İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Fehim Fevzioğlu

Ben Bulgaristana giderken deniyorum.Otobanda 120 km geçmessem ortalama 5 lt harcıyor İstabul trafiği dahil.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Istanbul Samsun çarşamba ilçesine kadar 775 km yol geldim 2 yetişkin 1 çocuk 1 bebek bagaj full klima yolun yarısında açık.

Gebze-Bolu otoban genelde 130-140 km cc ile 126 km ortalama

Bolu samsun arası 100-120 arası cc ile yakıt alırken ortalama 100 km oldu,

Alınan yakıt 42.2 lt

Yol 775 km

Ortalama hız 100 km

Tutar 165 tl

Ortalama tüketim 4.9 lt

Pompa değeri 5.45 lt

Yakıt shell fuel save

Isin ilginci anlık tüketim 130 ve 140 km de aynı gösteriyordu(6 lt düz yolda) onu görünce 140 a çıktım:)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Şu 1 aylık dönemde. Toplamda 200 km kadar şehiriçi. Yol bilgisayarı bende genelde 0.4 az gösteriyor.

VLApgy.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Yapılan yol 896 km

alınan yakıt 52.5 litre

yakıt total excellium

litre fiyati 3.76

tutar 197 tl

Km basına 22 krs ortalama hız 27 bir kere uzun yola cikildi 100 km kalanı şehir içi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Okaygil

Arkadaşlar 2005 ford focus 1.6 tdci ghia sahibiyim. 3 gün önce antalyadan izmire tam 505 km yaptım. Yolculuğa başlarken fulledim depomu. Kontağı kapattığımda sadece ceyrek depo mazot görünüyordu. Yol bilgisayarı ortalama 5.3 lt/100 km, ortalama hız 62 km görünüyor. Yolculuk boyunca 110-130 km civarında, bagaj dolu, klima ful açık olacak sekilde iki kişiydik. Eger ibreye bakacak olursak ortalamam reelde 7.7 lt/100 km'ye denk geliyor. Nerede sıkıntı yaşıyorum anlamadim. Bu arada kalan km 378 km görünüyor. Yardımlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Sağlıklı düşünebilmek için pompa ölçümü yapmanızda fayda var yani ibreyle ölçüm sağlıklı değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Arkadaşlar 2005 ford focus 1.6 tdci ghia sahibiyim. 3 gün önce antalyadan izmire tam 505 km yaptım. Yolculuğa başlarken fulledim depomu. Kontağı kapattığımda sadece ceyrek depo mazot görünüyordu. Yol bilgisayarı ortalama 5.3 lt/100 km, ortalama hız 62 km görünüyor. Yolculuk boyunca 110-130 km civarında, bagaj dolu, klima ful açık olacak sekilde iki kişiydik. Eger ibreye bakacak olursak ortalamam reelde 7.7 lt/100 km'ye denk geliyor. Nerede sıkıntı yaşıyorum anlamadim. Bu arada kalan km 378 km görünüyor. Yardımlarınızı bekliyorum

Muhtemelen 6 lt civarı çıkacaktır pompa değeri, tekrar fullemekte fayda var. focuslarda yol bilgisayarı pek tutmuyor.

Yorum bağlantısı

Fazla yakmış..Bunun birçok etken sebebi vardır.

Mazot filtresi 2 bakımda bir değişir mi ?

Hava filtresi 5000 km'de bir değişir mi ?

Yakıtı nereden alıyorsunuz ?

Enjektörlerinizi hiç kontrol ettirdiniz mi ?

Aynı aracın 2006 modelinden bende de var,İstanbul - Eskişehir + Eskişehir - İstanbul yaparım devamlı gidiş geliş yaklaşık 700 km ve 3 çeyrek yakıtım gider neredeyse.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Okaygil

Araç 106 bin km'de full servis bakımlı. Kazası belası yok. Herseyi orijinal. 1 parça boya haricinde sağlam diye aldım. Biraz piyasasının üstünde para ödedim bu yüzden. Fakat yakit ibresi beni arabadan soguttu desem yeridir. Bu kadar yakacağını bende tahmin etmiyordum. Yakıtı her zaman shell'den alırım. Aracı alırken tüm servis evraklarını aldım. Nazilli ford bayisinden teyit ettirdim. Bu haftasonu Söke'ye gidip geleceğim. Yakıt bitince kac km olduğuna bakacağım. Ya samandira bozuk yada enjektör borularinin ucundaki o-ringlerden biri mazot kaçırıyor diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı

Araç 106 bin km'de full servis bakımlı. Kazası belası yok. Herseyi orijinal. 1 parça boya haricinde sağlam diye aldım. Biraz piyasasının üstünde para ödedim bu yüzden. Fakat yakit ibresi beni arabadan soguttu desem yeridir. Bu kadar yakacağını bende tahmin etmiyordum. Yakıtı her zaman shell'den alırım. Aracı alırken tüm servis evraklarını aldım. Nazilli ford bayisinden teyit ettirdim. Bu haftasonu Söke'ye gidip geleceğim. Yakıt bitince kac km olduğuna bakacağım. Ya samandira bozuk yada enjektör borularinin ucundaki o-ringlerden biri mazot kaçırıyor diye düşünüyorum

Duman atıyor mu aracınız ?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Okaygil

Aracı alırken bir arabayla arkasından 3 km kadar takip ettik. Ne beyaz nede siyah duman görünmüyor. Enjektörlerde patlak yok.

