İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Cemil Canten

Bayramın 3. ve 4. günü Konya nın bir ilçesine gittim geldim CC yi 95 e ayarladım ilk defa bu kadar rahat bir sürüş yaptım gidiş geliş yaklaşık 300 km yaptım ortalama yakıt tüketimi 3,5 e kadar düştüğü de oldu ama yol bi ara çok engebeli olduğu için yavaşlamak zorunda kaldım ve biraz dur kalk yaptım yolun sonunda 4,2 yazıyordu Bu değerler çok hoşuma gitti açıkcası. lakin şehir içinde 7-8 litreyi görüyorum bu biraz canımı sıkıyor.

Araç 2006 focus dizel

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Bence gayet iyi. Araç kaç bindeydi Serdar Hocam?

araç şu an 9300 km de Ali hocam. hızımda genelde 120 ve üstü hızlardı. 120 nin altına nadir düştüm. yol bilgisayarında da 150 km daha gider diyordu.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

320 Milyona 1.200 km yakın yol Yaptım (Shell GTL) Bayramda Full gezerek geçirdim + 2 şişe Berner Yakıt Katkısı kullandım.

Berner ne zamandır kullanıyosunuz?

Fiyatı nedir?

Wurth kullandınızmı hiç? evet ise kıyaslayabilirmisiniz?

Ben epeydir wurth kullanıyorum ,kullanınca aracın motor sesi ve çekişi değişiyor sanki

Yorum bağlantısı
Ali Eren

araç şu an 9300 km de Ali hocam. hızımda genelde 120 ve üstü hızlardı. 120 nin altına nadir düştüm. yol bilgisayarında da 150 km daha gider diyordu.

Benim araba da şu an 8700km'de. Ben de yakıt ortalaması olarak uzun yolda aynı ortalamaları görüyorum. İlk bakımdan sonra daha da düşer diyorlar. Aslında bu rakamlar gayet iyi. Tabiki daha da düşerse çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Benim araba da şu an 8700km'de. Ben de yakıt ortalaması olarak uzun yolda aynı ortalamaları görüyorum. İlk bakımdan sonra daha da düşer diyorlar. Aslında bu rakamlar gayet iyi. Tabiki daha da düşerse çok iyi olur.

evet bencede bu rakamlar çok iyi. yol bilgisayarında 150 km daha gider diyordu. eğer giderse bir depo ile 1000 km üzerine çıkmış olacak. buda gayet iyi rakam. sakin gidilebilirse bu rakam daha da artabilir.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Arkadaşım C-max 2005 model düz vites ile İst - silivri - İst. arasında 1050-1100 km de ışığını yaktırırdı.Işık yanınca 48-49 litre civarı mazot alıyor.Ben Cvt ile aynı yolda 900'ü zor görüyordum. Arkadaş 90'nı kesinlikle geçmezdi. Ben 110-120 giderdim o yolda...+20-30 km hız = - 200 km mesafeye patlıyordu bana :cray:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
(düzenlendi)

g39d.jpg

Yazılım yapılmış bir Focus 1.6tdci 109hp

tarihinde Suha Demirtas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

bayramda burdur-ısparta 371 km yol aldım 80 liralık mazotla fulledim.bu değerlere göre yakıtım sizinkilere göre biraz fazla gibi.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

g39d.jpg

Yazılım yapılmış bir Focus 1.6tdci 109hp

Bu rakam çok fazla bir anlam ifade etmezki.Uzun bir yokuş aşağı olan yerde sayacı sıfırlayın çok hafif bir gaz ile 1-2 litre arasınıda görürsünüz.Önemli olan düz yoldaki ve en az 10 km lik bir mesafede alınan değer...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu rakam çok fazla bir anlam ifade etmezki.Uzun bir yokuş aşağı olan yerde sayacı sıfırlayın çok hafif bir gaz ile 1-2 litre arasınıda görürsünüz.Önemli olan düz yoldaki ve en az 10 km lik bir mesafede alınan değer...

