İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Selçuk Özkan
(düzenlendi)
tam hatırlamıyorum, ayrıca yakıtı sarı ışık yanmadan alıyordum veya tam yanınca alıyordum. ama bu 1 depo ile 1000 km olayını sarı ışık yanmadan yaptım. yani depoyu fulledim ve sarı ışık yanmak üzereyken yakıt aldım. aldığım yakıt 50 lt idi diye hatırlıyorum.

Yol Litre Lt Fiyat Tutar Ortalama TL tutar Ş.içi Ş.dışı İstasyon

16.01.2010 730 41,50 3,01 124,92 5,68 0,17 230 500 Shell

07.02.2010 1165 59,70 3,08 183,88 5,12 0,16 65 1100 Opet

07.03.2010 890 56,23 3,10 174,31 6,32 0,20 420 470 BP

12.03.2010 100 8,72 3,10 27,03 8,72 0,27 90 10 BP

20.03.2010 294 17,91 3,10 55,52 6,09 0,19 150 144 Shell

04.04.2010 783 45,71 3,15 144,00 5,84 0,18 333 450 BP

23.04.2010 815 46,78 3,10 145,02 5,74 0,18 410 405 Opet

Hocam ben tüketim değerleri.

tarihinde Sel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Özkan
mazot ışığı yanınca, depoda kaç litre mazot kalıyor?

Serdar bey benim araç mazot ışığı yanıncqa 47-48 lt civarı mazot alıyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Osmanoğlu

Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Bende de 2008 Focus 2 Collection Benzinli(LPG) modeli var. Her gün yaklaşık min 50 km yapıyorum. Her seferinde standart 50 TL lik lpg alıyorum(Shell yada Opet) yaklaşık 28,08 lt gaz ediyor.Bu gaz ile şehir içi 308-3012 arası km yol yapıyorum.Her 100 tl lik lpg ile birlikte de 20 tl lik benzin alıyorum.Yani her 610-630 km arası 20 tl lik benzin alıyorum.Yanlış hesaplamadıysam km başına 190-196 kr arası yakıyor. Yakıt durumum nasıl yorum yapabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Gürsoy-2

merhaba arkadaslar bı sorum olcaktı 2 hafta once 2006 model forc focus hactback dizel otomatik arac aldık araca 100 lira yakıt aldık ve bu yakıtla yaklasık 330 km yol gıttık sehır ıcı sızce normal bı durum mu yoksa ffazlamıdır tesekkurlerrr

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Sitede genel olarak yakıt tüketim miktarları var. Ama siz 100 tl lik yakıtla şu kadar gittim yerine 100 km de ?lt yakıyo arabam derseniz daha güzel cevaplar alırsınız.

Bunuda ölçmenin en iyi yolu arabanın deposunu fulleyip 200-300 km gibi arabayı kullandıktan sonra tekrar aynı yerde fulleyip kaç litre yakıt aldığına bakarak yapabilirsiniz.

O zaman daha tatmin edici cevap alcağınnıza eminim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan
merhaba arkadaslar bı sorum olcaktı 2 hafta once 2006 model forc focus hactback dizel otomatik arac aldık araca 100 lira yakıt aldık ve bu yakıtla yaklasık 330 km yol gıttık sehır ıcı sızce normal bı durum mu yoksa ffazlamıdır tesekkurlerrr

100 TL ye 33 lt mazot aldığınızı düşünürsek 10lt/100km yapar. Şehir içi olsada çok fazla. Sağlıklı ölçüm yapmak için depoyu fulleyerek ölçüm yapılsa daha net değerler elde edilebilir.

Yorum bağlantısı
Murat Yaman

arkadaşlar merhabalar

ben yaklaşık 8 ay önce focus 1.6 tdci 110 beygirlik bir araç aldım. aldığımdan beri 100 km de 5-6 arası yakıyor şehir içinde. uzun yol yapmadım sadece istanbula gittim. dönüşte harem garından bursaya kadar çeyrek depo yaktı. vede karadan geldim. bana göre bu yakıt oranları gayet iyi. kıyaslamayı sizlere bırakıyorum. çünkü bu oranlar kullanıcıya göre çok farklılık gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan
arkadaşlar merhabalar

ben yaklaşık 8 ay önce focus 1.6 tdci 110 beygirlik bir araç aldım. aldığımdan beri 100 km de 5-6 arası yakıyor şehir içinde. uzun yol yapmadım sadece istanbula gittim. dönüşte harem garından bursaya kadar çeyrek depo yaktı. vede karadan geldim. bana göre bu yakıt oranları gayet iyi. kıyaslamayı sizlere bırakıyorum. çünkü bu oranlar kullanıcıya göre çok farklılık gösteriyor.

