İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Evet gazihana yaptırmıştım. Hiçbir veriyi tam hatırlamıyorum. Tork sanırım 310 du. Mesela Boludan Gebzeye A6 2.0 dizel bir türlü geçememişti.

Abi sen eski evraklardan bir bul bu değerleri de görelim ? Ben hp yi ve diagramı çok merak ediyorum.

Röno yapmış, 1.6 dci: 130 Ps/330Nm , fabrika çıkışı, gidip bi laylon daha aldıracaklar bana :seytan:

pardon yani. KIA pro cee'd 1.6 CRDI 128hp tek kapı ;) bir test edebilsek süper olacak. 44.000 TL idi ESP,EBD,ABS,ASR ,ATV, SHOW TV, KANAL D hepsi var :D

Bu arada cep teline mesaj attım abi bir bak yahu :D

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Abi sen eski evraklardan bir bul bu değerleri de görelim ? Ben hp yi ve diagramı çok merak ediyorum.

pardon yani. KIA pro cee'd 1.6 CRDI 128hp tek kapı ;) bir test edebilsek süper olacak. 44.000 TL idi ESP,EBD,ABS,ASR ,ATV, SHOW TV, KANAL D hepsi var :D

Bu arada cep teline mesaj attım abi bir bak yahu :D

Süha tork düşük 115 likle aynı torku veriyor 250 Nm idi galiba.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

ilk defa 440 km. gerçekten İstanbul şehir içinde araba kullandım.8,1 litre GTL gerçek tüketim. Yol bilgisayarı değil.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Fatih bey, ben chipimden çok memnundum. Yaklaşık 100bin km kadar chipli kullandım fakat orjinal yazılıma kendi isteğimle döndüm. Birincisi, eşim otobanda bile 110 km'yi geçirtmiyor. Kardeşini trafik kazasında kaybettiği için bu konuda çok sert. Bu nedenle gücün bir önemi kalmadı benim için. İkincisi, iş yerim ile evimin arası yaklaşık 100 km. Git gel her gün 200 km yol yapıyorum. Yakıt ekonomisi daha ön plana geçti. Ama şehir içine hiç bulaşmadan otobandan gidip geldiğim için bu yol bana çok zevk veriyor. Evim ıspartakule gişelerinin yanında. Evden çıkıp hemen otobana bağlanıyorum, arkama yaslanıyorum, müziğimi açıyorum, 110 a sabitliyorum, yol nasıl bitiyor anlamıyorum :)

Ek; Fakat, eski bekar ve çılgın ben olsam yarın gider chipletirim :)

Geçenlerde Gazihan ile konuştuğumda Cvt li araçlara çok güzel hafif bir yazılım yapıyoruz, hem performas artıyor hemde %10-15 takıt tasarrufu oluyor dedi. Sizde chip vardı hazır bu nimetinden niye faydalanmayı düşünmediniz? Yoksa tasarruf olayı laftamı kalıyor :icecream:

Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)
Abi sen eski evraklardan bir bul bu değerleri de görelim ? Ben hp yi ve diagramı çok merak ediyorum. pardon yani. KIA pro cee'd 1.6 CRDI 128hp tek kapı ;) bir test edebilsek süper olacak. 44.000 TL idi ESP,EBD,ABS,ASR ,ATV, SHOW TV, KANAL D hepsi var :D Bu arada cep teline mesaj attım abi bir bak yahu :D

Bu aracı bende merak ediyorum valla.Şöyle bir forumdan biri incelese ne güzel olur.Kasa olarakta çok beğeniyorum bu aracı :baby:

Ayrıca sitede yazan Pro_Cee'd 3 kapı CONCEPT (SR) Düz vites 1.6 Dizel 128 ps 50.600 tl

tarihinde Akan Belen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Yakıt aldığımda ki yol bilgisayarı verileri

1-Alınan yakıt litre 38,78tl

Tutar 145tl

Yapılan Km 794km

4,6lt/100km

79km ortalama hız

menzil 958km

2-Alınan yakıt 34,37lt

Tutar 140tl

Yapılan Km 724km

4,6lt/100km

47km ortalama hız

menzil 999km

Şehir Dışı Verileridir

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Bicer

bir depo ile 800km civarı yaptım. 90-130km hız arası

ayrıca şehir içi kullanımda 1km gidiş 1k geliş şeklinde 12.5 görüyorum ekranda.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Arkadaşlar dün Eskişehir'den Ankara havaalanına gittim arkadaşımın anne ve babası hacıdan geldiler onları almak için.

