İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Murat Gök

Tp candir yav..Hem digerlerine gore daha kaliteli,hem de daha ucuz..Belirgin bir sekilde daha fazla yol yaptigimi bilirim..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Çorum'dan aldım.Pompacı arkadaşın dediğine göre şirketten değilde direk tp'den yakıtı kendileri alıyormuş.Ondan bu kadar ucuzmuş...

ama aldığınız yakıt katkısız yani opette ecoforce adıyla satılan yakıt tplerde yakıt ucuz evet ama katkılı motorin yok varsada fiyatı diğer istasyonlarla aynı bende yaklaşık 5 depo kullandım sonra kıyas yapmak için opete geçtim ve fullforce aldım aradaki performans hissedilir derecede arttı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

ama aldığınız yakıt katkısız yani opette ecoforce adıyla satılan yakıt tplerde yakıt ucuz evet ama katkılı motorin yok varsada fiyatı diğer istasyonlarla aynı bende yaklaşık 5 depo kullandım sonra kıyas yapmak için opete geçtim ve fullforce aldım aradaki performans hissedilir derecede arttı

Tp'de katkılı yakıt bulunuyor.Dediğiniz gibi diğerleriyle fiyat olarak hemen hemen aynı.Fakat bende forumda diğer tp kullanan arkadaşlarda tp'den şuan için memnunuz.Açıkcası fiyat açısındanda beni çok cezbetti.Ve şuan tp ile herşey yolunda  ;)

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Tp'de katkılı yakıt bulunuyor.Dediğiniz gibi diğerleriyle fiyat olarak hemen hemen aynı.Fakat bende forumda diğer tp kullanan arkadaşlarda tp'den şuan için memnunuz.Açıkcası fiyat açısındanda beni çok cezbetti.Ve şuan tp ile herşey yolunda  ;)

malesef son zamlarla fiyatlar başını alıp gidince katkılı katkısız düşünemez olduk ama bende enjektör problemi yaşamaktan korkuyorum açıkçası bide entresan olan her tp de fiyatlar farklı farklı erzurumdan 4,62 ye alırken erzincandan 4,32 ye aldım komşu iller olmasına rağmen ve alırken hep sordum yakıt nasıl diye hepsinde aynı cevap "abi devletten alıyoruz direk  :biggrin: "

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli
(düzenlendi)

Dün Balıkesire gittim düz yol cc açık 1800-1900 devir hız 100 yakıt tüketimim 3,0 lt eğim artmaya başlayınca 3,4 lt kadar çıktı.

tarihinde Cihan Beliceli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Dün Balıkesire gittim düz yol cc açık 1800-1900 devir hız 100 yakıt tüketimim 3,0 lt eğim artmaya başlayınca 3,4 lt kadar çıktı.

cc nin nimetleri işte

Yorum bağlantısı
Murat Demir
(düzenlendi)

Açıkcası enjektör konusunda pek korkum yok.Çünkü forumda gerçekten fikrine güvenebileceğim arkadaşlar önerdi.Ucuzluk konusuna gelince ise herkes bence taban fiyattan alıp ,sırf çok satabilmek uğruna tutturduğuna satıyor olabilir.Çünkü benim konuştuğum pompacı arkadaşta yıllık sattıkları litreye göre indirim aldıklarını söyledi.

Aracımda anlık yakıt tüketimini göremiyorum fakat malesef hiç böyle değerleri göremedim.Hafta sonu yakıtı fulledikten sonra 255 km yol yaptım.CC 90' da devir 1800.Ortalamayı 6.8'de 6.2'ye düşürebildim.Forumdaki diğer arkadaşların kullanımı görünce arabamda problem olduğunu düşünüyorum.Yada ben kullanmayı yeni öğrendiğim için hala düzgün kullanmayı beceremiyorum  :)

tarihinde Murat Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren

TP ile

500 km şehir içi kullanım. ortlama hız 26km. yakıt ortalaması 6.3 lt. 

Sabahları 3km (500m'si çok dik  rampa), öğlen 2 km git yarım saat dur tekrar 2 km git. öğleden sonra tekrar 2 km git, dur. günük 9-10 km hep bu şekilde kullanılıyor araba. 

500 km'nin 200 km'si hep bu şekilde kullanım. 

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

TP ile

500 km şehir içi kullanım. ortlama hız 26km. yakıt ortalaması 6.3 lt. 

Sabahları 3km (500m'si çok dik  rampa), öğlen 2 km git yarım saat dur tekrar 2 km git. öğleden sonra tekrar 2 km git, dur. günük 9-10 km hep bu şekilde kullanılıyor araba. 