Murat bey tüketim değerlerinin gayet normal.

Yorum bağlantısı
Nasuh Deveci

Öncelikle herkese merhaba...

2008 model ford collection tdı aracım var..55000 km'de..benim sorunum istanbul şehir içi trafiğinde aracımın 23 kr yakması..aynı araca sahip kişilerle görüştüğümde araçlarının 16-19 kr aralığında yakıt tüketimlerinin olduğunu söylüyorlar.

Bu söylenenler dodğru mu sizce?!!

Gerçekte o araçlar mı o kadar az yakıyor;yoksa benim aracım mı fazla yakıyor?

Evimle işim arası 5 km;yani toplam 10 km yaparım.Acaba mesafenin kısa olması yakıt tüketimini bu denli arttırır mı?

Tüketimi düşürmek için neler yapabilirim?Yardımcı olursanız çok sevinirim....

Yorum bağlantısı

Kısa mesafa tüketimi artırır geçen hava alaına gititm geldim 126 kmde 4.7 yaktı.Şehir içi 6 6.5 arası kısa mesafede.Aracınız normal yakıyor bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her kim ki; tüketimi birimi olarak , para birimi ile hesap yapar; yanlıştır. Yanlış birimlerin de karşılaştırılması daha yanlış olur. Boşuna arıza aratır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erhan Doruk

2006 focus ile şehirlerarası ankara - antalya 5.6tl/100km yaktık. yazın sıcakta klima genelde açıktı. çok dikkatli de kullanmadık.

sizin tüketim biraz fazla gibi, dizel kullanıcıları size yol gösterecektir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Merhabalar. Yaklaşık 20 gün önce focus 1.6 tdci trend paket focs satın aldım. ancak halen aklımda arabamla ilgili sorular var. Bu araç benim ilk dizel motorlu aracım oldugundan yakıt durumu kullanım acısından pek bilgiye sahip değilim. aracım şehir ici 7.0/100km civarı sehirler arasıda 6.5/100km yakıyor. bir depo mazot ilede yaklasık 700 km sehir ici yok yapabiliyorm. İnternette arastırdıgım verilere kıyasla benimkiler bana baya bi yuksek geldi ve kafamdaki en buyuk soru isaretlerinden birisi bu durum. Diger bir olay ise aracı 109 beygir oldugunu soylediler. Bunu anlayabilecegim en iyi yolu merak ediyorum. Acıkcası arac bana 90 beygirlik olanlardan gibi geliyor cunku performansı biraz dusuk yada motor biraz sagır kalmıs.

Aracın ruhsatında kaç beygir yazıyor?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
aracı devirli kullandıgımda (2000 deviri gectigimde) anlık yakıt tuketimi baya bi yukseliyor. ancak 2000 devir altında surekli rolantide kullanırsam yakıt gercekten az ama ne yaparsam yapayım sehir ici yakıt tuketimini 6.9/100km nin altına dusuremedim.

Şehir içi focus için 6.9 iyi. Onun altına çok zor düşer.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
ama web sitesinde 5.5/100km gibi rakamlar var. sehirler arasınada 3.8 yazmıslar

Kısa mesafe kullanıyorsanız şehir içi tüketiminiz normal; Konya da trafik nasıldır bilmem ama..

Birde hava filtresini değiştirip deneyin ..

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Şehiriçi kısa mesafeli kullanımda 7,5 - 8 lt ortalamam var...

Şehirlerarası dikkatli kullanımda klima açık, 4 yolcu, bagaj full dolu, otobanda 120-130, diğer yolda 100 km yi geçmeden geçen yaz (2009 Temmuz) 4,4 lt ortalamayı yakalamıştım. Bu yaz yine 4 yolcu, full bagaj, full klima açık, hiç dikkat etmeden zaman zaman 190-200 km hızlara bile çıkarak çoğunlukla 130-150 km gibi hızlarda kullanarak 5,3 lt ortalama tüketimim oldu...

