İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Gökhan Albayrak

Akaryakıt firmalarını buradan isim verip taşlayabiliyormuyuz?

Şayet benim birkaç firmadan şikayetim var, selametlik 2.5 focus 'um "S" firmasının mazotuyla bana devr-i alem tadı yaşatırken, "P ve O" markalı firmalardan denediğimde V6 motor yakıt tüketimini hatırlattı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Kulahli

merhabalar;

ben foruma yenı katıldım,2008 benzınlı focus ıı vardı,ortalama 7,2 -7,3 tuketımı vardı(çoğunlukla sehırıcı)maalasef yakın zamanda perte cıktı.2010 dızel focus almaya nıyetım var ama akaryakıt sarfıyatı kafamı karıstırdı.Galerılerı dolastım ,cogunlukla 5,5 lt(24kr -27 kr)arası yakıt sarfıyatından sozedılıyor.dogrulugu nedır?fıkırleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

merhabalar;

ben foruma yenı katıldım,2008 benzınlı focus ıı vardı,ortalama 7,2 -7,3 tuketımı vardı(çoğunlukla sehırıcı)maalasef yakın zamanda perte cıktı.2010 dızel focus almaya nıyetım var ama akaryakıt sarfıyatı kafamı karıstırdı.Galerılerı dolastım ,cogunlukla 5,5 lt(24kr -27 kr)arası yakıt sarfıyatından sozedılıyor.dogrulugu nedır?fıkırleriniz nedir?

okan bey 5,5 ben ancak yaz aylarında ş.arası yolculukta gördüm.Ş.içi çok zor...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim 1 senelik karışık ortalama 6.2. Uzun yolda 5.2 gördüm en az. Ama 90 lâ gitmem hiç yasal sınır neyse o :) depo ölçümü bu değerler.

Yorum bağlantısı
Caner Yeşil

Yakıt: PETROL OFİSİ Motorin - V/Max EuroDizel 10
Alınan yakıt: 43 lt

Yapılan yol: 725 km (~500 km si 105 km/sa sabit hız)
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 6.4 lt/100km
Gerçek yakıt tüketimi: 5.93  lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 22,06 kuruş (3.72 TL/lt)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

merhabalar;

bazi forum üyeleri 4-5 gibi degerleri yakaladigini söylüyor ben beceremedim hicbir zaman, genel ortalanam 6,2-6,4 benim(gerektiginde sert gerektiginde yumusak bicimde kullaniyorum ama cogu zaman fazla yüklenmeden kullaniyorum) otobanda sabredip 90-100 giderseniz sehirde sakin kullanirsaniz ve sehirde cok trafik yoksa degerler 5 ve altina düsebilir. eger yakit tüketimi sizin icin önemliyse, ortalamayi 6-6.5 üstü  olarak hesaplayin derim. sonradan hayal kirikligi olmasin

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mazot aldığınız akaryakıt istasyonuna dikkat edin. Ucuz mazot alacağım diye enjektorleri bozmayin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Yakıt: Shell v power nitro+
Alınan yakıt: 48,59 lt

Yapılan yol: 726 km  ( ortalama hız yüksek ama haftada 4 gün 2km git-gel  ile yapıldı (1-2-3... 4 ve 5 paslanacak :) ), kalanıda temde 110-120)
Ortalama hız: 32 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 6.5 lt/100km
Gerçek yakıt tüketimi: 6.69  lt/100 km   (pompacı dememe ragmen fazla doldurdu o yüzden fazla çıktı gibi, kapaktan sızmız zaten fazlası sinir oldum...)
Km başına yakıt tüketimi: 25,49 kuruş (3.81 TL/lt)

bu sefer po dan aldık bakalım nasıl olacak.

Fatih Hocam dün antifirizi ölçtürdüm hiç antifiriz yokmuş 'sevgili' ustam rektefiyeden sonra söylememize rağmen antifiriz koymamış. Dolayısıyla motor geç ısınıyordu yakıt bundan da artmış olabilir bugün antifiriz koyuldu şuan beş dakikada ısınmaya başlıyor acaba hava mı yaptıda ısınıyor dedim 90 ı geçmiyor muhtemelen antifiriz etkisi bir de böyle deneyeyim umarım düşer biraz yakıt :)

nedir durum :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Bu konuda internette bilgi kirliliği var, haynes'e hızlıca baktım göremedim, bir sitede kıyaslama yapmışlar HB 55 sedan 53 lt çıkmış :)

Buyrun link

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bende dizel de 52 litre diye biliyorum. 51.kusur almisligi var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

focus 2 ve cmax1 dizel 53lt (ki 2.0tdci focus ve cmax ler de buna dahil! ). benzinliler ise 55 lt. ekstra acil durum hazneleri varmi bilmiyorum ama... zannedersem yok (yada bu 53 lt nin icinde)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Saygıdeğer

