İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mehmet Fatih Pak

arkadaşlar merhaba

15 gün önce sıfır sedan titanium dizel focus aldım çok şükür. ancak şehir içi 7.3 lt tüketim gösteriyor ve 75 tl lik mazotla 350 km yol yapabildim. neden bu kadar çok yakıyor sizce? ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Bekleyin. Biraz sabir.

5 bin km sonra duser, tam randimana 10 bin km'de ulasir.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

aslında bende ilk aldığımda değerler bukadar yüksel değildi tamam zamanla yakıt tüketimi düşücek emin olun bundan ama ilk aldığımda 6.3 den yukarı çıkmadım depoyu fullleyip ortalam yakıt tüketimini sıfırlayın bunu bi kaç kez daha deneyin şuan için bile budeğer normal değil

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile; bu kadar düşük hava sıcaklıklarındaki tüketim değerlerini referans olarak almayın. Motor daha geç ısınıyor, bazen de ısınamıyor bile. Dizel yakıt kıvamlaşmaya başlıyor vs.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

aracın yakıt sarfiyatı öncelikle arabanın yeni olması, aracınızın kullanım şekli(yüksek devirlerde), yakıt aldığınız yer, klimanın açık olması, şuanki mevsimsel durum gibi nedenlerden dolayı yüksek olabilir.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Mehmet Bey;

Bende aynı aracın hb sini aldım 1 hafta önce ve ilk günlerde sürekli üsküdar ın dur kalk trafiğinde ve kısa mesafelerde kullandım bilgisayar ortalamayı 8-8.5 lerde veriyordu.Ancak bugün nispeten daha rahat trafikte kullandımminibüs yolunda (çokta rahat trafik değil aslında) 6.5 lerde kaldı ortalama.

Yani anlayacağınız gerçekten trafik var Hakan beyin dediği gibi.

Ancak tuhafıma giden depo çeyrekte iken bugün fulledim 34 litre aldı kapasite 55 değilmi anlamadım.Rezerv ne kadarda olsa benim eski focus I benzinlide böyle değildi.Dizellerin rezervlerimi daha yüksek acaba tecrübeli dizelci arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Not: Her an Gazihan da chiplenebilirim şeytan dürtüyo.Adamın dükkanıda çok yakın bana dur bakalım hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Fatih Pak
Mehmet Bey;

Bende aynı aracın hb sini aldım 1 hafta önce ve ilk günlerde sürekli üsküdar ın dur kalk trafiğinde ve kısa mesafelerde kullandım bilgisayar ortalamayı 8-8.5 lerde veriyordu.Ancak bugün nispeten daha rahat trafikte kullandımminibüs yolunda (çokta rahat trafik değil aslında) 6.5 lerde kaldı ortalama.

Yani anlayacağınız gerçekten trafik var Hakan beyin dediği gibi.

Ancak tuhafıma giden depo çeyrekte iken bugün fulledim 34 litre aldı kapasite 55 değilmi anlamadım.Rezerv ne kadarda olsa benim eski focus I benzinlide böyle değildi.Dizellerin rezervlerimi daha yüksek acaba tecrübeli dizelci arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Not: Her an Gazihan da chiplenebilirim şeytan dürtüyo.Adamın dükkanıda çok yakın bana dur bakalım hayırlısı...

bugün 7.0 ltreye kadar düştü tüketim.umarım daha da düşer.gökhan bey sizin şamandırada sorun olmasın? isterseniz bi baktırın.

Yorum bağlantısı
Adnan Murat Paçacıoğlu

Benim araçta 3500 Km. ye geldi. Banada fazla yakıyor gibi geldi. (Eski araç LPG li FI idi).Sağlıklı ve düzenli ölçüm olsun diye Spritmonitor sitesine kayıt oldum, oradan takip edeceğim. Tabi birde 5000 Km. yi geçince düşecek diye bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
bugün 7.0 ltreye kadar düştü tüketim.umarım daha da düşer.gökhan bey sizin şamandırada sorun olmasın? isterseniz bi baktırın.

