İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

normalde şehir içi tüketimim ilk aldığımda belki dizel motora alışkanlık olmadığı için ortalama 7-7,5 lt civarlarindaydi (bu değerlerde klima açık en soğuk zamanlarda 8 lt üstünü gördümki soğuk motor tüketimi tavan yapıyor).sonrasında triger set değişimine kadar sürdüki sonra bu tüketim şimdi 6-6,5 lt arasında geziyor,şunada dikkat ettim uzun yoldan geldikten sonra ortalama yakittaki değişimler daha yavaş yükselirken bunu sadece şehir içi tüketimle yaptığımda ortalama yakit tüketimi daha hızlı yükseliyor.en son perşembe günü muğlaya gidip geldim ortalama 5,5 lt yakti o zamandan beri geziyorum sadece 5,6 lt çıktı mesela anlık tüketim.araç uzun yoldan sonra şehir içinde kullanımda sanki kendini uzun yolda zannediyor :D :D artik anlık tüketime bakmiyorum sürekli ortalama yakit tüketimi açık.uzun yoldaki aracın rahatlığı keşke kısa yoldada olsa...

normal çünkü toplam yapılan yol arttıkça birim zamanda yakılan yakıtın ortalamaya etkisi azalıyor.

1000km bir depo olayını yapamadım. menzil 0km diyince yakıt aldım 980de kaldı.yol bilgisayarı 4.7 diyordu ona güvenip 1000 yapar diyordum ama pompa ölçümüm 5.27 çıktı... şehir içi tutturuyor ama uzun yolda az ölçüyor benim yol bilgisayarı bunu anlamış oldum ikidir böyle çünkü.

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 51,71 lt

Yapılan yol: 981 km  (800km izmir antalya arası, 180km izmir içi)

Ortalama hız: 54 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4,7 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi: 5,27 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 24,98 kuruş (4.74 TL/lt)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Nitro ile 1000 km görmek bence çok zor.

sadece şehir dışı olsa ve hava koşuluda kötü olmasaydı görecektim sadce 20km eksik kaldı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

bu arada rekor denemesi falan yapmadım, giderken hava kötüydü dönüşte 110-120 hız sınırları dahilinde bastım hep.90ı geçmeden gitsem 1000km zor değil bence tasarruf yakıtı olmasada.

full save ile bir depoda ne kadar fark eder deneyen varmı?

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Çongur

Nitro ile 1000 km görmek bence çok zor.

İki defa gördüm. Hatta uzun yol yaptığımda 1100 km'ye yaklaştım.

Sakin kullanılırsa ve rotanız müsaitse kolaylıkla görülebilir 1000 km, 50 litrelik bir depoyla.

Yorum bağlantısı
Murat Demir
(düzenlendi)

Ruhan abi nitroyu değiştirmem diyorsa vardır bir bildiği diyorum malum forumda yakıt konusunda ne kadar hassas olduğu iyi bilinir.Arkadaşlar tp yi öneriyor bu sefer bende fullemeyi düşünüyorum

Ama fullsave nasıl bunuda gerçekten merak ediyorum.Kullanan bi arkadaş varsa güzel bir aydınlatma iyi olur aslında.

tarihinde Murat Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ruhan abi nitroyu değiştirmem diyorsa vardır bir bildiği diyorum malum forumda yakıt konusunda ne kadar hassas olduğu iyi bilinir.Arkadaşlar tp yi öneriyor bu sefer bende fullemeyi düşünüyorum Ama fullsave nasıl bunuda gerçekten merak ediyorum.Kullanan bi arkadaş varsa güzel bir aydınlatma iyi olur aslında.

Bir defa yanlışlıkla aldım bir depo. Eren'in dediği gibi. Motor sesi arttı, çekiş azaldı, menzil nitroya göre daha iyiydi. 

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Çongur

Sakin kullanımdan kastın nedir abim. 90 km ile mi 100le mi kaç km ile yaptın.? Bp ile 1245 km yaptım hızım 100 110 arasıydı çok nadir 120leri görmüşümdür.

1000 kilometreyi şehir içinde karma bir parkurda nasıl yaptığımı şöyle anlatmıştım. Şehir dışında ise 5 kişi ile 90 100 km/h arası hızlarla sabit giderek yaptım.

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 52,15 lt

Yapılan yol: 1008.6 km

Kalan menzil: 4 km

Ortalama hız: 44 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4.8 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi5.2 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 23 kuruş (4.47 TL/lt)

Rekor denemesi yapayım derken az daha yolda kalacaktım.   :)  

Kilometrenin hepsi Ankara şehir içinde yaptım. Kısa mesafe hemen hemen hiç yapmadım. Araba ısınana kadar hiç sıkıştırmadım ısındıktan sonra da sabit 1800 2000 devir arası tutmaya özen gösterdim. Yolum uzasa da hep akıcı yolları tercih ettim. Yolun müsait olduğu yerlerde sabit 70 km/h ya da 90 km/h hızla gitmeye çalıştım. 

Bir depoyla 1000 km şehir efsanesini yaşadığım için artık gözüm açık gitmem.   :D

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Çongur
(düzenlendi)

Şehir içi 1000 km nedir abi ya. :) Ben şehir içi 1000 km görsem bayram ederim. 