Çok çok dikkat ederek 80-90 km gibi hızlarda kullanırsam, sıcağa aldırmadan klimayı da hiç çalıştırmadan kullanırsam 4,0 değreini kesinlikle yakalayabilirim... Ama bu tarz kullanım, heleki uzun yolda kafayı yedirtir...

Bizim araçlar iyi yemlenirse iyi kaçar... Gazına basınca gitmem demez.

Dolayısıyla, şehiriçi 7 lt, şehirdışı 5,5 lt yi geçmedikten sonra sorun yok demektir...

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski

Benim focus'u kullansaydınız halinize şükrederdiniz.Mübarek benzinli gibiydi. :D

Yorum bağlantısı
Nasuh Deveci
Merhabalar. Yaklaşık 20 gün önce focus 1.6 tdci trend paket focs satın aldım. ancak halen aklımda arabamla ilgili sorular var. Bu araç benim ilk dizel motorlu aracım oldugundan yakıt durumu kullanım acısından pek bilgiye sahip değilim. aracım şehir ici 7.0/100km civarı sehirler arasıda 6.5/100km yakıyor. bir depo mazot ilede yaklasık 700 km sehir ici yok yapabiliyorm. İnternette arastırdıgım verilere kıyasla benimkiler bana baya bi yuksek geldi ve kafamdaki en buyuk soru isaretlerinden birisi bu durum. Diger bir olay ise aracı 109 beygir oldugunu soylediler. Bunu anlayabilecegim en iyi yolu merak ediyorum. Acıkcası arac bana 90 beygirlik olanlardan gibi geliyor cunku performansı biraz dusuk yada motor biraz sagır kalmıs.

Erhan Bey ilk konu;eğer ruhsatınızda 80 kw yazıyorsa aracınız 109 bg'dir.

ikinci konu ise yakıt konusu;benim aracımda sizinkinin aynısı..İstaanbul'da şehir içinde 7.5 civarında tüketirken;şehirler arası 90-100 km ortalama hızla ve klima açık 4.7-5.3 civarında bir tüketimi var.

Ancak kafa karıştıran daha önemli bir konu bizim gibi aynı araca sahip insanların tüketim değerlerinin çok düşük olması!!! Ya da öyle bir iddalarının olması..Çoğunun telaffuz ettiği tüketim miktarları fabrika verilerinin bile çok altında.Benim de bu duruma çok moralim bozuldu bir zamanlar ama artık alıştım.Yetkili servise gittim tüketim değerlerimin normal olduğunu söylediler.Tüketimi düşürmek için daha ne yapılır bilemiyorum.

İnsanlar birazda hesaplama konusunda hassas kriterler kullanmıyor gibi geliyor bana.Gerçekten dedikleri tüketimler söz konusu ise bizim araçlar anormal fazla tüketiyor bence..

Tüketimi düşürmek için fikri olan varsa lütfen bizede söylesin......

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Aracım çok mu yakıyor?

Burada aynı aracı kullanan birçok arkadaş mutlaka kendi ölçümleri doğultusunda değerler yazmışlardır. Şehir içi ölçümler örnek teşkil etmez. Bunlar dikkate alınmamalı bence. İstanbul Fatihteki akşam trafiği de şehiriçi, e-5 deki trafikte şehiriçi... Birinde kullanılan en büyük vites 2 ve ortalama hız 20-30 iken, diğerinde 4. 5. vitesler ve ortalama 70-80 km gibi hızlar var.

Şimdiye kadar (sahibi olarak) kullandığım araçlarda şehiriçi tüketim değerim, şehirlerarasındaki tüketimin hemen hemen 2 katı olmuştur. (Tdci hariç)

Mesela, şehirlerarası 5,4 lt ortalama yakaladığım Fabia 101 lik ile şehiriçinde 10-11 lt gibi değerler oluşuyordu.

Ya da Rover 620 Sİ ile şehirlerarası 6,9 - 7 lt yi tuttururken, şehiriçinde 14-15 lt gibi değerler oluşuyordu....

2 kat değer tamamen benim kullanım yolum ve günlük yaptığım yol ve trafik durumuyla ilgilidir. Çünkü günlük çok kısa mesafeler kullanıyorum.