Adanadan çıkarken sıfırlanmış ve otobanda çekilmiş bir resimdir.Mersindeki eve vardığımda rakam 2.7lt/100km idi. Yani toplamda 83km lik bir yol ayrıca burada kimseyi kandırmak gibi bir niyetim yok sizin şüpheniz mi var anlıyamadım ?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Adanadan çıkarken sıfırlanmış ve otobanda çekilmiş bir resimdir.Mersindeki eve vardığımda rakam 2.7lt/100km idi. Yani toplamda 83km lik bir yol ayrıca burada kimseyi kandırmak gibi bir niyetim yok sizin şüpheniz mi var anlıyamadım ?

Resim tek başına bir anlam ifade etmiyor demek istedim.Yazı olunca bir anlamı oluyor. Benim kafamın almadığı nokta Fabrika verisi yanlış hatırlamıyorsam uzun yolda 4 civarı olan bir aracın basit bir remap olayı ile 2,7 yakmasını sağlamak. Bu motor şu anda dünyada en çok kullanılan 1,6 altındaki dizel (citroen - peugeot - ford - mazda -volvo ) olmasına rağmen bu firmalar bunu nasıl sağlıyamıyorlar. Bu biraz çelişki değilmi sizcede? Neden hibrid vs. işlerle boşuna uğraşıp milyar $ araştırma parası harcarlarki ? Cvt şanzıman olmasa bende aracıma yaptıracağım bana verilen değer % 10-15 yakıt tüketimi düşmesi yönünde. Sizinki oldukça iyi bir rakam olmuş...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Resim tek başına bir anlam ifade etmiyor demek istedim.Yazı olunca bir anlamı oluyor. Benim kafamın almadığı nokta Fabrika verisi yanlış hatırlamıyorsam uzun yolda 4 civarı olan bir aracın basit bir remap olayı ile 2,7 yakmasını sağlamak. Bu motor şu anda dünyada en çok kullanılan 1,6 altındaki dizel (citroen - peugeot - ford - mazda -volvo ) olmasına rağmen bu firmalar bunu nasıl sağlıyamıyorlar. Bu biraz çelişki değilmi sizcede? Neden hibrid vs. işlerle boşuna uğraşıp milyar $ araştırma parası harcarlarki ? Cvt şanzıman olmasa bende aracıma yaptıracağım bana verilen değer % 10-15 yakıt tüketimi düşmesi yönünde. Sizinki oldukça iyi bir rakam olmuş...

Aslında resimi daha önceki iletimde yazdığım yazıları tamamlaması adına koydum sizde buna alıntı yaparak cevap vermiştiniz unuttunuz galiba. Olayı mantığı şu olmalı hali hazırda olan bir yazılımı basit olmayan ve uzmanlık gerektiren bir şekilde yeniden programlıyorsunuz. Bu şekilde fabrika çıkış halinde bulunmayan bir gücü elde ediyorsunuz ve bu doğrultuda bunun nimetlerinden faydalanıyorsunuz. Remap profesyonellerinin zaten pazarlama yöntemleri bunlar değil mi istenildiğinde ekonomi, istenildiğinde ise fazla fazla bir güç.

Bu motor pejo da farklı programlanır ( ekonomi önce gelir), Ford da farklı programlanır ( performans önce gelir)

1.6tdci focus un ŞD fabrika verisi 3.6lt diye hatırlıyorum. Ben 2.7lt yi yakaladığıma göre %30 yakıt tasarrufu yapmış bulunuyorum. 140km gibi bir hızda sabitlediğimde ise düz yolda 4.5lt/100km okunmaktadır veriler.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ben 89,000 km ye kadar ayda 3,5 depo depo kullandığımdan genelde sayacı reset' leyerek vede fulleyerek mazot almışımdır. Yol bilgisayarı Ort.yakıt tüketim rakamı genelde 0,4-0,5 litre gerçek tüketimin her zaman altında göstermiştir. Işık yandığında gepo 48-49 litre civarı alır ve B.taş - Tuzla - B.taş güzergahında ortalama 800 -850 km yol yapmışımdır. Ölçtüğüm tüketimde 5,5-5,7 litre arasında değişirdi. Yol bilgisayarıda 5 - 5,2 arasında gösteriyordu.Her zaman bu rakam aynı çıkmıştır. Yazın klima açık kışın motor soğukken hiç değişmedi. Bu arada klima 0,2 litreden fazlada etkilemiyor öyle yazıldığı gibi 0,5-1 litre değil. İşim devamlı hesap ile ilgili olduğundan verdiğim rakamların hepsi ölçümlenmiş değerlerdir. Mazotlarda Hep aynı 2 opet istasyonundan alınmıştır.