Bilgisayar 6.9 vermeye başladı depom bir boşalsın kendim ölçücem o zaman herşey meydana çıkar.Birde motor ısındığında ben zaten gideceğim yere varmış oluyorum tabi bunların hepsi bir etken.

Motor yağını kontrol ettinizmi hiç.Benimki siyaha yakın çıktı.Bazı yerlerde okuduğum ilk 1000 kmde yağı değiştirmek gerekiyormuş ancak servis böyle birşey demedi (servisin güvenilirliğide tartışılır bence)

Yağ kontrolü yaparsanız sonucu bekliyorum

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Yavuz Gürbüz
arkadaşlar merhaba

15 gün önce sıfır sedan titanium dizel focus aldım çok şükür. ancak şehir içi 7.3 lt tüketim gösteriyor ve 75 tl lik mazotla 350 km yol yapabildim. neden bu kadar çok yakıyor sizce? ne yapmalıyım?

Arkadaşlar merhaba ben de 3 aylık 2008 Focus TDCi Ghia kullanıcısıyım şehir içi dur kalk trafikte bazen düşük devir bazen de yüksek devir, ani gaz ve frenler yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Ben yol bilgisayarında 10.1 lt/100 km bile gördüm. Ama hesap ile yaklaşık 8.2 lt yaktığına sahit oldum. Burada da 75 TL'lik mazot ile 350 km kabaca bir hesapla 8.9-9 lt arası bir tüketime işaret eder. Açıkçası yol bilgisayarına 1000 km'yi doldurmadan güvenmemek gerekiyor. Çünkü yol bilgisayarı, son 1000 km'de yaktığımız değeri ortalama olarak alıyor. Bu da depodan depoya sıfırlama ile anlık sonuçlara yakın değerler alabiliceğinizin göstergesi herhalde. Yakıt tasarrufu için sakin kullanım şart. Ama altınızda 240 Nm tork varken gaza basmak ayrı bir keyif (tabi ne kendinizi ne de başkasını tehlikeye atmamak şartı ile). Gaza gelmekte öyle ;) (Colorado Kırmızı The Last Ghia ile sık sık taciz ediliyorum da)

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Yoğun trfik ortalamam 6.7 lere düştü.Yakıtı güvencesi garantisinden Opetten aldıyorum ama Opet in yakıtını ilk kullanışım ondanda şüpheliyim.

Mehmet Bey; sizin gerçek pompa miktar yani aldığınız yakıtla depo analog göstergesi arasında nasıl bir ilinti saptadınız?

Bence 53 lt lik kapasitenin 8-9 litresi analogda gözükmüyor Yani 9 lt kalınca gösterge 0 olacak gibi bakalım ışık yansın tekrar fulleyeyim ne kadar alacak?

Ama şurası bir gerçek korkarak aldığım dizel için performans harika.(Megane 3 1.5 dci sini test etmiştim bu kadar değildi)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kadıoğlu

merhaba bendede focus var 2010 model şu anda aracım 10000 km'de ve motor açma işlemi sebebiyle 7.4 lt yakıyor düşünün :D ama diğer ford kullanan dostlarımızın dediği gibi düşecektir ki bizde 2007 focus vardı oldukca az yakıyordu biraz sabır bence :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kadıoğlu
En doğru ölçüm yolu, herşeyi sıfırlayıp depoyu ağzına kadar doldurun. Bitene kadar kullanın. Full şehir içi kullanımda 700 km yi geçtiyseniz sorun yok. 850 km ye dayandıysanız süper :lol:

kesinlikle zaten sakin kullanımda o mumkun ama aracın kuvvetine takılıp basarsanırız :blush: sizlerle birgün bulusmak isterim araçları görmek isterim :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Fatih Pak
Yoğun trfik ortalamam 6.7 lere düştü.Yakıtı güvencesi garantisinden Opetten aldıyorum ama Opet in yakıtını ilk kullanışım ondanda şüpheliyim.

