İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Depoyu doldur-kullan-doldur şeklindeki ölçümüm şöyle (ışık yandı 3-4 km sonra yakıt aldım)

Yapılan yol 640 km yoğun ş.içi

Ortalama hız 20 km

Ortalama tüketim 8.4 lt(yol b.)

Ortalama tüketim 7 lt (pompa-tabanca atınca yarım lt daha doldurdu)

Alınan yakıt 45.2 lt

Tutar 170 tl

Mazot 3.76 tl/lt

Kuruş hesabı ile 0.26 tl/km

Aklıma takılan tek şey yol bilgisayarının 1.5 lt kadar fazla göstermesi. Uzun yolda 0.1-0.2 lt gibi fark oluyor umursamıyorum ama 1.5 lt garip oldu.

euro 4 olan focus ikilerde farklı şekilde sanırım, yeni uzun yol yaptım YB 4,3 diyor ama 445km sonrası 22,8 litre yakıt aldı, yani 5,1 litre yakmış.

şehir içi 8,5 diyor pompa 7,8 çıkıyor, 6 litre civarlarında fark en az :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bugün doldurdum tekrar shellde

Alınan yakıt 45.5 lt

Lt fiyati 4.07

Ödenen tutar 185 tl

Yapılan yol 700 km s içi (tek uzun yol kartal Avcılar kartal oldu) trafik gidişte orta dönüşte az sayılır.

Pompa değeri 6.5 lt

Yol bilgisayarı 6.8

Ortalama hız 36 km

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Sehirici icin gayet normal degerler abi... Pompa degeri daha dusuk cikmis.. Ne guzel.. Buyuk ihtimal sehiricinden sonra uzun mesafe yapilarak ortalama dusuruldu...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Sehirici icin gayet normal degerler abi... Pompa degeri daha dusuk cikmis.. Ne guzel.. Buyuk ihtimal sehiricinden sonra uzun mesafe yapilarak ortalama dusuruldu...

Aynen dediğin gibi murat cim son kartal Avcılar(git-gel 150 km civarı) yapmadan önce 7.3 lt civarında idi ortalama tüketim tabi hız da düşük ona göre. Havaların da ısınması sanırım olumlu etkiledi. Bi de uzun yolda 110-120 geldim 90 la hiç gitmedim klima da açıktı sürekli.
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Bende de durum benzer abi... Sehiricinde ortalamayi yukseltip ardindan uzun yol yaparsam,yakit ortalamasi gercekci degerlere yaklasiyor.. Aksi durumda,pompada 0.3-0.5 fazla cikiyor...

Yorum bağlantısı
Yalçın Aksoy

Ankaradan (BP) litresi 4,10 krş 165 TL ye doldurduğum depoyu Ankara İstanbul arası TEM ve İstanbul şehiriçinde kullandım. Ortalama yakıt 5.1 gösteriyordu. Tekrar Ankara'ya dönüşte Bolu High vay AVM OPET litresi 4,05 181 TL ye depo doldu. Sonuç olarak 21 krş gibi birşey yakmıştır. Otoyolda hız sabitleyici ile 120 km hızdan hiç aşağı düşmedim. iki kere 200 bastım 30 sn 1 dk arası en güncel yakıt bu bendeki fikir olsun diye yazmak istedim. Herkese az yakıtlı günler...  :bravo:  :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa TATAR

Merhabalar bir kaç ay önce 2006 model dizel 1.6 motor otomatik vites focus II yeni trend delux modelinden aldım. İlk ford marka otomobilim ve çok memnun kaldım rahatlık, konfor ve güvenlik açısından tatmin edici. İlk yakıt testimi bir hafta önce yaptım 320 km lik karma bir yolda 15 lt yakıt kullandım. 100-140 arası hızlarda seyrettım. Daha önceki araçlarım lpg idi mazot konusunda yeteri kadar tecrübem yok. Merak ettim acaba yakıt ve yapılan yol için yorumlarınız nedir. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
(düzenlendi)

Merhabalar bir kaç ay önce 2006 model dizel 1.6 motor otomatik vites focus II yeni trend delux modelinden aldım. İlk ford marka otomobilim ve çok memnun kaldım rahatlık, konfor ve güvenlik açısından tatmin edici. İlk yakıt testimi bir hafta önce yaptım 320 km lik karma bir yolda 15 lt yakıt kullandım. 100-140 arası hızlarda seyrettım. Daha önceki araçlarım lpg idi mazot konusunda yeteri kadar tecrübem yok. Merak ettim acaba yakıt ve yapılan yol için yorumlarınız nedir. Teşekkürler.

