İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Sedat Oral

Depo dibi su felan için biz düzenek mi var acaba? Ya da ağırlık nedeniyle? (53 litre dizel daha ağır)

yakıt pompası yüzünden diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Menzil 0km kalana kadar korkmadan kullanabilir miyiz? Eğer öyle ise bu noktadan sonra kaç km daha gidilebiliyor?

Yorum bağlantısı
Sedat Oral
(düzenlendi)

Menzil 0km kalana kadar korkmadan kullanabilir miyiz? Eğer öyle ise bu noktadan sonra kaç km daha gidilebiliyor?

dizelin çeyrek depo altında kullanılması mazot pompasına zarar verir

tarihinde Sedat Oral tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Dizel deposunun kapasiyesi 53 lt olaması sanırım 2 lt yedekte bulundurması eski 2006 trend focusum işten gelirken birden gaz kesti yığıldı motor çalışıyor 1000-2000 devir arasında gayet iyi çekiyor ama üstüne çıkmaya kalttığımda çıkmıyordu bu arada ışık yanıyordu 3 km giderek mazot aldım ve her şey normale döndü.

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

dizelin çeyrek depo altında kullanılması mazot pompasına zarar verir

Esasında mecburi durumda araç gidebilir mi diye merak etmiştim. Çeyrek deponun altına indirmemeye gayret gösteriyorum genelde :)

Yorum bağlantısı
Guest Şenol Alıcı
(düzenlendi)

Yanıt için teşekkürler.

Belirtmeyi unuttum, her zaman eurodiesel yakıt kullanıyorum ve ağırlıkla aynı istasyondan alıyorum. CarbonClean uygulamasını sıkça duyuyorum, gerçekten tüketimi düşürmekte işe yarıyor mu?

Çok fazla beklentide bulunmayın. Enjektör memelerinin uçlarında kurumlaşma meydana geliyor ve yakıt sarfiyatı çoğalıyor.

tarihinde Ayça Şimşek tarafından düzenlendi
Lütfen büyük harf kullanmayınız.
Yorum bağlantısı
Sedat Oral

eski dizellerin deposu tamamen boşalınca hava yapardı mazot koysanda çalışmazdı tdci de hava yaparmı??

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Benim aracım 2011 Focus collection 1,6 TDCİ . Şehir içi ortalama yakıt tüketimi 100 km'de 5,7 LT. depo 55LT. alıyor ve Şehir içi 950 km gidiyor

merhaba, özür dilerim ama ben forumda yeniyim, konuya böyle ortadan giriliyor mu bilmiyorum ama, sizinle aynı olan bir aracım var. 2011 focus mca tdci 109 4k, ulaştığınız değerler çok iyi, vitesleri hangi devirde değiştiriyorsunuz. yoksa devir saatindeki yeşil oku mu dinlemeliyiz. bu arada yol bilg. ortalama hızınız ne oluyor?

Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul

eski dizellerin deposu tamamen boşalınca hava yapardı mazot koysanda çalışmazdı tdci de hava yaparmı??

Ne yazık ki! Hava yapınca doğru servise çekilmesi gerekiyormuş ... Bazılarında mesela Renault dci motorlarda havayı bir miktar kendiniz de alabiliyormuşsunuz.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Ne yazık ki! Hava yapınca doğru servise çekilmesi gerekiyormuş ... Bazılarında mesela Renault dci motorlarda havayı bir miktar kendiniz de alabiliyormuşsunuz.

Benim başıma geldi. Şehir dışındaydım ve filtredeki yakıtı tahliye ederken hava yaptı. Motor kapağını çıkarınca yeşil uçlu hortum var. Onu çıkarıp hortum yeşil kısmı ağzıma mazot gelene kadar emdim. Hortumu yerine taktım ve biraz gaz verip marşa basınca çalıştı. Tabi ki bunu bulunduğum şehirdeki gittiğim özel servis telefonda söylemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

100km/h hızda hala 4. viteste iseniz, bunu yapmayın, çoktan 5 e geçmiş olmanız lazımdı

