İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Murat Gök

Yakıt:Opet Dizel

Yapılan Yol:775 km

Alınan Litre:46 lt

Ort.Hız:40-45  km/sa civarıydı sanırım

Ort. Tüketim:5,93 lt

Güzergah:Adana'da 15 km lik mesafede (ev-üniversite arası) karma sayılabilecek bir rotada git gel,en az 4 ışıklı yol,cvt araç,tek kişi sakin kullanım.

Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Ahmet hocam bu araçlar yanlış hatırlamıyorsam 2250 devirde max torku veriyor yani bu devirde vites yükseltip vitesi yukseltince gaza yuklenmek yerine aracin istedigi kadar gaz verin ve gittikçe gazı hafif hafif artırın tabiri caizse gazı yedirin: ).düşük devirde araç kullanmak araca zarar vermez düşük devirde fazla gaz araca zararlıdır.ben de aracı ilk aldıgımda 7lt yaktırıyodum bu sekilde 30 km ortalama ile 5.4 lt yi tutturdum kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

3 haftadır annem bizde, ufaklığı anneannesine götürmek zorunda kalmadığımdan arabayı sadece sabah erken çıkan eşimi bırakmak için kullanıyorum(700 metre). ortalam hız: 15km/h ortalama yakıt: 9.6 l/100km ile rekor kırıyorum sanırım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Akgül

sürekli şehir içi kısa mesafe okul 3 km git gel yapıyorum yol bilgisayarı 11 lt felan gösteriyor doğruysa kafayı yemek üzereyim

Yorum bağlantısı

sürekli şehir içi kısa mesafe okul 3 km git gel yapıyorum yol bilgisayarı 11 lt felan gösteriyor doğruysa kafayı yemek üzereyim

Kısa mesafe kullanımında dizel ekonomisi farkedilemez. Bahsettiğiniz mesafede motor yeni ısınırken kontak kapattığınızdan yakıt tüketiminiz doğal olarak yüksek olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Ne 11 litremi. Benim yazılımlı araç sıkıştırmamla max 8 litre yakıyor. 3 günlük gazlamamla 5.5 litre olan tüketimim 6.2 :

6.7 imiş pardon. :)

Gazlayınca üst limiti yok, ben ne değerler gördüm :D Sakin de 5.7, normal kullanımda 6 civarı geziyorum öveçler-beytepe arası.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Yol bilgisayarını sıfırlayıp gazlarsan ciddi değerler görürsün. :) Ben az daha sakin kullanabilsem daha doğrusu biraz sabırlı olabilsem 5.5 in altını görürüm ama sabredemiyorum. :)

Ben de her depo fulleyip sıfırladığımda kuzu kuzu takılıyorum ama deponun yarılarına geldiğimde sıkılıp yeter lan diyip gaz pedalına oturuyorum :D daha kısmet olmadı bi deponun tamamını sakin bitirmek
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Akgül

aracı calıstırıyorum sabah yaklasık 1,5 km yolun yarısı bosta rampa asağı iniyorum sonrası düz 1. ve 2.vites 3ü görmüyorum ortalama hız sıfırlamadım yarın tekrar  deneyeceğim valla dizele hiç alışamadım derdi cok benzin lpg hayat ne güzelmiş satacam böyle giderse aracı daha yeni aldım ama 11lt nedir şaka gibi =)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Aynı şartlarda LPG de çok yakar ama dizelde gücü ararsınız yeri geldiğinde. Vites boşta olamayacak uygun viteste olmalı 2 ya da 3 olabilir, rampaya göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Akgül

dizel arabaya gerçek anlamda çok yabancıyım benzinli aracım bu değerlerin çok altındaydı şehir içinde hala ortalama hızı aldım alalı aracı hiç sıfırlamadım ondan yanlış gösteriyordur diye düşünüyorum yarın sıfırlayıp deneyeceğim aracı nasıl kullanmam gerektiği tam bir muamma bulunduğum yer çok engebeli hiç düz yol yok diyebilirim aracı 1-2 1-2 yapmaktan gına geldi benzinlide 2. vitesde kalkış yapıyordum dizelde düşük devirden devirlendirme diyor kimi kimi bişey olmaz diyor tam bir karmaşa bir ikincisi ilk çalıştırmada 30 sn beklemek gerekiyormus ben sabahları aracı çalıştırıyorum bayır aşağı boşta salıyorum aynı şey değilmi =) o yüzden boşta iniyorum motor soğukken viteste bayır inmenin motora bi zararı varmıdır motor o kadar narinmiş gibi geliyor ki bana ne yapsam turbo bozulacak hortumu patlayacak yağ kaçıracak modundayım yok yok ben ve dizel olmayacak heralde bak yine efkar bastı =)

Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Ahmet bey imkanınız varsa bence depoyu doldurup 100 km sonra tekrar doldurarak yakıtı olcmeniz yb ile ilgili çok ayrıntı var oyuzden söylediği mi yapın kafanız rahat etsin emin olun araçta sıkıntı yoksa lpgden daha ekonomik bi değer gorceksiniz nasıl kuklanılıcagina gelince zamanla araca alısıyosunuz motor sesi ve pedalın tepkileri araca alıstırır sizi merak etmeyin araçtan sogumak yerinede rampaya vurun aracı lpg lilerin yanından geçip giderken yediği arpaları helal ediceksiniz focusunuza :D kazasız sürüşler

