İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Fatih Sinanoğlu

Alınan Yakıt : Türkiye Petrolleri

Geçilen mesafe : 1092km.

Tekrar dolum :190tl

Yol bilgisayarı ortalama tüketim 3.7lt.

Depo hesabı 3.9lt

Yaklaşık 175kr

super deger

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

1000 km görmeye ömrüm yetmez benim :)

Biz genç yaşta başarıyoz ki ileride senin gibi yaşlanınca rahat edelim diye Abi :D
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Biz genç yaşta başarıyoz ki ileride senin gibi yaşlanınca rahat edelim diye Abi :D

Vallahi ben senin yaşında iken ortalama 10 litre yakan benzinlileri kullandığımdan şimdilerde C-max 6 yaktığında bile bana mazota ödediğim çerez parası gibi geliyor :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Vallahi ben senin yaşında iken ortalama 10 litre yakan benzinlileri kullandığımdan şimdilerde C-max 6 yaktığında bile bana mazota ödediğim çerez parası gibi geliyor :D

Çok eskiye gitmemek lazım. 18 yaşımda ehliyetimi aldığımda bende 10lt yakan atmosferik benzinli arabaya biniyordum. Ki senin zamanında ticari taksiler bile Amerikan 6 silindirli makinelerdi abi :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Çok eskiye gitmemek lazım. 18 yaşımda ehliyetimi aldığımda bende 10lt yakan atmosferik benzinli arabaya biniyordum. Ki senin zamanında ticari taksiler bile Amerikan 6 silindirli makinelerdi abi :)

Şimdi 12-15 litre yakan araçlarıda çok kullanmıştım desem millet inanmayacak ammada atıyor diyecek diye yazamadım.:) 2006 da bu arabayı alana kadar 5-6 litreleri görmek benim için hayalden öteye gitmemiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Depo hesabı 3.9lt

Yaklaşık 175kr

Harika Çocuksun vesselâm İlteber...

1000 km görmeye ömrüm yetmez benim :)

Yapma Fatih abi bizimkisi umutsuz bekleyiş desene. ..

Benim o değerlere ulaşmam çok zor. Uzun yolda saatte 90 km hızla gidilir mi ya :D

Bi git bak ne ka tatlı. Aç metro fm i dinle Kadir ve Paskalı[emoji6]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)

Depo hesabı 3.9lt

Yaklaşık 175kr

gercektende süper degerler, ortalama hız nedir merak ettim doğrusu.?.

benim degerelerim ise,

Guzergah, ankara-arsuz(iskenderun)-ankara

yakit cinsi, bp euro dizel

yapılan yol, 1339 km

harcama tutarı, 296 tl

genel hız (maksimum), 110-130 km/h

yol bilgisayari ortlama tüketim, 4, 6 lt

depo ölçüm ortlama tüketim, 4, 98 lt

km başima harcama, 0, 222 krş

klima, genellikle açık

formdaki diger değerlere göre fena değil ama göksel beyin degerlerine göre vahim düzeyde :)

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lemi Sam
(düzenlendi)

Merhabalar arkadaşlar,

Benim aracım 2007 ghia tdci dizel.

Aracımla ümraniyeden şileye gidip geldim, yaklaşık 100 km yol yaptım.

Giderken tek kişiydim...yol bilgisayarını sıfırladım önce..

Bir süre gittim bilgisayara göre   5-10 km sonra 2.8L/100km   degerlerine kadar gördüm.

Ancak 4. viteste 1800-2000 devirle gidiyorum...

tabi yol eğimli olmaya başlayınca...2000 devirleri de buldum  ve şileye vardığımda 3.4 L/100km  değeri vardı aracımda.

Dönüşte bagaj dolu ve toplam 5 kişiydik...

Yine 1800-2000 deviri korumaya çalıştım...

İstanbuldaki değer...4.4L/100 km

Klimayı yolun 4 te 1 lik bolumunde acık tutmusumdur.

Bu değerler nasıl sizce? Gerçi yol bilgisayarına ne kadar güvenilir bilmiyorum.

Bir de bence daha önemli olan..1800-2000 devirde 4. viteste kullanmam dogru bir davranısmı..

Aracı 5. vitese atsamda bunu devir aralığını korumaya calısıyorum.

Motor acısından bir sıkıntı olur mu sizce?

Saygılarımla,

tarihinde Lemi Sam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özkan Özcan
(düzenlendi)

2011 Model Dizel Focus 2 Collection HB ile İstanbul - Kuşadası arası gidiş dönüş yolculukta 1 depo ile 1130 Km civarı yol yapabildim.