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Tüketimimi yazayım da kıskanın arkadaşlar :nazar: . Geçen depoyu fullemiştim. Bugün servise gitmem gerekti bişey sormak için. Baktım arabanın son dolumdan bu yana 100 km yapmışım daha doğrusu 96.5 km yapmışım. Hazır gelmişken tüketimi bir ölçeyim dedim. Fulleyelim dedim arkadaşa ama tabanca bir kez atsın bırak dedim. Hep öyle yaparım çünkü. Fazla almayacak diye düşünürken bir de baktım ki 8.44 lt yakıt aldı araba. 32 lira tuttu. Yani benim aracın tüketimi net 8.72 lt /100 km oluyor bu hesapla :bravo: . İnanılmaz bir tüketim arkadaşlar. İsyanlardayım resmen. Benzinli araba bile bu kadar yakmıyordur. Sormak istediğim şey şu 100 km boyunca gittiğim yol yaklaşık 7 km rampa tırmanıyorum ama iyi rampa trabzon sonuçta. Merkeze bağlı bir köye gidiyorum. 1 ve 2 vites 3 e atamıyorum hiç. Motor soğuk oluyor tabi. Okula varmaya yakın hararet 90 a anca geliyor. Sonra aynı yoldan dönüyorum fazla basmadan yani uygun vitesle iniyorum yakıt tüketmesin diye. 60 km yi böyle gittim 30 km yi de dur kalklı şehir içi gittim diyebilirim. Şoktayım benzinliyle gitsem bu yolu kaç lira yakar acaba diye düşünmüedim değil yani. Hava filtresini yeni değiştirdim bu arada. Araç henüz 9000 km de. 90 ps collection 4k. Yorumlarınızı bekliyorum. Bir not rampa çıkarken ve inerken fazla basmam 1800-2000 devir arası kullanırım. Arabada genelde 3-4 kişi oluyoruz. Bana bir yol deyin arkadaşlar.

Aslında aracınız okula giderken 13lt ile felan gidiyor. Akşam dönerkende bu açığı kapattığı için 8.7lt/100km düşüyor bence normal. Ben 1.6tdci ile 11lt ortalama ilede gezdim - 9.3lt şehir içi ortalama ilede. Bence normal bunun yerine 2.0 130ps bir mondeonun olsa idi tüketim 16-18lt arasında olucaktı. Yaşadım biliyorum :D

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

ceyhun bey bence her gün motor ısınmadan ve 3. vitese atmadan o yokuşu çıkıyorsanız bence yakıt tüketimi normal, tabii üstadlar bu konuda daha iyi yorum yaparlar. bende her gün okula gidip gelirken 3.5 km gidip geliyorum. giderken sizin gibi yokuş yukarı çıkıyorum, inerken uygun viteste iniyorum. bu soğuk havalarda yol bilgisayarıı ortalaması 6.2 gösteriyor.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Dün bende depoyu fulledim 120 tl ile 400 km yol yapmışım yarısı ş.içi 8 litre/100 km ortalaması.8,7 kısa mesafe 4 kişi ile çok normal.

kışın ş.içi kısa mesafe 4 kişi ile 1-2 .ci vites 5-6 litre görmek hayalden öteye gitmez...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Tüketimimi yazayım da kıskanın arkadaşlar :nazar: . Geçen depoyu fullemiştim. Bugün servise gitmem gerekti bişey sormak için. Baktım arabanın son dolumdan bu yana 100 km yapmışım daha doğrusu 96.5 km yapmışım. Hazır gelmişken tüketimi bir ölçeyim dedim. Fulleyelim dedim arkadaşa ama tabanca bir kez atsın bırak dedim. Hep öyle yaparım çünkü. Fazla almayacak diye düşünürken bir de baktım ki 8.44 lt yakıt aldı araba. 32 lira tuttu. Yani benim aracın tüketimi net 8.72 lt /100 km oluyor bu hesapla :bravo: . İnanılmaz bir tüketim arkadaşlar. İsyanlardayım resmen. Benzinli araba bile bu kadar yakmıyordur. Sormak istediğim şey şu 100 km boyunca gittiğim yol yaklaşık 7 km rampa tırmanıyorum ama iyi rampa trabzon sonuçta. Merkeze bağlı bir köye gidiyorum. 1 ve 2 vites 3 e atamıyorum hiç. Motor soğuk oluyor tabi. Okula varmaya yakın hararet 90 a anca geliyor. Sonra aynı yoldan dönüyorum fazla basmadan yani uygun vitesle iniyorum yakıt tüketmesin diye. 60 km yi böyle gittim 30 km yi de dur kalklı şehir içi gittim diyebilirim. Şoktayım benzinliyle gitsem bu yolu kaç lira yakar acaba diye düşünmüedim değil yani. Hava filtresini yeni değiştirdim bu arada. Araç henüz 9000 km de. 90 ps collection 4k. Yorumlarınızı bekliyorum. Bir not rampa çıkarken ve inerken fazla basmam 1800-2000 devir arası kullanırım. Arabada genelde 3-4 kişi oluyoruz. Bana bir yol deyin arkadaşlar.

