İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Murat Çeviren

tek yönlü tüketim yanıltıcıdır, gidiş-dönüş verilmeli, rakım farkları belirleyicidir.

Haklısın zaten ben bunu doğru tüketim saymıyorum. bayramın birinci günü yola çıkacam bakalım gidiş ne kadar artacak. Artacak diyorum bu defa 5 rakımdan 1650 rakıma çıkacam. Her halükarda 3,3 ten fazla bir tüketim çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Çongur

Yakıt: Shell V-Power

Alınan yakıt: 48.74 lt
Yapılan yol: 934.3 km
Kalan menzil: 69 km
Ortalama hız: 40 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 5.0 lt/100km
Gerçek yakıt tüketimi5.2 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 23 kuruş (4.38 TL/lt)

Ankara şehir içinde kullandım. Çok sıkışık trafiğe girmedim. Genelde sakin kullandım. 2000 devir bandını tutturmaya çalıştım ve bilindiği üzere Ankara'da trafik sağ şeritten aktığı için sağda kaldım. 

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Mersin'den Van'a 980 km yol yapıp 4,5 lt/100 km depo değerini tutturdum. Rakım farkı 1700 m civarı olup. Daha önceki 3,3 dönüş ortalamasını göz önüne alırsak ortlama gidiş-dönüş 3,9 lt/100 km'dir. 110-120 km hızlarında gittim. Fırsat buldukça radar olmadığına emin olduğum yerlerde 150 ve 170 km hızlarında da gittiğim oldu. Bana göre iyi bir ortalama oldu. Aracın bagajı ve koltukları doluydu. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Mersin'den Van'a 980 km yol yapıp 4,5 lt/100 km depo değerini tutturdum. Rakım farkı 1700 m civarı olup. Daha önceki 3,3 dönüş ortalamasını göz önüne alırsak ortlama gidiş-dönüş 3,9 lt/100 km'dir. 110-120 km hızlarında gittim. Fırsat buldukça radar olmadığına emin olduğum yerlerde 150 ve 170 km hızlarında da gittiğim oldu. Bana göre iyi bir ortalama oldu. Aracın bagajı ve koltukları doluydu.

Keşke birde depo'yu doldurarak ölçüm yapılsaymış. Yol bilgisayarı genelde biraz eksik gösteriyor farkını netleştirirdiniz.
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Merhaba arkadaşlar,

Yakıt: TP

Alınan yakıt: 26 lt
Yapılan yol: 533 km
Kalan menzil: 540 km
Ortalama hız: 72 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4.2 lt/100km
Gerçek yakıt tüketimi: 4.9 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 20 kuruş (4.19 TL/lt)

İzmit Kandıra'dan depo dolduruldu. Tüm yb verileri sıfırlandı. Yol boyunca 100 km hız hiç geçilmedi ve ani hızlanmalardan kaçınıldı. 2 mola verildi.  Varış yeri olan Sinop'ta depo tekrar dolduruldu.Rakım farkını da göz önüne alırsak tüketim ideal gibi geldi bana.Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Selamlar. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Eğer 2-3 kişi + full klima ile yol aldıysanız Cvt'li dizel için 4,9 güzel bir rakam.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Keşke birde depo'yu doldurarak ölçüm yapılsaymış. Yol bilgisayarı genelde biraz eksik gösteriyor farkını netleştirirdiniz.

Benim zaten depo değeri. Bilgisayar da 4,4 gösterdi. Zaten son anda 4,4 e düştü. Sanırım 4,49 gibibir değerdi. 2 basamak olmadığı için net değeri göremiyoruz.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Eğer 2-3 kişi + full klima ile yol aldıysanız Cvt'li dizel için 4,9 güzel bir rakam.

Fatih bey yorum için teşekkürler.Araçta 4 yetişkin ve acayip çakılı bagaj vardı. Güzergahtaki rakım farklarını da dikkate aldığımızda çok iyi bir değer gibi geldi bana.Klima yolun yarısı kadar açık konumdaydı.Selamlar.

Yorum bağlantısı
Oktay Kılıç

Yakıt: PO V-Max Eurodiesel

Alınan yakıt: 44,33 lt
Yapılan yol: 930 km
Kalan menzil: 156 km
Ortalama hız: 72 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4,2 lt/100km
Gerçek yakıt tüketimi: 4,7 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 20 kuruş (4.24 TL/lt)

İstanbul Avcılar'da depo 188 TL ye fullenmiş, dört yetişkin ve bir bebek ile dolu bagajla yola çıkılmıştır. Ordu Çamaş ilçesine girişte yakıt ışığı yandı. Yol boyunca aşırı hızlanmadan kaçınılarak ortalama 100-110 km gidildi. Yaklaşık 400 km klima açık gidildi. Yolculuk sonunda 4,2 lt ortalama tüketim görünüyordu, gerçek tüketim ne kadardır bilmiyorum. Depoyu tekrar fullediğimde 190 TL yakıt aldığına göre gerçek tüketim 4,7 lt olsa gerek. 

