İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

• 2 hafta sonra...
Yalçın Demır

ŞEHİR İÇİ  SHELL NİTRO İLE LİTRE FİYATI :4.46 TL    41.60 Lt. 

TUTARI 186 TL  500 KM YAPTI         KM BAŞINA :372 Kr

DEPOYU HERZAMAN FULLEYİP ÖLÇÜYORUM YAKITIM KM BAŞINA SEHİR İÇİ 37 Kr AŞAĞIYA DÜŞMÜYOR SİZCE NASIL ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

ŞEHİR İÇİ SHELL NİTRO İLE LİTRE FİYATI :4.46 TL 41.60 Lt. TUTARI 186 TL 500 KM YAPTI KM BAŞINA :372 Kr DEPOYU HERZAMAN FULLEYİP ÖLÇÜYORUM YAKITIM KM BAŞINA SEHİR İÇİ 37 Kr AŞAĞIYA DÜŞMÜYOR SİZCE NASIL ?

Yalçın bey mesajlarımızı farklı font ve büyüklükte, kalın ve tamamı büyük harflerle yazmıyoruz. Bilginize.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Geçen ay ki depo değerlerim

yapılan yol:795 km.( uzun yol ve şehir içi çok kısa mesafeler)

ortalama hız 30 km.

alınan yakıt: 47,7 lt TP Motorin

yb.ortalama yakıt 5.5 lt/100km

ortalama yakıt 6.0 lt/100km

Yorum bağlantısı
Sabahattin Aydın

Herkese iyi aksamlar 10 gun once 2011 focus trend x dizel aldim. Geçen gün maltepeden izmite giderken yakit ortalamasini sifirladim. Eski yoldan izmit 62 km araci hic ama hic zorlamadim ve oraya vardigumda yakit ortalamasi 2.6 yi gosteriyordu. Bu dogru mu yanilma payi ne kadar şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sabahattin Aydın

Herkese iyi aksamlar 10 gun once 2011 focus trend x dizel aldim. Geçen gün maltepeden izmite giderken yakit ortalamasini sifirladim. Eski yoldan izmit 62 km araci hic ama hic zorlamadim ve oraya vardigumda yakit ortalamasi 2.6 yi gosteriyordu. Bu dogru mu yanilma payi ne kadar şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Sabahattin Bey, gittiğiniz yolun eğimini bilmiyorum ama çok fazla iniş varsa normaldir bu kadar az yakması. Gerçek depo değeri ile yol bilgisayarı ortalama yakıt değeri arasında 0,1 ile 0,5 arasında sapma oluyor genelde. Benim aracımda şehir içi kullanımda genelde depo ölçümü yol bilg. yakıt ortalamasına göre 0,5 lt fazla çıkıyor.
Yorum bağlantısı
Sabahattin Aydın

Ayni yolu geri geldigimde ortalama 3 lt oldu yani Km basina 12.9 kurus yakti bu bana cok sasirtii geldi ondan dolayi normal mi diye sordum

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Ayni yolu geri geldigimde ortalama 3 lt oldu yani Km basina 12.9 kurus yakti bu bana cok sasirtii geldi ondan dolayi normal mi diye sordum

hiç normal değil bence. bu yolu kullanarak  1 depo ile 1500 km üstü ditmeniz gerekir ki bu imkansız :)

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

Ankara'yı bilenler bugün gittiğim yolu az çok bilir.Bugün otoban üzerinden Sincan'dan Gölbaşı'na gittim.Yaklaşık olarak 50 km git 50 km gel.Ortalama olarak stabil bi şekilde 90-110 arası gitmeye çalıştım.Ve yol bilgisayarında gördüğüm değerleri söyleyeyim.Giderken hiç oynamadım ve 50 km 'de ortalama 4.5 lt.Dönerken rampa aşağı inerken ayağımı gazdan çektim ve 90'da 2.2 lt gördüm.Rampa yukarı çıkarken yine 90 civarı 5.7 litreye çıktı.Düz yolda 2.5-3 lt arasında gitti geldi.Bu verilere sürekli yol bilgisayarı verilerini sıfırlayarak ulaştım.

