İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Gürçay Hüseyin

Klimayi kis gunu 15 gunde bir 10 dk calistirmak cok faydalidir

:)

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Adana pozanti 3 kişi 0toyal rampa (bilen bilir )

Pozantı adana toplam 250 km ortalama hız 50 6.1 ltre yol bilgisayar degeri

Pompa degerini de hesaplamak gerekir. Yb verisi yaniltici olabiliyor.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Köksal abi kış günü klimayı neden açıyorsun?  :)

Lodos un olduğu haftasonuydu, garip şekilde 24-25 derece sıcakları gördük bunaldık arabada bildiğin :blush:

Genelde kışın ilk harekette ön cam buhar yaptığından 1-2 dk açarım klimayı, sonra havalandırma ile devam ederim. Hem işim görülsün hem gaz sirkülasyon yapsın hesabı ;)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Pompa degerini de hesaplamak gerekir. Yb verisi yaniltici olabiliyor.

Yaniltici olduğunu biliyorum ama ben de çok ufak farklılık lar oluyor 6.6 ise 6.7 en fazla 7ltre alıyor çok denedim daha önce

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Oyleyse sikinti yok. Her zaman en gercekci deger,pompa degeri oluyor. Benim yb arada sapitiyor mesela..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Taner Akyüz

merhaba arkadaşlar,

biliyorum yeri değil ama en hareketli konu burası olduğu için burayada koymak istedim. ev almak için aracımı satıyorum. 

burada sadece dizel araç almış olmak için alacakların ötesinde markanın sevenleri ve meraklıları olduğu için buralardan birisine gitsin isterim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-2011-model-40bin-km-de-kusursuz-temizlikte-ford-focus-collection-201364473/detay/

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Maşallah çok temiz ama birde titanyum olsa fiyatı focus 3 ile yarışacak :) plaka Korkuteli değil mi? Nerelisin.

Yorum bağlantısı
Taner Akyüz

Her konuya ayni mesaji yazacaksiniz sanirim.

diğer konuya yanlışlıkla yazdım ama mesajı düzenle sekmesi aktif olmadığı için silemedim. rahatsızlık verdiyse kusura bakma.

Maşallah çok temiz ama birde titanyum olsa fiyatı focus 3 ile yarışacak :) plaka Korkuteli değil mi? Nerelisin.

evet plaka korkuteli. antalya'da oturuyorum ama aracın 2. sahibiyim. korkuteli ile ilgim yok.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

diğer konuya yanlışlıkla yazdım ama mesajı düzenle sekmesi aktif olmadığı için silemedim. rahatsızlık verdiyse kusura bakma.

Yok estağfirullah.Böyle her konuya yazmaktansa,satılık ilanı açmanız daha iyi olacaktır..Yine de takdir sizin tabi..

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu arada Taner kardeşim ilanda işaretlenmiş olan esp ve tcs senin arabanda yok bilgin olsun.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

3ca4913bd0f3a849a913686645934ec6.jpg

2 km okula 4 defa gidip gelince sıfırlanmış bilgisayar kafayı yedirir insana :)

depo bitti yine 7 litrelerde geziyoruz...

Yakıt: Shell v power nitro+

Alınan yakıt: 48,65 lt

Yapılan yol: 704 km

Ortalama hız: 24 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 6.9 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi: 6.91 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 26,46 kuruş (3.83 TL/lt)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Shell'in yakıtı biraz fazla olur ama o kadar fark edeceğini zannetmem. Başka bir sorun olması lazım.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Benim aracım dizel focus ama fazla yaktığını düşünüyorum ş.dışı 5,8 6 şehir içi 7 7,5 bakımları herşeyini gününden önce yaptırıyorum yakıtıda shelden alıyorum.

Yakıtı nasıl daha aşağı çekebilirim...

sakin kullanarak. gaza birden degilde yavas yavas basarak hizlanarak. benim sehir ici ortalamam 6.2-6.7 arasi degisir hep. gerek oldugunda sert kullanirim sadece. hep sakin kullanirsam (ki ömür törpüler) 6nin altina düser. 

tabiki yasadiginiz sehir, trafik durumu, yokuslar, hava sicakligi vs bircok daha neden var. 

kayin biraderim cmax2.0tdci ile 12 lt yakiyor mesela. ama kisacik sokagin basinda gazi dipleyip sonunda frene basiyor tekrar :bambam:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba 

Aracım Focus 2 dizel 85,000 de yakıt tüketimi uzun yolda ortalama 5,8 6 ya kadar çıkıyor 5,5 in altına inemiyorum ş.içi ise 7  7,5 yakıyor

bakımlarını zamanından önce yaptırıyorum h.filtresi yağ filtresi 4000 de 5000 de değiştiriyorum keza yağıda öyle ve devamlı devirli 2500 3000 devirde kullanıyorum ama bir türlü yakıt tüketimini düşüremiyorum , 3000 devri geçtiğim tek yer otoban (tem) o kadar ama sanki aracım çok yakıyormuş gibi geliyor bana.

