İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Fatih Ozen

Aksaray- Bolu- Abant- Sakarya- istanbul gittim. İstanbul şehir içinde 200 km yaptım. Dönüşte  İstanbul Ankara Aksaray yaptım depoyu tabanca yavaş ayarda tabanca atıncaya kadar doldurdum (mazot tabancası hızlı ayarda olunca mazot köpürüyor ve daha düşük değerler elde ediliyor.

Tüketim:

Toplamda 1640 km yol yapmışım. %90 Çoğunlukla 100-110 km/h hızla yol aldım. Sabitleyici kullandım.

3.78 den 143 tl ve 3.72 den 163 tl mazot harcadım.

ortalama hız 74 km/s 

klima çoğunlukla açık. Arabada 3 yetişkin 1 çocuk var bagaj ise gırtlak dolu. gelirken 2 yetişkin 1 çocuk bagaj boş.

arabanın bakımı 2000 km önce yağ-yağ filtresi- hava filtresi- mazot filtresi- şanzıman yağı değişimi şeklinde yapılmıştı.

Ortalamalar:

hız 74km/s

Yakıt: 4.98 lt

Yol Bilgisayarı 4.2 lt

İbrahim hcm 110 ps mı arac

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

3.177km de 189 litre yakmış, 720 TL tutmuş çoğu uzun yol, full bagaj ve klima, 2 yetişkin, 2 çocuk.

Arada Dayıma verdiğim için tek tek kayıt yok ama Rica ettim dolum fişlerini atmamış, 5 dolum toplamı bu :) 5,95 litre ortalama. Yb 5.5 litre/100km

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

3.177km de 189 litre yakmış, 720 TL tutmuş çoğu uzun yol, full bagaj ve klima, 2 yetişkin, 2 çocuk.

Arada Dayıma verdiğim için tek tek kayıt yok ama Rica ettim dolum fişlerini atmamış, 5 dolum toplamı bu :) 5,95 litre ortalama. Yb 5.5 litre/100km

Ahmet hcm 110 hp göre gayet ıyı degil mi.bence ıyı.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sırf şehirler arası 4.9 litre gördüm, genel olarak 5.5 ve üstü görüyorum uzun yolda, şehir içi 7, 7 buçuk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Gülçiçek

Arkadaşlar aracım Focus 2007 tdci

110bg şehiriçi 8 hatta 8.5 lt falan yakıyor yazın klima açık araç 2 senedir bende ilk zamanlar 7 lt falanda uzun yolda denedim düşüyor 4lt 4.5 litre civarı şehiriçi 8lt 8.5 lt normalmi?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Kışın 9 bile gördüm ama sürekli kısa mesafeydi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Geçenlerde depoyu doldurdum, neredeyse mahalleden dışarı çıkmadan 50 km yaptım ortalama 11.5 lt idi :shok:

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Daha önceki 2008 tdcı 110 luk ta kısın 9.8 gormustum.ş.içi ve kış şartlarında

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Emrecımm merhabalar.

Valla ben 90 hp sevmeye basladım ekonomıkmiş yahu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Gülçiçek

Teşekkürler arkadaşlar değerli yorum ve fikirleriniz için ozaman endişelenmeme gerek yok yani normal ozaman bu değerler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emrecımm merhabalar.

Valla ben 90 hp sevmeye basladım ekonomıkmiş yahu.

Ekonomiktir abi, gayet güzel araban, maşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Gülçiçek

Sağol teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
(düzenlendi)

Guncel kütahya ıstanbul. Ortlma yakıt degeri 100 km / 4.0

Acaba Mılımun 3,9 goren var mıdır ki?

110 & 90 hp farketmez.

Selamlrımla.

tarihinde Fatih Ozen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol YILDIRIM

Ben mk2 1.6 tcdı  manuelde 5.7 lt den aşağı bi türlü göremedim.Max 2000 devirden yukarı çok nadir çıkarım.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Ben mk2 1.6 tcdı  manuelde 5.7 lt den aşağı bi türlü göremedim.Max 2000 devirden yukarı çok nadir çıkarım.

Erol bey 110 hp mı arac

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

110 & 90 hp farketmez.

Selamlrımla.

Geçen yaz Giresun-Ordu otobanda 80-85 km gibi sabitledim klima kapalı cam 1-2 parmak açık, ışıklarda yavaşça dur-kalk(kısacası aşırı dikkat ederek) 3.4 lt ile 45 km gittim, aynı yolu 3.6 lt ile aynı şartlarda döndüm. Düz sahil yolu. 109 luk focus

Tek kişi, bagaj boş diyelim(max 10 kg).

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

110 & 90 hp farketmez.

Selamlrımla.

