İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ayhan Asil

Eksik Bilgi..

Yol Karlı ve buzlu iken Kış Lastiği takılı değilse, Yol şartlarına uygun olmamaı maddesinden işlem yapılacak..

Yani kimse güneşli havada size ceza yazamaz ;)

Bir başka bakış açısı ise ; Adanadaki, Mersindeki araç sahibi hiç mi soğuk bir bölgeye gitmeyecek ? Ankara'da trafik polisine ben Mersinde yaşıyorum mu diyecek ?

Kurallar İllere göre belirlenmez maalesef.

1000TL'de değil 600-800Tl arası ;)

Gidecekse; Giderken takar abi, hadi gitmeyecekse

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Vesile ile 2006 model, 168.000km.deki Focus TDCİ'ın deposu, yetkili serviste sökülürken yanındaydım ve depo tertemiz çıkmıştı.. Bahsedilen gibi balçık, tortu v.s çıkmadı..

Hay ağzına sağlık İ.Göksel Yaman. Ben hep diyordumda emin olamıyordum. Türkiyedeki mazot kalitesi şikayet edildiği kadar kalitesiz değil diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Ben de bunu Mersin'de yapacaklarını tahmin etmiyorum. İl dışına da çıkacaksam almam gerektiğini biliyorum. Ancak tüm illerde inisiyatif polise bırakılırsa sana gıcık olursa Mersin'de de Adana'da da ceza keserse kimse bir şey de diyemez.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Güney illerinde şu ana kadar kış lastiği konusunda sıkıntı yok gibi. Çarşıdaki trafik ekiplerine sorduğumda bile genelgeden bihaber sadece ticari araçlarda zorunlu dedi. Bence 7 derecenin altına düşmeyen yerlerde ticarilerden de kış lastiği istememeleri gerekir.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Şehir içi mazot tüketimi  yaklaşık -10 , -15 lerde sıcaklık .....30-33 krş falan yakıyor.

Yol bilgisayarında ortalama yakıt  7.1 göstermekte. yani 4.58 *7.1=32,5 krş 

Aracım bu kadar yakmakta.Fakat sabahları soğukta egzostan çok az denecek kadar su damlası geliyor.Acaba bu kötü birşeyin habercisimi yada - 15 lerde normal mi?

km.100.000 de.

Yorum bağlantısı
Mehmet Doğan

Araç:Focus 2 2006 TDCI*Trend Yer:ANKARA

yakıt şu aralar çıldırdı ,9 litreye yaklaştı havalardandır diye tahmin ediyorum. Yol güzergahı 10 KM gidiş 10 KM geliş... EGR iptal edilmişti, alakalı olabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı

Araç:Focus 2 2006 TDCI*Trend Yer:ANKARA

yakıt şu aralar çıldırdı ,9 litreye yaklaştı havalardandır diye tahmin ediyorum. Yol güzergahı 10 KM gidiş 10 KM geliş... EGR iptal edilmişti, alakalı olabilir mi acaba?

Havalar soğumadan önce aynı güzergahta ne kadar yakıyordunuz ortalama. Havalardan dolayı 1-1,5 litre artması normaldir diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Yola çıkmadan önce 2-3 dk ısıtma gerçekten hem tüketimi azaltır hem de yeterince ısınan motorun sürtünmeden dolayı aşınmasını önler hem de turbonun ömrünü uzatır. Ben mersinde 3-4 derece civarındaki sıcaklıkta ısıtarak neredeyse soğuklar başlamadan önceki tüketimlerdeyim. Şehir içinde 4,7 olan tüketimim 4,9 civarında

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

1 ay önceye kadar 6 LT yakıyordu...

Bence bir süre daha takip edin. Deponuzu fulleyerek ölçüm yapın. Arada yine ciddi bir fark olursa o zaman baktırmak lazım. EGR iptali ile alakası var mıdır bilmiyorum. 

Yola çıkmadan önce 2-3 dk ısıtma gerçekten hem tüketimi azaltır hem de yeterince ısınan motorun sürtünmeden dolayı aşınmasını önler hem de turbonun ömrünü uzatır. Ben mersinde 3-4 derece civarındaki sıcaklıkta ısıtarak neredeyse soğuklar başlamadan önceki tüketimlerdeyim. Şehir içinde 4,7 olan tüketimim 4,9 civarında

Mersin'de şehir içi 4,9 lt çok çok iyi Gidip geldiğiniz güzergah neresi? Kaç km?

tarihinde Ali Eren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Güney

benimde havalar soğuduktan sonra ortalama yakıtım 7.4 lt oldu. kütahyada yaşıyorum 10k git 10km gelim var hergün 1.5 lt civarında artış var. aynı pompadan alırım sürekli yakıtı.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Sabah 8:00 gibi Mezitli'den 50. yıla gidip geliyorum. Akşamüstü 16:30 da tekrar Mezitli'den 50. yıla gidip oğlumu okuldan alıyorum. Toplam 40 km yol yapıyorum. Okula varınca aracı stop ettirip 5 dakika sonra tekrar çalıştırıp dönüyorum.