Arabada 4 kişiydik. Bagaj dolu sayılırdı. Klima çoğu zaman kapalıydı.

İstanbul Zeytinburnunda BP'de depoyu fulleyip sayaçları sıfırlayıp yola çıktım.

Giderken otel girişi 2 de olduğu için yavaş ve  her fırsatta hız sabitlemeyi kullanarak 100km hızla gittim.

Gerçi gelirken biraz hızlandım (Ortalama 130 civarı hız yaptım.) 100 ile gelseydim muhtemelen daha da fazla giderdi ama bence çok iyi bir rakamı tutturdum...

20140823_064027%280%29.jpg

20140823_072451.jpg

tarihinde Özkan Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Merhabalar arkadaşlar,

Benim aracım 2007 ghia tdci dizel.

Aracımla ümraniyeden şileye gidip geldim, yaklaşık 100 km yol yaptım.

Giderken tek kişiydim...yol bilgisayarını sıfırladım önce..

Bir süre gittim bilgisayara göre 5-10 km sonra 2.8L/100km degerlerine kadar gördüm.

Ancak 4. viteste 1800-2000 devirle gidiyorum...

tabi yol eğimli olmaya başlayınca...2000 devirleri de buldum ve şileye vardığımda 3.4 L/100km değeri vardı aracımda.

Dönüşte bagaj dolu ve toplam 5 kişiydik...

Yine 1800-2000 deviri korumaya çalıştım...

İstanbuldaki değer...4.4L/100 km

Klimayı yolun 4 te 1 lik bolumunde acık tutmusumdur.

Bu değerler nasıl sizce? Gerçi yol bilgisayarına ne kadar güvenilir bilmiyorum.

Bir de bence daha önemli olan..1800-2000 devirde 4. viteste kullanmam dogru bir davranısmı..

Aracı 5. vitese atsamda bunu devir aralığını korumaya calısıyorum.

Motor acısından bir sıkıntı olur mu sizce?

Saygılarımla,

Değerler çok iyi.

Tdci motorun en ekonomik devri 1800d/dak.-2000d/dak. Aralığıdır. Motorunuza herhangi bir zararı olmaz. Arada bir devir gösterin yeter. Sürekli aynı kullanım ile kurum oluşumu çoğalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Tdci motorun en ekonomik devri 1800d/dak.-2000d/dak. Aralığıdır. Motorunuza herhangi bir zararı olmaz. Arada bir devir gösterin yeter. Sürekli aynı kullanım ile kurum oluşumu çoğalır.

Bunu duyduğum çok iyi oldu.

Peki şehir içinde 1200 devirlerde hatta bazen rolanti motorunun izin verdiği en düşük yani 800-900 devirlerde seyrettiğim oluyor. Bunun zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bunu duyduğum çok iyi oldu.

Peki şehir içinde 1200 devirlerde hatta bazen rolanti motorunun izin verdiği en düşük yani 800-900 devirlerde seyrettiğim oluyor. Bunun zararı olur mu?

Çok düşük devir kalır. 1750d/dk kullanım için en düşük devir aralığı olmalıdır..
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Alakasız ama cok fazla geldiği icin ben de yazayım araba i30 otomatik dizel 8000 km de full sehir ici genelde 2-3 km git akşama 2-3 km geri dön yaklasik 300 km ölçüm yaptım pompa degeri 10 lt/100 km bana cok fazla geldi.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Cevap için teşekkürler.

Evet kısa mesafelerde araçlar çok yakıyor, şahsen o kadar kısa mesafelere bir de iki tekerli öneririm, Elektrikli bisiklet vs işinizi görür. Daha da iyisi yürümek olurdu sağlıklı sağlıklı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Motor ısınmayacak kadar kısa mesafe, yeni olmasından dolayı da fazla yakıyordur.. Yani normal :( Bu kadar kısa mesafe için dizel almasaydınız keşke..

Teşekkürler aracı eşim kullaniyor normalde günlük işe git gel 35 km yapıyor bu aralar izinde olduğu icin km azaldı ben de cok yakacagini tahmin ettigim icin ölctüm ama açıkçası bu kadar da beklemiyordum aldigimdan beri ortalamayi sifirlamadim 6.8 lt /100 km

Cevap için teşekkürler.