Bir şey dikkatimi çekti;

Giderken 3 yetişkin boş bagajla

-Yapılan km 271km

-ortalama yakıt 5,6 L/100km

-ortalama hız 102km/h

Gelirken 5 yetişkin dolu bagaj (kendilerinin dediklerine göre 130kg)

-yapılan km 534km [(gidiş dahil) 263km]

-ortalama yakıt 5,3 L/100km

-ortalama hız 107km/h

Yolbilgisayarı verileri

Dönüş yolunda daha hızlı ve yüklü olmama rağmen ortalama yakıtım düşmüş buna şaşırdım doğrusu.

dipnot:(aracımdaki ses de azalma oldu daha gösteremedim vakit bulamadıgım için)

kfkd.png

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Arkadaşlar dün Eskişehir'den Ankara havaalanına gittim arkadaşımın anne ve babası hacıdan geldiler onları almak için.

Bir şey dikkatimi çekti;

Giderken 3 yetişkin boş bagajla

-Yapılan km 271km

-ortalama yakıt 5,6 L/100km

-ortalama hız 102km/h

Gelirken 5 yetişkin dolu bagaj (kendilerinin dediklerine göre 130kg)

-yapılan km 534km [(gidiş dahil) 263km]

-ortalama yakıt 5,3 L/100km

-ortalama hız 107km/h

Yolbilgisayarı verileri

Dönüş yolunda daha hızlı ve yüklü olmama rağmen ortalama yakıtım düşmüş buna şaşırdım doğrusu.

dipnot:(aracımdaki ses de azalma oldu daha gösteremedim vakit bulamadıgım için)

Giderken yokuş çıktınız, gelirken yokuş indiniz.

Ankara Eskişehirden rakımı daha yüksek bir yer heleki o havaalanı yok mu :D

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Daha önceki yazımda 3,5 lt /100 km ile bol ışıklı yolda Mersinden Erdemliye gitmiştim. Daha sonra tekrar aynı yolda bu defa 3,2 yi yakaladım. Soğuk motoro çalıştırarak bu ortalamayı yakaladım. Ancak Adanadan mersine otoyol kavşağından itibaren sıcak motorla bu ortalamada abartılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Ayrıca aracımın 179.000 km de olması daha düşük km de olan aracın daha düşük tüketimle gidebileceğini gösterir. Ancak kış aylarında bu ortalamayı yakalamak imkansız.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Havaalanı yolunda radar yok değilmi.O yolda gaz pedalındaki ayağımı elimle yukarı çekiyorum resmen :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Ben şuana kadar minimum 3.9 lt ye düştüm, o da 1 kere. Sık sık kolayca tutturduğum değerim 4.2 lt/100 km. Bunun için 110'a sabitleyip kendimi müziğin akışına bırakmak yetiyor. Şehir içine pek girmiyorum ama birkaç gün şehir içi kullandığımda 5küsurlu değerler görüyorum. 6 litre üzerine çıkmaya vakit bulamadan tekrar şehir dışı ile ortalamam düşüyor. Benim yakıt durumum böyle.

4.2lt = 225 lastik tabanı ile değil mi ?

birde lastiğin markası önemli tabi ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

ben inanıyorum ki benim gibi 195 e geçersen 3.8 i çok rahat görürsün ;)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sabah, tam saat 07:37 de çalıştırdım motoru. 07:39 da yavaş yavaş hareket ettim. Okula vardığımda saat 08:04'tü...