C- max düz vites katalog değeri Şehir dışı 4,1 yazar.Focus u araştırdım biraz bulamadım ama 3,9 diye hatırlıyorum.Bu 4,1 yada 3,9 değerleri üreticilerin net yakıt ölçümlemeleridir ve ideal şartlarda yapılan testlerdir. Bu test yapılan araba ve ortamı bizlerin temin etmesi de oldukça kolay değildir.Bu işide profösyonel kişilerin yapması doğaldır. Çünkü bu çıkan veriler araçların katalog değerlerini oluşturacak ve dünyada yaşayan insanların % 80-90 nı günümüz şartlarında bu verilere bakarak satınalmaya çok önem vermektedir.

Bu motor ile uzun yolda ışık yakana kadar sabırla kullanıpta 1200 km yi gören insan sayısı bir elin parmakları kadar yoktur tahminimce. Eğer imkanınız olursa depoyu doldurup deneyin göreceksinizki o değeri asla yakalayamıyacaksınız. Eğer o değeri yakalama şansınız olursa 48 litre/ 2,7 =1777 km yol yapmış olacaksınız demektir.Buda yaklaşık % 44 daha az tüketim değeri.

İnternet ortamında yazılanları yüzlerce hatta binlerce insan okuyor ve rakamları görüncede ya komplekse kapılıyor yada gidip araçlarında arıza var diye kurcalattırıyorlar ve bir sürü gereksiz para ve zaman harcıyorlar. Ben bakımlarımı 90,000 km boyunca 15,000 de bir yaptırdım.Yetkili servisin kullandığı standart parçaları kullandım ve aracımın ne ölçtüğüm tüketimi ne performansı hiç değişmedi yada ben hissedemedim çok fazla. Zaman ile araçta ufak bir performans düşüşü oldu okadar. Son 2 yılda emekli olduğumdan kullanımım çok azaldı,hiç bir ölçümleme yapmıyorum. Sadece bu bayramda baktığımda köprü yolu yoğun trafikte Yol bilgisayarı 10 -11 litreleri açık trafiktede 70-80 km ile giderken 3,5 litreleri gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Ben 89,000 km ye kadar ayda 3,5 depo depo kullandığımdan genelde sayacı reset' leyerek vede fulleyerek mazot almışımdır. Yol bilgisayarı Ort.yakıt tüketim rakamı genelde 0,4-0,5 litre gerçek tüketimin her zaman altında göstermiştir. Işık yandığında gepo 48-49 litre civarı alır ve B.taş - Tuzla - B.taş güzergahında ortalama 800 -850 km yol yapmışımdır. Ölçtüğüm tüketimde 5,5-5,7 litre arasında değişirdi. Yol bilgisayarıda 5 - 5,2 arasında gösteriyordu.Her zaman bu rakam aynı çıkmıştır. Yazın klima açık kışın motor soğukken hiç değişmedi. Bu arada klima 0,2 litreden fazlada etkilemiyor öyle yazıldığı gibi 0,5-1 litre değil. İşim devamlı hesap ile ilgili olduğundan verdiğim rakamların hepsi ölçümlenmiş değerlerdir. Mazotlarda Hep aynı 2 opet istasyonundan alınmıştır.

C- max düz vites katalog değeri Şehir dışı 4,1 yazar.Focus u araştırdım biraz bulamadım ama 3,9 diye hatırlıyorum.Bu 4,1 yada 3,9 değerleri üreticilerin net yakıt ölçümlemeleridir ve ideal şartlarda yapılan testlerdir. Bu test yapılan araba ve ortamı bizlerin temin etmesi de oldukça kolay değildir.Bu işide profösyonel kişilerin yapması doğaldır. Çünkü bu çıkan veriler araçların katalog değerlerini oluşturacak ve dünyada yaşayan insanların % 80-90 nı günümüz şartlarında bu verilere bakarak satınalmaya çok önem vermektedir.

