İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mustafa Boz

1 haftalık 150-200 km arası(gauge test için sıfırlamıştım), gölcük-istanbul ve istanbul ş içi karışık 41 km ortalama ile 5.9 lt idi, 38 km ortalamaya inince 6.2

oldu(dün akşamki karlı hava dahil). buğu için de klimayı açmakta hiç cimri davranmadım.

Adana da sıcaklık 5 7 dereceye çok nadir düşer ortalama hızim 25 28 arası bu değeri görüyorum

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Son ölçümüm hava sıcaklığı -2 ile + 12 arası değişiyor ş.içi 5-6 km lik parkur. Ve işe giderken 15-16 km lik köy yolu. Yb ortalaması 5.6 pompa ölçümü 6.1 lt ortalama hız 29-30

Yorum bağlantısı
Yakup Sayın

Sayın Abdullah Aladı sayın Mustafa Boz ve sayın Köksal Yılmaz yaşadığınız yerler profilinizde yazdığınıza göre deniz kenarı. Yani verimli yanmanın tam olduğu araçların kitapçıklarında yazan değerlerin uzun uğraşlar sonucunda elde edildiği şartlar. Yani kimya diliyle NŞA( normal sartlar altında) 0 derece 1 atm basınç olan yer. Bu değerlerde deniz kenarı olan yerlerde bulunur. Ben nevşehirde yani denizden 1200 m yukarıdayım. Burdaki hava şartları havadaki nem ve oksijen ile deniz kenarı aynı değil. Bu da yakıt sarfiyatı demek. ben şunu merak ediyorum aracımda aldığımdan beri bi titreme var bunu bilerek aldım. Bu titreme enjektör hatası 600-800 arası bi paraya tamir edilyor. Ama kimse yakıtın 6 litreye düşeceğinin garantisini vermiyor. Yaptırmaya değer mi değmez mi? Ortalama hızı 28-29 olan bir focus şehiriçi kullanımda kaç km yapıyor ? Yakıt değeri kaç? Bunlara cevap bulursam bi karar verecem. Geçenlerde bi sohbette bi arkadaş a4 2.0 tdi 140 bg otomatik aracından şikayetlendi. Hep kısa mesafe kullanıyor depo 70lt 229₺ dolmuş 698 km yol yapmış. 327 kr yakmış. Bunu duyan bi ağbimiz çok yaktığını kendinin 110 luk connetin bunlardan çok az yaktığını iddia etti. Deposu doluymuş üstünü doldurduk. 20₺ mazot aldı 60 km de. O da 333 kr yaktı. Benim focusu doldurduk. 170 km de 49.47 ₺ aldı. 292 kr yaktı. Birde megane vardı. O bunların çok çok çok fazla olduğunu onun yakıtının yeni 5.5 lt olduğunu söyledi. Doldurdu 222 km yol 55₺ mazot almış. O da 248 kr yakmış oldu. Yakıtım audiye göre çok megane göre az. Sizce ne yapayım enjektör tamir işini?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Yakup bey megane dci focustan hatta megane dan cdti corsa c ye gecen arkadasimin soyledigine gore megane corsadan da az yakiyor. Ben tam test etmedim henuz focusta acemilik donemim(bundan once crdi cerato kullaniyordum ve focus s icinde daha az yakacak gibi). Bakim yaptirmanizdaki tek neden yakit tuketimi ise bence gerek yok ama enjektorlerde sorun varsa buyumeden tamiri iyi olur kanisindayim. Aracin km sine gore kurum temizligi vs bakimlar da yapilabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Sayın Abdullah Aladı sayın Mustafa Boz ve sayın Köksal Yılmaz yaşadığınız yerler profilinizde yazdığınıza göre deniz kenarı. Yani verimli yanmanın tam olduğu araçların kitapçıklarında yazan değerlerin uzun uğraşlar sonucunda elde edildiği şartlar. Yani kimya diliyle NŞA( normal sartlar altında) 0 derece 1 atm basınç olan yer. Bu değerlerde deniz kenarı olan yerlerde bulunur. Ben nevşehirde yani denizden 1200 m yukarıdayım. Burdaki hava şartları havadaki nem ve oksijen ile deniz kenarı aynı değil. Bu da yakıt sarfiyatı demek. ben şunu merak ediyorum aracımda aldığımdan beri bi titreme var bunu bilerek aldım. Bu titreme enjektör hatası 600-800 arası bi paraya tamir edilyor. Ama kimse yakıtın 6 litreye düşeceğinin garantisini vermiyor. Yaptırmaya değer mi değmez mi? Ortalama hızı 28-29 olan bir focus şehiriçi kullanımda kaç km yapıyor ? Yakıt değeri kaç? Bunlara cevap bulursam bi karar verecem. Geçenlerde bi sohbette bi arkadaş a4 2.0 tdi 140 bg otomatik aracından şikayetlendi. Hep kısa mesafe kullanıyor depo 70lt 229₺ dolmuş 698 km yol yapmış. 327 kr yakmış. Bunu duyan bi ağbimiz çok yaktığını kendinin 110 luk connetin bunlardan çok az yaktığını iddia etti. Deposu doluymuş üstünü doldurduk. 20₺ mazot aldı 60 km de. O da 333 kr yaktı. Benim focusu doldurduk. 170 km de 49.47 ₺ aldı. 292 kr yaktı. Birde megane vardı. O bunların çok çok çok fazla olduğunu onun yakıtının yeni 5.5 lt olduğunu söyledi. Doldurdu 222 km yol 55₺ mazot almış. O da 248 kr yakmış oldu. Yakıtım audiye göre çok megane göre az. Sizce ne yapayım enjektör tamir işini?