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

genelde uzun yolda sabıt hızlarda cok guzel olcumler olmus.sehır ıcı dur kalkı bol degısken hızlar klıma rampalı ortamlı yokmu olcum degerı yazan goremedım :D mayısta aldım aracımı sehır ıcı ortalama 7 lt altında deger gormedım daha.uzun yola cıkıp olcum yapmayı 4 gozle beklıyorum :D 

Yorum bağlantısı
Oktay Kılıç

genelde uzun yolda sabıt hızlarda cok guzel olcumler olmus.sehır ıcı dur kalkı bol degısken hızlar klıma rampalı ortamlı yokmu olcum degerı yazan goremedım :D mayısta aldım aracımı sehır ıcı ortalama 7 lt altında deger gormedım daha.uzun yola cıkıp olcum yapmayı 4 gozle beklıyorum :D

Aracımı bazen işe gidip gelirken (İstanbul'da son zamanların "sürekli" yoğun trafikli bir güzergahında) Avcılar - Yenibosna arasında da kullanıyorum, çok fazla klima kullanmasam da bol dur-kalk yaptığım bu yolda da 6,5 - 7 lt aralığında ortalama. Bu güzergah için bence gayet makul değerler, siz ne düşünürsünüz bilemiyorum tabii :)

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Aracımı bazen işe gidip gelirken (İstanbul'da son zamanların "sürekli" yoğun trafikli bir güzergahında) Avcılar - Yenibosna arasında da kullanıyorum, çok fazla klima kullanmasam da bol dur-kalk yaptığım bu yolda da 6,5 - 7 lt aralığında ortalama. Bu güzergah için bence gayet makul değerler, siz ne düşünürsünüz bilemiyorum tabii :)

Samımı soylıyeyım aracımı kullanırken bazen acıyorum dusuk devırler sureklı dur kalk klıma acık acaba dıyorum motorsıklet alıpta gıtsem garajda yatırsam daha ıyı olmazmı dıyorum kendıme.form sıtesınde olcumlerle  yakıt tuketımlerle ılgılı yorumlara baktıgımda genelde uzun yol sabit hız tam dızel motora uygun şartlar ne olursa olsun sehır ıcı arac kullanımı her motor ıcın yorucu ve yıpratıcı..1,6 dızel motor ıcın sehır ıcı sartlarda 7-8 lt'ler normal demekten baska care yok mazotun lıtresi 4,20 tl olduguna gore km basına 40-50kr...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Araç 2007 Focus SW TDCİ  110'luk. Manavgat-Konya-Manavgat. 483 km 100km ortalama 3.9 lt ortalama hız 66km kalan menzil 555. bol rampalı ve inişli bir yol.Klima kapalı idi.Gidişte yalnızdım.Dönüşte 2 kişi. Shellden en ucuz mazotu aldım.

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Araç 2007 Focus SW TDCİ  110'luk. Manavgat-Konya-Manavgat. 483 km 100km ortalama 3.9 lt ortalama hız 66km kalan menzil 555. bol rampalı ve inişli bir yol.Klima kapalı idi.Gidişte yalnızdım.Dönüşte 2 kişi. Shellden en ucuz mazotu aldım.

Hızına göre gayet güzel bir tüketim. Fordun tüketimi uzun yolda şehir içine nazaran her zaman iyidir.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Hızına göre gayet güzel bir tüketim. Fordun tüketimi uzun yolda şehir içine nazaran her zaman iyidir.

Şu anda Dünya'da üretilen bütün arabalar uzun yolda ama makul süratlerde az yakar bu Ford'a özel bir durum değildir :)

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren
(düzenlendi)

Şu anda Dünya'da üretilen bütün arabalar uzun yolda ama makul süratlerde az yakar bu Ford'a özel bir durum değildir :)

Diğer arabalar çok yakıyor demedim. Ancak birçok marka 1,3 ve 1,4 motor kullanırken ve ağırlığı daha hafif olduğu için onlara nazaran şehir içinde yakışı ile şehir dışında yakışı arasında büyük fark var. Bunun yanında 1,8 ve 2.0 motorlu araççlarda bu fark daha fazladır. Ben Ford kullandığım için Ford'a göre konuştum.

tarihinde Murat Çeviren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Kaya

uzun yolda az yakmakta bişey yok 

her sabah avcılar şirinevler arası 15km yolu 45dk da 6 litre ortalamayla alın bakalım :D 