Valla gecen gun kendım yazdım varmı bu degerleri gören dıye,

Arac bana süprız yaptı.kutahyadan neredeyse sandıklıya kadar devamlı hız sabıtleyıcıyle gıttım.105 km hız

3.5 e kadar dustu.

Gecenki yazımda ısıtma bujıleri degısmemıstı.Çıkan ısıtma bujılerı daha önce yazdıgım gıbi sımsiyah olmustu.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Fatih hocam yanılmıyorsam focuslar en az tüketimi 85-90 hız arasında yapıyor. 3.3 lük yol bilgisayar verisi veriyor. Ancak gerçek tüketim 3.8 gibi oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Cosgun

Benim arabam 2.0 tdci 136 ps bi depoyla 680 km yapio ekranda 7 7.5 asagi dustugnu hic gormedim fazla hizli giden biri de degilim.bazi araclarla kiyasladigimda cok yakior aslinda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca
(düzenlendi)

Fatih hocam yanılmıyorsam focuslar en az tüketimi 85-90 hız arasında yapıyor. 3.3 lük yol bilgisayar verisi veriyor. Ancak gerçek tüketim 3.8 gibi oluyor.

Hocam ben en az tüketimi 70 km ve 4. vites ile gördüm yol bilgisayarı verisi olarak; o da 2.8 litre. Fakat az yakacak diye, bu hızla yol çekilir mi bilemiyorum :biggrin:

Valla gecen gun kendım yazdım varmı bu degerleri gören dıye,

Arac bana süprız yaptı.kutahyadan neredeyse sandıklıya kadar devamlı hız sabıtleyıcıyle gıttım.105 km hız

3.5 e kadar dustu.

Gecenki yazımda ısıtma bujıleri degısmemıstı.Çıkan ısıtma bujılerı daha önce yazdıgım gıbi sımsiyah olmustu.

Fatih hocam Eskişehir-Mezitler arası gidiş geliş 120 km sabit hız (ara hızlanmalar hariç tabi), -sadece Bozüyük çevre yolunda 90 km.'ye sabitlendi- 3,9 litre olarak gösterdi yol bilgisayarı; Bagaj yarım dolu ve araçta 4 kişi varken. Gerçek tüketim verisi bundan fazla tabi; tam olarak şudur diyemiyorum ben yakıt alana kadar şehir içi, çevre yolu kullanımı vb. durumlar giriyor işin içine. Fakat  1 litreye yakın farkettiğini düşünüyorum Gerçek yakıt tüketimi ile yol bilgisayarı tüketimi arasındaki farkı, araç yazılımlı ve DPF iptali yapıldı bu arada. Stock halde iken 0,5 litre fark olduğunu düşünüyorum bende.

tarihinde Burak Koca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

En az 4.4 gördüm yok bilgisayarında onda da depo 4.97 çıktı. 1 litre yoktur fark ama 4.5 litre den az da değildir gerçek tüketim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sefa Güner
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba. Forumun yeni üyesiyim.

1 hafta evvel 2006 Model Focus 1.6 TDCI 109 PSI Trend Sedan bir araç aldım. Motoru bakımlı, kilometresi düşük, diri bir araç.

Beğenerek aldım ama kafamda birkaç soru var. Daha önce hiç turbo dizel araç kullanmadım.Aracım 2005 trafiğe çıkışlı olduğu için yol bilgisayarı yok. Anlık tüketimi göremiyorum. Aşağı yukarı nelere dikkat edilmesi gerektiğini ustam söyledi ama birkaç noktayı sizlere danışmak istiyorum.

1- Turbo dizel araçta yakıt tasarrufu için en ideal devir hangisidir? (Genelde 2000 / 3000 devir aralığında kullanmaya özen gösteriyorum. Doğru mu yapıyorum?)

2- Oturduğum ev yüksek bir yerde. İşten eve dönerken 4/5 km sürekli yokuş ve virajlı bir yol gidiyorum. Bu yokuşta 2. viteste ve 2500 devirde gidiyorum. Doğru mu yapıyorum acaba? 3. vitese aldığımda devir 1800 civarına düşüyor. Ne yapmam uygun olur? Yakıt tasarrufu yapacağım diye turboyu kucağıma almak da istemem. :)

3- Yokuş aşağı inerken de genelde 2. vites 2500 devir ya da duruma göre 3. vites 2000 devirde iniyorum. Boşa atmadan ve gaza basmadan inmeye çalışıyorum. Herhalde doğru olan bu.

4- Şehirler arası yolda da 4. vites 2500 devir ya da 5. vites 2000 devir gidiyorum. Fazla sürat yapmıyorum. 100 / 120 arası maksimum oluyor. Doğru devirlerde mi gidiyorum?

Kusura bakmayın biraz fazla uzattım galiba. :)

tarihinde Sefa Güner tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...