İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Serhan Gürbüzol

Abi ne diyelim ki ağzımız açık bakıyoruz. Demekki ben araba kullanmayı bilmiyorum. Aynı senin gibi gidiyorum cc yok. 5.2 5.5 arasindayim. :(

Bu isin sırrı ne ?

Ben sana demedi mi, önce araba sürmeyi öğren sonra focus al diye  :p  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben sana demedi mi, önce araba sürmeyi öğren sonra focus al diye  :p  :p

Demedin sayın ehtiyar beyfendi,

Yoksa ben ihtiyar sözü dinlerdim. Ha doğru ya sen o aralar ihtiyar degildin :p:D

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Demedin sayın ehtiyar beyfendi,

Yoksa ben ihtiyar sözü dinlerdim. Ha doğru ya sen o aralar ihtiyar degildin :p:D

Hastayım senin bu zekana genç delikanlı :) Maşallah yani :)))
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

her gaza basışınız ardından frene basmayı, her frene basışınız ardından gaza basmayı gerektirir. onun için gaza ve frene basarken 100 değil, 200 değil, 300 hatta 500 metre ileride ki durumu gözlemleyip, yorumlayıp öyle basarım pedallara...3-5 saniye sonra frene basacaksam gaza boşuna basıp yakıt harcamam. yine 3-5 saniye sonra gaza basacaksam yalandan yere frene de basmam. ayağımı gazdan çekip durumu yorumlayıp, bir kaç saniye sonra hangi pedala basmam gerekiyorsa o zaman basarım. bu iki pedal birbirinin ardınca kullanılır. birine basmaya ne kadar istekli iseniz, öbürüne de aynı istekle basmak zorunda kalırsınız. bu tekniği uygulamazsanız, hem fren balatası ve diski eskir, hem lastikler aşınır, hemde fazla yakarsınız. tabi sıkışık trafikte olmuyor bu dediklerim, olabildiği kadar. uzun yolda çok güzel uygulanıyor. yol düz ise kesinlikle cc kullanın. ama iniş-çıkışlı yolda cc yi ya kapatın, yada nasıl kullanılacağını öğrenin. o zaman bu değerleri rahat görürsünüz.

yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

51lt. ile, 1130KM. yapıp noktayı koydum.. Ömrümden, ömür gitti. İstanbul-Ankara (Kontağı kapattığımda Tolgahan gördü) 3.8lt. idi.. sonrasında orta kararda kullandım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

51lt. ile, 1130KM. yapıp noktayı koydum.. Ömrümden, ömür gitti. İstanbul-Ankara (Kontağı kapattığımda Tolgahan gördü) 3.8lt. idi.. sonrasında orta kararda kullandım.

Ama kardeşim anlamadığım su; sen 100'u gecmedin Ruhan abi 120 falan diyor. Burada tikanip kalıyorum iste :(

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ama kardeşim anlamadığım su; sen 100'u gecmedin Ruhan abi 120 falan diyor. Burada tikanip kalıyorum iste :(

120 sabit hız ile 3.8lt. zor..

Güzergah önemli, İstanbul Rakım :0, Ankara 938 ;)

Bolu dağı, Cankurtaran yokuşu var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan
(düzenlendi)

Ankara-Karabük net 440 km üstüne bayram boyunca araba nerdeyse yerinde durmadı tam kaç km gezildi bilmiyorum ama rahat 100km(en az) gezildi 100 liralık mazot yaktı yol bilgisayarını çıkmadan sıfırlamadım ama 5.0 5.2 civarı gösteriyordu. 4 yetişkin bagaj dolu.

Not: Rakamlar tahmini kesin bir ölçü yok en önemlisi babam kullandı ben olsam kaçarı yok en fazla 4.4 litre o da en fazla  :seytan:

tarihinde Mustafa Karaaslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Gıcık mı vermek istiyon abi. :)

hmmmmm...demek ki az yakmışım. işte sorunda burada başlıyor. herkese az gelen bana fazla geliyor :D

ist. ank arası için normal değer süha. bu yol 120 sabit gidilirse 5 litreye yakın yakılır.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

ist. ank arası için normal değer süha. bu yol 120 sabit gidilirse 5 litreye yakın yakılır.

Ayne öyle abicim. Bende bunu demek istemiştim Tolgahan'a 100-120 arasında 1lt. Den fazla yakıt sarfiyatı oluyor..

120km. Sabit hız ile İstanbul-ankara 5.1lt. Yakmıştım..

Bu arada ben Göksel, Abi :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Ayne öyle abicim. Bende bunu demek istemiştim Tolgahan'a 100-120 arasında 1lt. Den fazla yakıt sarfiyatı oluyor..

120km. Sabit hız ile İstanbul-ankara 5.1lt. Yakmıştım..