Bu motor ile uzun yolda ışık yakana kadar sabırla kullanıpta 1200 km yi gören insan sayısı bir elin parmakları kadar yoktur tahminimce. Eğer imkanınız olursa depoyu doldurup deneyin göreceksinizki o değeri asla yakalayamıyacaksınız. Eğer o değeri yakalama şansınız olursa 48 litre/ 2,7 =1777 km yol yapmış olacaksınız demektir.Buda yaklaşık % 44 daha az tüketim değeri.

İnternet ortamında yazılanları yüzlerce hatta binlerce insan okuyor ve rakamları görüncede ya komplekse kapılıyor yada gidip araçlarında arıza var diye kurcalattırıyorlar ve bir sürü gereksiz para ve zaman harcıyorlar. Ben bakımlarımı 90,000 km boyunca 15,000 de bir yaptırdım.Yetkili servisin kullandığı standart parçaları kullandım ve aracımın ne ölçtüğüm tüketimi ne performansı hiç değişmedi yada ben hissedemedim çok fazla. Zaman ile araçta ufak bir performans düşüşü oldu okadar. Son 2 yılda emekli olduğumdan kullanımım çok azaldı,hiç bir ölçümleme yapmıyorum. Sadece bu bayramda baktığımda köprü yolu yoğun trafikte Yol bilgisayarı 10 -11 litreleri açık trafiktede 70-80 km ile giderken 3,5 litreleri gösteriyordu.

Sanırım ikimizde beşiktaş'ta oturuyoruz birbirimize çok yakın olmamız lazım. Bende Fulya da oturuyorum. İstediğiniz bir zaman gece yollar boş iken 100km lik şehir dışı sayılabilecek bir parkurda bunu deneyebiliriz. Benim depom sürekli tam dolu durumdadır ve bu şekilde çok kolay test etmiş oluruz. Araç teknik verilerinde ise yöntem bu şekildedir,

Testler 20-30C dış sıcaklıkta bir laboratuar ortamında, kayan bir platform üzerinde (araç sabit, muhtemelen dyno cihazı tarzı) yapılıyor.

Şehir içi ölçümleri:

Test yapılan aracın motoru soğuk oluyor.

Toplamda 4km'lik bir mesafe ortalama 19km/h ve en fazla 50km/h'lık süratler ile hızlanma/yavaşlama/sabit hız/rölanti karma şeklinde yapılıyor.

Şehir Dışı ölçümleri:

Şehir içi ölçüm testinin devamı olarak yapılıyor.

Toplam 7km'lik mesafe de, ortalama 63km/h ve en fazla 120km/h'lık sürat ile %50 sabit hız ve %50 değişken hız ile ölçüm yapılıyor

Ayrıca teknik veriler yanılmaya müsaittir çünkü ben aracımı 80-100km gibi hızlarda kullanıyordum.140km gibi bir hızda yol bilgisayarını sıfırladığımda aldığım değer 4.5lt/100km idi.

Hepimizin rahatlaması açısından bu ortalama tüketimi hemen yarın gece 00:00 da edirne otobanına doğru 50km gidip yeniden dönmek üzere yapalım derim.

Sühacım, 2 sene evvel bu konuları konuşmuştuk. Geçmiş mesajları karıştırmak lazım. O zamanlar benim BiLo da chipliydi. İstanbul'dan Antalya'ya gidiş gelişimde, 90'ı geçmeden o kadar ekonomik kullanmıştım ki, yol bilgisayarı 3 lü değerler verirken gerçek tüketimim 4küsur litreden aşağı inmemişti. Yani; Chipten sonra maalesef yol bilgisayarı ile gerçek tüketim birbirini tutmuyor. Chip yol bilgisayarını yanıltıyor. Tam full depoyu bitirene kadar chipliyken maksimum 800-850 km gidebiliyordum. Chipi sildirdikten sonra 1100 km gidebiliyorum.

100 km 2.7 lt yakan bir araç tam depo ile (yaklaşık 50 lt) 1850 km gitmesi lazım. Aracında yol bilgisayarı yokmuş gibi hesap yaparsan daha gerçekci veriler elde edersin. Hazır uzun yoldasın, bunu dene istersen. Ağzına kadar fulle, gidebildiğin kadar gitmeye çalış. Ben de merak ettim.