Ve bence sonuç olarak yakıt tüketimi tamamen kullanıma,yol şartlarına ve lastiğe bağlı.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Gidişte 2,6lt ile gittiğiniz yolu dönüşte 3.0 lt ortalama ile bitirmeniz bence çok zor. Yol bilgisayarında bi problem olabilir diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Sabahattin Aydın
(düzenlendi)

problem olduğunu sanmıyorum çünkü 50 lira yakıtla 300 km yakın yol gittim yine aynı sakin kullanımla (baya sakin )km hesabıyla da ortusuyor yol bilgisayarı

Ankara'yı bilenler bugün gittiğim yolu az çok bilir.Bugün otoban üzerinden Sincan'dan Gölbaşı'na gittim.Yaklaşık olarak 50 km git 50 km gel.Ortalama olarak stabil bi şekilde 90-110 arası gitmeye çalıştım.Ve yol bilgisayarında gördüğüm değerleri söyleyeyim.Giderken hiç oynamadım ve 50 km 'de ortalama 4.5 lt.Dönerken rampa aşağı inerken ayağımı gazdan çektim ve 90'da 2.2 lt gördüm.Rampa yukarı çıkarken yine 90 civarı 5.7 litreye çıktı.Düz yolda 2.5-3 lt arasında gitti geldi.Bu verilere sürekli yol bilgisayarı verilerini sıfırlayarak ulaştım.

Ve bence sonuç olarak yakıt tüketimi tamamen kullanıma,yol şartlarına ve lastiğe bağlı.

kesinlikle doğru özellikle de kullanıma bağlı olduğunu düşünüyorum

tarihinde Sabahattin Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

11.6 litre falan mazot yapar 3.9 litre 100kmde ortalama, çok sakin kullanımda 90i geçmeden yapılabilecek bir değer. yb de sapma ile 3.4-3.5 falan gösterir ama 2.6-3 bunlar çok farklı yaktım dediğiniz değerle.

110 120 gidince yb 4.7 gerçek tüketim 5.27 olmuştu benim.

Yorum bağlantısı
Sabahattin Aydın
(düzenlendi)

Ahmet hocam 11.6 litre ile ortalama yakiti bosverecek olursak 300 km hic fena degil bence oda km basina 16.6 kuruş ediyor

tarihinde Sabahattin Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ahmet hocam 11.6 litre ile ortalama yakiti bosverecek olursak 300 km hic fena degil bence oda km basina 16.6 kuruş ediyor

16-17 kuruş gerçekçi değerler ama ilk yazdığınız 12,9 kuruş çok uçuk bir değer.

Yorum bağlantısı
Taner Akyüz
(düzenlendi)

merhaba arkadaşlar,

forumda ki en yoğun ve hareketli başlık burası olduğu için buraya yazıyorum. bazı sorularım bu başlığın konusu dışında olacak ama hepsini ayrı ayrı başlıklara yazıp meşgul etmektense topluca buraya yazmanın daha uygun olacağını düşündüm.

yaklaşık 1 ay kadar önce 2011 Focus Collection TDCI 109ps aracım ile aranıza katıldım. aracı 30 bin km'de aldım. oldukça temiz ve bakımlı bir araç. 30 bin bakımı yapılmış ve bakım esnasında araca boya koruma da yapılmış. alırken tek kafama takılan aracın rengiydi. araç vizyon mavisi renginde. bu durumdan ötürü biraz tereddüt yaşasam da gerek km'nin çok düşük olması gerekse aracın çok ama çok temiz ve bakımlı olması bu tereddütümün önüne geçti. açıkçası şu anda aracın rengi de gözüme hoş gelmeye başladı. araca 42 bin tl fiyat çekildi ancak uzun ve ısrarlı pazarlıklar sonucu aracı 38 bin tl'ye aldım.

eğer zaman ayırıp da cevaplaya bilirseniz sorularım şu şekilde;

- araç için verdiğim rakam sizce uygun mu?

- vizyon mavi renk satmak istediğimde sıkıntı yaratır mı?

- daha önce hiç dizel araç kullanmadım. yakıt tüketimini minimum da tutmak için kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

- araçta vites yükseltme uyarı ışığı var. yapan mühendis bunu hesaplayarak yapmıştır mantığı ile genel olarak vites değişimlerini bu uyarının yandığı devirlere göre yapmaya çalışıyorum. bu doğru bir kullanış şekli midir?

- antalya'da şehir içinde günde ortalama 25/30 km lik kullanımda yb yakıt tüketimini ortalama 6.1lt olarak veriyor. sizce normal mi?

- aldığımda araçta çeyrek depo yakıt vardı. satan arkadaş yakıt lambası yandıktan sonra maksimum 40/50 km gider demişti ancak yb daha 137 km menzil var diyorken yakıt lambası yandı. bu durum normal midir ve yakıt lambası yandıktan sonra yb'nin verdiği menzil bilgisine güvenebilir miyim yoksa satan arkadaşın dediği gibi en fazla 40/50 km mi gider? 

- araçta 4 airbag var diye biliyorum. bunlardan ikisi direksiyon ve torpido üzerinde diğer ikisi de yan direklerde. ancak ön camda ön dikiz aynasının hemen arkasında da airbag yazısı var. bu yazının işaret ettiği airbag nerede acaba? ve bu durumda araçta benim bildiğimin aksine 4'ten fazla mı airbag var?

