İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Saygın Can Oğuz

0,250 kuruş karma tüketim için çok bence Ali.

Buda ispatlıyor ki dizelin benim için tork fantazisinden başka bir esprisi yok.

Biraz yüksek gibi görülse de, dizelin 6,6 olduğu koşullarda sanırım benzinli olsa 9'lu rakamlar telafuz edilirdi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Arkadaşlar 2 yıl önce 109bin km de almış olduğum aracımı 33172 km dir kullanmaktayım. Bu sürede almış olduğum yakıtları eksiksiz olarak kaydettim. Toplam 1863 litre yakıt aldım. Genel tüketim ortalamam 5.62 Litre/100km. Bu değerleri %36 şehir içi %64 şehir dışı yol yaparak elde ettim. En yüksek tüketim 6.9 litre/100km(1defa), en düşük tüketim 4.8 litre/100km(7defa) elde ettim. Aracımda bilgi ekranı olmadığı ortalama hız bilgilerim yok. Sonuç olarak 2 yıldır kullandığım TDCİ motor beni yakıt tüketimi ve performans açısından oldukça memnun etti.

Ayrıntılı tüketim değerlerimi buradan inceleyebilirsiniz.

http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/377407.html?period=on&sdate=14.01.2010&edate=11.02.2012&hcosts=on

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bilgi için: 4.3lt/100km tüketimini kış şartında, dolu bagaj ile görebildik uzun yolda, normal kullanım ile.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Bilgi için: 4.3lt/100km tüketimini kış şartında, dolu bagaj ile görebildik uzun yolda, normal kullanım ile.

Çağlar bey neredeyse fabrika değerine yaklaşmışsınız. Ben en düşük 4.8 lt/100km yapabildim. Tabi birde aracın 140binlerde olması bunda etkili olabilir. :nazar:

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

eline sağlık Ali, üşenmemiş oturup bunları hesaplamışsın.

Abicim ne yaparsın artık bebek var beyefendi gezmeye gidemiyor.Gidemedikçe de hesaplıyorda hesaplıyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Ali hocam gayet iyi ortalaman var, yüksek değil. Ben her kontağı açtığımda minimum 30 km gidiyorum. Günde de 75-100 arası değişiyor. 20%şehiriçi gibi. Ortalamam yazın 5 kışın 5.5 civarında ki bu değerler dikkatsizce kullandığımda ortaya çıkan değerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Bugün havamı yaptım ama Uğur benim delikanlıyı aldım hava güzeldi bugün çıktım ailecek gezmeye.Arkamdan ağlamaklı gözlerle bakakaldı.Eee zamanında biz beşik sallarken geziyordu tosunum :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ali hocam gayet iyi ortalaman var, yüksek değil. Ben her kontağı açtığımda minimum 30 km gidiyorum. Günde de 75-100 arası değişiyor. 20%şehiriçi gibi. Ortalamam yazın 5 kışın 5.5 civarında ki bu değerler dikkatsizce kullandığımda ortaya çıkan değerler.

Senin araba kaç bindeydi Baran.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

18bin oldu :)

Ben bundan sonra daha da düşer diye tahmin ediyorum ama yanılıyor muyum? Sen sıfır almıştın 10.000'den sonra hissetiğin bariz bi düşüş oldu mu?

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

7500de ilk bakıma sokmuştum,yağ ve filtreler değişmişti; o zaman çok düşmüştü. 15bin bakımından sonra da sessizleşti :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren

7500de ilk bakıma sokmuştum,yağ ve filtreler değişmişti; o zaman çok düşmüştü. 15bin bakımından sonra da sessizleşti :D

Aslında benim de bakıma sokmaya niyetim var ama burda servis yeni açıldı, pek güvenemiyorum ustalarına falan. Nisan sonu gibi K.Maraş ve Mersine gitme planım var gidebilirsem yaptıracağım, olmazsa da hazirana kalacak gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Değerler çok iyi,bunda kullanma tekniğide önemli sanırım.