4,6875 litre gibi bir değer yakalamışsınız bence gayet iyi.

tarihinde Fırat ÖNAL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

tuumlketim%20mays%202015_zpst6c4bpfk.png

En üstteki uzun yol 110-120 civarı kullanım.

İkinci ve üçüncü satır buralarda 6 km işe gitmek ve Dalaman-Fethiye civarında kullanmakla oldu.

Son satır Muğlaya git gel 200 km kalanı yine şehir içi Dalaman ve iş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

6 yıldır focus tdci kullanıyorum. Hiç bu değerleri görmedim Ahmet :) tebrik ediyorum seni :)

rica ederim, layık olmaya çalışıyorum :)

ilk defa sadece uzun yol yapıp direk tekrar doldurdum depoyu ve en düşük tüketimimi elde ettim ...5.13 litre  (kendime göre tabi  :p  )

Kütahya Pazarlar dan- İstanbul Sultanbeyli ye 5 kişi, klima açık, full bagaj ve hız sınırını aşmadan yol elverdiği sürece basıldı.

Yakıt: Shell v power nitro+

Alınan yakıt: 22,88 lt

Yapılan yol: 445 km

Ortalama hız: 90 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4.3 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi: 5.13 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 20,82 kuruş (4.05 TL/lt)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Aksan

Merhaba herkese

2008 tdci 120.000 km aracımla 2 hafta önce ANKARA- NİĞDE arası 90 nı geçmeden gittim geldim. Araç bakımını yeni yaptırdım baskı balata dahil. Araç hem az yaktı hemde rahatladı ort 3.9 dedi inanın ki böyle. Bakımları günü gününe yaptırdım ve hiç aksatmadan. Bakım da yakıt tüketimi önemli.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Merhaba herkese

2008 tdci 120.000 km aracımla 2 hafta önce ANKARA- NİĞDE arası 90 nı geçmeden gittim geldim. Araç bakımını yeni yaptırdım baskı balata dahil. Araç hem az yaktı hemde rahatladı ort 3.9 dedi inanın ki böyle. Bakımları günü gününe yaptırdım ve hiç aksatmadan. Bakım da yakıt tüketimi önemli.

Gerçekten tertemiz değer..Güzergahta rampasız olunca koklamış alet :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Merhaba herkese

90 ı geçmeyince focus dizel yakıtı kokluyor sadece. 110 a kadar da çok ekonomik ancak 120 ve üzeri baya bi artıyor. 90 la gitmek sıkıcı 120 üstüne de gerek yok. O yüzden benim favorim 110. Hem ekonomik hem daha güvenli.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

90 ı geçmeyince focus dizel yakıtı kokluyor sadece. 110 a kadar da çok ekonomik ancak 120 ve üzeri baya bi artıyor. 90 la gitmek sıkıcı 120 üstüne de gerek yok. O yüzden benim favorim 110. Hem ekonomik hem daha güvenli.

Katılıyorum. 110 ile çok güzel değerler elde ediliyor ve hız sınırlarını zorlamıyor, güvenli de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Çorum'dan Aksaray'a geldim. Ortalama hız 59 km olmuş. 95-100 km de hız sabitleyici kullandım. Asla gaza basarak sollama yapmadım. 380 km de 14,8 lt yakıt tüketmiş. Opet ten tabanca atana kadar depoyu tam doldurdum. Yol sonunda Aksaray'da tekrar dolum yaptım.