- bir sonraki bakımı kaç bin km'de olmalı ve antalya'da yetkili servis (bilaller) dışında önerebileceğiniz güvenilir özel servisler mevcut mudur?

zaman ayırıp yardımcı olabilecek herkese şimdiden çok teşekkürler.

tarihinde Taner Akyüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

o ışık red line yani max çıkılması gereken devirdir, vites değiştirmek için 2500-3000 yeterli bence.

bende 80km menzil kalınca yanıyor işık.

diğer sorulara bilen arkadaşlar cevap verecektir.

Yorum bağlantısı
Taner Akyüz

merhaba ahmet bey,

ışık yaklaşık 2000 devirlerde ve yukarı ok işareti olarak yeşil renkte yanıyor. bende vites geçişlerini buna uyarak yaklaşık 2000/2500 devirlerde yapıyorum.

red line'dan kastınız nedir? biraz açabilir misiniz mümkünse?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

pardon benceki 2009 focus ve sadece 4000-4500 devirde yanan kırmızı bir ok var :) sizde fiestalardaki gibi yeşil ok var sanırım, öyleyse o ışığa uymaya devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Taner Akyüz

pardon benceki 2009 focus ve sadece 4000-4500 devirde yanan kırmızı bir ok var :) sizde fiestalardaki gibi yeşil ok var sanırım, öyleyse o ışığa uymaya devam edebilirsiniz.

anladım. ilginiz için teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Recep Güney

Yakitinizi ceyrek deponun altina dusurmemeye calisin yakit pompasinin sagligi icin boyle yap demislerdi serviste bende de ayni aracin beyazi var sehir disina cikmadigim muddetce yqrim deponun altina bile dusurmuyorum yakiti. Vites yuksetlme isigina gelince duz yolda ve rampa asagi inerken uyarsaniz ideal aralik olur ancak rampa cikarken uyaridan daha yuksek devirlerde vites degistirmek gerekir. Aracimizda 4 airbag var camdaki yaziyi dikkate almayin.motor isinip ideal sicakliga ulasmadan yuksek devirlerde kullanmayin hayirli olsun araciniz. Hos bir renktir satarken sorun olacagini dusunmuyorum.ve fiyat gayet iyi bence.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

eğer zaman ayırıp da cevaplaya bilirseniz sorularım şu şekilde;

- araç için verdiğim rakam sizce uygun mu?

- vizyon mavi renk satmak istediğimde sıkıntı yaratır mı?

- daha önce hiç dizel araç kullanmadım. yakıt tüketimini minimum da tutmak için kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

- araçta vites yükseltme uyarı ışığı var. yapan mühendis bunu hesaplayarak yapmıştır mantığı ile genel olarak vites değişimlerini bu uyarının yandığı devirlere göre yapmaya çalışıyorum. bu doğru bir kullanış şekli midir?

- antalya'da şehir içinde günde ortalama 25/30 km lik kullanımda yb yakıt tüketimini ortalama 6.1lt olarak veriyor. sizce normal mi?

- aldığımda araçta çeyrek depo yakıt vardı. satan arkadaş yakıt lambası yandıktan sonra maksimum 40/50 km gider demişti ancak yb daha 137 km menzil var diyorken yakıt lambası yandı. bu durum normal midir ve yakıt lambası yandıktan sonra yb'nin verdiği menzil bilgisine güvenebilir miyim yoksa satan arkadaşın dediği gibi en fazla 40/50 km mi gider? 

- araçta 4 airbag var diye biliyorum. bunlardan ikisi direksiyon ve torpido üzerinde diğer ikisi de yan direklerde. ancak ön camda ön dikiz aynasının hemen arkasında da airbag yazısı var. bu yazının işaret ettiği airbag nerede acaba? ve bu durumda araçta benim bildiğimin aksine 4'ten fazla mı airbag var?

- bir sonraki bakımı kaç bin km'de olmalı ve antalya'da yetkili servis (bilaller) dışında önerebileceğiniz güvenilir özel servisler mevcut mudur?

zaman ayırıp yardımcı olabilecek herkese şimdiden çok teşekkürler.

1- Hayırlı olsun, Güzel fiyat.

2- Vizyon mavisinin herkes tarafından sevildiğini bilmenizi isterim, şahsen benim çok ama çok hoşuma gidiyor. İsterseniz aytozu grisi ile değiştirelim :) 

3- aracı yormadan kullanın yeterli. Bunun için ek bir konu olacaktı, oradan okursanız daha verimli olabilir. İlk defa dizel kullanıyorum dediğiniz için söylüyorum, aracı ilk çalıştırmada 3-4 dk bekleyin, motor kendine gelsin, yağlamasını yapsın ve ondan sonra hareket edin. Uzun yolda ise motoru kapatmadan önce gene 3-4 dk bekleyip sonra stop edin. 