Konu ile ilgili faydalı bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum

birde eklemeyi unutmuşum yakıtı  shel den alıyorum bu olumlu yada olumsuz bir etki yaparmı ?

Murat Bey;

Aynı konudan tekrar açmanıza gerek yok,lütfen tek konu üzerinden devam ediniz.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Merhaba 

Aracım Focus 2 dizel 85,000 de yakıt tüketimi uzun yolda ortalama 5,8 6 ya kadar çıkıyor 5,5 in altına inemiyorum ş.içi ise 7  7,5 yakıyor

bakımlarını zamanından önce yaptırıyorum h.filtresi yağ filtresi 4000 de 5000 de değiştiriyorum keza yağıda öyle ve devamlı devirli 2500 3000 devirde kullanıyorum ama bir türlü yakıt tüketimini düşüremiyorum , 3000 devri geçtiğim tek yer otoban (tem) o kadar ama sanki aracım çok yakıyormuş gibi geliyor bana.

Konu ile ilgili faydalı bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum

birde eklemeyi unutmuşum yakıtı  shel den alıyorum bu olumlu yada olumsuz bir etki yaparmı ?

kullanim devriniz yanlis. 1750-2500 araliginda kullanmaniz gerekir. bu motor maksimum torkunu 1750 devirde verir. mümkün oldugunca 1750 civarinda kullanmak gerekir. devirli kullanmaktan kasit yüksek devir degil, sabit devirde kullanmaktir.

eger köyde, cok toz toprakli biyerde yasamiyorsaniz 4-5binde hava filtresi, ve yag degistirmek size bir katki saglamaz, cebiniz zarar görür sadece

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yeni aldığım 2011 Focus diğerine göre daha ekonomik çıktı.

110-120 km ortalama ile 100 km'de 4,5 lt tüketiyor. 3,8 liradan mazot aldığımızı hesaplarsak uzun yolda 17 kuruş yakıyor. İnanılır gibi değil. Biraz yavaş gitsem, bir depoyla 1000 km'yi görebileceğimi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ortalama Hızım 12 km, tüketimi yazarsam toplumsal infial olabilir :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ortalama Hızım 12 km, tüketimi yazarsam toplumsal infial olabilir :D

Yaz yaz çekinme  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yeni aldığım 2011 Focus diğerine göre daha ekonomik çıktı.

110-120 km ortalama ile 100 km'de 4,5 lt tüketiyor. 3,8 liradan mazot aldığımızı hesaplarsak uzun yolda 17 kuruş yakıyor. İnanılır gibi değil. Biraz yavaş gitsem, bir depoyla 1000 km'yi görebileceğimi düşünüyorum.

Depo ölçümü kaç litre çıktı? Uzun yola bilgisayar az gösteriyor malesef.

Ayrıca yavaş gitmenize gerek yok tüketim gerçekten 4.5 ise 1100 km gitmesi gerek 50 litre depo ile.

Diğeri dediğiniz focus kaç model di?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Depo ölçümü kaç litre çıktı? Uzun yola bilgisayar az gösteriyor malesef.

Ayrıca yavaş gitmenize gerek yok tüketim gerçekten 4.5 ise 1100 km gitmesi gerek 50 litre depo ile.

Diğeri dediğiniz focus kaç model di?

Öteki diye bahsettiğim imzamdaki 2006 109'luk Focus. Depoyu bir daha fullemedim bugün bir fulleyeyim. Fakat Deponun 3/4'ü ile 736 km yapmışım. Bugün eve giderken fulleyince gerçek tüketim ne olacak bir bakayım. Hoş Ankara'da fullediğimde bir kenara not almıştım ama onda şehir içi- şehirler arası karışıktı.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim en düşük 4.6 olmuştu, depo hesabı 5.31 çıkmıştı yol bilgisayarı aldatıyor o yüzden sordum, merakla bekliyorum depo ölçümunu.

Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

a218038d60fd0322bfcb20be2c4dc1ff.jpg

Geçen sene sivas-erzincan arası cekmistik gaza sadece dokunup yokuslarda hic gaza basmadan viteste gidince bu degerlere inmisti tabi ne kadar dogrudur ortalama 1150 felan yapmıştık bi depoyla ama dibine kadar indirmiştik.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim en düşük 4.6 olmuştu, depo hesabı 5.31 çıkmıştı yol bilgisayarı aldatıyor o yüzden sordum, merakla bekliyorum depo ölçümunu.

Az önce doldurdum depoyu. İki dolumda da tabanca atana kadar doldu ekleme yapılmadı.

136,41 TL mazot aldı.
748,6 km yapmış
3.76 TL/lt (OPET)
4,84 lt/100km reel tüketim
4,5 lt/100km yol bilgisayarı 
0,182 krş/km
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...