Bu arada ben Göksel, Abi :)< :)>

:D yav resim sühaya çok benziyor ama...ben isme bakmadan aha bu süha deyip direk süha diye yazdım. şaka mı yapıyonuz yoksa, yeminle aynı resmi süha çektirse bu kadar benzer. :yildizlar: birde ağırlıkları unutmamak lazım, bu çok önemli. araçtaki her 30 kg lık artı yük, yakıt tüketimini 100 km de 0,1 litre arttırır.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Cuma gece Aydın'a geçmem icap etti. Suan aydindayim. CC'süz, ortalama 120 ile geldim (arada çıktım arada düştüm) 630 km yol 4.8'di. Nasıl ?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Cuma gece Aydın'a geçmem icap etti. Suan aydindayim. CC'süz, ortalama 120 ile geldim (arada çıktım arada düştüm) 630 km yol 4.8'di. Nasıl ?

herhalde ort. hız 120 değildi. ama seyir hızında 120 yi geçmediniz yada arada geçtiniz ise gayet normal. tabi yük durumuna göre de değişir.

Yorum bağlantısı
Misafir

herhalde ort. hız 120 değildi. ama seyir hızında 120 yi geçmediniz yada arada geçtiniz ise gayet normal. tabi yük durumuna göre de değişir.

Yok abi ortalamam 100 küsür yazıyordu. Seyir hızım 120 idi. :)

Bu ortalama değer doğru değil mı ? Ne veriyorsa onu yakıyor.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Yok abi ortalamam 100 küsür yazıyordu. Seyir hızım 120 idi. :)

Bu ortalama değer doğru değil mı ? Ne veriyorsa onu yakıyor.

aynen bende 103 ort. hız ile 4 yetişkin+bagaj ile 4,9-5,1 yaktım.

yakıta gelince, yok tolgahan maalesef doğru olmayabiliyor. mesela benim araçta yol bilg. 4,6 gösterirken pompaya yanaşınca 5 çıkar. yani araç yol bilg. nın gösterdiğinden 0,4 litre fazla yakar. bu bir diğer araçta 0,2 litre olur, diğerinde 1,2 litre olur. kimisinde de birebir aynı çıkar. bunu bir kaç defa test edip belirleyebilirsin. artık hesabınıda ona göre yaparsın. çok nadir olmakla birlikte yol bilg. nın gösterdiğinin altında yakan araçta var. maalesef kalibre edilemiyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

aynen bende 103 ort. hız ile 4 yetişkin+bagaj ile 4,9-5,1 yaktım.

yakıta gelince, yok tolgahan maalesef doğru olmayabiliyor. mesela benim araçta yol bilg. 4,6 gösterirken pompaya yanaşınca 5 çıkar. yani araç yol bilg. nın gösterdiğinden 0,4 litre fazla yakar. bu bir diğer araçta 0,2 litre olur, diğerinde 1,2 litre olur. kimisinde de birebir aynı çıkar. bunu bir kaç defa test edip belirleyebilirsin. artık hesabınıda ona göre yaparsın. çok nadir olmakla birlikte yol bilg. nın gösterdiğinin altında yakan araçta var. maalesef kalibre edilemiyor.

Abi peki lambadan lambaya mı hesapliyorsun abi. Nasıl hesapliyorsun sen mesela ?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Abi peki lambadan lambaya mı hesapliyorsun abi. Nasıl hesapliyorsun sen mesela ?

yoo, öyle de yapıyorum. bazen erken alıyorum, bazen lamba yanınca daha da gidiyorum.(benim lamba 160 km kala erkenden yanar). önemli olan hep aynı pompadan almak ve pompanın ilk atışından sonra yakıt koydurmamak. aldığım lt. yi yaptığım km ye bölerim. lirayı bölmem. lira her gün değişir ama lt sabittir. örneğin 48 lt yakıt aldıysam bunu yaptığın km ye böl, sonucu da 100 ile çarp. ben alıştığım için 100 ile çarpmadan sonucu görüyorum. 

Yorum bağlantısı
Tuncay Aydın
(düzenlendi)

Merhaba,

Focus trendx 100/ 6.0 yazıyordu bu daha önce 4.6 idi.. sehir ici

Daha sonra gostergede kalan 405 Km var yazıyordu 15 kmlik bir yol gidip geldim 360 Km düştü acaba bir sorunmu var tam anlayamdım yoksa o gostergeye aldanmamakmı lazım?

Ayrica farkli yakit tuketim gostergesini actim dvamli yukselip alcaliyordu sabit olan degil dger gosterge 1 oluyo 12lere ckiyo tbi buda ortalamai 6.0 a mi cikardim oluyor

tarihinde Tuncay Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba,

Focus trendx 100/ 6.0 yazıyordu bu daha önce 4.6 idi.. sehir ici

Daha sonra gostergede kalan 405 Km var yazıyordu 15 kmlik bir yol gidip geldim 360 Km düştü acaba bir sorunmu var tam anlayamdım yoksa o gostergeye aldanmamakmı lazım?