4- O vites büyütme ışığını yapan mühendisi Forum'ca arıyoruz. O ara ne içtiyse artık :D O ışığa uymayınız, 2750-3000 devir arası vites değiştirin. İlerde kulağınız aşina olacaktır zaten.

5- Yakıt ortalamanız, gittiğiniz yola göre değişir. fazla bir değer gelmedi gözüme. Depoyu fullleyip Yol bilgisayarından sıfırlayıp bir de öyle bakın.

6- Önerim; depoyu çeyreğin altına düşürmeden yakıt almanız konusunda. Focus ne derse o kadar gider ayrıca 0 km kaldığında bile minimum 30 km kadar gittiğini biliyoruz. 

7- Airbag 4 tane. şöför+yolcu+şöför koltuğu ve yolcu koltuğu. 

8- Bakımlar servisin önerisi her 15.000 km de yapılması. Ama bizim önerimiz her 10.000 de bakımını yaptırmanız. Aracın turbo ömrünü uzatırsınız ve daha verimli olur.

hayırlı olsun ;) 

tarihinde Tolgahan Saglam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Akyüz

tekrar merhaba,

tüm cevaplar için çok teşekkür ederim. gayet faydalı oldular. özellikle de vizyon mavi rengin tutulan bir renk olduğunu öğrenmem ayrıca keyiflendirdi beni.

çünkü alırken bana göre arabanın tek kusuru buydu ama görüyorum ki aslında o da bir kusur değilmiş. ayrıca kullandıkça benimde hoşuma gitmeye başladı :)

son olarak sormak istediğim bir konu daha var; araçta XETEC marka multimedya kiti mevcut ancak navigasyon bilgileri update değil. nevigasyonu açtığımda Naviextras.com'dan update bilgilerine ulaşabilirsiniz diyor ve o sitede de türkiye update'i için 30USD ücret istiyor. bu işlemin ücretsiz yada daha uygun bir fiyat ile halledilebilinecek bir yolu var mıdır acaba? :)

teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

tekrar merhaba,

tüm cevaplar için çok teşekkür ederim. gayet faydalı oldular. özellikle de vizyon mavi rengin tutulan bir renk olduğunu öğrenmem ayrıca keyiflendirdi beni.

çünkü alırken bana göre arabanın tek kusuru buydu ama görüyorum ki aslında o da bir kusur değilmiş. ayrıca kullandıkça benimde hoşuma gitmeye başladı :)

son olarak sormak istediğim bir konu daha var; araçta XETEC marka multimedya kiti mevcut ancak navigasyon bilgileri update değil. nevigasyonu açtığımda Naviextras.com'dan update bilgilerine ulaşabilirsiniz diyor ve o sitede de türkiye update'i için 30USD ücret istiyor. bu işlemin ücretsiz yada daha uygun bir fiyat ile halledilebilinecek bir yolu var mıdır acaba? :)

teşekkürler

Rica ederim.

Navigasyon için önce bir arama yapın forumda, aradığınızı bulamazsanız konu acım. Mutlaka yardımcı olacak birisi çıkacaktır ;)

tarihinde Tolgahan Saglam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren

1- Hayırlı olsun, Güzel fiyat.

2- Vizyon mavisinin herkes tarafından sevildiğini bilmenizi isterim, şahsen benim çok ama çok hoşuma gidiyor. İsterseniz aytozu grisi ile değiştirelim :) 

3- aracı yormadan kullanın yeterli. Bunun için ek bir konu olacaktı, oradan okursanız daha verimli olabilir. İlk defa dizel kullanıyorum dediğiniz için söylüyorum, aracı ilk çalıştırmada 3-4 dk bekleyin, motor kendine gelsin, yağlamasını yapsın ve ondan sonra hareket edin. Uzun yolda ise motoru kapatmadan önce gene 3-4 dk bekleyip sonra stop edin. 

4- O vites büyütme ışığını yapan mühendisi Forum'ca arıyoruz. O ara ne içtiyse artık :D O ışığa uymayınız, 2750-3000 devir arası vites değiştirin. İlerde kulağınız aşina olacaktır zaten.

5- Yakıt ortalamanız, gittiğiniz yola göre değişir. fazla bir değer gelmedi gözüme. Depoyu fullleyip Yol bilgisayarından sıfırlayıp bir de öyle bakın.

6- Önerim; depoyu çeyreğin altına düşürmeden yakıt almanız konusunda. Focus ne derse o kadar gider ayrıca 0 km kaldığında bile minimum 30 km kadar gittiğini biliyoruz. 

7- Airbag 4 tane. şöför+yolcu+şöför koltuğu ve yolcu koltuğu. 

8- Bakımlar servisin önerisi her 15.000 km de yapılması. Ama bizim önerimiz her 10.000 de bakımını yaptırmanız. Aracın turbo ömrünü uzatırsınız ve daha verimli olur.

hayırlı olsun ;) 

+1000

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...