İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Yok bu sefer hiç sıfırlama yapmadım.Şehir içi tüketim 6.8 gösteriyordu.Uzun yoldan sonra 6.2'ye düştü.Daha önce sıfırlamıştım ama o zamanda en fazla 5.6 falan gördüm.Sizinde sanırım bu değerler yol bilgisayarı değerleri değilmi?Bu arada Uzun yolda ortalama hızı 50'ye kadar çıkarabildim.Daha önce ise 60'a kadar çıkarabilmiştim.

uzun yol yol bilgisayarı 3,8 litre gerçek tüketim 4,3 litre olmuştu, son seferde 4,8 yol bilgisayarı pompada 5,2 çıktı.

şehir içi tam çıkıyor pompa ve yol bilgiasyarı. şu an 200km oldu YB 8,6 litre diyor pompayı depo bitince göreceyim.

6,8 den 6,2 ye düştüyse ortalama sıfırlamadan, önceki ve uzun yolda yaptığınız kilometrelere göre daha net hesaplanır ama 5,6 civarı ortalamanız olmuştur.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

uzun yol yol bilgisayarı 3,8 litre gerçek tüketim 4,3 litre olmuştu, son seferde 4,8 yol bilgisayarı pompada 5,2 çıktı.

şehir içi tam çıkıyor pompa ve yol bilgiasyarı. şu an 200km oldu YB 8,6 litre diyor pompayı depo bitince göreceyim.

6,8 den 6,2 ye düştüyse ortalama sıfırlamadan önceki ve uzun yolda yaptığınız kilometrelere göre daha net hesaplanır ama 5,6 civarı ortalamanız olmuştur.

Ben kabaca bir matematik hesabıyla yol bilgisayarı depo arasında bi orantı yakalamaya çalıştım(yakıt göstergesi,fulledikten sonra ibrenin kıpırdamadan 100 km gitmesi,yol bilgisayarının kalan km ile fulleyince dolan yakıt vs.).Yaptığım hesaba göre 5,2 litre çıkmıştı.Sapmalarla 5,5lt olsun.Sizce nasıl bi ortalama ben mi çok kıllanıyorum normal mi?Birde ben hep depo çeyreğe düşünce doldururum.Dibinde kalanı çekmesinin pislik olması durumunda pompayı bozar demelerinden sonra bu korkuyu yaşıyorum.O yüzden sanki hiç gerçek veriyi alamayacak gibi bir düşüncem var.Sizce ne yapmalıyım?

4.53 den aldım ben dün indirimli olarak.

Tp'den mi aldınız?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben kabaca bir matematik hesabıyla yol bilgisayarı depo arasında bi orantı yakalamaya çalıştım(yakıt göstergesi,fulledikten sonra ibrenin kıpırdamadan 100 km gitmesi,yol bilgisayarının kalan km ile fulleyince dolan yakıt vs.).Yaptığım hesaba göre 5,2 litre çıkmıştı.Sapmalarla 5,5lt olsun.Sizce nasıl bi ortalama ben mi çok kıllanıyorum normal mi?Birde ben hep depo çeyreğe düşünce doldururum.Dibinde kalanı çekmesinin pislik olması durumunda pompayı bozar demelerinden sonra bu korkuyu yaşıyorum.O yüzden sanki hiç gerçek veriyi alamayacak gibi bir düşüncem var.Sizce ne yapmalıyım?

Tp'den mi aldınız?

Evet TP 

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

4.53 den aldım ben dün indirimli ola

akan bey indirimli olarak nasıl aldınız tp kart ile mi

Yorum bağlantısı
Akan Belen

akan bey indirimli olarak nasıl aldınız tp kart ile mi

Evet tp kart veriyorlar zaten.Gerçi kart olmasada söyleyince indirim uyguluyorlar.Normal de 4.62 litre fiyatı burada 

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Kendim denemedim ama yol bilgisayari verilerine göre uzun yolda 6.2 gördüm.Şehiriçi 6.8 gördüm. Uzun yolda cc 90 sabitliydi.

Yok bu sefer hiç sıfırlama yapmadım.Şehir içi tüketim 6.8 gösteriyordu.Uzun yoldan sonra 6.2'ye düştü.Daha önce sıfırlamıştım ama o zamanda en fazla 5.6 falan gördüm.Sizinde sanırım bu değerler yol bilgisayarı değerleri değilmi?Bu arada Uzun yolda ortalama hızı 50'ye kadar çıkarabildim.Daha önce ise 60'a kadar çıkarabilmiştim.

