İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Murat Yıldırım
Çok kısa mesefalerde kullanmıyorsanız bence yüksek.

sabah işe giderken kullanıyorum. yaklaşık 3-4 km.işe vardığımda çoğunlukla hararet ibresi çok az oynamış oluyor.ayrıca ilk çalıştırmada hareket etmeden önce ve stop etmeden önce yaklaşık 30 sn rolantide araç çalışıyor.

Yorum bağlantısı
O.Doğuş Bahçekapılı

Aracımı aldığımda şehir dışı 6,5 şehir içi 7,5 litre gösteren yol bilgisayarım , bakımları yaptıktan sonra ( triger set - krank kasnağı - sıfır turbo - sıfır michelin lastikler) şehir dışı 5,6 şehir içi 6,3 lt civarında göstermeye başladı.

Tabi opetten petrol ofisine geçtim , onunda etkisi var.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan
Kendi adıma cevaplıyorum. 1 depo ile şu kadar gittim tabirlerim hep gerçek rakamlardır. Işık yanar, daha gitmeye devam ederim, en son petrole girer yakıtımı fulletirim. 1 depo ile yaptığım kilometreyi ekranda okur, sonra da sıfırlarım ve petrolden çıkarım.

Yol bilgisayarının "daha şu kadar gidersiniz" tarzı uyarılarını hiçbir zaman hesabın içine katmadım, katmam da.

Cevap; Işık yanarsa 80 km kalmış demektir. daha 150 km varken ışık yanmaz. Ancak 80 km gidilmez. 40-50 km kadar gidilebilir. 40 km daha gidip istasyona girseniz, 1 depo ile 850+40=890 km gidilmiş olur.

Sefa bey bende ölçümlerimi sizin gibi yapıyorum. Son olarak dün depoyu doldurdum. 1043 km yol yapmışım 48.15 lt mazot harcamışım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Çavuşoğlu
Hız sabitleyici, tersine tüketimi artırır, dip gaz gibi çalıştığı için. Uzun yold kullanımı tüketimi azaltan faktör.

çağlar bey zaten şehiriçinde pek kullanma olanağı yok.ama dediğiniz gibi şehirdışında kullandığım zaman bana tüketimi azaltıyor gibi geliyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zetec S'ten sonraki motorların hepsi de bir öncekinden çok yakıyor...

Taunus'a doğru gidiyoruz :nazar:

Yorum bağlantısı
Benim otomatik aracımını fabrika verisi 10lt

O zaman benim 10lt'den az yakmamdan doğal birşey yok çünkü ne kadar şehir içide dese 50km hızın üstüne çıkıyorum ama 120'yide geçicek pek yol bulamıyorum..

Pilotaj işkence gibi değilde trafik kurallarına uygun şekilde diye biliriz, genelde yanlız seyahat etmem, kimse yolculuklarımda sıkılmaz, gayet rahat, sakin ve yorulmamış bir şekilde seyehat ettiklerini söylerler :lol:

Sadece çabuk sinirlenirim, haksızlıklara hiç taamülüm yoktur, bu yüzden başıma iş aldığımda olmuştur, işte o zamanlar araçta birileri varsa gerilir..

İnşallah bir gün İstanbul'a geldiğinizde size İstanbul'u gezdirme zevkini bana tattırırsınız, o zaman daha iyi anlarsınız :D

dizelde 3binden sonrası haram, hem araca hem cebe hem de sağlığa :good1:

3bini görmeden vites değiştir, bak bakalım tüketim 6lt altına nasıl düşüyor..

Birde kısa mesafe gidiyorsan 5km'den az, yolu uzat :D

5 vitesteten sonra 3 bin deviri napıcas 6 lazım o da focusta yok

Trakya otabının bilirmisin?

Yorum bağlantısı

1500 kmde 200 ü geçmiyor daha:)Bne öyle alışığım genelde 4000 bin bir tanede devamlı kullandıgım 1.6multi jet 105 hp dobloda (yeni kasa)ortalama 7.5 8 litre arası tüketim var.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)
1500 kmde 200 ü geçmiyor daha:)Bne öyle alışığım genelde 4000 bin bir tanede devamlı kullandıgım 1.6multi jet 105 hp dobloda (yeni kasa)ortalama 7.5 8 litre arası tüketim var.

Ya araçları çok sıkıştırıyorsun nefes aldırtmıyorsun yada yanlış kullanıyorsun..

Çünkü 1.6 dizele devamlı 7lt yaktırtmak, 1.6 benzinlide 12lt yaktırmaktır..