Kardeş hiç canını sıkma, bende yazın fırsat bulursam Trabzona geliyorum.Köye çıkıyorum ,yaylaya çıkıyorum yakıt tüketimi buraya göre bayağı artıyor.8,7 lt ortalama bizim köyleri çıkarken çok normal .Uzun yol yapıp ortalama 3,7-4,2 lt ortalamasını görünce keyfin yerine gelir.Keyifli sürüşler

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

abdurrahman hocam trabzonunu hangi köyündensin :)

Çağlayan / sesara (günay köyü) neden sordunuz?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

bende of'luyum da ondan sordum hemşerim

Memnum oldum hemşehrim :good1: Forumu ne zaman ele geçiriysun :) ofclubtr

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Filik

arkadaşlar 2010tdci titanium aracım şehir içinde 7.2 civarlarında yakarken bu aralar 8.8-9.1 civarında yakmaya başladı acaba sogukların etkisimi yoksa turbo hortumu veya enjektör kaçırması gibi bir sorunlamı karşı karşıyayım?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

arkadaşlar 2010tdci titanium aracım şehir içinde 7.2 civarlarında yakarken bu aralar 8.8-9.1 civarında yakmaya başladı acaba sogukların etkisimi yoksa turbo hortumu veya enjektör kaçırması gibi bir sorunlamı karşı karşıyayım?

90 PS, 109 PS ?

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

90 PS, 109 PS ?

titanyumlarda 90Ps yok Ruhan Bey.

saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

60km oldu GTL alıp ortalamayı sıfırlayalı.

Beşiktaş - karaköy - okmeydanı - mecidiyeköy - nişantaşı - fulya - şişli - fulya istikametlerini kullandım bu 60km içerisinde. Sakin sakin kullandım ve ortalama tüketim 11.4lt/100km şuanda

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu sakin kullanılmış halimi:( Benım araçta sakın kullanım da 5.5 6 litre arası idi kışın işe giderken.

Gel deniyelim kardeşim. Otur yanıma gör bakalım, birde sen kullan öle dene. Akşam saat 17:30 da harbiyeden nişantaşına bir gir bakalım :D Valla merak ettim senin ki ne yakacak. Benim Seat agresif kullanım ve aynı güzergahlarde 7.5lt/100km yi geçmezdi :(

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu değeri tekrar tutturmak için bir daha otobanda 75 ile gidemem sanırım. Peygamber sabrı gerek.

Zamanla alışıyor insan ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Yok böyle bir olay. Dün gece Çerkezköy/Tekirdağ'da lastiğim patladı. Bagajdan ince stepneyi takıp otobana çıktım. Madem yavaş gideceğim, bakalım ne kadar yakacak diyerek herşeyi sıfırladım. 5. viteste 75 km'ye sabitleyip sağdan sağdan yola devam ettim. 1 saat ve 15-20 dk süren yolculuktan sonra İstanbul'a geldim. Yol bilgisayarına baktığımda 3.2 lt/100 km yazıyordu. Bu değeri tekrar tutturmak için bir daha otobanda 75 ile gidemem sanırım. Peygamber sabrı gerek.

işte ben 80-90 arası hızla adanadan mersine 195 ebatlı lastik ile 2.7lt ortalama ile gittim :D

Abi tamam kartepeye ben gidiyim.Diorum sana.

BEnim araba fazla sana :D Fiesta yakışır

Yorum bağlantısı
Mehmet Filik

eee benim soru arada kaynamış :) şimdi benim aracın fazla yakması kış şartlarındanmı kaynaklanıyor bu ara araç 109 bg !!!

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...