Kaatalitik konvertör sçkme işlemi borudaki çatlağı kaynatma işlemi ve yeni boru eklenmesi 25 tl :)

Murat uzun yoldacc ile sabit 90a göre bence 5.2 fazla. Tabi ki gittiğin yolun eğimine göre de değişir ama bence rakam fazla gibi. 

Yorum bağlantısı
Murat Demir
(düzenlendi)

Murat uzun yoldacc ile sabit 90a göre bence 5.2 fazla. Tabi ki gittiğin yolun eğimine göre de değişir ama bence rakam fazla gibi.

Valla aracı aldım alalı hep böyle neden kaynaklandığını bilmiyorum abi.Geldiğim yol dümdüz.Şimdi ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.Bu arada aldığım kişide uzun yolda 1 depoyla 1050 km yaptığını söylemişti buda hemen hemen benim hesabı doğruluyor.Ama bu fazla miktarı anlamış değilim.

tarihinde Murat Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Eren ben istanbul'da 6.1lt. Yakıyorum.. Ankarada 5.5lt. İle dolaşıyorum genelde ben..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

1 haftadır tüketimim hep aynı. Tp ile 6.1 lt gösteriyor ortalama hızım 28 km. Ankara'da yeni açılan bulvarı deneyeceğim. Dün tam yoğun trafik saatinde kullandım ve hiç dur kalkım yok gibi. 5 litrelere düşürürüm gibime geliyor.

42 km ortalama ile 6.3 lt.Sizin değerler gayet iyiymiş.Bide ben ilk defa tp'den aldım.Birkaç dolumdan sonra değerlerde etkisi olur mu sizce?

Eren ben istanbul'da 6.1lt. Yakıyorum.. Ankarada 5.5lt. İle dolaşıyorum genelde ben..

Hocam bi ara bizede araba kullanmayı öğret ya.Bunlar benim için hayal gibi.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

42 km ortalama ile 6.3 lt.Sizin değerler gayet iyiymiş.Bide ben ilk defa tp'den aldım.Birkaç dolumdan sonra değerlerde etkisi olur mu sizce?

Hocam bi ara bizede araba kullanmayı öğret ya.Bunlar benim için hayal gibi.

Estağfurullah..

Çok hayal değil. Ankara/İstanbul 3.6lt tuketim ile geldim en son.. Sadece düz yolda cc kullanirim. Aşagı ve yukarı rampalarda gerekli cutoff yapıp, gaza fazla yuklenmesseniz cok kolay..

Sabit hız yerine göre arttirilması gerekir.. Özellikle fampa öncesi. Rampaya sabit hızla girip çıkarsanız ekonomi yapamazsınız

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Demir

Estağfurullah..

Çok hayal değil. Ankara/İstanbul 3.6lt tuketim ile geldim en son.. Sadece düz yolda cc kullanirim. Aşagı ve yukarı rampalarda gerekli cutoff yapıp, gaza fazla yuklenmesseniz cok kolay..

Sabit hız yerine göre arttirilması gerekir.. Özellikle fampa öncesi. Rampaya sabit hızla girip çıkarsanız ekonomi yapamazsınız

Gerçekten daha öğrenecek çok şeyim var.Çünkü daha 1 senedir araba kullanıyorum.Kimbilir belki bizde düşürürüz :) :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Valla aracı aldım alalı hep böyle neden kaynaklandığını bilmiyorum abi.Geldiğim yol dümdüz.Şimdi ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.Bu arada aldığım kişide uzun yolda 1 depoyla 1050 km yaptığını söylemişti buda hemen hemen benim hesabı doğruluyor.Ama bu fazla miktarı anlamış değilim.

Murat uzun yolda ya da şehir içinde depoyu doldurup yol bilgisayarındaki bütün ortalamaları sıfırla, en az bi 500 km yol yapıp tekrar doldur aynı istasyondan ve aynı pompadan. Bu şekilde bir ölçümle. 100 kmde  kaç litre yaktığını bir hesapla. En iyi sonucu bu şekilde alırsın. Eğer hala fazla ise değer, ona göre çözüm aramak lazım. 

Benim arabada şu an 27 km ortalama ile 550 kmde 6.3lt gösteriyor yol bilgisayarı. bu 550 kmnin 200 km sürekli soğuk motorla kısa mesafe kullanım. 