Bana hiç normal gelmedi. Eğer hata yapamadıysam bu araçlar yakmıyor kokluyor.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Dün arkadaşım arabamla izmir e gidip geldi gece vakti

Hız ortalaması 66 km yakıt 7.2 çok yüksek değil mi bu değer? Canımı sıkmaya başladı artık. Gerçi bakımı geldi ve 11 saat içinde gidip geldi ama yine de çok gibi

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Dün arkadaşım arabamla izmir e gidip geldi gece vakti

Hız ortalaması 66 km yakıt 7.2 çok yüksek değil mi bu değer? Canımı sıkmaya başladı artık. Gerçi bakımı geldi ve 11 saat içinde gidip geldi ama yine de çok gibi

Bence çok fazla. Ben 7.2 yi bol rolentili şehir içinde ortalama 20 li hızlarda anca görüyorum.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bence çok fazla. Ben 7.2 yi bol rolentili şehir içinde ortalama 20 li hızlarda anca görüyorum.

Ben de şehir içi 20 km ortalama ile 7.4 yanıyorum zaten. Nasıl oluyor anlamıyorum yol bilgisayarında sıkıntı olabilir belki.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Arkadaşım kullandığı için hiç bilmiyorum fakat olay şu

Gece 1 de almaya geldi depoda çeyrek vardı bugün yakıt fislerini gördüm 100 bir 135 bir almış depo yarıdan 1 tık altında yaptığı yol yaklaşık 1200 km

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Arkadaşım kullandığı için hiç bilmiyorum fakat olay şu

Gece 1 de almaya geldi depoda çeyrek vardı bugün yakıt fislerini gördüm 100 bir 135 bir almış depo yarıdan 1 tık altında yaptığı yol yaklaşık 1200 km

11 saatte gidip gelmesine bakılırsa gayet normal hatta az bile yakmış. Uzun yola çıkmadan önce yol b.daki bütün değerleri sıfırlayın daha doğru rakam elde edilir.Yaklaşık 200 tl yakmış 1200km.doğru ise çok iyi bir değer.200tl ile 50 litre mazot alınır.50/1200 4,2 litre yaparki o sürat ile buda pek mümkün değil.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

11 saatte gidip gelmesine bakılırsa gayet normal hatta az bile yakmış. Uzun yola çıkmadan önce yol b.daki bütün değerleri sıfırlayın daha doğru rakam elde edilir.Yaklaşık 200 tl yakmış 1200km.doğru ise çok iyi bir değer.200tl ile 50 litre mazot alınır.50/1200 4,2 litre yaparki o sürat ile buda pek mümkün değil.

Değerlerin hiç biri kesin değil. Benim de sıkıntım yb idi onu da sifirlamamis o yüzden şaşırmış olabilir yb. Bilinen sadece çeyrek depo ile teslim ettim onun üstüne 235 lira yakıt almış ve emin olmamakla birlikte 1100 - 1200 km yol yapmış. Ben zaten ne kadar yaktığının peşinde değilim de yb 7.2 gösteriyor ona takıldım o da dediğiniz gibi sifirlanmadigi içindir belki.

Yorum bağlantısı
Alper Ünal
(düzenlendi)

Alınan Yakıt : 41,95 lt

Litre Fiyatı : 4,06

Yapılan km : 762 km

Yol bilgisayarı: 4,8 lt
Pompa Değeri : 5,5 lt
Ortalama hız : 45 km/saat

İstasyon: Total

Bayadır verilerimi paylaşamıyordum ama biraz fazla mı yaktı ş.içi şehir dışı karışık değerler ama tabiki ş.dışı biraz fazla 

tarihinde Alper Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Alınan Yakıt : 41,95 lt

Litre Fiyatı : 4,06

Yapılan km : 762 km

Yol bilgisayarı: 4,8 lt

Pompa Değeri : 5,5 lt

Ortalama hız : 45 km/saat

İstasyon: Total

Bayadır verilerimi paylaşamıyordum ama biraz fazla mı yaktı ş.içi şehir dışı karışık değerler ama tabiki ş.dışı biraz fazla 

Ben şunu gördüm. Hiç boşuna devirsiz kullanmayın, devirsiz kullanınca az gösteriyor ama çok yakıyor. Haliyle yol bilgisayarı daha çok sapma yapıyor.

minimum sürüş devri 1750 olsun.

Sizinki karışık ise normal.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...