Yorum bağlantısı

Aracı alırken bir arabayla arkasından 3 km kadar takip ettik. Ne beyaz nede siyah duman görünmüyor. Enjektörlerde patlak yok.

Enjektörlerde patlak olmadığını nasıl anladınız ? Hiç teste tabi tutuldu mu ?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Okaygil

Expertize sokuldu, yetkili seviste diagnostic programı baglandi. Enjektör basıncında problem olsa görünürdü diye düşünüyorum. Simdiye kadar maf sensörü arızası verdi. Arac kendini korumaya alınca çağırdık servisi gelip temizlediler

Yorum bağlantısı
Rıdvan Okaygil

Volvo is makinalarının tüm diagnostik programlarını kullanıyorum. Volvolarda enjektör testi; Enjektörleri tek tek kapamak suretiyle yapılır. Enjektör kapatınca motor vuruntuya başlıyorsa enjektör sağlamdır. Motor sesinde degisiklik olmuyor ve vuruntu yapmiyorsa enjektör patlaktır. Yanma düzeni degisince yanma olmayan piston vuruntu yapar. O gün motoru çalıştırıp herseye baktılar. Usta problem yok dedi

Yorum bağlantısı

Expertize sokuldu, yetkili seviste diagnostic programı baglandi. Enjektör basıncında problem olsa görünürdü diye düşünüyorum. Simdiye kadar maf sensörü arızası verdi. Arac kendini korumaya alınca çağırdık servisi gelip temizlediler

Enjektörlerin kendine has teste tabi tutulması ayrıdır,ve bu işlemde yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Volvo is makinalarının tüm diagnostik programlarını kullanıyorum. Volvolarda enjektör testi; Enjektörleri tek tek kapamak suretiyle yapılır. Enjektör kapatınca motor vuruntuya başlıyorsa enjektör sağlamdır. Motor sesinde degisiklik olmuyor ve vuruntu yapmiyorsa enjektör patlaktır. Yanma düzeni degisince yanma olmayan piston vuruntu yapar. O gün motoru çalıştırıp herseye baktılar. Usta problem yok dedi

Bende sizin gibi düşünüyordum,taa ki ustam sökene kadar.4 enjektörden 1'i kaynamış ve tıkanmıştı,çok şükür hepsi elden geçti de düzeldi,benim aracımda siyah duman atmıyordu ayrıca.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Okaygil

İşlemin nasıl yapıldığını bilmiyorum detayına vakıf değilim hakan bey. Ama forumda arkadaşların söylediği degerlerle uzaktan yakından alakam yok. Izmirde bu isi ucuza yaptirabilecegim güvenilir bir yer araştırıyorum

Enjektör değişiminin maliyeti nedir hakan bey? Birde bunlarda enjektör set olarak mı değişiyor? Common rail dizellerde enjektorler set olarak değişiyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı

İşlemin nasıl yapıldığını bilmiyorum detayına vakıf değilim hakan bey. Ama forumda arkadaşların söylediği degerlerle uzaktan yakından alakam yok. Izmirde bu isi ucuza yaptirabilecegim güvenilir bir yer araştırıyorum

Rıdvan Bey,forumumuzun anlaşmalı servisi var İzmir'de.Sabri abimize durumu anlatırsanız size yardımcı olacaktır.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/174471-izmir-ustaeller-servis/

Yorum bağlantısı

Yardımınız icin çok teşekkür ederim hakan bey.

Rica ederim,biz bunun için buradayız.

Keyifli forumlar.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
(düzenlendi)

denizli-didim gidiş geliş

yola çıkarken tüm bilgiler sıfırlandı.

yaklaşık 50 km didimde(şehiriçinde) kullanıldı.

malum aydının içinden geçildi yeşil dalga yerine kırmızı dalga yapmışlar sanırım

her ışıkta dur-kalk yaptırdılar benden kaynaklanıyor olsa benim yanımdaki araçlarda aynı şekilde 

ışıklardan bıktık. saat öğlen 11:30 gibi. yer yer klima açık. didime giderken olupta açmamak olmayacağı için.

bunların şehirdışı ortalaması 3.6 sanırım neredeyse yakalıcaktım :fiuw: :fiuw:

seviyorum keratayı :good1:

WpiUdHu.jpg

tarihinde Muhammet Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Istanbul ankara

Giderken çamlıca gişelere gelmeden kayisdagi opette fulledim ankaraya girene kadar ort. Hız 114 km araba 5 kişi bagaj dolu biraz da ank içi gezdim yapılan yol 540 km

Ankara çıkışa yakın bi opet

Alınan yakıt 132 tl

Litre fiyatı 3.91

Y.b ortalaması 5.8

Dönerken ise 2 kişi tek valiz

Ort hız 78 km

Y.b ortalaması 4.8 litre

Yapılan yol 480 km henüz yarı olmadı depo

Full depo 3. Ceyrege inene kadar 320 km yol yaptı

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Ruhsatta kamyonet mi yazıyor ? Yada  takoğraf  falan mı takılı ? 90'ı görmemiş hiç  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ruhsatta kamyonet mi yazıyor ? Yada  takoğraf  falan mı takılı ? 90'ı görmemiş hiç  :D

Hız sınırlarını ihmal etmeyen biri için normal değil mi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Hız sınırlarını ihmal etmeyen biri için normal değil mi? :)

Normal ama hiç mi bölünmüş yol veya otobana girmedin ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...