İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Emre Şimşek

Senin istatistiklerine hayranım. Ben arada bir ölçümlüyorum. Kış donemi ve kısa mesafe gidiş gelislerde 6,5 l nin altına düşmüyordu. Şimdi hem yaz hem de kısa mesafe kullanım yok artık. O yüzden şimdiki tüketim 5,5 l civarlarında. Daha da azaltabilirim aslında ama, spor sürüş keyfinden vazgecemiyorum...

Teşekkür ederim abi.  Benim işe gidiş gelişlerim maksimum 10 km. Çarşıya gidiş gelişler de maksimum 3+3= 6 km ama bunun harici gayet dikkatli ve devrinde kullanırım. Ne dpf zorlanıyor ne çok yakıyor ideal 1750 devir yani. Çok nadiren de beygirleri hissederim. Bu tarzda bu tüketim ortaya çıkıyor.

Ortalama 19 20 kuruş görünüyor. Ben de lpg de bu değerleri yakalıyorum. Sanırım lpg fiyatları epey uygun.

Valla kıyaslama yapamam lpg ile ilişiğimi keseli 2 sene olacak çünkü, net değerler şöyle:

2015

Ortalama 5,53 lt / 100km

22 krş / km

mazot fiyatı ortalama 3,90 TL

goGalL.jpg

2016

Ortalama 5,58 lt / 100km

21 krş / km

mazot fiyatı ortalama 3,68 TL (şu ana kadar)

VY7d2V.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Güneri

Bugün depoyu fulledim.

3,68 TL X 47,43 L = 174,87 TL

En son fulledikten sonra bir depo ile 847 km yol yapmışım. Genelde az trafik, çok cevre yolu; karma tüketim. Ortalama gercek tüketim 100 km de 5,59, yol bilgisayarı 5,2...

Mehmet Hocam mazotu nerden alıyosun.

Türkiye Petrolllerinin mazotuna ne diyosunuz. Ben yıllardır Shellciyim Shelle fazla para vermenin mantığı var mı?

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Nedense benim araba shelli sevmiyor. 1 senedir 2-3 sefer shell aldım gerisi opet. Hatta aynı istasyon aynı pompa :) Opetten aldığım mazot hem performans hem tüketim olarak gayet iyi geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Güneri

2500 km kadar yol yapacağım önümüzdeki 10 günlük süreçte. Yakıt tasarrufu önemli olacak.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Shell den ne zaman alsam daha az km gidiyor. Totalden aldım bikaç depo şimdilik memnunum en az 50 km menzil fark etti diyebilirim(mevsim fark etmeksizin).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Shell den ne zaman alsam daha az km gidiyor. Totalden aldım bikaç depo şimdilik memnunum en az 50 km menzil fark etti diyebilirim(mevsim fark etmeksizin).

Tp al :)
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Nedense benim araba shelli sevmiyor. 1 senedir 2-3 sefer shell aldım gerisi opet. Hatta aynı istasyon aynı pompa :) Opetten aldığım mazot hem performans hem tüketim olarak gayet iyi geliyor.

Hakikaten ben de shell'i denedim geri opete döndüm :)

Bizim arabalar opet seviyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Mehmet Hocam mazotu nerden alıyosun.

Türkiye Petrolllerinin mazotuna ne diyosunuz. Ben yıllardır Shellciyim Shelle fazla para vermenin mantığı var mı?

Yakıtı İstanbul yolu TP den alıyorum Gökhan. Digerlerinden 10 kr daha ucuz oldugu gibi bugüne değin bir problem yasatmadi...
Yorum bağlantısı

Yakıtı İstanbul yolu TP den alıyorum Gökhan. Digerlerinden 10 kr daha ucuz oldugu gibi bugüne değin bir problem yasatmadi...