Sefa abi biliyorum sen daha önceden yanıltıyor diye yazıyordun. Bende sırf bu yazını test etmek için defalarce denedim dolu depo ile 100km testini ama yol bilgisayarının yanılma payını çok az gördüm. Örneğin yol bilgisayarında 9.6lt yazıyor iken ben gerçek değer 9.7lt idi. Senin içinde uygun ise abi bu olayı deniyelim bir an önce derim.

Mekan olarak ise havaalanın karşısındaki shell den doldururuz, mahbutbey gişelerden geçip edirne istikametine doğru biraz yol alıp yeniden geri gelip tekrar doldururuz.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu arada ne hikmet ise bundan önceki aracımda çektiğim vidyo yu da buldum. Ne hikmet ise değerler yine hemen hemen aynı ;) Bu araçtada powerbox denen bir ürün vardı ;)

http://www.sdemirtas.com/seat.mp4

Tarih yılbaşı günü 1 ocak saat sabah 7 civarı E5 cevizlibağ düzlüğü

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Süha Kardeşim,

Komşu sayılırmışız. Bende Darphane yanındayım. Siz araba konusuna oldukça hakim birisiniz teknik olarakta bilgi olarakta. Benim anlatmak istediğim yılda milyonlarca araç satan otomobil firmalarından bir tanesi 50- 53 litre mazot ile bırakın 1850 km yi 1500 km yol katedecek bir yazılım yapmayı becermek istese yapamazmı? 1500 km yapan aracın nasıl bir satış rakamı yakalayacağını ben tahmin bile edemem. Bende Sefa Bey, gibi 800-850 km leri ancak görüyorum 1000 km nin yanına yaklaşamadım bile. Hadi benim araç C-max cvt biraz kilolu vede aero dinamik yapısı sizinkilerden yüksek yani iyi değil. Cvt de yakıtın artmasına sebeb oluyor.Sıksam 900 oluyor yanaşıyorum 49 litre alıyor.5,4 benim için oldukça makul. Çünkü toplamda 900 km içinde hiç 90 ile gitmiyorum.yol boş olursa 150-160 lara çıktığım çok oluyor.

Sizin çekimlerdeki rakamları sizinle tartışmıyorum 2,7 göstermesine itirazımda yok. Bende 80-90 arası gittiğimde araç 3,5 gösteriyor ama yanlış gösteriyor. Bu rakam azaldıkça hata oranı ters orantılı artıyor. Ben yol bilgisayarı denen o zımpırtı nın normal bilgisayarda exelde yapılan hesap gibi sağlıklı olmadığını söylüyorum.Depoyu fulleyin dolaşın 90 km hızlarda hiç olmazsa en az 500-600 km dönün aynı şartlarda dolum yapın fark tam neticeyi verecektir.

Sefa Bey Chip olayını neden iptal ettiniz? Pm atıyorum ama dolu diyorda...Performans için yaptırmak istiyordum ama Cvt olunca kafam karışıyor. Şanzıman zaten sorun çıkartmaya meyilli ama benim şimdilik şikayetim yokta...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

320 Milyona 1.200 km yakın yol Yaptım (Shell GTL) Bayramda Full gezerek geçirdim + 2 şişe Berner Yakıt Katkısı kullandım.

Gtl bulduğunuz yerde son defa fulleyin. İstasyonlardan kalkmaya başlamış bile. Kar marjı azalınca nerde kaldı tüketici sevgisi :cray:

km'de yaklaşık 0.26 krş.a tekabül eder Can, muhtemelen senin aracın 1.8 oluşu ve hızınla ilgilidir ama, yinede aklıma takılmadı değil hani. normal mi bu sarfiyat.?

6,8 litre o araç için bence makul bir rakam.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bunu 100 km için değil de full depo için yapalım. Varsın test 1-2 hafta sürsün. Ağzına kadar fulle ve tüm verileri sıfırla. Yol bilgisayarı "20 km kaldı" gösterene kadar kullan. Bakalım 1 depo seni kaç km götürecek. Bu değere göre yorum yapmak daha doğru olur.