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

maalesef benim gibi pirpirikli adamın başına iş çıktı, 1,5 aydan beri onla uğraşıyorum. ş.içi 29 km ort. hızla 4,8(depo değeri) yakan araç shell in kendisinin işlettiği istasyondan yakıt almama rağmen tatile çıkınca birden manyaklaştı. 4 yetişkin, full bagaj, full klima, 120-140-160 giderek(çıkış ağırlıklı yol) 5,8 yaktı. ne olursa olsun bu kadar yakmaması lazımdı. işin değişik tarafı her zaman referans değeri aldığım bir nokta vardır. samsun baruthanede bulunan mobese düzlüğünden geçerken 4.vites 70 ile klimasız, 1-3 kişi, sıcak motor, 25 derece civarı, anlık 2,4-2,6 gösteren araç, şimdi aynı şartlarda 3,2 yakmaya başladı. ş.içi ve ş.dışı yakıtlarıda arttı. ankaraya 120 ile git-gel 4,6 yakan araç, orduya 90-100 git-gel 4,8 yaktı. servis de kontrol ettirdim, her yere baktılar, çekiş süper, yazılım son yazılım... bize göre yakıttan, biraz daha kullan olmaz ise bakıma gelince yazılımı tazeleriz dediler, kesinlikle bir şey yok dediler, yağ yeni, filtreler yeni, bakım zamanına daha var, bende bp den bir tam depo yakıt alıp bir tanede würth attım. 350 km oldu, tüketim günden güne düşüyor ancak hala kriz öncesi seviyelere inmedi. beni bilen bilir, araç böyle fazla yakarken benimde normal olmam mümkün değil :biggrin: arada klimada açtığım için pek sağlıklı ölçümde olmuyor. her şey birden bire oldu, ş.içi 29 km ort. hızla 4,8 yakarken gidip shellden doldurup yola çıktım ve şok oldum, hatta yolda bir ara çekişte problem yaşadım. normalde rampaları 160 ile çıkan araç 110 u zor geçer oldu bir ara...sonra düzeldi ama tüketim çok oldu. neyse şu depo bitsin, aynı shellden bir daha alıp bakacağız, hayır, aldığım istasyonu shell işletiyor, yamuk olma ihtimali çok zayıf ama, aynı problemi bizim hasan bayraktarda yaşadı, o da bp den alınca az yaktı, sonumuz hayır olsun, inşallah enjektörlere hasar vermemiştir.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Ruhan abi geçmiş olsun diyelim.Uzun vakittir yazmıyorsunuz zaten foruma.Umarım bir problem yoktur.Ben de yakıttan dolayı olabileceğini düşündüm ama güvenilir diyorsunuz.Neyse şu haliyle bile benim araçtan daha az yakıyor.Artık bende düşüne düşüne pinpirikli oldum abi ya.Gerçi memlekete 4.9 depo değeriyle geldim ama (4 kişi çakılı bagaj 620 km yol İzmit-Sinop) hala düşebilirmiş gibi geliyor değerler.Sakin kullanmaya devam diyelim.Selamlar abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ruhan abi geçmiş olsun diyelim.Uzun vakittir yazmıyorsunuz zaten foruma.Umarım bir problem yoktur.Ben de yakıttan dolayı olabileceğini düşündüm ama güvenilir diyorsunuz.Neyse şu haliyle bile benim araçtan daha az yakıyor.Artık bende düşüne düşüne pinpirikli oldum abi ya.Gerçi memlekete 4.9 depo değeriyle geldim ama (4 kişi çakılı bagaj 620 km yol İzmit-Sinop) hala düşebilirmiş gibi geliyor değerler.Sakin kullanmaya devam diyelim.Selamlar abi.

Cvt şanzıman ile araç düz vitesliden % 10-15 fazla yakmaktadır. Şehir dışı tüketimi katalog değeri 5 (düz 4,1) Sizin değer çok iyi zaten fazla düşünmeye gerek yok :) Bence Rühan hocam çok yaktırıyor bugüne kadar söylememeye çalıştım morali bozulmasın diye :D
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Cvt şanzıman ile araç düz vitesliden % 10-15 fazla yakmaktadır. Şehir dışı tüketimi katalog değeri 5 (düz 4,1) Sizin değer çok iyi zaten fazla düşünmeye gerek yok :) Bence Rühan hocam çok yaktırıyor bugüne kadar söylememeye çalıştım morali bozulmasın diye :D

Anladım Fatih bey teşekkür ederim.Öyleyse gerçekten iyi bi değer yakalamışım.Ruhan hocam bu güne kadar yakamadıklarını artık yakmaya başladı sanırım. :) Ama en kısa zamanda eski (rekor tüketimli) günlere döneriz inşallah.Selamlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Mustafa Çongur

17 kuruşluk zam öncesi depoyu doldurayım dedim.

Ankara dışına hiç çıkmasam da genelde akıcı yolları tercih edince ortalama hızım yüksek oldu.

Yakıt: Shell V-Power

Alınan yakıt: 47.52 lt
Yapılan yol: 928.2 km
Kalan menzil: 116 km
Ortalama hız: 47 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4.8 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi5.1 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 23 kuruş (4.38 TL/lt)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Çanakkale -Elazig 1450 km ve harcadığım yakıt 370 tl. Ortalama 4.9 litre bagaj dolu ve yol boyunca klima full açık. Çoğunlukla 110-120 km hız yaptım. Bence iyi bir deger oldu.ve hala çeyrek depodan biraz daha az mazotum var. Opet eurodiesel mazot aldım.

tarihinde Oğuz Temülken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Erman Ünsal

Benim anlayamadığım 6.8 Lt-7.1 Lt/100 km şehiriçi ortalama gören bir tek ben mi varım ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...