Yani, tamı tamına 25 dakika da vardım okula. Mesafe, 6,5 km...

Ortalama hızım 15,6 km ye denk geliyor. Ve bu yolculukta 3.vites yok gibi bişey. Toplam 10 tane kırmızı ışık var. 7 tanesinde bekledim...

Tdci ne yapsın. Özellikle şehiriçi tüketim tamamen yol ve trafik durumuyla alakalı...

Benim 20 mart 2011 den beri tuttuğum tüketim verilerim var. Yarısı tamamen şehiriçi, diğer yarısı uzun yol olmak üzere 9 bin km ye yakın yol yapmışım. Ortalama tüketimim 6,71 lt. Uzun yolda bölünmüş yollarda 120, otobanda 140 ve üstü hızlarda kullandım. Şehiriçinde çoğunlukla ekonomiye dikkat etmeden, trafiğin durumuna göre kullanırım. Trafiği yavaşlatan hiç ben olmam. Benim araçta yol bilgisayarı yok. Değerler tamamen depo fulleme yöntemi kullanılarak ölçülmüştür...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
arkadaşlar kış ayları için ideal olan v-power+gtl bu aralar v-power la arada fiyat farkı sadece 0,8 kuruş

+1

Ben yaz kış alıyorum mevsim farklılığının önemini bilmiyordum ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

sanırım bende artık öyle yapacağım süha bey aradaki fiyat fark açılmazsa :))

50 lt ile 750 km şehiriçi nasıl

ş.d:5.0 ş.i 6.5

Bence rakamlar normal sanırım biraz agresif kullanıyorsunuz. Şehir dışında da 140km den aşağıya düşmüyorsunuz anlaşılan :D

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

140 olmasada yol müsaitse 120 ortalama hızla gidiyorum ideali ne olmalı ş.d. için sizce süha bey gia direksiyon alıp cc çalışırsam dahada düşer diye düşünüyorum

110-130 de 5 lt 90 -100 de 4 litreleri görürsünüz Araç bakımlı ise.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

140 olmasada yol müsaitse 120 ortalama hızla gidiyorum ideali ne olmalı ş.d. için sizce süha bey gia direksiyon alıp cc çalışırsam dahada düşer diye düşünüyorum

Matıklı CC aracı cut off a düşürdüğü için hiç bir şey yapmasa burdan kurtarıyor ;) Gerekli bir donanım

110-130 de 5 lt 90 -100 de 4 litreleri görürsünüz Araç bakımlı ise.

+1

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Gtl hala satılıyor mu?

Bugün aldım sanayinin metro girişinde istasyondan. 3.99TL

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ortalama yakıt tüketimleri ;

Aracın 90 km şehir dışı yakıt verisi örneğin 4 litre.

Yol bilgisayarında ortalama hızınızı 90 km'ye yakın tutarak aracı bir depo bitene kadar kullanın ve fabrika verisi ile arasındaki farka bakın.

Ortalama hızınız 40-50 km'de iken yol bigisayarında 3-3.5 litre görünüyorsa tüketim az değildir.

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Bu arada focus 2.5 larda yol bilgisayarı menzili 999km üzerinde gösteremiyor. Eski astramda bile 4 karakter gösteriyordu, iyi olmamış. Aracımın bayram sonrası deposunu doldurttuğumda menzil 999km gösteriyordu, 60km kadar yol aldım ancak 998km'ye düştü. Yakıt olarak shell dizel v-power kullanıyorum. Şu anda yol bilgisayarındaki ort tüketim de 1700km boyunca bayrama git-gel, şehiriçi, istanbul'a git gel vs karışık, 5.0lt.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

1373km 540km si şehir dışı,833km şehir içi

toplam yakıt 370TL

ortalama yakıt 6,2L/100km [gerçek veri 6,96L/100km]

ortalama hız 43km/H

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

şu focusta tam dopo ile 1100km. Gördügünü iddaa edenlerin Heykeli dikilmesi gerekir bence... Kastıgım halde rekorum 930km.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...