Neyse yine iyi rakam bunlar, geçen 3.2 benzinli bir Alman cipine bindim, ortalama tüketim 25lt idi :D

şehirler arası yolda 15lt altına düşmüyormuş kereta :D

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ya araçları çok sıkıştırıyorsun nefes aldırtmıyorsun yada yanlış kullanıyorsun..

Çünkü 1.6 dizele devamlı 7lt yaktırtmak, 1.6 benzinlide 12lt yaktırmaktır..

Neyse yine iyi rakam bunlar, geçen 3.2 benzinli bir Alman cipine bindim, ortalama tüketim 25lt idi :blush:

şehirler arası yolda 15lt altına düşmüyormuş kereta :good1:

Azıcık sıkışsın kurum bağlıyor sonra:):good1:

Yorum bağlantısı

Abi 1 25 te maşşalh süper devir çeviriyordu 6500 devirde motor yerinden çıkcıak gibiydi sıra focusta bakalım 5 bin olusn hele deviri kaçta kesiyor öğrenices:P

Yorum bağlantısı

O benden beter tam benim kalemim beni puntonun direksiyonun otutturdu bas dıoyr diıom abi yazık bas sen bişe olmaz diyor valla onu bunu bılmem basarım trakyaya 8.5 lt ortalama ile gittim babam yandan diyo dönüşte benzinciye çekersin artık:D:D

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Araca alıştığınızda CC kullanmak yerine kendiniz kullandığınızda yakıt tüketiminin daha da düşeceğini göreceksiniz. Yinede CC nin rahatlığı için ben şehir dışında hep CC kullanıyorum, varsın biraz cok yaksın :D heleki CVT+CC resmen "dadından yenmiyo" :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

şimdi ben 1044 km ye 144 Tl. yakıt aldım yol bilgisayarı 3.7 gösteriyordu ancak hesapladığım zaman 4.5 çıkıyor demekki genel olarak 0.5- 0.7 lik yanılma payı var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
şimdi ben 1044 km ye 144 Tl. yakıt aldım yol bilgisayarı 3.7 gösteriyordu ancak hesapladığım zaman 4.5 çıkıyor demekki genel olarak 0.5- 0.7 lik yanılma payı var.

Yenge duymasın diye, hiç bir yere yazmadın galiba ama, araba chipli demi :spiteful:

Yorum bağlantısı
Focus zaten doğuştan düzgün doğmuş. :)

sürüş alışkanlığı bu yönde ise(yumurta var gibi :p) ve çok trafiğe takılmıyorsa büyük ihtimalle(maksimum) benim sonuçlarıma ulaşır.

7.0 ile 7.5 arası ;) bu aralar 7.4 yazıyor, arkadaşlara duyurulur ;)

(otomatiğin 7 ye inmesi biraz zor ya neysee :))

Benim dizel şirket doblosu 7.8 yakıyor focusum 6.5 yakıyor dizel ikiside duyrulur.:)

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
hadi canım sende 7,5 ortalamayla aracı nasıl kullandığın belli ondan bahsediyorum

Araçta genelde ailemle yolculuk ettiğim için ortalama hep düşük çıkar ve çıkacak. Ama bu, İbrahim aracın ortalamasını 9-10 lt. ye çıkaramaz anlamına gelmez. :)

ben senin yaktığını (10lt.) yaktırırım da sen benim yaktığımı (7-7.5) yaktırsana :);):fiuw:

Yorum bağlantısı
Serkan Gümüşdağ

Aracımı ilk aldığımda satan kişiler 5.000 km den sonra yakıt tüketimi düşer demişlerdi.

Fakat aracım 15.000 km yani ilk servise gidişe kadar çok yakmıştı. Servise gittikten sonra yakıt tüketimi azaldı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kullanım şeklinin , tüketimi ne kadar etkilediğini gösteren güzel bir örnek. :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toygar

kullanım şeklinin tüketimde çok büyük etkisi var benim otomatik vites seçmemdeki en büyük neden 45 derece eğimli yerlere park ediyorum genelde işim ve ikametgahtan dolayı ve aracıda ailede herkes kullanır. debriyaja çalışmaktansa benzine çalışırım en azından debriyaj gidicek korkum olmaz dedim o yüzden aldım. ayrıca ford options la aldım ve dizel alsaydım düz vites zaten 5.000 tl fark var iki aracın arasında birde faiz girdimi oldu sana 9.000 tl fark