Ayrica farkli yakit tuketim gostergesini actim dvamli yukselip alcaliyordu sabit olan degil dger gosterge 1 oluyo 12lere ckiyo tbi buda ortalamai 6.0 a mi cikardim oluyor

Sanırım o 15 km'lik yolu bayağı hızlı gitmiş olabilirmisiniz?

Diğer gösterge Anlık yakıt tüketimi göstergesi. Yani 12 yazıyorsa su demek, sen bu sekilde gidersen ben 12 lt yakarım demek. Ama korkmayın o an 12 lt yakmıyor :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

:D yav resim sühaya çok benziyor ama...ben isme bakmadan aha bu süha deyip direk süha diye yazdım. şaka mı yapıyonuz yoksa, yeminle aynı resmi süha çektirse bu kadar benzer. :yildizlar: birde ağırlıkları unutmamak lazım, bu çok önemli. araçtaki her 30 kg lık artı yük, yakıt tüketimini 100 km de 0,1 litre arttırır.

Abi neremiz benziyor ya, O renkli gözlüklü ve şişko :) 0.1 Ton geliyor. Ben 85kg. anca çekiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Aydın

Sanırım o 15 km'lik yolu bayağı hızlı gitmiş olabilirmisiniz?

Diğer gösterge Anlık yakıt tüketimi göstergesi. Yani 12 yazıyorsa su demek, sen bu sekilde gidersen ben 12 lt yakarım demek. Ama korkmayın o an 12 lt yakmıyor :D

Aslında hızlı gitmedım yaa max 80 90 cıkmışımdır.. valla dedim teknık bir sorunmu var acava bu kadar cok düştü diye

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

güncel...200 km samsun ş.içi yolun ortalama tüketimi=32 km ort. hız ile 4,9 litre(pompa değeri) yakıt wpower nitro. aslında geçen mayıs ayında eski wpower ile 29 km ort. hız ile 4,8 pompa değeri görmüştüm. mayıs ayında ki sabah ve gün içi sıcaklıkları şimdikinden daha fazla idi ama, olsun şimdide daha hızlı bir ort. hızım var. ben şu yeni wpower nitrodan şüpheleniyorum. araç bakımdan çıktığı halde hala istediğim gibi yakmıyor. zaten anlık tüketimden de takip ettiğim kadarı ile referans noktalarında mayıs ayındaki değerleri pek göremiyorum. hele şu depo bitsin, o zaman nitronun kararını vereceğim. nitro hakkında görüşlerimizi yazıp bir konsensusa varabilirsek daha iyi karar verebileceğim.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

güncel...200 km samsun ş.içi yolun ortalama tüketimi=32 km ort. hız ile 4,9 litre(pompa değeri) yakıt wpower nitro. aslında geçen mayıs ayında eski wpower ile 29 km ort. hız ile 4,8 pompa değeri görmüştüm. mayıs ayında ki sabah ve gün içi sıcaklıkları şimdikinden daha fazla idi ama, olsun şimdide daha hızlı bir ort. hızım var. ben şu yeni wpower nitrodan şüpheleniyorum. araç bakımdan çıktığı halde hala istediğim gibi yakmıyor. zaten anlık tüketimden de takip ettiğim kadarı ile referans noktalarında mayıs ayındaki değerleri pek göremiyorum. hele şu depo bitsin, o zaman nitronun kararını vereceğim. nitro hakkında görüşlerimizi yazıp bir konsensusa varabilirsek daha iyi karar verebileceğim.

Güncel. Hafta sonu Hatay / Kırıkhan'a gittim 5 yetişkin 120 Km CC ile gittim 120 - 130 Km CC kullanmadan geldim ( bir kaç yerde de 150 160 Km'yi kısa aralıklarla gördüm ) Toplam 526 Km yaptım ortalamam 5.0 , Ortalama hızım 81 Km, 115 TL'lik mazot aldım. (Shell Nitro ) nasıldır acaba Ruhan hocam ?  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Güncel. Hafta sonu Hatay / Kırıkhan'a gittim 5 yetişkin 120 Km CC ile gittim 120 - 130 Km CC kullanmadan geldim ( bir kaç yerde de 150 160 Km'yi kısa aralıklarla gördüm ) Toplam 526 Km yaptım ortalamam 5.0 , Ortalama hızım 81 Km, 115 TL'lik mazot aldım. (Shell Nitro ) nasıldır acaba Ruhan hocam ?  :)

valla serhan nitro bana biraz fazla yakıyor gibi geldi. senin yakıt tüketimin ise gayet iyi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

valla serhan nitro bana biraz fazla yakıyor gibi geldi. senin yakıt tüketimin ise gayet iyi.

Bencede sanki ufak bir fazlalık var gibi hocam. Sen memnun kalmazsan hangi yakıta geçmeyi düşünüyordun acaba ?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...