Genelde sakin kullanıyorum ama yazın toplamda 1000 km'de hız sınırları zorladığım olmuştur.

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

hocam on numara olmuş... elinize sağlık... Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

hocam on numara olmuş... elinize sağlık... Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin...

Teşekkürler Ertan Hocam.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

aracım imzada belli. depoyu şimdi full yaptım, son değerlerimi paylaşıyorum. tamamı şehir içi. yaklaşık ortalama hava sıcaklığı 5 derece

hız ort.:31 km/h

yakıt ort:5,2 L/100 km

yapılan yol:837 km

alınan yakıt: 44,2 L

44,2 x 3,82(opet)= 168,844/837=0,201725 TL eder. yani şehir için km de yaklaşık 20 kuruş. bana fazla geldi. hava sıcaklığına ve yeni focus cu olmama veriyorum. sıcaklık ortalaması 15 derecenin üstüne çıkınca 5 litrenin altına ineceğimi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Seçkin Kaçar
(düzenlendi)

:koskos: şimdi geldim eve... ama çok kızdım foruma nazar değdirdiniz bana ;) ...20 günden beri 5 litre olan ortalamam bugün sıfır derecede yoğun şehir trafiğininde desteğiyle 5,1 litre oldu maalesef... çok kızdım. benim için psikolojik sınırdı 5 rakamı... şimdi artık 5 litreyi geçmedim diyemeyeceğim. neyse henüz depoyla 670 km yaptım, çeyrek depoya yakınlaştım, menzil 362 km, havalar 10 dereceye çıkarsa belki yine beşe düşerim. :biggrin: gelelim Abdurrahman beyin isteğine: şöyleki, sabah çalıştırınca 30 saniye bekleyip çıkıyorum. ilk 2 km kesinlikle vites lambasına uyup 1900 devirde vites atıyorum. sonrada 2000-2250 devirde vites değitiriyorum. rampa yukarı 2500 devirden aşağı vites değiştirmiyorum. 2.viteste gideceksem 30'u, 3.viteste 50'yi, 4.viteste 70'i geçmem. zaten bu kullanım içinde 70' in üstü hiç yok. kullanabildiğim kadar hız sabitleyici kullanırım. önümdeki kavşakta kırmızı yanıyorsa ayağımı öyle bir mesafe kala gazdan çekerimki kavşağa kadar sıfır yakarım. kavşağa vardığımda araç iyice yavaşlamış olur. bu esnada arkama girip sellektör yapan sürücüye yanımdan geçerken "ne lamba yakıyon, gözün kör mü kırmızı yanıyo, kavşağa gidip beni bekliycen zaten, yalandan niye mazot yakcan" bakışı atarım. :biggrin: birde en önemlisi gaza pedalın altında yumurta değil de çuvaldız varmış gibi basarım. öyleki benim araca binen otomatik vites hondaya binmiş gibi vites geçişlerini ancak çok ilgilenirse hisseder. cut off olayını süper kullanırım. benim için önemli olan erken ve seri gitmek değil, sağ olarak en az yakıtla gitmektir. her zaman konvoyun en sonunda giderim. gaza sabit basmaya gayret ederim. ilerde kırmızı yanıyorsa hızımı öyle ayarlarımki ben lambalara varana kadar yeşil yanmış olur. yokuş inerken araç iyice yavaşlamaya başlamadan gaza dokunmam. arkamdan gelene yol verip sabırla inerim. haftada 2-3 kez 3000 devir yaparım kurum için, stop etmeden 15 sn beklerim. dahada yaz derseniz azıcık düşünmem lazım :biggrin:

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :nazar: Harikasınız tebrikler..