ben nerde kapatırım o 9.000 tl yi 3 senede taş çatlasa hep 24.000 km yaparım. eski araçlarımdan biliirim o yüzden benzin bana daha mantıklı iyi günler dilerim. ama lpg asla ekonomi için dizel arkadaşlar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İlker Durali
Arkadaşlar Merhaba... ben temmuz 2010 da 56.000 km de 2007 model trend Focus TDCİ aldım bakımını yaptırdım tüm filtreler orjinal olarak değiştirildi. ama tüketim 8.8 -9 civarı gösteriyor şekir için izmit'e giderken yol bilgisayarını sıfırladım zun süre 5.6 da seyretti 100 km hızla sonrasında 3 defa fulledim şehir içinde ama 600 km yi geçmiyor. yol bilgisyarını sıfırlıyorum 7 de sabitleniyor 7.3-7.5 kalıyor sonra 8 -8.5 -8.9 oluyor performanstan memnunun turbo s hortumu delik ama 3 servis sıkıntı olmaz kroniktir dedi. bu şekilde tüketim 0,25-0,26 kuruş yakıyor sürekli takip eden arkadaşlar bir depo ile şehir içi kaç km yol alabiliyor.

merhaba. bende 2011 sw 90hp focus var. uzun yolda 85- 100 km hızlarda kullanıyorum. kısa mesafelerde de 2000 deviri pek geçmem. ortalama 4.1 ile 4.4 arasında geziyor. aracını 1500-2000 devirler arasında kullanmanı öneririm. zaten 5. vites 1750 devirlerde 90la gidiyor. rampalarda 1750 2250 devirler arası oldukça başarılı ve ekonomik. bu şekilde kullandığında düşmüyorsa araçta sorun olabilir.

Aracımı aldığımda şehir dışı 6,5 şehir içi 7,5 litre gösteren yol bilgisayarım , bakımları yaptıktan sonra ( triger set - krank kasnağı - sıfır turbo - sıfır michelin lastikler) şehir dışı 5,6 şehir içi 6,3 lt civarında göstermeye başladı.

Tabi opetten petrol ofisine geçtim , onunda etkisi var.

merhaba ben opetten kullanıyorum. garanti şartlarından dolayı. şuana kadar 4.4 ortalamayı geçmedim. 4.1e kadar da düştüm uzun yolda. şehir içi 1250 - 1750 devirler arası oldukça ekonomik. düşük vitesler olduğu için motoru zorlamıyor. 5. viteste ise 1500 ile 2000 devir arası oldukça ekonomik.

Yorum bağlantısı
İlker Durali
Arkadaşlar sizler kırmızı ışık yanınca yımı baz alıyorsunuz km hesaplamalarında...atıyorum uzun yol yaparken 850 km gidip 150 km daha gider derken kırmızı ışık yanıyor... şimdi bir depoyla 850 km mi gitmiş olduk yoksa 1000 km mi??? :)))

merhaba ben dolu depodan dolu depoya ölçerim . bazen kırmızıya giriyorum. yol bilgisayarı 25 km kalan gösterinceye kadar kullandım. ortalamada 4.3 tükettim. genel olarak da 4.1 ile 4.4 arasında değişiyor 100 km yakıt tüketimim.

Yorum bağlantısı
İlker Durali
2008 focus sw tdci aracımla full depoyla şehir içi 600 km yapıyorum.çoğunlukla dur kalk olan bir trafikte.yol bilgisayarı 7.4 gösteriyor.bu değerler nasıldır acaba.

merhaba focusların full deposu 55 lt. verdiğin verilerde sanırım eksik var. 7.4 ortlama ile 600 km de 44.4 lt yakıt tüketir. eğer ful depo bitiyorsa 9lt civarı tüketiyorsun. buda bana göre çok fazla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Köse

100-120 km sabit hızda 4 lt, şehir içi 6.5 lt yakıyorum, ve teyit ettim veriler doğru

Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım
merhaba focusların full deposu 55 lt. verdiğin verilerde sanırım eksik var. 7.4 ortlama ile 600 km de 44.4 lt yakıt tüketir. eğer ful depo bitiyorsa 9lt civarı tüketiyorsun. buda bana göre çok fazla.

Depoyu full yapıyor sayacı sıfırlıyorum.şehir içi 650 kilometre gidiyor ışık yanınca tekrar fullüyorum.ama bilgisayar 120 kilometre daha gösteriyor.fiyat bazında hesaplarsak en son (mazot 3.31 TL) kilometrede 215 kr yaktı.hava soğuk ve mesafeler çok kısaydı.yani çoğunlukla gideceğim yere vardığımda hararet sayacı daha haraket etmemişti bile.bu normalmi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...