500 km'nin 200 km'si hep bu şekilde kullanım. 

hocam tpden litresini ne kadara alıyorsunuz

Yorum bağlantısı
Murat Demir

Ali abi şu yazdıklarından sonra iyice canım sıkılmaya başladı.Bide aklıma gelmişken sorayım bilen biri illaki çıkar.Benim arabayı babam bakıma götürmüştü o arada anlattığı kadarıyla katalitik konvertör'de tıkanma varmış.Bu parça çıkarılıp yerine düz boru bağlanmış.Bu durumun motora ve yakıta etkisi olurmu?Malesef çevreye zararlı etkisi olduğunu biliyorum ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ali abi şu yazdıklarından sonra iyice canım sıkılmaya başladı.Bide aklıma gelmişken sorayım bilen biri illaki çıkar.Benim arabayı babam bakıma götürmüştü o arada anlattığı kadarıyla katalitik konvertör'de tıkanma varmış.Bu parça çıkarılıp yerine düz boru bağlanmış.Bu durumun motora ve yakıta etkisi olurmu?Malesef çevreye zararlı etkisi olduğunu biliyorum ama.

Niye canın sıkıldı Murat. Kaç lt yakıyorsun. Km hız ortalaması falan yazabilir misin?

Katalitik konvertörün yakıta etkisihakkında net bilgim yok ama bilen arkadaşlar cevap yazacaktır 

Yorum bağlantısı
Murat Demir

Niye canın sıkıldı Murat. Kaç lt yakıyorsun. Km hız ortalaması falan yazabilir misin?

Katalitik konvertörün yakıta etkisihakkında net bilgim yok ama bilen arkadaşlar cevap yazacaktır

Kendim denemedim ama yol bilgisayari verilerine göre uzun yolda 6.2 gördüm.Şehiriçi 6.8 gördüm. Uzun yolda cc 90 sabitliydi.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Kendim denemedim ama yol bilgisayari verilerine göre uzun yolda 6.2 gördüm.Şehiriçi 6.8 gördüm. Uzun yolda cc 90 sabitliydi.

bu değerleri yola çıkmadan ortalama yakıtı sıfırlayıp ölçüyorsunuz değil mi?

fark az geldi gözüme, şehir içi 19 ortalama hız ile 8,6 yakıyorum, uzun yolda 4,3 litre :)

Yorum bağlantısı
Murat Demir

bu değerleri yola çıkmadan ortalama yakıtı sıfırlayıp ölçüyorsunuz değil mi?

fark az geldi gözüme, şehir içi 19 ortalama hız ile 8,6 yakıyorum, uzun yolda 4,3 litre :)

Yok bu sefer hiç sıfırlama yapmadım.Şehir içi tüketim 6.8 gösteriyordu.Uzun yoldan sonra 6.2'ye düştü.Daha önce sıfırlamıştım ama o zamanda en fazla 5.6 falan gördüm.Sizinde sanırım bu değerler yol bilgisayarı değerleri değilmi?Bu arada Uzun yolda ortalama hızı 50'ye kadar çıkarabildim.Daha önce ise 60'a kadar çıkarabilmiştim.

Katalitik konvertör'ü cikarip yerine düz boru bağlama işini genelde motor modifiye ile uğraşanlar yapar, sebebi ise aracin hava cikisini rahatlatmaktir. Eger bir düz krom boru baglandiysa sayet gercekten motorun hava cikisi cok rahatlamistir. Herhangi bir zarari aracin co2 emisyonunu artirmak disinda. Bu artan emisyonuda TR standartlarini asmadigi icin herhangi bir problem yok. Sormasi ayiptir duz boruyu ne kadara bağlamışlar :)

Kaatalitik konvertör sçkme işlemi borudaki çatlağı kaynatma işlemi ve yeni boru eklenmesi 25 tl :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

TP ile Şehirici Ortalama Hız 34km/h, geçilen mesafe 700km. Ortalama Tuketim 6.1lt..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Göksel hocam değerler güzel ama katkılı tp mi yoksa tp motorin mi

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben katkısız kullanıyorum.. Uzun menzil ile birlikte sessiz bir çalışma sunuyor TP ayrıca, Katkılı denemedim hiç, o yüzden yorum yapamıyorum

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Ben katkısız kullanıyorum.. Uzun menzil ile birlikte sessiz bir çalışma sunuyor TP ayrıca, Katkılı denemedim hiç, o yüzden yorum yapamıyorum

litresi ne kadar peki sizin istasyonda

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

istanbul ve nimetleri bizim burada tp den 4,62 opetten 4,81 den alabiliyoruz ancak 

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben ayrıyetten indirim uygulatıyorum :) pompa fiyatından hariç..

Ama şuda var, TP ile Opet aynı fiyat dahi olsa tercihim gene TP olur.. Beni fiyatından çok yakıt kalitesi etkiliyor

Yorum bağlantısı
Alper Ünal

Ben ayrıyetten indirim uygulatıyorum :) pompa fiyatından hariç..

Ama şuda var, TP ile Opet aynı fiyat dahi olsa tercihim gene TP olur.. Beni fiyatından çok yakıt kalitesi etkiliyor

peki hocam performans olarak diğer yakıtlardan farklı gelmiyor mu size ben sadece ikisini kullanıyorum opet alınca araçta farkedilir bir performans değişikliği oluyorr

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Performans olarak TP'nin etkisini göremedim.. Yani ne daha iyi nede daha kötü..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...