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

dizel arabaya gerçek anlamda çok yabancıyım benzinli aracım bu değerlerin çok altındaydı şehir içinde hala ortalama hızı aldım alalı aracı hiç sıfırlamadım ondan yanlış gösteriyordur diye düşünüyorum yarın sıfırlayıp deneyeceğim aracı nasıl kullanmam gerektiği tam bir muamma bulunduğum yer çok engebeli hiç düz yol yok diyebilirim aracı 1-2 1-2 yapmaktan gına geldi benzinlide 2. vitesde kalkış yapıyordum dizelde düşük devirden devirlendirme diyor kimi kimi bişey olmaz diyor tam bir karmaşa bir ikincisi ilk çalıştırmada 30 sn beklemek gerekiyormus ben sabahları aracı çalıştırıyorum bayır aşağı boşta salıyorum aynı şey değilmi =) o yüzden boşta iniyorum motor soğukken viteste bayır inmenin motora bi zararı varmıdır motor o kadar narinmiş gibi geliyor ki bana ne yapsam turbo bozulacak hortumu patlayacak yağ kaçıracak modundayım yok yok ben ve dizel olmayacak heralde bak yine efkar bastı =)

Ahmet hocam, ben 3 dizeli emekli ettim, ilk dizel 170 binde ikincisi 210 binde üçüncüsü 100 binde gitti... Şimdiki arabam 191 bin km. de, yine araba alsam yine dizel alırım... Şöyle söyleyeyim ata sözüdür benden iyi bilirsiniz  "" sakınan göze çöp batar"" .. Siz bırakın turbosunu hortumunu motorunu arabanın keyfini çıkarın... Arabayı boşa atmayın, gerekirse 1. vitesle inin yokuş aşağı ama boşa atmayın... Önceki benzinli arabanızı nasıl kullanıyorsanız öyle kullanın, kulağınız yeter dediğinde vitesi değiştirin.. Devir saatine değil kulağınıza inanın... Gaza basmaktan da çekinmeyin ki çabucak ısınsın, bakımlarını iyi yaptırmalısınız o sensörler ordusu yakıtı çok etkiliyor.. Hava filtresinin önündeki maf sensörünün temizliğinden başlayabilirsiniz.. Arabanızı güle güle kullanın...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Akgül

hepinize teşekkür ediyorum bugün bütün değerleri sıfırladım rampa aşağı vitesde indim gaza birden yüklenmedim gazı yedirerek bastım yol bilgisayarında değer 10,5 lt =) depoyu fulleyip bakacam birde filtre vb bakımlarını yaptırcam benim araçta bir sorun var sanırım 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

ortalama hız 15in altındaysanız ve 1-2 km gidip kapatıyorsanız bu değerler kaçınılmaz malesef.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Akgül

ortalama hız 15in altındaysanız ve 1-2 km gidip kapatıyorsanız bu değerler kaçınılmaz malesef.

aynen öyle sayın hocam 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

uzun yol hazırlığı için depoyu doldurdum, çeyrek bitmişti daha. sırf 650-700 metre mesafede kullanıldı yakıt tavan :)

yarın Antalyadan Kütahya Pazarlar a 340km gidip pazar günü geleceğim, muhtemelen 4 kişi, yakıtı dönünce yazarım

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 13,82 lt
Yapılan yol: 162,3 km
Kalan menzil:  500 küsür km bakmadım tam
Ortalama hız: 16 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 9.5 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi: 8,53 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 37,2 kuruş (4.36 TL/lt)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Akgül

uzun yol hazırlığı için depoyu doldurdum, çeyrek bitmişti daha. sırf 650-700 metre mesafede kullanıldı yakıt tavan :)

yarın Antalyadan Kütahya Pazarlar a 340km gidip pazar günü geleceğim, muhtemelen 4 kişi, yakıtı dönünce yazarım

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 13,82 lt

Yapılan yol: 162,3 km

Kalan menzil:  500 küsür km bakmadım tam

Ortalama hız: 16 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 9.5 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi: 8,53 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 37,2 kuruş (4.36 TL/lt)

şükürler olsun tek değilmişim =) uzun yolda yakmıyor sehir içide alışkanlık gerektiriyor yeni yeni alışıyorum dizele bu arada hayırlı yolculuklar hocam 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

şükürler olsun tek değilmişim =) uzun yolda yakmıyor sehir içide alışkanlık gerektiriyor yeni yeni alışıyorum dizele bu arada hayırlı yolculuklar hocam 

800 küsür km yol yaptım, 140 daha giderdi diyor. 4,6 yol bilgisayarı göre, akşama doldurup pompa değerini yazarım.

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

800 küsür km yol yaptım, 140 daha giderdi diyor. 4,6 yol bilgisayarı göre, akşama doldurup pompa değerini yazarım.

zümrem aynı benim gibisin sende 2 haftada bir uzun yolun var oraları az çok bilirim hocam yokuş çok bu yüzden yüksekde çıksa değerler nomal bir ölçüm olmuyo yani normal olur

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

zümrem aynı benim gibisin sende 2 haftada bir uzun yolun var oraları az çok bilirim hocam yokuş çok bu yüzden yüksekde çıksa değerler nomal bir ölçüm olmuyo yani normal olur

kütahya pazarlar - antalya arası yol kötü dediğiniz gibi zümrem. özellikle dinar sonrası arası 180 km lik kısım çok virajlı.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

İlteber,son durum nedir ? :)

Abi, İstanbul Park Pist ortalamamı söyleyim.

Yoksa İstanbul İçi mi :)

Yorum bağlantısı

Abi, İstanbul Park Pist ortalamamı söyleyim.

Yoksa İstanbul İçi mi :)

İstanbul içi olanı alalım... :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...