İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mehmet Polat

Sabah akşam kısa mesafe (7+7 km)

Ort.hız: 27 km

Alınan Yakıt: 47,20 l

Litre fiyatı: 3,39 tl

Katedilen mesafe: 687 km

Ort.gerç.tüketim: 6,87

Yol Bilgisayarı :6,1

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Ortalama hız 20 ve altı

Ortalama tüketim 7.5 litre fix hiç değişmez ☺

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Korkuteli ndeyken benim de öyleydi. Hep kısa mesafe olunca 8 üstü de oluyor kışın :)

Yorum bağlantısı
Muhterem Çiftçi

Evet doğru

Ortalama hız benim 22 şu an

Pompa ölçümü 7.3 litre

Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Sabah akşam kısa mesafe (6+6 km)
Ort.hız: 24 km
Alınan Yakıt: 35,50 l (130 tl)
Litre fiyatı: 3,66 tl
Katedilen mesafe: 660 km
Ort.gerç.tüketim: 5,3 l
Yol Bilgisayarı :5 l

km:19,7 kuruş

Böyle güzel veri almışken paylaşayım aracım kısa yol,şehir içinde çok yakıyor sanıyordum yakmıyormuş nasıl oldu bende anlamadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim grafikler bunlar...

Screenshot_2015-12-20-22-04-44-1_zpspdho

Yazın grafiğin yükselmesinin yegane sebebi öz abimden etkilenerek bir müddet agresif kullanmam... :)

Screenshot_2015-12-20-22-05-28-1_zpsti0s

Bütün maliyetleri yazınca araba kullanmanın bayağı maliyetli olduğunu idrak edebildim!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Böyle güzel veri almışken paylaşayım aracım kısa yol,şehir içinde çok yakıyor sanıyordum yakmıyormuş nasıl oldu bende anlamadım.

Tebrikler, olağanüstü veriler, bu kış şartlarında. Benim araçta sorun mu var aceba?
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yb 7 litre diyor benim. Ortalama hız yaklaşık aynıdır bakmadim. Benim yol 2+2 km ama bu kadar fark eder mi bilemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Yb 7 litre diyor benim. Ortalama hız yaklaşık aynıdır bakmadim. Benim yol 2+2 km ama bu kadar fark eder mi bilemedim.

Benim verilere bakınca gayet normal.
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT
(düzenlendi)

Tebrikler, olağanüstü veriler, bu kış şartlarında. Benim araçta sorun mu var aceba?

Emre hocamın verileri de buna yakın sanırım gerçi muğlada sıcak :)

Şöyle söyleyeyim kasım başı ile aralık ortası arası veriler.yani kasım ayı çok kış sayılmaz buralarda sıfırın altına yeni yeni düşmeye başladı.

Açıkcası bende burda verileri görüp kıskanıyordum hiç kendiminkini detaylı hesaplamamıştım nasıl oldu ben de anlamadım bir yerde hesaplama yanlışı yapmıyorumdur umarım.

Depo fullendi 660 km yaptıktan sonra mazot aldım 130 tl aldı ancak depo.

Birde 90 lık dizel ile 110 luk arası yakıt  tüketimi farkı olurmu sizce?

tarihinde Ömer ÖZKURT tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

660/(6+6) ise yanı 55 iş günü (2 ay) bir depo yakıt ise süper. Diğer türlü arada farklı güzergahlar varsa normal.
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

660/(6+6) ise yanı 55 iş günü (2 ay) bir depo yakıt ise süper. Diğer türlü arada farklı güzergahlar varsa normal.

Ahmet hocam 50 günde  yapmışım bu yolu.

Tabi her gün işe gitmiyorum arada da çarşıya gitim  haftada bir ya da 10 günde bir desek  15+15 de şehir içi gezmişimdir.Ama uzun yol,şehir dışına çıkmadım.Artı olarak büyük bir site içinde market,komşu ziyareti vb. içinde 1+1 km de  gidip geldiğimde çok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Fabrika verilerine göre; 90'lık ve 109'luk motorların şehiriçi tüketim verisi 5,9 olarak görünüyor.

Bahsettiğin miktara göre (unutulan ilave az miktar yakıt alımı vs. yoksa) veriler hakikaten süper.  Normalde kısa mesafe kullanımla, motor henüz ısınmadan menzile varılmasına rağmen, fabrika verisinden bile daha iyi bir tüketim....

Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT
(düzenlendi)

Yok mehmet hocam arada yakıt alma yok aracı kimseye vermedim.

Kurallar gereği 40-50 yi geçip agresif kullanamadım.hatta kimi bölgelerde  20 yi geçemiyorsun ortalama hızda 24 zaten.