Güzergahım rahat olduğu için düşük ortalama tutturabiliyordum. Dikmen'de otursaydım en az 1 litre fazla yakardım.

Bu arada yeni aracımla bu ortalamaların yanına bile yaklaşamıyorum. En dikkat etmiş halimle 6,5 yapabildim.

Gerçi 2000 motorun tadını çıkarmak için yokuş tırmanırken Passat, eski motor A4 ve 320d'leri geçince ortalama da yukarı çıkıyor. :D

tarihinde Mustafa Çongur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre GÜNGÖR

bir tam depoyla 820 kilometre.

genellikle şehir dışı.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Şehir içi 1000 km nedir abi ya. :) Ben şehir içi 1000 km görsem bayram ederim. :)

TP, ile ilk kez İstanbul'da 910km. Yapmanın haklı gururunu yaşıyorum :) 5 senedir bu km. İlk kez gördüm
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

TP, ile ilk kez İstanbul'da 910km. Yapmanın haklı gururunu yaşıyorum :) 5 senedir bu km. İlk kez gördüm

Ortalama hiz ve tuketimin be gözüküyor bilgisayarda?
Yorum bağlantısı
Recep Ali Bodur

950 km büyük çoğunluğu şehir dışı 2011 focus 115 bg

4.9 yol bilgisayarı

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ortalama hiz ve tuketimin be gözüküyor bilgisayarda?

6.0lt. Ortalama hızı, sıfırlamak hiç adetim değil.. Yol bilgisayarinda hiç bakmadığım biryer..

Sabahları, Tem Avrupa konutları, Bahçeşehir açık trafik sabit cc ile 90km/h. Akşamları Full kapalı dur kalk trafik ile bu rakam çıktı.. Nitro ve Ultimate ile bu değerleri aynı güzergahta hiç yakalayamadım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

6.0lt. Ortalama hızı, sıfırlamak hiç adetim değil.. Yol bilgisayarinda hiç bakmadığım biryer..

Sabahları, Tem Avrupa konutları, Bahçeşehir açık trafik sabit cc ile 90km/h. Akşamları Full kapalı dur kalk trafik ile bu rakam çıktı.. Nitro ve Ultimate ile bu değerleri aynı güzergahta hiç yakalayamadım..

İmkanın var ise sonraki deponda ortalama hızını da resetleyebilir misin?

Ben şu an 26km ortalama hızla 6.9 dayım. Ancak en kötü tarafı, evimden çıktığım gibi yokuşlarla karşılaşmam. Soğuk motorda gaza yüklenmek zorunda kalıyorum.

Genelde 800-850km mesafeyi görüyorum kışın. Şimdi yine deneme yapıyorum, bakalım ne çıkacak.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben şu an 26km ortalama hızla 6.9 dayım. Ancak en kötü tarafı, evimden çıktığım gibi yokuşlarla karşılaşmam. Soğuk motorda gaza yüklenmek zorunda kalıyorum.

Genelde 800-850km mesafeyi görüyorum kışın. Şimdi yine deneme yapıyorum, bakalım ne çıkacak.

Dün Fulledim. Bugün sıfırlıyayım o zaman.

Benim güzergahta hiç yokuş yok. Yokuş yukarı soğuk motor ile değer normal Sani ama birde TP ile test yap..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

6.0lt.

100kmde 6 litre, bir depo ile 910km... 9.1X6= 54.6 litre... depo 52 litre değilmi? pompa hesabı ortalamanız 5.7 aşağısı olmalı.

birde istanbulda trafık var derler, antalya korkutelinde 7-8 ortalama ile kullanıyorum ben :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

100kmde 6 litre, bir depo ile 910km... 9.1X6= 54.6 litre... depo 52 litre değilmi? pompa hesabı ortalamanız 5.7 aşağısı olmalı.

birde istanbulda trafık var derler, antalya korkutelinde 7-8 ortalama ile kullanıyorum ben :)

Okm. Gider dedikten sonra 20km. Kullanıp, 53.7 litre yakıt aldığımı bilirim depo 55lt..

Kullandiğim guzergah sabahları sehirler arası yol gibi sabit 90km.

Akşam gelirken, trafiğe giriyorum

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Bu aralar ben de fazla yakıyorum. Araba hanım da genelde. Sabahları 3km (500m'si çok dik  rampa), öğlen 2 km git yarım saat dur tekrar 2 km git. öğleden sonra tekrar 2 km git, dur. ortalama hız 23 km. ortalama yakıt şu an yb'de 6.6 lt

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben şu an 26km ortalama hızla 6.9 dayım.

Sani, şuanlık Ortalama hız 210km. Sonunda, 23km. Ortalama tüketim 5.7lt..
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani, şuanlık Ortalama hız 210km. Sonunda, 23km. Ortalama tüketim 5.7lt..

Ortalama hız iyiymiş, 210km, jet motoru mu bağladın :p

23km için 5.7 gerçekten iyi bir değerl. Benim ortalama şu an 26km de, tüketim 6.7 de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ortalama hız iyiymiş, 210km, jet motoru mu bağladın :p

23km için 5.7 gerçekten iyi bir değerl. Benim ortalama şu an 26km de, tüketim 6.7 de.

Hayır yanlış anladın. Toplamda yaptığım 210km. Sonunda 23km ortalama hız...

Şöyle diyim 210km. 23km/h

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...