İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ali Eren

Yaz tatilinde K.Maraş- Mersin arası110 km/saat sabit hızla 280 km'de 4.4 değerini yakalamıştım.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

bir süreden beri test ettim:

1- 70 km ile 4.vites sabit giderken düz yolda anlık tüketim 3,2 civarında gezerken, 90 km ile 5.vites 3,8 civarında geziyor. bu normal mi? 90 la daha az yakması gerekmiyor mu? acaba sürat arttığı için rüzgar direnci mi fazla yaktırıyor?

2- birde 90 la giderken aslında 85 le gidiyoruz, çünkü km saati 5 km fazla gösteriyor. (bunu gps ten ve gauge testteki dijital göstergeden tespit ettim). şimdi km saati 90 gösterirken 95 e göre daha az yakıyor. yani gerçek hız olarak 85 le gitmek 90 a göre daha mı tasarruflu?

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Par

Aracı ilk aldığımda full depo (opet eurodiesel) aldığımda menzilde kalan km 990 gösteriyordu 11 ay geçti ve her depoyu fullediğimde azalma gösteriyor. 3 gün önce doldurdum kalan km 830 diyor.. bu sizce normal mi ? birde 200 km şehir içi 53 tl'ye geldi.. km'de 265kuruşa geliyor.. servise gitmem gereken bir durum sizce varmı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

kış aylarında yakıtın artması normaldir, kalan km hesabını sizin son kullanım ortalamanızı alarak yapıyor araç, son zamanlarda biraz akrasif bir sürüş sergilemiş iseniz araç buna göre sizi bilgilendiriyordur. anlık tüketim değerlerinizde yükselme oldumu yol bilgisayarında bulunan tüketim değerinizde artmışdır daha önceki aylara göre buna dikkat ettinizmi

yol bilgisayarından tüm değerleri sıfırlayıp öyle deneyin ama tüm deperleri sıfırlamanız gereicek

Yorum bağlantısı
Volkan Par

anlık tüketimler normal 90 km sabitleyicide ortalama 4.4 ve 3.8 arası yakıyor 3 kişi ve boş bagajda.. tedirginliğim işte menzilin azalmasıydı..sanırım çok aman aman bir durum yok ortada bilgileriniz için teşekkür ederm yollara devam o zaman :))

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Mehmet abi kalan menzile müdahale edemiyorsun araç kendi karar veriyor ona.

gökhancım kalan menzile müdehale etmeyeceksin aracının anlık tüketim değeri, ortalama yakıt değerlerini sıfırlayacaksın, araç bu değerleri baz alarak kalan yakıtın ne kadar gideceğini hesaplıyor eğer bunlarda artış olmuş ise o zaman depoda bulunan yakıtla gidebileceğin mesafeyi sana az gösteriyor yani bu da senin menzilin kısalmış oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
anlık tüketimler normal 90 km sabitleyicide ortalama 4.4 ve 3.8 arası yakıyor 3 kişi ve boş bagajda.. tedirginliğim işte menzilin azalmasıydı..sanırım çok aman aman bir durum yok ortada bilgileriniz için teşekkür ederm yollara devam o zaman :))

Size benim aracı vereyim, 1 ay kullanın. Sonra kendi aracınıza geçince yol bilgisiyarına bile bakmaya tenezzül etmezsiniz :p

Yorum bağlantısı
Volkan Par

O derece diyorsun yani :) o zaman şükürler olsun ki benim araç kokluyor mazotu

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

kalan menzil aracın hangi şartlarda kullanıldığına göre kısa sürelerde değişir.örneğin menzil 500km gösterirken sıkışık trafikte 15 dk. dur kalk yapın menzilin düştüğünü göreceksiniz.tam tersi sabit hız otoban kullanımında menzil artacaktır.

menzilin kısaca anlamı:sen bu şekilde kullanmaya devam edersen ... km yol gidersin demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

Birde şu durum var 11 ay önceki yakıt fiyatıyla şu ankini karşılaştırırsan sorun olmadığını bariz görürsün :D buda farklı bir bakış açısı:)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Mevsimsel değişiklikler, ısı düşüklüğü yakıtı direkt etkiler.

