İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Sani Gerşon

Hayır yanlış anladın. Toplamda yaptığım 210km. Sonunda 23km ortalama hız...

Şöyle diyim 210km. 23km/h

Haa, tamam şimdi jeton düştü :)

Ben 333km deyim, az evvel baktım. Yine de iyi tüketmiştin. Du bakalım, depo sonunu bi göreyim.

Sende yazılım var mıydı? Yol abaküsü ile pompa verilerin uyuşuyor mu?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Haa, tamam şimdi jeton düştü :)

Ben 333km deyim, az evvel baktım. Yine de iyi tüketmiştin. Du bakalım, depo sonunu bi göreyim.

Sende yazılım var mıydı? Yol abaküsü ile pompa verilerin uyuşuyor mu?

Yazılım yok, tamamen fabrikasyon yazılım. Yol bilgisayarı ile, depo ölçümünde 0.2lt. Sapma oluyor en fazla..
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Sani, şuanlık Ortalama hız 210km. Sonunda, 23km. Ortalama tüketim 5.7lt..

Ortalama hız iyiymiş, 210km, jet motoru mu bağladın :p

23km için 5.7 gerçekten iyi bir değerl. Benim ortalama şu an 26km de, tüketim 6.7 de.

Depo dolumundan sonra yapılan yol 270 km. ortalama hız 23 km. ortalama tüketim 6.6 lt.

Sabahları 3km (500m'si çok dik  rampa), öğlen 2 km git yarım saat dur tekrar 2 km git. öğleden sonra tekrar 2 km git, dur. günük 9-10 km hep bu şekilde kullanılıyor araba. 

270 km'nin 100 km'si hep bu şekilde kullanım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Depo dolumundan sonra yapılan yol 270 km. ortalama hız 23 km. ortalama tüketim 6.6 lt.

Sabahları 3km (500m'si çok dik  rampa), öğlen 2 km git yarım saat dur tekrar 2 km git. öğleden sonra tekrar 2 km git, dur. günük 9-10 km hep bu şekilde kullanılıyor araba. 

270 km'nin 100 km'si hep bu şekilde kullanım. 

benimde bundan biraz daha kısa bir parkurum var. sabah 0-1 derece falan oluyor hava bu aralar. 92km oldu son depodan sonra sadece bu istikmatte kullandım, ortalama hız 19km/h tüketim 9,6l/100 km :unsure2: bir sıkıntı var ama anlamadım.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

benimde bundan biraz daha kısa bir parkurum var. sabah 0-1 derece falan oluyor hava bu aralar. 92km oldu son depodan sonra sadece bu istikmatte kullandım, ortalama hız 19km/h tüketim 9,6l/100 km :unsure2: bir sıkıntı var ama anlamadım.

ahmet hcm benım de ortalama hız 19/22 km olması lazım hiç bakmıyordum bu aralar.dün baktım şaşırdım kaldım.

dediğiniz gibi 0 -1 derecede kışlık lastıkler var (takım) devamlı şehir içi (1 yada  2 km sonra stop) 9.8 yazıyor yol bilgisayarında

Çok şaşırdım ?!  eger sıkıntı varsa benım focus tada var demek.

clup üyelerinden hem aydınlatıcı hemde :biggrin:  rahatlatıcı cevap beklıyorum lütfen.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

ahmet hcm benım de ortalama hız 19/22 km olması lazım hiç bakmıyordum bu aralar.dün baktım şaşırdım kaldım.

dediğiniz gibi 0 -1 derecede kışlık lastıkler var (takım) devamlı şehir içi (1 yada  2 km sonra stop) 9.8 yazıyor yol bilgisayarında

clup üyelerinden hem aydınlatıcı hemde :biggrin:  rahatlatıcı cevap beklıyorum lütfen.

abilerim aydınlatın bizi :) kütahyalımısnız? Annemler pazarlardan :)

Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR
(düzenlendi)

Arkadaşlar bende 2 hafta önaldım ve mirden aldığım siyah 2007  focus II tdci ghia ile aranıza katılmış bulunuyorum Ankarda oturuyorum ve arabamdan şu ana kadar çok memnunum yakıt konusunda başımdan geçenleri anlatıyım aracı aldığımızda 0 derecede izmirden buraya 5.6 ortalama ile geldik artık ankaraya geldiğimizde mecburen dur kalklara başladık ve 7,8 derecelik havalarda ortalama 8.0lt/100km lere fırladı benide baya düşündürdü arabada Bi sıkıntımı var diye kara kara düşünürken bakımına 3000 km olmasına rağmen bakıma götürdüm filtrelerin hepsi değişti ve mutlu son yakıt şehir içi ortalama 29km hızla 5.0lt/100km ye kadar düştü şu an keyfim yerinde çok şükür velhasıl yakıtı yüksek olan arkadaşlar egzozlarında siyah duman yoksa filtreleri kontrol etsinler bence yakıtı en çok etkileyen unsur hava ve mazot filtresi herkese saygılar... 