Bir de BP'yi denemeni öneririm abi. Göksudan istanbul yoluna çıkışta ki istasyondan mesela :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat
(düzenlendi)

Bir de BP'yi denemeni öneririm abi. Göksudan istanbul yoluna çıkışta ki istasyondan mesela :)

Olmaz, orası pahalı :p Ben ilk önerdiğin yerden memnunum. :good1:  :D

tarihinde Mehmet Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Olmaz, orası pahalı :p Ben ilk önerdiğin yerden memnunum. :good1:  :D

Bunu da ben öneriyorum abi, ne farketti ki :D  

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Bunu da ben öneriyorum abi, ne farketti ki :D

Fark var, TP ile BP arasında fark vaaar,

Yerli ile yabancı arasında irice bir fark vaar,

Pahalıyla ucuz arasında kocaman bir fark vaar... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Köksal Yılmaz

Kartal Giresun arası, radar olmayan yerde 110 km yolun 2/3 ünde klima açık 2 kişi orta seviye bagaj

ad78a43713c78c4d0908e3ff679e9656.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Gerçek tüketim 5.1 litre, f2 de f2.5 gibi az ölçüyor demekki.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
(düzenlendi)

Aksaray- Bolu- Abant- Sakarya- istanbul gittim. İstanbul şehir içinde 200 km yaptım. Dönüşte  İstanbul Ankara Aksaray yaptım depoyu tabanca yavaş ayarda tabanca atıncaya kadar doldurdum (mazot tabancası hızlı ayarda olunca mazot köpürüyor ve daha düşük değerler elde ediliyor.

Tüketim:

Toplamda 1640 km yol yapmışım. %90 Çoğunlukla 100-110 km/h hızla yol aldım. Sabitleyici kullandım.

3.78 den 143 tl ve 3.72 den 163 tl mazot harcadım.

ortalama hız 74 km/s 

klima çoğunlukla açık. Arabada 3 yetişkin 1 çocuk var bagaj ise gırtlak dolu. gelirken 2 yetişkin 1 çocuk bagaj boş.

arabanın bakımı 2000 km önce yağ-yağ filtresi- hava filtresi- mazot filtresi- şanzıman yağı değişimi şeklinde yapılmıştı.

Ortalamalar:

hız 74km/s

Yakıt: 4.98 lt

Yol Bilgisayarı 4.2 lt

tarihinde İbrahim ÇELİK tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Gerçek tüketim 5.1 litre, f2 de f2.5 gibi az ölçüyor demekki.

Aynen, şehiriçi fazla, şehir dışında eksik gösteriyor yol bilgisayarı
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

6.5 7 litre civarında tam ölcüyor, aşağısı az, yukarısında fazla dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sehir içi tam 700 km'de 39 litre yakıt aldım.

5.57 litre /100kmkm

Yol bilgisayarı ile aynı değer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

En guncel kutahya _ Uşak arası yol bıl. 4.3 lt

Kutahya _ ıstanbul 4.4 , 4.3 daha asagı dusmedi..

90 hp. Fcs 2011

Arac bagaj 0 5 kişi klıma yer yer açık..

Focus 2008 coll. Dızel de daha önce bu degerleri gördugumu hatırlamıyorum.

Yorum bağlantısı

Geçen hafta İstanbul - Eskişehir arası 1 depoyu 170 liraya doldurup tam 1000 km yol yaptım,klima full açık,klimanın kapalı olduğu zamanda da 1200 km yi görmüşlüğüm var...Yakıt olarak Shell Nitro ile yollara devam.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Klima tüketimi dizelde 0.5 litre etkiler. Benzinde 0.7, gazda 1 litre. (aşağı yukarı değerler)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Ozen

S.içi kullanım

2011 fcs 108.000 km 90hp sedan

Yakıt shell nıtro

Ortalama 5.3-5.5

Nasıl arkadaslar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Daha beterini de gördü bu gözler, o zaman petrolün varil fiyatı 120 dolardı tabi...

a8299500a3ee94ea476db4599abb8d87.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...