Evet kısa mesafelerde araçlar çok yakıyor, şahsen o kadar kısa mesafelere bir de iki tekerli öneririm, Elektrikli bisiklet vs işinizi görür. Daha da iyisi yürümek olurdu sağlıklı sağlıklı :)

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Rampa yok ama dediginiz gibi yakın mesafe kaynaklı bakalım bayramda uzun yol yapacağım o zaman az cok belli olur ne yaktığı

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 49,68lt
Yapılan yol: 942 km
Ortalama hız: 45 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4,6 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi: 5,27 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 22,9 kuruş (4.36 TL/lt)

700km Antalyadan İstanbula 3 kişi dolu bagaj, yol müsait oldukça 110km/h hızla geldi. gerisi İstanbul içi. TP Sultanbeylide varmı onu deneyelim birde :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Alpet'i nasıl bilirsiniz? Burada bir şubesinden 4,17'ye mazot alabileceğim artık, adamlar sürekli müşteri olduğum için indirim yapacaklar.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Focus 1.6 TDCI

Yapılan km:     300

Tutar:               75 TL

Litresi               4,17 TL (Alpet(memnunum))

Ortalama hız:   26 km/h

Yol bilg. ort:      6.0 lt

Gerçek ort:       5,99 lt

km'de 25 krş.

Hesap doğru mu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenan KAYA

iyi akşamlar total excellium yakıt  nasıl ? kullanan var  mı

internette araştırdığım kadarı ile kullananlar memnun olduğunu söylüyor 

Yorum bağlantısı
Murat Gök
(düzenlendi)

iyi akşamlar total excellium yakıt nasıl ? kullanan var mı

internette araştırdığım kadarı ile kullananlar memnun olduğunu söylüyor

Markadan ziyade,istasyonun guvenirligine bakin derim...Fakat,total genel manada iyidir.. tarihinde Murat Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Ünal

total gayet iyi hocam gerek menzil gerekse performans açısından birde tebden teb total kart alırsanız anında % 5 indirim sahibi oluyorsunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 11.31lt
Yapılan yol: 224 km
Ortalama hız: 33 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4,6 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi5,04 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 22,32 kuruş (4.42 TL/lt)

Aracıma haftalık 50 tl harçlık veriyorum, bana trafiğin keşmekeş olduğu sabah 08:00-09:00 ve akşam 19:00-20:00 saatleri arasında toplamda 220+ km yol yaptırıyor. Ben çok memnunum yakıtımdan. Aynı istasyondan alıyorum yakıtımı.

Uzun yolda ise daha bi memnun oluyorum. İlk aldığımda 6.0lt/100km iken yol bilgisayarım şimdi 4.6lt/100km ye kadar düştü. (Şehirler arası yollar sağolsun psikolojik de olsa insan bu değeri düşük görünce yüzü gülümsüyor.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Salih Kara

Benim aracımda km si ilerledikçe daha az yakmaya başladı. Özellikle km 220.000'e yaklaşmışken bu kadar düşük değerler vermesi çok enteresan geldi. Araç 2006 model trend hb. Bu zamana kadar volan, triger, v kayışı, yağ ve filtreler hariç motorunda değişen bir şey olmadı. Üstündeki turbo, enjektörler, baskı balata halen orijinal. Sık olarak hafta sonları Bursa - Çanakkale arası gidip gelmekteyiz. Kalan zamanlarda da Bursa şehir içinde kullanıyorum. Aşağıdaki değerleri tek seferde kontrol etmedim. En son yaptığım 4 yolculuğun sonucu. Ve bu sonuca yolculuk başında depo tam dolu iken ( yakıt tabancası kendisi atınca ) şeklinde çıkıyorum ve gittiğim yerde tekrar aynı şekilde dolduruyorum.

Yakıt : Shell V-Power Nitro+ ( Bu güne kadar başka bir firmadan yakıt alınmadı )

Yapılan Yol : 270 km

Ortalama Hız : 78 km GPS Verisi ( yol boyunca zorunlu haller dışında 90 - 120 dışına pek çıkmıyorum. Çoğunluk sabit 90 km - 1750 devir)

Yolculuk Sonunda Alınan Yakıt : 45,81 TL

Litre Fiyatı : 4,37 TL / Lt

Km başına yakıt tüketimi : 0,17 TL

100 Km Tüketim : 3,88 Lt / 100 Km

Araçta yol bilgisayarı olmadığı için oradaki verileri paylaşamıyorum. Araç artık bir hayli fazla siyah duman atmaya başladı. Büyük ihtimal turbo ve enjektör isteyecek artık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...