Ben her yakıt alışımda ağzına kadar fulletirim ve bitene kadar da almam. Değerleri de sıfırlarım. Depo bitene kadar değiştirmem. 3-4 senedir bunu alışkanlık haline getirdim. Yani her depom bir test denebilir. 1 depo ile 850-950 km leri bulduğumda herşey yolunda derim. 750'li km lere indiğimde bakım zamanı gelmiş derim, 1000 km'yi geçtiğimde kendimle gurur duyarım... vs.

Ek; Biliyorsun, 2 sene kadar chipli kullandım. Chipliyken 1 depo 650 km de biterdi. Bir ara otobanda basmıştım, 1 depom 550 km'de bitmişti. Ama yol bilgisayarım gayet düşük değerler gösteriyordu. Ama inşaallah sen haklısındır. 1 depoyu 2.7 ortalama ile bitirebilirsen (toplam 1850 km civarı yol alırsan) bu müthiş bir rekor olur.

Sefa abi tam depo testi yapmam imkansız malesef bu rakamlara çok dayanan bir insan değilim. Anca 100km şehir dışı testi yapabilirim ;) Adanadan Mersine 2.7lt ile geldim gece zamanım boldu denedim ;) bir daha bunu nerde denerim bilemem yanımdan 88 model toros geçince insan kendine yediremiyor ;) Benim şehir içi ortalamam en az 7.5lt oluyor oda uzun yol yaparsam düşüyor malesef.

Çağlar abi florasanı aldığında uzun yola çıkmıştı, döndüğünde konuştuğumuzda tam hatırlamıyorum ama şu rakamlardan birini sölemişti. 1 Depo ile ya 1600km yada 1800km gittim demişti.

Not: bu arada lastik ölçülerim 195/65/15 - UG7

Süha Kardeşim,

Komşu sayılırmışız. Bende Darphane yanındayım. Siz araba konusuna oldukça hakim birisiniz teknik olarakta bilgi olarakta. Benim anlatmak istediğim yılda milyonlarca araç satan otomobil firmalarından bir tanesi 50- 53 litre mazot ile bırakın 1850 km yi 1500 km yol katedecek bir yazılım yapmayı becermek istese yapamazmı? 1500 km yapan aracın nasıl bir satış rakamı yakalayacağını ben tahmin bile edemem. Bende Sefa Bey, gibi 800-850 km leri ancak görüyorum 1000 km nin yanına yaklaşamadım bile. Hadi benim araç C-max cvt biraz kilolu vede aero dinamik yapısı sizinkilerden yüksek yani iyi değil. Cvt de yakıtın artmasına sebeb oluyor.Sıksam 900 oluyor yanaşıyorum 49 litre alıyor.5,4 benim için oldukça makul. Çünkü toplamda 900 km içinde hiç 90 ile gitmiyorum.yol boş olursa 150-160 lara çıktığım çok oluyor.

Sizin çekimlerdeki rakamları sizinle tartışmıyorum 2,7 göstermesine itirazımda yok. Bende 80-90 arası gittiğimde araç 3,5 gösteriyor ama yanlış gösteriyor. Bu rakam azaldıkça hata oranı ters orantılı artıyor. Ben yol bilgisayarı denen o zımpırtı nın normal bilgisayarda exelde yapılan hesap gibi sağlıklı olmadığını söylüyorum.Depoyu fulleyin dolaşın 90 km hızlarda hiç olmazsa en az 500-600 km dönün aynı şartlarda dolum yapın fark tam neticeyi verecektir.

Sefa Bey Chip olayını neden iptal ettiniz? Pm atıyorum ama dolu diyorda...Performans için yaptırmak istiyordum ama Cvt olunca kafam karışıyor. Şanzıman zaten sorun çıkartmaya meyilli ama benim şimdilik şikayetim yokta...

geçen hafta 3260km yol yaptım bu hızlarda uzun süre gitmek gerçekten benim için imkansız.Ortalama hızım şehir dışında 160-170 den aşağı düşmüyor ancak 100km testi yapabilirim :) 1 depo yakıt ile 600km benim için güzel bir rakamdır, 2.0 130hp mondeo gücünde ama yarı parası yakıt ile ilerliyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Küçükşahin

İstanbul şehir içinde maksimum 6,6 lt şehir dışı şu ana kadar yakaladığım endüşük değer 3,7 lt. Ben gayet menunum yakışından.