Yorum bağlantısı

Sabah 8:00 gibi Mezitli'den 50. yıla gidip geliyorum. Akşamüstü 16:30 da tekrar Mezitli'den 50. yıla gidip oğlumu okuldan alıyorum. Toplam 40 km yol yapıyorum. Okula varınca aracı stop ettirip 5 dakika sonra tekrar çalıştırıp dönüyorum.

Yaptığınız km ve güzergah gayet iyi. Peki yol bilgisayarındaki rakam mı 4,9 yoksa gerçek depo ölçümü mü?

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Bu yaz yaptığım depo değeri ölçümlerinde maksimum sapma 0,2 olmuştur ama genelde 0,1 civarındadır. 5-6 defa test ettim. Şu an sürekli sıfırladığım için gerçek depo değeri en fazla 5 tir. Zaten 4,8'de kaldığı için 0,1 ekleyip 4,9 buldum. Ancak 5 lt/100 km yi geçmez. Benim ölçümlerimde depo taşana kadar huni ile doldururum. Sonra arabayı sallarım tekrar depoyu taşma sınırına kadar doldururum. Artık depo yakıt alamaz duruma gelince km ve tüketimi sıfırlarım. Yazın yaptığım ölçümleri bu şekilde yaparak 0,1 ve 0,2 değerlerini buldum.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren
(düzenlendi)

Bu sabah sıfırlamadan 10 km gidip 10 km geldim ve değer 4,7'ye düştü. Yolda 2 defa da bir yerlere uğramam gerektiği için 4 defa motoru çalıştırmış oldum.

tarihinde Murat Çeviren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Bu yaz yaptığım depo değeri ölçümlerinde maksimum sapma 0,2 olmuştur ama genelde 0,1 civarındadır. 5-6 defa test ettim. Şu an sürekli sıfırladığım için gerçek depo değeri en fazla 5 tir. Zaten 4,8'de kaldığı için 0,1 ekleyip 4,9 buldum. Ancak 5 lt/100 km yi geçmez. Benim ölçümlerimde depo taşana kadar huni ile doldururum. Sonra arabayı sallarım tekrar depoyu taşma sınırına kadar doldururum. Artık depo yakıt alamaz duruma gelince km ve tüketimi sıfırlarım. Yazın yaptığım ölçümleri bu şekilde yaparak 0,1 ve 0,2 değerlerini buldum.

Bu kadar hassas olcumlerı yakalamak zor ama sız basarmıssınızkı 0,1 degerlerı hesaplayıp tutturmak ıcın gaz pedalınla sevgılı olmaya bence gerek yok ;) merak ettım surusunuzu gormek ısterdım bu kadar az yakıt tuketımınlerınde surus yapmak maxımum sapma 0,2 valla bravo ;) 

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

0,1 ve 0,2 değerleri yol bilgisayarı ile depo değeri arasındaki farktır. Bu farkın fazla ya da az olması aracın ölçüm kalibrasyonuyla ilgilidir. Gaza basmayla ilgisi olduğunu tahmin etmiyorum. Ortalama tüketimin az olması için öncelikle ilerdeki kavşaktaki trafik ışıklarının durumuna bakıyorum. Işıklarda fazla beklemeyecek şekilde ve dur kalk yapmayacak şekilde hızımı ayarlamaya çalışıyorum. Sabit hızla gitmeye çalışıp 60-70 gibi hızlarda gitmeye çalışıyorum. Bir de sabahları 2-3 dk motoru çalıştırıp öyle çıkıyorum.

Yalnız merak ettiğim bir şey var bilen varsa yanıtlarsa sevinirim. 2005 focus ghia tdci lerde ortalama tüketim depo seviyesindeki düşüşe göre mi yoksa depodan çıkan yakıtın ölçülmesi şeklinde mi hesaplanıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

arkadaşlar , egzostan çıkan gazın kokusu nasıl? km. ye göre değişebilir mi?

Yakıtın markasına göre değişir, Opet epey kötü kokar örneğin..

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

serkan hocm dediğiniz gibi opet alıyordum bende ama değiştirdim.fakat böyle kokuda sankı yağ kokusu gibi değil de farklı bir koku gelıyor tarif edemiyorum.şöyle tarif edeyim yaz aylarındaki egzost kokusu yok dİyebilirim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

serkan hocm dediğiniz gibi opet alıyordum bende ama değiştirdim.fakat böyle kokuda sankı yağ kokusu gibi değil de farklı bir koku gelıyor tarif edemiyorum.şöyle tarif edeyim yaz aylarındaki egzost kokusu yok dİyebilirim.

Soğuk havalardan kaynaklı olabilir belki...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben shell'den alıyorum. Lavanta kokulu olanından :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Essahtan bir arabası varmış gibi lavantalı mazot alıyormuş, peehh  sevsinler.. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Ben de bahar çiçeği kokulu olanından alıyorum artık. :D  Lavantadan sıkıldım.  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

hay Allah anadolunun bağrına nerede kökü kokuulu yakıt var adamlar onu gönderiyorlar.. :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...