Hocam 3,2 lt -3,5 lt  yakanlar var var uzun yolda ona göre normal değil mi çok ta ağır kış şartları yoktu.

tarihinde Ömer ÖZKURT tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

O zaman dediğim gibi süper değerler, uzun yolda 110 sabit hızla 5 litre yakiyorum ben :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Ahmet Öğretmenim bence siz agresif kullanıyorsunuz.

Bir depo ile 1200 km gidenler,  3,2 lt yakanlar var uzun yolda.

Belki de dediğim gibi 90 lıklar az yakıyordur.

Arabamı seviyorum  yakıt bence araba alırken dikkat edilecek en önemli unsur hele birde dizel performansı olunca.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Doğrudur. Hız sınırını aşmam ama o hıza da en kısa sürede çıkmak isterim :) ayrıca dpf li euro 5 lerden değil benim araç oda fark ettiriyor sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben yazın kasarak Ordu-Giresun arasında 3.5 lt leri görmüştüm(3,4 lt gidiş, 3,6 lt geliş gibi), hayal değil de sabretmek büyük marefet :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bugün yine hesapladım yarım depo 444 km gitmişim. Yarısı bugün Marmarise git gel oldu, diğer yarısı ise araba ısınmadan stop ederek oldu hep.. Ortalama 5,5 lt sanırım 86 tl. Yb 5.0'a düşmüştü bugün Marmaristen geldiğimde. Dalamanda pek yapamıyorum da Fethiye gibi yerlerde hız sınırı 50 olunca ben de az yaktırıyorum :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Ömer ben yazın da dahil hiç 5 lt leri göremedim. Bu aralar sabah -2, -3 derecelerde çalıştırıp 3-4 dk sonra yola çıkıyorum. 7 km gidiyorum. Akşam aynı şekilde dönüyorum. Bu durumda ortalama tüketim 6,5 lt civarında oluyor. Biraz daha kasmam gerek galiba...

Köksal çok iyi değerler yakalamissin. Yazın ben de rekor denemeleri yapacağım. ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Mehmet hocam kışın normal ama yazında 5 leri göremedim diyorsanız dikkatli kullandığınız halde bence bir sıkıntı var.

Hava filtresini orjinali ile değiştirmenizi öneririm eğer değil ise.Ve uzun zaman oldu ise değişmeyeli.Kaç devirde kullanıyorsunuz?

Daha tecrübeli arkadaşlarımız başka önerilerde bulunacaktır.Uzun yol değerleriniz nasıl?

Aracınız yeni ise yavaş yavaş dilinden anlayacaksınız diye düşünüyorum.Hele uzun yolda 3,5-4 lt leri görünce keyfiniz 10 numara olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Ömer bu benim ilk dizel aracim ve 9 aydır kullanıyorum. 2000-2200 devirde vites yukseltiyorum. Genelde sakin kullansamda, zaman zaman trafik durumuna göre agresif/seri kullanırım. Yağ, filtreler vs.yıllık bakım yakin zamanda yapıldı. Biraz daha kullanıma özen göstereyim bakalım sonuç ne olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Uzun bir aradan sonra araç kulanımım yine artmaya başladı bu aralar. Kocaeli - İstanbul arası uzun yol+şehir içi karışık kullanım 43 km ort.ile 5,6- 6 civarı dolaşıyorum. 10 yıl önce sıfır aldığımdada aynıydı 117,000 km.dede aynı.sadece uzun yol yapınca 100 km hızı geçmezsem 5 litre altına iniyorum. Kısa mesafeli kullanım ve ş.içi çoğaldıkça 7-9 litre arasında çok rahat yakıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ömer bu benim ilk dizel aracim ve 9 aydır kullanıyorum. 2000-2200 devirde vites yukseltiyorum. Genelde sakin kullansamda, zaman zaman trafik durumuna göre agresif/seri kullanırım. Yağ, filtreler vs.yıllık bakım yakin zamanda yapıldı. Biraz daha kullanıma özen göstereyim bakalım sonuç ne olacak?

Abi hiç kasmana gerek yok, bende çok kastım. Arkadaşlar 4.9 la gezdiklerini söyleyince bende senin gibi düşünmeye başlamıştım. Abi arabaya alışma sürecin var, arabanın da sana. Ben buna inananlardanım. Yaklaşık 1 yılın sonunda yazın 4.8 kışın ise 5.2'lerde gezmeye başladım. Şu aralar galiba aramızda yine bir anlaşmazlık var, biraz arttı ama bende sanırım bu aralar biraz agresif kullanıyorum 5.7'lerde geziyorum :)

tarihinde Tolgahan Saglam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...