Evet adana da yaşıyorum ddeniz seviyesi ne çok yakın ve 0 derece görülmeyen bir yer benim aracimda herhangi bir problem yok ortalama sıcaklığın yüksek olduğu günler dahil 6.1 lt nin altına dusemedim ortlama hız genelde 20 30 arası değer lere sahip oluyor sonuc olarak hiç sorun olmasa bile 6 lt nin altı bence zor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenan KAYA

Aracımin ışığı yanar yanmaz 50 tl shell nitro mazot aldım hava sıcaklığı en yüksek 4 en düşük -2 tam olarak 210 km yaptığımda ışık tekrar yandı Beylikdüzü-catalca catalca -Nişantaşı Nişantaşı-çatalca guzergahlarim arabaya çok fazla yuklenmedim en fazla 120 km hız yaptim

Yorum bağlantısı
Yakup Sayın

Yakup bey megane dci focustan hatta megane dan cdti corsa c ye gecen arkadasimin soyledigine gore megane corsadan da az yakiyor. Ben tam test etmedim henuz focusta acemilik donemim(bundan once crdi cerato kullaniyordum ve focus s icinde daha az yakacak gibi). Bakim yaptirmanizdaki tek neden yakit tuketimi ise bence gerek yok ama enjektorlerde sorun varsa buyumeden tamiri iyi olur kanisindayim. Aracin km sine gore kurum temizligi vs bakimlar da yapilabilir.

büyüyecek bir sorun değil. tek sıkıntım yakıt sarfiyatı. acaba 7.6 lt altına düşer mi?

Yorum bağlantısı
Yakup Sayın

Aracımin ışığı yanar yanmaz 50 tl shell nitro mazot aldım hava sıcaklığı en yüksek 4 en düşük -2 tam olarak 210 km yaptığımda ışık tekrar yandı Beylikdüzü-catalca catalca -Nişantaşı Nişantaşı-çatalca guzergahlarim arabaya çok fazla yuklenmedim en fazla 120 km hız yaptim

mustafa bey bence doğru bi ölçüm değil. depo doldurularak yapılan ölçüm en net olan bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Hergün sabah ayazda 2 km okuka, öğlen 4 km eve gitgel, akşam 2 km eve dönüş şeklinde kullanıyorum. Hafta sonu biryere gidersem 20 km falan git gel, Sultanbeyli ne yakın yer yok :) yol bilgisayarı 7 litre diyor şimdilik bakalım ne çıkacak depo bitince.

Yorum bağlantısı
Cem Saygıdeğer

Ahmet Hocam alıntınızı yeni gördüm bulunduğum yerden dolayı zaman ve internet sıkıntısı çekiyorum. Gelelim bizim mazot canavarına :) Hocalarım rektefiye sonrası 4000 km deyim hafta içi bir Adana yaptım ve ordaki pompacı ustama enjektörleri temizlettim ayarlattım ve içinde valf gibi birşey varmış o değişti Adanadan full depoyla çıktım 555 km sonra tekrar fulledim ve tam 30.40 litre mazot aldı yani 5.5 lt/ 100 km 120 KMH sabit hızda gitmeye çalıtım. Bir önceki ölçümüm şehir içi 7.5 lt idi. Enjektör bakımının faydası oldumu pek anlayamadım henüz maliyeti 750 tl oldu.

Ha birde "sevgili", "üstadlar üstadı" ustam motor yapıldğında enjektör keçesini takmamış 750 tl ye keçe takımı da dahil.