Mehmet Bey; sizin gerçek pompa miktar yani aldığınız yakıtla depo analog göstergesi arasında nasıl bir ilinti saptadınız?

Bence 53 lt lik kapasitenin 8-9 litresi analogda gözükmüyor Yani 9 lt kalınca gösterge 0 olacak gibi bakalım ışık yansın tekrar fulleyeyim ne kadar alacak?

Ama şurası bir gerçek korkarak aldığım dizel için performans harika.(Megane 3 1.5 dci sini test etmiştim bu kadar değildi)

benim de dün 6.7 ye düştü tüketimim.daha 950 km yaptım. opete ben de soru işareti ile bakıyorum ama garanti kapsamında kalmak için mecbur alıyorum.yakıt göstergesine pek dikkat etmedim şimdiye kadar ama ilk işim bunu takip etmek olacak. sadece bilgisayar son 70 km de ışığı yakıyor. bence de 7-8 lt benzin kalıyordur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
merhaba bendede focus var 2010 model şu anda aracım 10000 km'de ve motor açma işlemi sebebiyle 7.4 lt yakıyor düşünün :) ama diğer ford kullanan dostlarımızın dediği gibi düşecektir ki bizde 2007 focus vardı oldukca az yakıyordu biraz sabır bence :)

Nasıl bir motor açma süreci uyguluyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Dip gaz,dip gaz. :) Belli olmuyor mu hocam yakıt tüketiminden? :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
benim de dün 6.7 ye düştü tüketimim.daha 950 km yaptım. opete ben de soru işareti ile bakıyorum ama garanti kapsamında kalmak için mecbur alıyorum.yakıt göstergesine pek dikkat etmedim şimdiye kadar ama ilk işim bunu takip etmek olacak. sadece bilgisayar son 70 km de ışığı yakıyor. bence de 7-8 lt benzin kalıyordur.

Mehmet Bey;

Benzin ışığını bekleyemedim ama depoyu fulledim ama ışık yanmasına az kalmıştı 44.5 lt aldı.Yani şamandırada bir sorun yok gibi(ışık yandığında 7-8 lt rezerv olduğunu varsayarsak)

Tüktim değeri 650 km 44.5 lt yani 6.8lt/100km.Kısa mesafelerde ve sürekli nyoğun trafikte kullandığımı hesaba katarsak çok iyi bence.Üstelik araç henüz 1080 km de.İleride dahada düşeceğini tahmin ediyorum.Yol bilgisayarı ise genel ortalamayı 6.7 veriyordu yani güvenilir bir bilgisayar :shok:

Benim eski benzinli focus 1 e görede çok sevindirici bir sonuç.Arkadaşın dizel peugeot 3008 i 7.5 yakıyor ve aracı 5000 km de.Focus gerçekten ekonomik ve performanslı.Şahsen ben çok memnun oldum.

Sizin değerler ne durumda paylaşırsanız sevinirim.

Dizelci arkadaşların yorumunuda bekliyorum

Hayırlı günler

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Ben de clio'yu ilk aldigimda bir depo ile 650km gidiyordum. Cok yakiyor diyordum ama 10bin km sonra 750 km yapmaya baslamisti. Su anda ayni sartlarda kis gelmesine ragmen 800'u geciyorum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kadıoğlu

dip gaz sonrada kompresörde bırakma :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
dip gaz sonrada kompresörde bırakma :D

"acemi işi" demek zorundayız.

Motorun açılması için kitabını okumanzı yeterli. Kitabında "ilk 1000km 3000 deviri geçmeyin, soğukken hiç yüklenmeyin, aşırı gazlamayın, ilk 3000 km de 4000 deviri geçmeyin fazla gazlamayın, 5000 km geçince biraz hız yapın ama yine de kırmızı noktaya getirmeyin, arabayı zorlamayın. " gibi şeyler yazar. Üç aşağı beş yukarı.