Murat bey maaşallah diyelim, benim araç için hayal bu değerler. acaba makyajlı focusta ayarlarda bi fark olabilir mi? Fark varsa bizde yaptıralım bu ayardan :D

Yorum bağlantısı
Ali Küçükşahin

Yaklaşık olarak 3500km yol yaptım. Tempomu 80-100km arasında ayarlarsam ortalama yakıt tüketimi 2.7lt/100km oluyor. Yazılımın güzelliği işte lakin yüklenirsem ortalamayı 160-220 arasına çekersem 8lt/100km oluyor.

süha bey merhaba,

bu yazılımdan kastınız nedir, tam olarak ne yapılıyor, ekonomi tercih edildiği zaman performans düşüyor mu, maliyeti nedir?

birde ankaradaki arkadaşlardan yaptıran varsa tavsiye tavsiye bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Alagöz

tdci focus un şehir içinde 30 kuruş civarında tüketmesi sanıyorum normal öyle değil mi?

zira ben tam depo ile 700 km civarında yol gidiyorum bu da yaklaşık olarak 28 - 30 kuruş ediyor.

yani 7lt/100km sanırım iyi bir değer. (km: 197,000. Focus TDCI 2006 109bg.)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

süha bey merhaba,

bu yazılımdan kastınız nedir, tam olarak ne yapılıyor, ekonomi tercih edildiği zaman performans düşüyor mu, maliyeti nedir?

birde ankaradaki arkadaşlardan yaptıran varsa tavsiye tavsiye bekliyorum...

işin özeti fabrikanın tolerans olarak bırakmış olduğu değeler açılıyor. Örneğin bir 1.6 tdci 109hp focus 150hp ye kadar açılıyor ama ne kadar olumsuz bir etki oluşuyor onu kestirmek zor. Sonuç olarak beygir ve Tork artışı sağlanıyor. Bu şekilde arabanızın hızlanması artıyor bana bu yeterli iken birde tasarrufu nasıl diye denediğimde yukarda bahsettiğim değere ulaştım. ARacım şuanda 136hp 336NM Tork.

Fatih bey, ben chipimden çok memnundum. Yaklaşık 100bin km kadar chipli kullandım fakat orjinal yazılıma kendi isteğimle döndüm. Birincisi, eşim otobanda bile 110 km'yi geçirtmiyor. Kardeşini trafik kazasında kaybettiği için bu konuda çok sert. Bu nedenle gücün bir önemi kalmadı benim için. İkincisi, iş yerim ile evimin arası yaklaşık 100 km. Git gel her gün 200 km yol yapıyorum. Yakıt ekonomisi daha ön plana geçti. Ama şehir içine hiç bulaşmadan otobandan gidip geldiğim için bu yol bana çok zevk veriyor. Evim ıspartakule gişelerinin yanında. Evden çıkıp hemen otobana bağlanıyorum, arkama yaslanıyorum, müziğimi açıyorum, 110 a sabitliyorum, yol nasıl bitiyor anlamıyorum :)

Ek; Fakat, eski bekar ve çılgın ben olsam yarın gider chipletirim :)

Sefa abi sen yazılımı gazihan da yaptırdın galiba ?

Bu işlemden sonra Turbo basıncı ne idi ?

Tork ne oldu?

kaç hp güç alındı hangi dyno da ? veya dyno çıktısı var mı bu bana çok lazım ?

700 km gidince, 49 litre alınca depo tekrar dolmuş oluyor mu?

ben kalan km mesafesi "0" olunca tam 50lt mazot alıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Alagöz

700 km gidince, 49 litre alınca depo tekrar dolmuş oluyor mu?

çağlar bey inanın hiç litreye bakmıyorum. her seferinde tam dolu alıyorum. bizim araç otomattan alıyor yakıtı zaten. litresine de bakarım ama. fakat her seferinde benzer tutarlar fatura ediliyor. sanırım dolmuş oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Röno yapmış, 1.6 dci: 130 Ps/330Nm , fabrika çıkışı, gidip bi laylon daha aldıracaklar bana :seytan:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...