne alarak uygun çekilde kullanan sürücü daha iyi sarfiyatla kullanır. Dikkatli kullanınca 3 lt/100 km bile yakalanıyor.

tarihinde Murat Çeviren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Uygun devir ve yoğun trafikte uygun zamanda ayağını gazdan çekerek en az yakıt sarfiyatı sağlanır. Aracımı gören herkes çok iyi araba ama çok yakıyor diyor. Ancak bakıyorum ki daha az yaktığı söylenen araçla adamın yaktığı yakıt fordun yaktığından fala çıkıyor. Fordun özelliklerini göz önüne alarak uygun çekilde kullanan sürücü daha iyi sarfiyatla kullanır. Dikkatli kullanınca 3 lt/100 km bile yakalanıyor.

katılıyorum, herkes aracın kütlesine bakıp, bu çok yakar diyor ama, çoğunlukla da fazla yakan araç değil sürücü oluyor... sağ ayağını terbiye eden az yakar...

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

katılıyorum, herkes aracın kütlesine bakıp, bu çok yakar diyor ama, çoğunlukla da fazla yakan araç değil sürücü oluyor... sağ ayağını terbiye eden az yakar...

Evet ben de bu şekilde yolun çoğu bölünmüş olmayan ve 35 civarında trafik ışığı bulunan Mersin-Anamur yolunda gidiş dönüş 3,6 lt/100 km ile gidip dönmüştüm. Safriyat olarak otobüs gibiş dönüş ücretiyle aynı mliyete denk geliyordu ki arkadaşlar inanmıyordu. Ta ki göreve aynı işyerinden başka arkadaşla birlikte gidene kadar kime inanmıyordu. Ayrıca şunu da söyleyeyim arkadaşın aracı wolksvagendi ve kendi aracıyla virajşara böyle rahat gidemediğini söylüyordu. Ford gerçekten hem yakkııta hem de yol tutuşu olarak çok markanın da üzerinde bir performansa sahip.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

çarşamba akşamı bir tüketim paylaşacağım, bugün yakıt uyarı ışığı yandı ama, benimki standartlardan çok önce yanıyor, 152 km kala yandı. herkesinki 70-80 km kala yanıp 48-49 litre alırken, bende 150-160 km kala yanıp 44 litre alıyor. kredi kartının günüde çarşamba olduğu için o gün doldurup paylaşacağım. ort. tüketim tahminlerimde hiç yanılmadım. gidipde yakıt almama gerek bile yok, ort. tüketimde en fazla 100 km de 0,1 litre hata ile yanılırım, çoğu kez de sıfıra sıfır tuttururum. hesabıma göre çarşamba günü çıkacak rakam 5,1 civarında olacak, güncel ort. hızım 33 km, lastikler kışlık...bu rakam, yaz mevsiminde, 20-30 derece sıcaklıklarda, yazlık lastiklerle ancak yakaladığım bir tüketim, oysa şu anda kışlık lastiklerle, 5-10 derece arasında, sabah çok erken saatlerde, hemen hemen her gün yağmur altında kullanıyorum. soğukta ve yağmur altında, ıslak zeminde ne kadar fazla yaktığını söylememe sanırım gerek yok. (bu deponun içinde 57 km ort. hızla 386 km lik samsun-ordu-samsun var, ancak bu ay ş.içi ort. hızım çok düşük, normalde 33 tür, bu ay 25 civarı ort. hızla seyrettiğim için toplamda 33 km ort. hıza geriledi, bu da benim normal ort. hızım oluyor.)

Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Arkadaşlar şu tasarruf cihazlarından takacağım da (faydası olacağını pek düşünmüyorum ama bir arkadaş çok ısrar etti kendisi fayda görmüş bende deneyeceğim) yakıt hortumu hangisi. Bu işlerden çok anlamamda resim koyuyorum hangisi acaba bu hortum.Tahminim sağ köşedeki kıvrımlı hortum diye ama emin olamadım yardımcı olurmusunuz resime işaret atarsanız sevinirim

kqg3k.jpg

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

Bugün alpetten 3.99 a aldım dizeli , fiyat uygun ama kullanan varmı ? Sıkıntı çıkarmasın :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Bugün alpetten 3.99 a aldım dizeli , fiyat uygun ama kullanan varmı ? Sıkıntı çıkarmasın :unsure2:

ben maalesef kullandım, o mazotu temizleyene kadar shell den 2 depo full yapmak zorunda kaldım, bir daha sakın ha!