Eğer yarış arabası kullanıyorsanız olayın boyutları, motor ömrü, yag tipi, kam ayarları değişir.

ford 1.6 tdci yarış arabası olmadığına göre (en azından st alsaydınız) dip gaz ve motor freni ile motor açılmaz. Açılsa açılsa kabak çiçeği gibi açılır. Eğer istediğiniz buysa.

Bu şekilde motor açanlar zaten aracını uzun süre kullanamaz:

1- ya kaza yapar

2- ya da erken satar

zaten yeterince performanslı bir araç. Daha ne istersiniz? Bol TL sahibi birisiyseniz ve bu TL leri kendiniz kazanmışsanız afiyetle fazla yakıta harcamakta özgürsünüz diyecek oluyorum ama özgür de değilsiniz çünkü o TL hepimizin TL si.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kadıoğlu
Sıfır dizel ve dipgaz.... Hımm..

servisten onay aldım :D ayrıca 10000 km başladım o diplere uzun yolda :D otoban

"acemi işi" demek zorundayız.

Motorun açılması için kitabını okumanzı yeterli. Kitabında "ilk 1000km 3000 deviri geçmeyin, soğukken hiç yüklenmeyin, aşırı gazlamayın, ilk 3000 km de 4000 deviri geçmeyin fazla gazlamayın, 5000 km geçince biraz hız yapın ama yine de kırmızı noktaya getirmeyin, arabayı zorlamayın. " gibi şeyler yazar. Üç aşağı beş yukarı.

Eğer yarış arabası kullanıyorsanız olayın boyutları, motor ömrü, yag tipi, kam ayarları değişir.

ford 1.6 tdci yarış arabası olmadığına göre (en azından st alsaydınız) dip gaz ve motor freni ile motor açılmaz. Açılsa açılsa kabak çiçeği gibi açılır. Eğer istediğiniz buysa.

Bu şekilde motor açanlar zaten aracını uzun süre kullanamaz:

1- ya kaza yapar

2- ya da erken satar

zaten yeterince performanslı bir araç. Daha ne istersiniz? Bol TL sahibi birisiyseniz ve bu TL leri kendiniz kazanmışsanız afiyetle fazla yakıta harcamakta özgürsünüz diyecek oluyorum ama özgür de değilsiniz çünkü o TL hepimizin TL si.

öncelikle şunu söylemek isterim o söyleneni zaten yaptım ilk 2000km basmadım 100 km hızı geçmedim sonra ki 5000 km belli bir seviyeye çıktım şimdi ise dip gazdan demek istediğim şey mesela 3. vites 4.500 devir 4.vites 4.500 devir 5. vites rahat rahat zorlamadan sadece 180 km hıza çıkmak (uzun yol) acemice bir iş olduğunu düşünmüyorum çünkü eski focusumuzun ve kuga nın motorunu bu şekilde açtık.. iyi günler en azından bana söylenen şekilde yaptım..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kadıoğlu
Çok öyle motor açanı gordum ve kaza yapan bir haylı azdı yok denicek kadar dıkkatlı bastıktan sonra kaza zor gibi....

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
İbrahim Uçar
Dip gaz,dip gaz. :) Belli olmuyor mu hocam yakıt tüketiminden? :)

Bence son derece tehlikeli bir motor açma yöntemi. Öncelikle araç 1500 km geçene kadar motor için 2000 deviri ve 90 km geçmeyin. Frenler içinde ani frenden kaçının. 1500 km yaptıktan sonra motoru 1-2-3-4 ncü viteste fazla zorlamayın. 5nci viteste maksimum sürate ulaştırmaya çalışın. Arabayı stop ettirmeden önce mutlaka en az 10 sn rölantide çalışıtırın. İlk çalıştırma içinde yaklaşık 2-3 dak motorun ısınmasını bekleyin. Motoru sürekli zorlamaktan kaçının bende de takıntı olmuştu. Arkadaşım 230km/s yapmıştı. bende görcem diye çok uğraştım. 220km/s yaptım. motor açılsın kör kalmasın diye. şimdi 90km/s geçmiyorum çok mecbur kalmadıkça. malum mazot 3tl yi gördü:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...