Yorum bağlantısı
murat nalbant

ıyı akşamlar arkadaşlar bende bugun aracıma yakıt aldım her zaman depoyu ceyrege gelınce fullerım bugun 38 lt yakıt aldım ve gostergeyı sıfırladım 388 km deydı yanı 1 litre ile 10 km gidiyor şehir içinde kullandım hep çok degıl mı arkadaslar bu konuda new yapmalıyım yardımcı olun bakım mı yaptırayım ne yapayım 2006 focus 1.6 tdci arac sızın araclar ne kadar yakıyo 10 lt=100km yol bilgisayarım yok trend arac

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

ıyı akşamlar arkadaşlar bende bugun aracıma yakıt aldım her zaman depoyu ceyrege gelınce fullerım bugun 38 lt yakıt aldım ve gostergeyı sıfırladım 388 km deydı yanı 1 litre ile 10 km gidiyor şehir içinde kullandım hep çok degıl mı arkadaslar bu konuda new yapmalıyım yardımcı olun bakım mı yaptırayım ne yapayım 2006 focus 1.6 tdci arac sızın araclar ne kadar yakıyo 10 lt=100km yol bilgisayarım yok trend arac

yol bilgisayarınız var mı? ortalama hızınız nedir? soğukta kısa mesafe soğuk motor kullandıysanız olabilir. debriyaj ne alemde, eğer kaçırma yapıyorsa o da çok yaktırır.

Yorum bağlantısı
murat nalbant

yol bilgisayarınız var mı? ortalama hızınız nedir? soğukta kısa mesafe soğuk motor kullandıysanız olabilir. debriyaj ne alemde, eğer kaçırma yapıyorsa o da çok yaktırır.

yol bilgisayarı yok trend 2006 ortalama hız yok soguk havalar en uzun 7 km falan kullandım debriyaj yukardan kavrıyor 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

yol bilgisayarı yok trend 2006 ortalama hız yok soguk havalar en uzun 7 km falan kullandım debriyaj yukardan kavrıyor 

Debriyaj ve soğuk büyük etken, benim de ş.içi tüketim yüksek, debriyaj değişecek. uzun yol sonrası sıfırlamaya korkuyorum :D neredeyse arkadaşların ş içi yakıtı benim ş dışı gibi

Yorum bağlantısı
murat nalbant

Debriyaj ve soğuk büyük etken, benim de ş.içi tüketim yüksek, debriyaj değişecek. uzun yol sonrası sıfırlamaya korkuyorum :D neredeyse arkadaşların ş içi yakıtı benim ş dışı gibi

yaklasık bı ay sonnra falan uzun yol yapacagım yıne cok yakarsa bı baktırmayı düşünüyorum aslında

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Yakıt: Shell v power nitro+
Alınan yakıt: 49,15 lt

Yapılan yol: 739 km
Ortalama hız: 25 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 6.7 lt/100km
Gerçek yakıt tüketimi: 6.65  lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 23,67 kuruş (3.56 TL/lt)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

3ca4913bd0f3a849a913686645934ec6.jpg40c22a81467e9f7eb7418c80fa4664c0.jpg

2 km okula 4 defa gidip gelince sıfırlanmış bilgisayar kafayı yedirir insana :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Arkadaslar en son istasyondan kendim girtlagina kadar doldurup iki kere denedim.Cikan sonuc tl bazinda 31,05 krs gunceldir.

Yorum bağlantısı
murat nalbant

bende bugun aldım 14 lt aldı depo 55 tl tuttu 138 km gıtmış cok yakıyor be

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

shell nitro

gidilen yol 199km

alınan litre 13.52 6.76l/100 km

yol bilgi. 6.6l/100km

ortalama hız 22

Alınan yakit 3.62×13.52 = 49 tl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Shell ful save kullanıyordum daha önce yol bilgisayarı 6.1 civarı oluyordu son 2 depoda w power Nitro kullanıyorum 6.6 nin altına dusemedim 2 si arasında bu kadar fark olması normal mi ?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

starpet eurodizel 3,25 tl/lt (ışık yanmıyordu würth depo katkısı attım 300 ml, üstüne 147 tl ye depo doldu :kutlama: )

istanbul-bursa-istanbul

68 km ortalama hız

4,7 lt ortalama tüketim

kullanış tarzı cc ile yol boş oldukça 100-120 civarı. Gölcük ve yalova trafiği biraz arttırdı ortalama tüketimi, 10-15 km klima açık. 2, 5 kişi, hafif bagaj.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Boz

Adana pozanti 3 kişi 0toyal rampa (bilen bilir )

Pozantı adana toplam 250 km ortalama hız 50 6.1 ltre yol bilgisayar degeri

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

starpet eurodizel 3,25 tl/lt (ışık yanmıyordu würth depo katkısı attım 300 ml, üstüne 147 tl ye depo doldu :kutlama: )

istanbul-bursa-istanbul

68 km ortalama hız

4,7 lt ortalama tüketim

kullanış tarzı cc ile yol boş oldukça 100-120 civarı. Gölcük ve yalova trafiği biraz arttırdı ortalama tüketimi, 10-15 km klima açık. 2, 5 kişi, hafif bagaj.

Köksal abi kış günü klimayı neden açıyorsun?  :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...