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

seri filmlerimin bir devamı, 1424.iletimde 5,1 yakacağım demiştim, öylede yaktım. sıfır hata... yakıt tüketimi tahmini konusunda daha önceleri olduğu gibi yine yanılmadım. bilmeyen olur, yeni üye olur, bir anlam veremez diye belirteyim(yoksa bilen biliyor) ş.arası falan değil güzergahım, 1410 numaralı iletimde güzergahımı ayrıntısı ile paylaştım. o iletiyi incelerseniz, daha iyi yorumlarsınız. yol bilg. ort. tüketimi ile gerçek depo verim arasında +0,4 litre fark vardır, yol bilgisayarım eksik gösterir. bu ay ortalama 8-9 derecelerde, 2-3 günden beride 3-5 derecelerde kullanıyorum

cs6GqVl.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

haa birde unuttum, yeni inmiş mazot almak istiyorsanız beni takip edin, çok gudubetimdir, ne zaman full yapsam, genelde max. 3 gün içinde mazot fiyatları iner :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Ruhan Hocam, ben bu değerleri göremiyorum bir türlü. Çünkü okul ev arası 2 km. Her sabah soğuk motorla 2 km. Öğleden sonra yine soğuk motorla 2 km. Hız ortalamam 25 km genelde. yb yakıt ortlamam 6.2. üstelik çarşıya gidip gelirken 10 gidiş 10 geliş 20 km boyunca ne kadar tasarruf yaparsam da eve yaklaşırken çıktığım dimdik rampa tekrar yükseltiyor değerlerimi. Şehir merkezi 800m rakım, benim ev 1000m rakım. Sence nasıl değerler?

Biliyorum en iyi yöntem fulleme yöntemi ama malum shelle geçiş süreci ve hesap kesim tarihi nedeniyle bir aydır fulleme yapamadım.

tarihinde Ali Eren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan Hocam, ben bu değerleri göremiyorum bir türlü. Çünkü okul ev arası 2 km. Her sabah soğuk motorla 2 km. Öğleden sonra yine soğuk motorla 2 km. Hız ortalamam 25 km genelde. yb yakıt ortlamam 6.2. üstelik çarşıya gidip gelirken 10 gidiş 10 geliş 20 km boyunca ne kadar tasarruf yaparsam da eve yaklaşırken çıktığım dimdik rampa tekrar yükseltiyor değerlerimi. Şehir merkezi 800m rakım, benim ev 1000m rakım. Sence nasıl değerler?

Biliyorum en iyi yöntem fulleme yöntemi ama malum shelle geçiş süreci ve hesap kesim tarihi nedeniyle bir aydır fulleme yapamadım.

ali, 2 km de stop edilen motorun ulaşacağı sıcaklık max. 30 derece civarı, yani hala normalden % 50 fazla yaktığı bir dönem...bu kullanımla yine iyi yakıyorsun. zaten 200 m tırmanırken anlık 13-15 litre ortalamayla çıkarsın, inerken sıfır yaksan bile ortalaması 6,5-7,5 litre yapar. samsuna tayin iste, sana atakumdan ev tutalım, direk 5,1 e bağlayalım :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salim Uzun

bu araç elektriklimi yoksa yelken lemi (rüzgar gücüyle) gidiyor..

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

kazı bağırtmadan yolacaksın, nabza göre şerbet vereceksin, gereksiz olarak gazı da freni de kullanmayacaksın,(gereksiz gaza basarsan da fazla yakar, gereksiz frene basarsan da), kısır döngüdür, gereksiz gaza basan, gereksiz frene de basmak zorunda kalır, gereksiz frene basan da gereksiz gaza basmak zorunda kalır, sonuçta hepsinde de boşa yakıt harcanır, bir senfoni gibi kullanılmalı araç, yüksek konsantrasyon içinde... trafikte herkese uymayacak kendi altın kurallarınla gideceksin...bak o zaman nasıl az yakılıyor. sürekli basa bas, 0-80-0.....0-90-0....0-70-0 km gibi kullanımda 6 da yakar, 7 de...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bu konudaki resimli-belgeli tüketim paylaşımlarıma konudaki tıkanıklığı gidermek adına ara veriyorum. benim tüketimlerimi gören dizel focuscular "acaba bizim motor benzinli mi demeye başladı ki, tüketim paylaşımı bayağı azaldı. benim tüketimlerin üstüne pek paylaşım yapılmıyor artık. konu çok ağır ilerliyor. çok arzu edip sorusu olan varsa özel mesajdan ulaşabilir, bildiğim şeyse zevkle cevaplarım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren
(düzenlendi)

bu araç elektriklimi yoksa yelken lemi (rüzgar gücüyle) gidiyor..

Bildiğimiz dizel. 2005 model Ford Focus Ghia TDCİ. Bu ortalamayı 45 km uzunluğunda 12-13 tane trafik ışığı bulunan Mersin-Kumkuyu yolunda yazın sabah saatlerinde klimasız olarak yaptım.

Ruhan Hoca'nın da dediği gibi arabayı hiç zorlamayacaksın. Kalkışı yavaş, yavaşlamayı da yine yavaş yapacaksın. İlerdeki kavşakta trafik ışığının rengine göre yeşili yakalayıp yakalamayacağını hesap edip ona göre gidersen ve 60-70 km hızlarda gidersen minimum ortalamayı yakalarsın.

tarihinde Murat Çeviren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...