tarihinde Seçkin Kaçar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

aracım imzada belli. depoyu şimdi full yaptım, son değerlerimi paylaşıyorum. tamamı şehir içi. yaklaşık ortalama hava sıcaklığı 5 derece

hız ort.:31 km/h

yakıt ort:5,2 L/100 km

yapılan yol:837 km

alınan yakıt: 44,2 L

44,2 x 3,82(opet)= 168,844/837=0,201725 TL eder. yani şehir için km de yaklaşık 20 kuruş. bana fazla geldi. hava sıcaklığına ve yeni focus cu olmama veriyorum. sıcaklık ortalaması 15 derecenin üstüne çıkınca 5 litrenin altına ineceğimi düşünüyorum.

birde önceki aracım opel combo 1.3 cdti de türbülatör(tasarruf cihazı) kullandım ve biraz verim aldım. bunada takayım mı? başka bir şey bilip tavsiye eden var mı? yada hiç kaşınma zaten az yakıyorsun gerek yok mu dersiniz(aynı güzergahta arkadaşım dizel c3 ile bana yakın yakıyor)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

bugün forumda gezerken bazı arkadaşların tdci focusla 3000 devir civarı vites değiştirdiğini, 2500 devirden az vites değiştirmediğini, sabit hızda giderken 2500 devir civarı gittiklerini, yoksa 1800 devirde giderlerse en ufak bir hız azalmasında 1500-1600 devirlerde arabanın toparlamadığını ve toparlayana kadar fazla yaktığını yazdıklarını gördüm. şimdi iki şeyi merak ediyorum. ben yukarıda nasıl kullandığımı yazdım. ben bu sakin kullanımla ş.içi 5.2 litre yakarken acaba bu arkadaşlar ne yakıyor? birde ford daki mühendisler 1900 devirde vites lambası yanacak şekilde ayarladıklarına göre (ayrıca bu araçlar max. torkunu 1800 devirde veriyor) acaba ford bu adamlara yalandan mı para veriyor. otomatik vites CVT şanzımanların 2000 devire bile gelmeden vites değiştirdiğini, sabit olarak 1500 devirde gittiğini ve bu tarz kullanım ile taş gibi yüzbinlerce km yaptığını hatırlatmak isterim. tabiki yazdıklarım bir görüştür ve yoruma açıktır.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Kullanım tarzlarımız aynı Ruhan Hocam. Ben de diğer türlü kullanımın yakıt tasarrufu sağlayacağını düşünmüyorum. ;)

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Arada bir peder bey kullanmasa arabayı 100 km de 7 lt'den aşşağı düşmez benim araba sağolsun o düşürüyo ben çıkarıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Türk

Kayseri - Adapazarı yolu. Yarıyıl tatili . 6 yetişkin 1 çocuk , dolu bir bagaj . Sıcaklık -8 derece , Hız ortalaması 98 km , ortalama tüketim 5,5 lt. Duble yol hızım 120 km , otoban hızım 140 km. Hhız sabitleyicisini yolların ıslak ve ara ara buzlu olmasından dolayı kullanmadım. Ağarlığa ve mevsim şartlarına göre iyi yaktığını düşünüyorum. Yazın aynı yolda 2 yetişkin ve 1 çocuk yakıt tüketimim 4,5' di.

Yorum bağlantısı
ibrahim Kuzucu

Focus çok yakıyoooor. Şehir içinde bir depo mazot 700 km yi geçmiyor. Yani kabaca bir hesapla 7lt/100 km yapıyor. Bu değeri yakalayan benzinliler var. Yakalamasa bile 8 lt/100 km benzinli aracı tercih ederim. Dizel başlı başına dert valla. Sesli gürültülü parçası pahalı falan. Çok avantajlı değil yani.

1600cc Dizel arabanın ortalama 7lt yaktığı şehir içinde genelde 2.viteste gidiliyordur(kendimden biliyorum malatya şehiriçinde sürekli 1. ve 2.viteste 45km/h max hızla araç 6.9 lt yakıyor),bu şartlarda 1600cc benzinli araba kesinlikle 8 lt yakmaz,yakamaz.

Karşılaştırma kriterlerinizde yanlışlık olmalı.Böyle bir trafikte 1200 cc renault clio bile 8 lt yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...