Ayrıca geçen zaman içinde hava filtresinin kirlenmeside yakıtı artırıcı etki yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Birde şu durum var 11 ay önceki yakıt fiyatıyla şu ankini karşılaştırırsan sorun olmadığını bariz görürsün :D buda farklı bir bakış açısı :)

Menzil ile yakıt fiyatının ilişkisi nedir? Dopo her ikisinde de dolduruluyor ..

Yorum bağlantısı
Ahmet Alpaslan

Ben tutar üzeri bir hesaplama yaptım ama şu an anladım yanlış olmuş sanırsam :)

Yorum bağlantısı
Volkan Par

Evet eskiye göre fiyatının artmasına tepkim yok :) dediğim olay menzil olayıydı onda da gerekli açıklamalar yapıldı teşekkür ederim herkese ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Onu bilmiyordum teşekkürler abi:) Deneyelim bakalım.

menzile bakın not edin, sonra otobana çıkın şöyle bir düz yolda 10-15 km 90 km 5.vites cc ile gidin. menzile bir daha bakın, depodaki yakıt azaldığı halde, menzilin arttığını göreceksiniz. nedeni de şudur. her araçta farklıdır ama araç son 5-10-15 km kullanım tarzınıza göre menzilini belirler. örneğin 2-3 km 1.vites dur kalk trafiğinde giderseniz menzil 10-15 km düşer. araç derki bundan sonra böyle gidersen menzil de bu olur. (çok akıllı arabalar canııııım) :biggrin:

Yorum bağlantısı
Volkan Par

Öncelikle herkese iyi haftalar dilerim... Dün aracımı tüm gün şehir içinde kullandım İzmir'de olanlar bilir Buca-Balçova-Alsancak-Buca yolunda kullandığım araç göstergede ortalama tüketimde 7.2'yi gösterdi...100 km'de 7.2 sizce normal midir ? genelde 2100 de vites arttırıyorum ve 3000 i hiç geçmiyorum.. bu tüketim şehir dışında otoban yolunda kaça kadar düşer??

Yorum bağlantısı
Volkan Par

onu belirtmedim özür dilerim öncelikle aracım dizel 1.6 109 ps focus hb collection modeli.. tüp olayı bi kere imkansız :) ve 11 leri görüyosanız benim 7.2 mükemmel denebilecek kadar iyimiş ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

şehir içi normal rakam. Ben 8 - 9lt arası geziniyorum.

Yorum bağlantısı
Volkan Par

dizel araca lpg çok mantıksız geliyor bana ki sorunsuz olacağınada inanmıyorum illa ki bi yerlerden hata ve sorunlar patlak verir çünkü yeni sistemler hiç bir zaman kusursuz olmuyor.. Mehmet abi benzin mi bu dediğin mesajda benim için ise eğer dizel abi aracım ..

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Geçen ay başında depoyu fulledim ve tüm göstergeleri sıfırladım, şu anda şehir içinde 90 - 100 Km süratle ortalama 7,6 ile 7,9 arası gidip geliyor. Nasıl dersiniz, yorum alabilirmiyim ?.. Araç 2006 Focus ghia Tdci 109 Hp.

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

ben sürekli düzensiz kullanıyorum devire fazla dikkat etmiyorum 4k devire çıktığım oluyor genelliklede şehir içi kullanıyorum aracı yüzde doksan oranında 6.4 lt yakıt oranı tabii yaşadığım yerdeki trafikte fazla yoğun değil

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Bucadan balçovaya ve alsancağa nereden gidiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Misafir

İstanbul da havaların 2 - 3 derecelerde gezmesi ve üstünede yoğun trafik olunca haliyle artışa sebeb olması çok doğal,ama ortalamam 6 ile 6,5 arasında oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...