Bu arada son yakıtı tp den aldım düşük devirlerdeki

toparlanmanın bariz şekilde iyileştiğini söyleyebilirim ve motor sesi azaldı ama enjektörler

tarihinde Ercan GÜNGÖR tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

ben aracı alalı 3500km oldu ve aldığım gibi ağır bakıma soktum serviste, trigere kadar değişti yani.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

abilerim aydınlatın bizi :) :)ütahyalımısnız? Annemler pazarlardan :)

evet hcm kutahya merkezdeyim.

Aracım motorda hiçbir sıkıntı yok.yağ filtire mazot filt. değişimi daha 1000 & 2000 km oldu olmadı .beklıde normal olabılır diye düşünmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
(düzenlendi)

k0u2.jpg   yanlış bakmışım. esas değerler

9.2 ortalama  yakıt    (9.8 yanlış yazmısım)

14 km  ortalama hız  

97h9.jpg

tarihinde Fatih Ozen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Hocam araç soğukken sürekli kısa mesafe ve yokuş tırmanıyosanız bu değerler normal olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Arkadaşlar aracı ısıtırken yani rolantide calistirirken ortalama yakıt yb de yükseliyor bu normalmidir acaba kilometre yapmadan harcanan yakitidami hesaba katıyor yb ?

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Arkadaşlar aracı ısıtırken yani rolantide calistirirken ortalama yakıt yb de yükseliyor bu normalmidir acaba kilometre yapmadan harcanan yakitidami hesaba katıyor yb ?

Normaldir.Rolantideki yakiti da hesaplar elbette.Bu arada bir tavsiye;aracinizi rolantide degil,hareket edip arac ideal sicakliga ulasincaya kadar 2000 deviri gecmeden isitin. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Aracima ilk sahibi de dahil sadece opet ultroforce eurodiesel kullanildi yol bilgisayari ile gercek yakit tuketimi sehir ici ve sehir dısı nerdeyse birebir tutuyor cok küçük bir sapma oluyor. Sehir ici aylik 400 km yapiyorum 9 git 9 gel seklinde soguk kis sartlarinda 7.5 ltye cıktığı oldu ama havalarin normal seyrettigi su gunlerde 5.2 civari yakıt tüketimim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

Teşekkürler yanlız marsa basar basmaz hareket etmek pek iyi olmaz galiba 1dk bekledikten sonra söylediğiniz gibi 2.viteste 2000 devirde ısıtmak daha mantıklı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Teşekkürler yanlız marsa basar basmaz hareket etmek pek iyi olmaz galiba 1dk bekledikten sonra söylediğiniz gibi 2.viteste 2000 devirde ısıtmak daha mantıklı...

Rica ederim.Ercan hocam,basar basmaz degilde 10-15 saniye yeterli olur.Cunku rolanti suresi de cok etkiliyor yakiti emin olun.Az da olsa o yakitla yol katetmek en mantiklisi..Fakat 2000 devir olayini yapmaya calisin,faydasini gorursunuz.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan GÜNGÖR

bu 9 10 ltleri gören arkadaşlar çok fazla kafaya takmasinlar benim araçta düz yolda ne kadar dur kalk yaparsam yapayım 6litreyi gecmez ama dün aksam ankara Dikmen yokusunu çıkmadan yb yi sifirladim durdugumda 9.0lt/100km gösteriyordu yani rampa yakıtı çok etkiliyor en azından benim araç için durum böyle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Yaklasık olarak her aracta aynıdır hocam.Yokuşta içiyor bunlar yakıtı..Tam tersi bayır aşağı giderken de en fazla 2-3 gösterir...ortalamasına dikkat etmek lazım..

Yorum bağlantısı
Murat Demir

İlk defa tp'den yakıt aldım ve uzun yolumu yaptım.Gayette memnun kaldım.Ayrıca shell'den 4.76'ya aldığım yakıtı 4.19'a almanın mutluluğunu yaşıyorum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Fatih Hocam bence 14 km/h için 9.2 lt normal. 

Normaldir.Rolantideki yakiti da hesaplar elbette.Bu arada bir tavsiye;aracinizi rolantide degil,hareket edip arac ideal sicakliga ulasincaya kadar 2000 deviri gecmeden isitin. :)

+1  :good1:

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Çongur

İlk defa tp'den yakıt aldım ve uzun yolumu yaptım.Gayette memnun kaldım.Ayrıca shell'den 4.76'ya aldığım yakıtı 4.19'a almanın mutluluğunu yaşıyorum :)

Nereden 4.19'a aldınız?   

Yorum bağlantısı
Murat Demir

Nereden 4.19'a aldınız?   

Çorum'dan aldım.Pompacı arkadaşın dediğine göre şirketten değilde direk tp'den yakıtı kendileri alıyormuş.Ondan bu kadar ucuzmuş...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...