Bu yüzden,

Şehirlerarası yolda 90-100 km hızlarda kullanarak elde edilen sonuç kesindir. Bunu dikkate alarak aracın çok yaktığına veya normal olduğuna karar vermek lazım. Fabrika verisine yakın tüeketim değeri oluşuyorsa sorun yok demektir...

Örnek: Focus Tdci ile ş.arası yolda 90-100 km hızlarda, araçta 4 yolcu, full dolu bagaj ve klima sürekli açıkken 4,4 lt değerini tutturuyorsam aracımda sorun yok demektir. Şöyle düşünürüm. Demek ki sadece ben olsam ve bagajda yük olmasa birde klima kapalıyken fab verisi 4.0 lt yi yakalarım ve hatta altına da inebilirim... Ötesini düşünmem. Bundan sonra Şehiriçinde ne yakmışımın hesabını yapmam. Çünkü aracımda tüketim anlamında sorun olmadığını bilirim.

Not: Ölçümler mutlaka depo fulleme yöntemine göre yapılmalı...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Uzun yolda 90-100 km ile 6.0 lt ise. Klima açık bile olsa, kesinlikle bir sorun var...

Aracın kç km de. En son yağ değişimi kaç km oldu. Hangi yağı kullanıyorsun. Yağ ile birlikte hava ve mazot filtreleri de değiştimi? Ölçümü tam olarak nasıl yaptığını da yazar mısın?

nasuh beyle dusunduklerimiz ortak seyler galiba. bende bu duruma gercekten kafa yoruyorum. bi akrabamın kullandıgı 2007 tdci focus ile aynı motorda oldugunu bildigim aracım 7.0/100 km tuktirken onun 5.6/100km tuketimi yakalaması beni bu kadar dusundurttu. ayrıca uzun yolda ise 90-100 arası kesinlikle ve kesinlikle tuketimi 6.0/100 un altına bi turlu dusurebilmis degilim. tabi bu verilerde klimam surekli acık durumda. ayrıca sehirler arası yakıt tuketimini arabada sadece ben varken denedim. yolcu yoktu. galiba bir sorun var tekrar servise goturup sormayı dusunuyorum ama onlarda işlerine geldigi gibi cevaplar veriyorlar.
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Henüz yıllık iznimi almadım. Büyük ihtimalle Ağustos başında Trabzonda köyde devam edeceğim...

Yalıtımla ilgili şu ana kadar yaptıklarıma ilave olarak, en çok şikayetçi olduğum yol sesi konusunda sesin asıl kaynağı Brigestone Turanza Er 300 lastiklerimden kurutuldum. Michelin Primacy Hp 205-55-16 lastiklere geçtim. Bu arada jantları da yenilemiş oldum. Yol sesi otomatik olarak %50 azaldı şimdiden. Köyde yalıtım olayını bitireceğim. Yapacaklarımı da yine paylaşacağım...

Yalıtım projeniz hayat geçti mi Turkay bey.
Yorum bağlantısı
Tarık Erten

Bende 109ps tdci var.Şehir içi 5,8 , şehir dışı 4,9 çok rahat görebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Bence yakıt tüketimi değeriniz fazla çünkü ben İstanbul Halkalı'dan Çanakkale'de bulunan Kabatepe limanına kadar 350 km yolda 5 kişi sürat 120-140 km aralığında bagaj dolu ve klima açık 6.1 lt ortalama tüketimim vardı. Cuma gecesi Antalya'ya 2 kişi tek valizle gideceğim 120-140 km sürat ve klima açık 5 ile 5.5 lt arası ortalama tüketim yakalamayı umuyorum sizce bu mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kesinlikle mümkün...

Bence yakıt tüketimi değeriniz fazla çünkü ben İstanbul Halkalı'dan Çanakkale'de bulunan Kabatepe limanına kadar 350 km yolda 5 kişi sürat 120-140 km aralığında bagaj dolu ve klima açık 6.1 lt ortalama tüketimim vardı. Cuma gecesi Antalya'ya 2 kişi tek valizle gideceğim 120-140 km sürat ve klima açık 5 ile 5.5 lt arası ortalama tüketim yakalamayı umuyorum sizce bu mümkün mü?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...