Ahmet hocam antifirizden sonra şöyle bi yarım litre kadar farketti erken ısınmasından dolayı. Şuan rektefiye sonrası 2500 km lerde yakıt tüketimi ş.İçi 100 km / 7.5 8 lt civarlarında ş. Dışı 7 7.5 civarında

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Ahmet hocam antifirizden sonra şöyle bi yarım litre kadar farketti erken ısınmasından dolayı. Şuan rektefiye sonrası 2500 km lerde yakıt tüketimi ş.İçi 100 km / 7.5 8 lt civarlarında ş. Dışı 7 7.5 civarında

Sewgili cem.Bu satırları uzulerek yazıyorum :( :(  ama ş.dışı halaa yüksekk. ben ş.dışı olduktan sonra olamazsa olmazım hız sabıtleyıcı110/120 kesınlıkle 7.0 altına ıner .. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben focus 2.5 ile uzun yola gittim.Sabit hızda 120 ile gittim rampa düz hep aynı hızda 5.2 ortalama ile gittim. Araç sahibi ben olsam 4.8 yaktırırdım dedi. Sehir dışı değeriniz 2.0 dizel ov mondeonun değerinden de yüksek.

kullanım şekliniz nasıl 180-200 km hızlardamı kullandınız veya çok yüksek devirlerdemi kullandınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bizim bura kırsal, yani şehir içi dışı çok fark etmiyor. Ben bu ara hiç mi hiç dikkat etmiyorum ama ortalamam maksimum 6,4 lt.

Yorum bağlantısı
Cem Saygıdeğer

Hayırsayın hocalarım gayet sakin kullanırım 3 bin devri nadir görürüm 2500 vites yükseltirim ortalama 1750 2000 devir bandında seyrederim şehir dışı kullanımım da ortalama bu şekilde ama biraz rampaydı sanırım rektefiyeden dolayı böyle rodaj 10 bin km bulur deniyor benmde bu konuya çok kafam takılıyor benzinli bir spor araca lpg takıp binsem aynı fiyata gelecek sabredyorum bakalım 10 bini tamamlayınca anlaşılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yakup Sayın

Hayırsayın hocalarım gayet sakin kullanırım 3 bin devri nadir görürüm 2500 vites yükseltirim ortalama 1750 2000 devir bandında seyrederim şehir dışı kullanımım da ortalama bu şekilde ama biraz rampaydı sanırım rektefiyeden dolayı böyle rodaj 10 bin km bulur deniyor benmde bu konuya çok kafam takılıyor benzinli bir spor araca lpg takıp binsem aynı fiyata gelecek sabredyorum bakalım 10 bini tamamlayınca anlaşılacak.

yaşadığınız yerin deniz kenarı olması iklimi gibi özellilleri araçların yakıtlarında önemli bir etken oluyor. nevşehir' de yaşıyorum karasal iklim ve 1160 m rakımda yaşıyoruz. pazar günü depoyu doldurdum ve yakıt verilerim senin aracının değerleriyle benzer.birde hanım çok kullanıyor şehiriçinde onuda belirtmeden geçmeyim.bundan önceki mazotu total excellium dizel almıştım bu defa shell v power nitro

yakıt: total excellium dizel

toplam yol: 668(hepsi sehir içi)

ortalama hız: 28 km

ortalama yakıt: 7.6/100 km

gerçek ortalama: 7.7/100km

alınan yakıt: 51.68 litre(3.87)

son durum bu birde shell deneyecem bakalım fark edecek mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

yaşadığınız yerin deniz kenarı olması iklimi gibi özellilleri araçların yakıtlarında önemli bir etken oluyor. nevşehir' de yaşıyorum karasal iklim ve 1160 m rakımda yaşıyoruz. pazar günü depoyu doldurdum ve yakıt verilerim senin aracının değerleriyle benzer.birde hanım çok kullanıyor şehiriçinde onuda belirtmeden geçmeyim.bundan önceki mazotu total excellium dizel almıştım bu defa shell v power nitro

yakıt: total excellium dizel

toplam yol: 668(hepsi sehir içi)

ortalama hız: 28 km

ortalama yakıt: 7.6/100 km

gerçek ortalama: 7.7/100km

alınan yakıt: 51.68 litre(3.87)

son durum bu birde shell deneyecem bakalım fark edecek mi?

Bu aralar çok yakıyor diye üzülmeyin havalar soğuk, hepimiz çıkmışızdır 7'lere...

+1 aynen hocam ortalama hız 28 km .. / 7,1 oldu gün ıtıbarıyle :( :(  İstemeyerekte olsa da Shell

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

1 haftalık 150-200 km arası(gauge test için sıfırlamıştım), gölcük-istanbul ve istanbul ş içi karışık 41 km ortalama ile 5.9 lt idi, 38 km ortalamaya inince 6.2 oldu(dün akşamki karlı hava dahil). buğu için de klimayı açmakta hiç cimri davranmadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...