Ortalama yol bilgisayarına ait. Depo hesabından 0.1 / 0.5 arası artış bekliyorum. 

tarihinde Ali Eren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

Murat uzun yolda ya da şehir içinde depoyu doldurup yol bilgisayarındaki bütün ortalamaları sıfırla, en az bi 500 km yol yapıp tekrar doldur aynı istasyondan ve aynı pompadan. Bu şekilde bir ölçümle. 100 kmde kaç litre yaktığını bir hesapla. En iyi sonucu bu şekilde alırsın. Eğer hala fazla ise değer, ona göre çözüm aramak lazım.

Benim arabada şu an 27 km ortalama ile 550 kmde 6.3lt gösteriyor yol bilgisayarı. bu 550 kmnin 200 km sürekli soğuk motorla kısa mesafe kullanım.

Ortalama yol bilgisayarına ait. Depo hesabından 0.1 / 0.5 arası artış bekliyorum.

Tamam abi tavsiyelerini uygulayalım bakalım.daha sonra konuşalım.

Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Arkadaşlar cc yakıt tuketimini normal kullanima göre çok azda olsa artirıyor bana sebebi rampalarda hızı tutturmak için dip gaz yapması gibi geldi. Bende rampa gördüğümde hızımı yavaş yavaş artirip rampayi aynı gazla çıkıyorum bu şekilde daha az yakıyor. Belkide benim cc de bi sıkıntı vardır.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Arkadaşlar cc yakıt tuketimini normal kullanima göre çok azda olsa artirıyor bana sebebi rampalarda hızı tutturmak için dip gaz yapması gibi geldi. Bende rampa gördüğümde hızımı yavaş yavaş artirip rampayi aynı gazla çıkıyorum bu şekilde daha az yakıyor. Belkide benim cc de bi sıkıntı vardır.

Bir de rampaya ornegin 110 ile girip,cikista 80 ile cikmayi deneyin,emin olun daha da az yakacaktir..Rampaya belli bir ivmeyle ayak sabit bir sekilde girmek daha etkili olacaktir... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

cc'nin rampa çıkarken kullanılması yakıtı artırıyor evet. Sizin aracınızda bir sorun olduğunu düşünmeyin.

Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Valla bazı arkadaşların 3 3.5lt gibi tuketimlerini görünce arabadan şüphe etmeye başladım gerçi ok gibi maşallah ama mazot fiyatları el yakinca performansı bırakıp tasarrufun peşine düştüm :)

Yorum bağlantısı
Murat Demir

Az önce depoyu fulledim.En son uzun yola çıkmadan önce fullemiştim.255 km uzun yol 245 km şehir içi olmak üzere toplamda 500 km yaptım.Şehir içi pek dur kalk olmadı ama.Araç bugün 25lt yakıt aldı.Ve ortalama 5 lt falan geliyor.Fakat yol bilgisayarı 42 km hızla 6.2 lt gösteriyordu.Bugünde fulledikten sonra yol bigisayarındaki bütün verileri sıfırladım.Bir kez daha daha sağlıklı ölçüm yapmaya çalışcam.Fakat fulledikten sonra 3-4 kez araç uyarı verir gibi ses çıkardı.Ama ne ekranda bir şey yazdı,nede arabada bi sıkıntı oldu.Fakat gece gece beni korkutmaya yetti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Az önce depoyu fulledim.En son uzun yola çıkmadan önce fullemiştim.255 km uzun yol 245 km şehir içi olmak üzere toplamda 500 km yaptım.Şehir içi pek dur kalk olmadı ama.Araç bugün 25lt yakıt aldı.Ve ortalama 5 lt falan geliyor.Fakat yol bilgisayarı 42 km hızla 6.2 lt gösteriyordu.Bugünde fulledikten sonra yol bigisayarındaki bütün verileri sıfırladım.Bir kez daha daha sağlıklı ölçüm yapmaya çalışcam.Fakat fulledikten sonra 3-4 kez araç uyarı verir gibi ses çıkardı.Ama ne ekranda bir şey yazdı,nede arabada bi sıkıntı oldu.Fakat gece gece beni korkutmaya yetti.

bu yol bilgisayarı verilerinin tutmamasının nedeni nedir acaba benim arabada da hep 1-1,2 lt fazla gösteriyor ortalama yakıttan benim ölçümüm

Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Alper kardeşim yb rolantideki tüketimi de hesaba katıyor bu tüketim esnasında km yapilmadigindan ortalamayi yukseltiyor ben arabayi alir almaz benimde canimi sıkmıştı ama dizeller nazlı mecbur isitmak gerekiyo :)

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

ercan hocam benim değerler yol bilgisayarından hep 1 lt fazla çıkıyo anlam veremiyorum acaba yazılımsAL bir sorun mu var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...